"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Cadian Airborne

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Elikkäs, huomasin GeeWeen online storessa että kauppoihin tulee (ehkä) paketti jossa on 5 cadian shock troopperii, ja koska olen Band of Brothers "fani" niin ajattelin tehä näistä laskuvarjojääkäreitä, jos joskus armeijan teen, niin nehän, shock troopit ilman transporttii saa tulla deep strikellä( jostain luin).

Mutta sitten itse asiaan. Eli nehän tarttee sen repun selkään, mitää Elysian drop troop reppuja en halua, koska ne on rumia, GeeWeen sivulla oli tämä ; http://uk.games-workshop.com/convershun ... roptroops/ , mutta noitten reput on jonkun Captainin selästä revitty, eli ei, jos pitää ostaa miljoona captainia jotta saa reppuja tavan ukoille.

Eli olisiko teillä mitään hyviä ehdoituksia mistä saisi noita reppuja, vai pitääkö ite tehä, voi myös ehdottaa jotain muuta kivaa näille ukoille jos tulee mieleen.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Cadianit ei saa DS:sää omilla doktriineillaan. Kuitenkin doktriineissa on mahdollisuus antaa joukoille DS.

Sitten asiaan. Reppuja ei ole oikein yhtään GW tehnyt, mutta esim. Catachanien heavy weapon paketeista pitäisi tulla sellaisia. Muutoin suosittelen gs:n käyttöä.

Sitten tiedoksi vain, että monestikko sinä näit siinä sarjassa niiden tappelevan reput selässä. Ei paljon yhtään, sillä tapana on että kaikki ylimääräinen paino (Reput.) heivataan johonkin talteen ennen kuin lähdetään rähisemään.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Meinaan vaan että reppu sitä varte, että ku ne tulee alas, ni niil o se reppu viel. Ja tollee... Eihä ne sarjassa reppuseläs mene, mutta kyl ne ukot voi konvertoida silti olemaan reppu seläs, ja voihan sitä vaikka "olettaa" että siellä olisi jotain muutakin kamaa kuin varjo. Ilmeisesti pitää stuffia ruveta käyttään.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Jipe kirjoitti:Meinaan vaan että reppu sitä varte, että ku ne tulee alas, ni niil o se reppu viel. Ja tollee... Eihä ne sarjassa reppuseläs mene, mutta kyl ne ukot voi konvertoida silti olemaan reppu seläs, ja voihan sitä vaikka "olettaa" että siellä olisi jotain muutakin kamaa kuin varjo.
Repussa kuljetetaan yleensä vaihtovaatteita, muonaa yms. mitä ei tappelussa tarvita. Kaikki tappelukamat on käden ulottuvilla, joten sen repun voi vain heivata rähistessä. Se on myös vain tiellä, painaa tonnin ja tekee sinusta vain isomman kohteen, jolloin piiloutuminen hankaloituu.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Ahaa...Hmmm.. No mä teen kuiteski sen repun niille, se on vain tyylikäs mielestäni.
Avatar
kefgi
Viestit: 32
Liittynyt: Ti 11.12.2007 18:56
Paikkakunta: Espoo

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja kefgi »

Kannattaa myös jotain taskuja yms. konvata housuihin, sillä olihän niillä siellä niitä K-rationeita yms. Myös jotain polvivahvistuksia kannattaa koittaa laittaa.

Tohon reppuasiaan vielä että, eikös siellä ollut vaan se laskuvarjo, ruuat ja muut tungettiin taskuihin. Sitten jotain oli myös legbageissa mutta ne yleensä hukkuivat hypyissä, lentäessä taivaan tuuliin. En ole aivan varma, koska kirjassa/sarjassa ei ole tästä mainintaa ollut.
Avatar
Haizelhoff
Valvoja
Viestit: 2207
Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Haizelhoff »

