"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Rottia 2k

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Ursos
Viestit: 15
Liittynyt: Su 22.06.2008 15:43
Paikkakunta: Et uskoisi jos kertoisin.......

Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja Ursos »

Tällä listalla olisi tarkoitus taistella kavereita vastaan jotka keräilevät kaikenlaisia armeijoita, kritiikkiä pyydetään.
Kiitos jo etukäteen vastauksista!

-Lords
Warlord jolla warpstone amulet, warpstone armour, desolate blade.=190pts

Heroes
Warlock engineer jolla warp blades, upgraded warp-energy consender, supercharged warp-power accumulator, kaksi dispell scrollia.=185pts

Core
30 clanrats joilla ratling gun spears shields, musician, standard bearer.=245

30 clanrats warpfire thower, spears, shields, standard bearer.=260

30 clanrat slaves=60

20 stormvermins joilla kilvet, ratling gun, musician, standard bearer.=245

6 poisoned wind globadiers=60

Special

30 plague monks joilla aditional handweapon, musician, banner of burning hatred.=270

11 gutter runners joilla throwing stars joissa poison, black skaven.=188

9 warplock jezzails=180

Rare

Warplighting cannon=100

Yhteensä=2003 pts
Mämmi on oikeesti hyvää.....
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

nyt en hirveest jaksa paasata, mutta taistelublokkien koot voisi kaikkien olla 25, ja orjia 21. munkkeja sitten 28, ja juokset 7 leveissä riveissä. kovanaamarottia(stormvermin) lisää, näille olisi hyvä joku taikalippu, vaikka warbanner

globadierit kannattaa ehkä hajottaa kahdeksi kolmen porukaksi, sitte ne ei levitä paniikkia ja ne voi uhrata. saat myös enemmän deplo choisseja, minkä kanssa sitten taktikoida. pikkuglobadieriporukat voi vaikka suojata weapon tiimejä vihollisen näöltä silloin kun ollaan vielä kaukana.
kannattaa suosiolla vaihtaa liekitin konekivääriin, vaikka itsekin tykkään käyttää liekkiä, se vaan ei ole hyvä.

et muuten insinöörille tarvii kaikkia kamppeita mukaan kun taikomaan se onnistu kuitenkaan. et oikeastaan tarvitse mitään muuta kuin rullat

gutter runnereita voisi pienentää, ja ottaa niiltä champan ainakin pois, ja muutat ne tunneling teamiksi. näitä voisi tosiaan koossa pudottaa, ja jättää vain myrkytetyt lähistelyaseet. ne on aika optimirottia silloin ja toimivat hyvin, heittotähtiä välttämättä tarvii

siinäpä jotain neuvoja

aajoo, loordille kilpi tietysti mukaan
Avatar
Ursos
Viestit: 15
Liittynyt: Su 22.06.2008 15:43
Paikkakunta: Et uskoisi jos kertoisin.......

Re: Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja Ursos »

kiitti. Huomasin ,että olin laskenut warlock enigineerin pisteet väärin hups...
Mämmi on oikeesti hyvää.....
kippe-gerbiili
Viestit: 60
Liittynyt: Ti 01.07.2003 23:16
Paikkakunta: Ikaalinen

Re: Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja kippe-gerbiili »

Itte tekisin seuraavaa tähän listaan.

orjat unitti 20 orjaan. Syy: Et kai sie oikeesti luule että kaveri kuluttaa kaiken ampumisen tähän porukkaan. Orja yksiköissä ois itteasiassa parempi että niitä ois kaks koska ne on kuitenki sellasia jäynä yksiköitä joissa on pikkusen potenttiaalia. Hyvin vähän, mutta uhrattavia yksiköitä on aina hyvä olla.

Sitte globadierit. Itte tykkään pitää niitä neljän porukoissa, koska eivät silloin tuhoutuessaan ja panikoidessaan aiheuta ympärille hirmuista määrää testejä. Lisäksi ku dissaat pari pois niin saat jo puuttuvat orjat toiseen orja unittiin. Ovat myös myös kykeneväisiä niittämään itsensä hengiltä joten näihin kavereihin ei löydy kauheesti luottoo. :)

Ite en myöskään yleensä käytä keihäitä rotilla, mutta se on ihan täysin maku asia. Miulle se tarkottaa aina pisteitä pois jostain jolla voi oikesti tehä jäynää toiselle.

Mutta en mie ehkä enempää muuttelis. Kuhan pidät huolen että niistät ne :)
On olemassa kolmenlaisia ihmisiä. On niitä jotka osaavat laskea ja niitä jotka eivät.
kasvi
Viestit: 857
Liittynyt: Su 15.02.2004 22:32
Paikkakunta: Tampere

Re: Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja kasvi »

skaven blockit pienemmiksi vaikka 25 ja keihäät pois -näiden pitää pysyä hengissä, ei tehdä lämää. Joku hero vielä lisää, esim plague priesti heilumaan ruttoflaililla munkkien kaa, se on IMO aikas kova niiden kaa, sille warpstone amuletti, jonka nappaat lordiltas. Gutterit pariin jengiin ja tunnelling mukaan, jezzailit vois jättää melkein kokonaan pois, ei ne kuitenkaan osu mihinkään.
Palkkamaalausta
"Oikeat figut on niille, jotka eivät osaa proxyttaa"
-Nojatuoli
Yögobbo
Viestit: 649
Liittynyt: Su 06.10.2002 15:08
Paikkakunta: Raisio

Re: Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja Yögobbo »

Pari pientä huomatusta:
Miksi lähes kaikkien mielestä warlockille kannattaa aina ottaa kaikki upgradet (paitsi pistooli)? Tästäkin listasta kun laskee kuinka monta powernoppaa tuottaa (4) ja kuinka monta warlock saa käyttää (3), niin ainakin itse päädyn lopputulokseen, että super-charged warp-power accumulator saa jäädä kotiin.

Plague monkeilla ei saa olla magic banneria ilman standard beareria.

Armeijan pisteet menevät rajasta yli (ainakin otsikosta päätellen kyseessä on 2000 pisteen armeija).

Sitten muuta kommentia:
Orjien ja gutter runnereiden yksiköt pienemmiksi. Orjien tarkoitus on lähinnä ottaa viholliselta charge vastaan ja ohjata näin vihollisyksikkö oikeaan suuntaan ja paikkaan esim. kylkichargelle. Noin isoa gutter runner yksikköä on puolestaan vaikea deployata scouttina. Gutter runnerien myrkytetyt heittotähdet ovat myös melko kalliita hyötyynsä nähden.

Stormverminit ovat kalliita, ja 20 kokoinen yksikkö jonkin verran altis ampumiselle. Näille voisi harkita vaikka umbranneriä, ainakin itse olen tätä käyttänyt.
kasvi
Viestit: 857
Liittynyt: Su 15.02.2004 22:32
Paikkakunta: Tampere

Re: Rottia 2k

Viesti Kirjoittaja kasvi »

niin ja tosiaan kannattaapi melkein pitää engineeri pelkkänä rullakuskina, kahen tonnin pelissä se 1 warppisalama ei välttämättä kuitenkaan osoittaudu kovinkaan tehokkaaksi.
Toinen WLC olis kanssa aikas kova sana.
Palkkamaalausta
"Oikeat figut on niille, jotka eivät osaa proxyttaa"
-Nojatuoli
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”