Alustava aika (hyvin todennäköinen) on lauantai 10 - 20. Tarkoituksena olisi seuraavanlainen aikataulu
10.15 - 13.15 : Peli 1
13.15 - 14.00 : Ruokatauko (ja mahdollinen maalausarvostelu)
14.00 - 17.00 : Peli 2
17.15 - 20.15 : Peli 3
Säännöt
2008 Errata ja FAQ säännöt
- "Aircraft may not contest objectives or victory conditions on the turn they land" muutos on voimassa
- Huom. Käytetäänpä kerrankin oikeita sääntöjä aloituksessa. Eli isomman SR:n armeija valitsee puolen (tai kulman) ja laittaa kanssa ensimmäisenä.
Listat
Otetaan erittäin lähelle valmiit listat tällä kertaa, Käyttöön tulee TacComin NetEA turnausmuutokset. Alla turnausmuutokset (kun ei Neal nyt näitä ole vielä onnistunut laittamaan esille).
- http://iki.fi/hena/gw/epic/tournament_mods_1page.pdf
Huom TC turnausmuutokset ovat nyt julkaistu (formaatti on hiukan eri, mutta sääntömuutokset ovat samat)
- http://www.tacticalwargames.net/forums/ ... 69;t=13201
Sallitut listat ovat
- Space Marines
- Imperial Guard Steel Legion
- Orks
- Bieltan Eldar (Swordwind)
- Siegemasters of Baran
- Feral Orks
- Speed Freaks
- White Scars
- Black Legion
- Lost and the Damned
Tämän lisäksi sallisin ainakin seuraavat (jos joku ei halua, niin kertoo)
- Dark Eldar (raiders supplement)
Pisteytys:
250 VP tai pienempi: 10 - 10
>250 VP ero tai 1 / 2 oekv kierros 4+: 13 - 7
1 oekv kierros 3 tai 3+ oekv kierros 4+: 15-5
2 oekv kierros 3: 17-3
3+ oekv kierros 3: 20-0
Mukana ovat:
- Hena
- rpr
- Tooninki
- Niblebitzer
- MinerMe
- asaura
- Hammerheart
- fysope
- thepanu
-----
Tulokset verkossa.
Yleinen turnaus sivu
Turnauksen tulokset
Kuvia verkossa.
http://iki.fi/hena/gw/tournament/2008-0 ... index.html
-----
Demo tullaan tällä hetkellä sitten järkkäämään. Se olisi perjantaina 16 (tms) etteenpäin. Paikalle voi tulla kokeilemaan tai sitten harjoittelemaan turnausta varten. Jos ei ole tutustunut peliin, kannattaa ainakin vilkaista sääntöjä (löytyy http://www.specialist-games.com/epic/rulebook.asp) tai GW:n uusilta verkkosivuilta kanssa. Säännöstä tähän liittyvät osat ovat 1 (Main Rules), 2 (Specialist abilities) ja 5 (Background and unit stats). Listat tehdään valmiiksi demoja varten.