stuffista voisit tehä kamo verkkoo niihin kypäriin. reput kannattaa tehä kyl ite.
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Teetkö siis Taistelutoverit: Sarjan pohjaisia Kaartilaisia, vai ihan yrität pistää WWII US:n Laskovarjojoukoiksi? Jonkinlaiset käsilapiothan olisivat aika namuja. Jos repun koolla ei ole väliä, voit kokeilla myös Kommojen reppuja.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Taistelutoverit = Band of brothers, en ihan WWII näkösiä tee, melko mahdotontakin, mutta laskuvarjohemmoja kuiteski. Kommandojen reput liian "örkkimäisiä" (stikkbommia, tankbustabommeja, marsujen kypäriä yms. yms...) Mut ostin Cadian heavyweapon teamin, nii siinä mukana tuli 2 reppuu jossa toisessa lapio, sekä ylimääräinen lapio, ja kaikkee muuta kivaa, nyt vaan odottamaan sitä pakettia jossa 5 cadialaista. WD:n mukaan tulee 19 th july eli lauantaina (??)
Avatar
ampusiili
Viestit: 624
Liittynyt: Su 20.11.2005 19:33
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja ampusiili »

Niistä repuista, kannattaa tehdä gs:stä se perusmuoto, johon sitten tökit erilaisia taskuja ja kranaatteja kiinni. Siis niitä taskuja joita shock troopeille saa vyölle.

http://galleria.sotavasara.net/kuva/3573/

Oikealla siis.
92% ihmisistä vetää tilastoja hatusta
Migutti
Viestit: 507
Liittynyt: Su 29.10.2006 16:36
Paikkakunta: Espoo

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Migutti »

Jos ei silmät pahasti pettäneet, niin taisin huomata tuollaisen viiden kaartilaisen paketin tänään PKPn hyllyssä. Että ilmeisesti on jo ilmestynyt.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Jipe »

On vai! Jee jee! Eiku nii, en pääsekkää kauppaan ku ehkä perjantaina (murinaa).... No ei niin kiirettä vielä.
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

No nää reput ei oo BoB:tä nähneetkään, mutta eipä kyllä cadialais figutkaan...

*Klicks*
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Ovathan nuo ihan tyylikkäitä, mutta ulkomailta tilaamisen takia toi vaihtoehto taitaa vähän sulkeutua, vaikka reput onkin mallikkaita. Pitää ehkä sitten vain yrittää ite tehä niitä, vaikken kyllä niistä hyviä saa. Ellen tee silleen että laitan vain muutamille repun, eli Heavy weapon teameja vaan ja niiltä reppuja :D (tulee kivan kalliiks).
Avatar
Agamemnon2
Viestit: 429
Liittynyt: To 23.12.2004 17:45
Paikkakunta: Espoo

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Agamemnon2 »

Pig Ironia saa Suomesta myös Taistelutarvikkeen kautta, jos ulkomaankauppa epäilyttää.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Half-breed kirjoitti:Sitten tiedoksi vain, että monestikko sinä näit siinä sarjassa niiden tappelevan reput selässä
Ainakin luutnantti Harry Welsh kantoi varavarjoaan normandiasta asti (Halusi tehdä siitä hääpuvun morsiammelleen). Piti sitä jopa taistelussa Carentan -jakson loppupuolella. OT ohi...
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Weedeeo
Viestit: 1259
Liittynyt: Ti 31.07.2007 23:46
Paikkakunta: Tampere

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Weedeeo »

Kyllähän voit tilata osia Battlewagon bitsista
Sieltä ainakin saa pelkkiä reppuja.
Mitä on rakkaus?
santso kirjoitti:sitä kun on päästetty menemään ja satsit ladattu koneeseen ja kone käy kuumana, nesteet virtaa ja tahti on kova :D
Avatar
Da Big Boss
Viestit: 2173
Liittynyt: Pe 16.05.2008 14:38
Paikkakunta: Espoo

Re: Cadian Airborne

Viesti Kirjoittaja Da Big Boss »

Osta vaikka tietonikkarista selkäreppuja. Sieltä löytyy melkein kaikkea ww2 kamaa jota voisi pistää cadianien selkään. Pienoismallit.netistä voisit esim. kysyä mistä saisi hyviä ja oikean kokoisia laskuvarjo-reppuja.
The voice actor of Gordon Freeman sadly passed away during the games development.
Wow I can't believe I actually went to wikipedia to look up gordon freeman's voice actor...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”