"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

pahan kaaoksen voimista...

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Finet
Viestit: 1344
Liittynyt: To 13.02.2003 08:34
Paikkakunta: Turku

pahan kaaoksen voimista...

Viesti Kirjoittaja Finet »

Tarvitseeko vastustajan paljastaa myös velhojensa taiat tai daemon princejen Giftit, jos käytän mirror of Knowledgeä?

Voinko käyttää kahta tai useampaakin Greater Daemonia, esim 2xBloodthirster tai Bloodthirster + Lord of Change?
Tästä ei kyllä tulisi reilua vastustajalle... :?
Darkheart
Viestit: 180
Liittynyt: La 09.11.2002 16:04

Viesti Kirjoittaja Darkheart »

Et varmaan saa käyttää ainakaan kahta eri demonia.
Kaikki loppuu aikanaan, vain aika ei milloinkaan
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Siis miksei? (anteeksi vaan joidenkin paheksuma lyhyt vastaus mutta mitä tähän lisäisi..)
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: pahan kaaoksen voimista...

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Finet kirjoitti:Tarvitseeko vastustajan paljastaa myös velhojensa taiat
Spellien generoinnista...(p.142)

"This is normally done openly and opponents will therefore be aware of which spells their opponent has generated."

Taiat ovat tiedossa alusta asti. Ei ole tarvetta selvitellä myöhemmin. Boundspellit tietysti paljastetaan vasta peiliin kurkkaamalla, ellei niitä vielä ole käytetty.
Finet kirjoitti:tai daemon princejen Giftit, jos käytän mirror of Knowledgeä?
Elleivät ne jo ennestään ole tiedossa (konversiona, käytön takia, muuten vain), pitää paljastaa. "Everything that is not apparent." Aivan mitä tahansa saa katsella unitista. Listatut asiat ovat vain esimerkkejä. Voit kysyä vaikka sitä, milloin rivimies on viimeeksi vaihtanut sukkia sikäli kuin sillä olisi mitään merkitystä pelin kannalta.
Finet kirjoitti:Voinko käyttää kahta tai useampaakin Greater Daemonia, esim 2xBloodthirster
Kyllä, demonisessa 3000 pisteen Khorne-armeijassa tai monellakin tapaa 4000+ pisteessä.
Finet kirjoitti:tai Bloodthirster + Lord of Change?
Kyllä, 4000+ pisteen armeijassa, jota johtaa mikä tahansa Ld9-undivided-lordi (tai Archaon, jolla on joka markki takamuksiin tatuoituna).
Finet kirjoitti:Tästä ei kyllä tulisi reilua vastustajalle... :?
Reiluus on täysin henkilökohtaiseen näkemykseen pohjautuva käsite. Toisten mielestä armeijalistaa voi käyttää niin kuin lystää sääntöjen rajoissa, jotkut valittavat jo yhdestä lordista tai rareslotista. Kummatkin ovat yhtä "oikeassa". Nämä asiat pitää selvittää ennen peliä, eikä tehdä hatusta vetäistyjä ennakko-oletuksia. Ainoastaan sääntökirja on siinä määrin standardoitu, että sitä sopii noudattaa joka tilanteessa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”