"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Squig, squig, squig

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Squidhunter
Viestit: 36
Liittynyt: Ke 02.04.2008 07:23
Paikkakunta: Turku

Squig, squig, squig

Viesti Kirjoittaja Squidhunter »

Halloota.

Kysymys koskee noita squigeja. Kumpiko on parempi valinta, herdi- vai hopperyksikkö??
Olisiko huonoa käyttää kumpaakin? Minkä kokoisina olisivat toimivia? Houkuttelee
ajatus nitegobbo armeijasta ja nuo taitavat olla olennainen osa sellaista.
Mielipiteitä, kokemuksia, ajatuksia.
Viimeksi muokannut Squidhunter, To 15.05.2008 16:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Re: Squid, squid, squid

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Hopperit hyviä. 5-7 pitäisi toimia ihan hyvin.

Herdit taas heikompi syystä, että niillä ei ole savea, joka olisi hyvä olla isolla laatikolla. Mutta mutta, eihän nämä mitään kädettömiä kuitenkaan ole kun squikit kuitenkin puree lujaa. Mikä sitten olisi hyvä koko niin kokeilemalla se selviää. Pienestä saisi hyvän, ja halvan, pikku pelotteen tukemaan muita joukkoja vieressä. 150p sitten saakin täysirankkisen blokin, joka jo hakkaa itsenäisesti väkeä.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
Temathael
Viestit: 277
Liittynyt: Ma 02.07.2007 10:41
Paikkakunta: Kuopio, Varsova

Re: Squid, squid, squid

Viesti Kirjoittaja Temathael »

Pelaan Infinityä.
röde
Viestit: 117
Liittynyt: Pe 02.02.2007 17:17
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Squig, squig, squig

Viesti Kirjoittaja röde »

herdit tekee enemmän kyllä damagee toiseen, mut hopperit saattaa edetä nopeemmin. Iha riippuu siitä millä armeijalla vastustaja pelaa mutta kyllä itsekkin mielummin käyttäisin hoppereita
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: Squig, squig, squig

Viesti Kirjoittaja Rizky »

röde kirjoitti:herdit tekee enemmän kyllä damagee toiseen, mut hopperit saattaa edetä nopeemmin. Iha riippuu siitä millä armeijalla vastustaja pelaa mutta kyllä itsekkin mielummin käyttäisin hoppereita
?

Ihan yhtä kovaa ne lyövät. Ja hopperien 360asteen charge ja mettien sun muiden läpi loikkiminen ilman penaltya päihittää herdit mennen tullen.
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Re: Squig, squig, squig

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Squig herdit ovat kovin ränkätty blokki koko O&G armybookissa. Psykoimmuunin merkitys korostuu entisestään tuon tyylisessä armeijassa: kun kaikki muu juoksee karkuun on mukavaa, että on jotain jonka tietää pysyvän paikoillaan isojen mörköjen tai tulituksen seurassa. Lyöntivoima on myös parasta mitä örkeillä saa. Kannattaa muistaa että yksikön voi muodostaa vaikkapa seuraavanlaisesti:

sssss
sgggs
sgggs
ssgss

jossa s (squig) ja g (goblin). Näin jokaisella kyljellä on squigeja lyömässä eikä tarvitse murehtia esimerkiksi light cavalrysta sivustassa tai selustassa. Ja kaiken kruunaa seuraava: herdit eivät maksa juuri mitään. Yksikkökoko 20-25, ehkäpä 25 niin vastustaja joutuu oikeasti tuhlaamaan ampumista ItP yksikköön jos sitä haluaa harventaa.

Hopperit tuntuvat paperilla todella kovalta mobiililta iskuvoimalta mutta eivät ole käytännössä vakuuttaneet. Pienikin määrä ammuntaa niiden suuntaan, huonot heitot liikkeessä ja kumihampaat rynnäkössä ovat kaikki yleisiä tapahtumia jotka tekevät niistä selvää tai voivat jopa olla itsensä jalkaan ampumista (lähinnä huonoissa heitoissa liikkumiseen). Jos hopperit olisivat rehellisesti M7 skirmaajia, olisivat ne loistavia. Nyt ne tuovat mielestäni lisää random factoria jo valmiiksi epävakaassa armeijassa. Useat tykkäävät, jopa minä paperilla, mutta eivät vakuuta yleensä käytännössä. Käytännössähän nämä tekevät chariottien tehtävät epävarmemmin mutta monipuolisemmin (metsät, 360 LoS). Yksikkökoko 5, 7 tai 9 lienee paras.

Herdit ovat siis mielestäni parempia, mikäli on spessu slotteja pulttereiden ja kärryjen jälkeen vapaana.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Squig, squig, squig

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Se on lähinnä se 360° LoS, joka hoppereissa minua viehättää. Anti-flankkaajia on örkeillä kumminkin kohtalaisen vähän, ja hoppereiden epävarmuudesta huolimatta harva haluaa laittaa fast cavalryaan paikkaan, johon hoppereilla on edes mahdollisuus päästä, koska kerran kohdalle osuessaan hopperit kyllä järsivät tiensä läpi melkein mistä vain, mikä ei ole pakattu staattisella.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”