40k: ensimmäisen rodun keksiminen
- mursunaatio
- Viestit: 218
- Liittynyt: Pe 10.10.2008 17:39
- Paikkakunta: turku
40k: ensimmäisen rodun keksiminen
hei! mietin tässä että mikäköhän army keksittiin ensimmäiseksi? jos tiedätte tai haluatte vain keskustella ja järjestää missä järjestyksessä ne tulivat myyntiin?
Uusi tarinani (FB) on ilmestynyt nyt ensi-illassa 'tarinat ja novellit' alueelle.
Että simmosta...
Että simmosta...
Re: 40k: ensimmäisen rodun keksiminen
Marinet, eldarit, örkit, slannit, genestealerit, squatit, ogrynit, ratlinit, beastmanit, jokaerot, vampyyrit, tyranidit ja lukuisat muut jo poistuneet tulivat yhtäaikaa samassa kirjassa. Tyranideja oli tosin olemassa vain yksi otus. Jos aihe kiinnostaa, niin suosittelen vahvasti etsimään Rogue traderin ja tutustumaan siihen. Silloin ei ollut näitä nykyisiä codexeja olemassa, vaan kaikki pelin otukset ovat siinä ekassa sääntökirjassa. Samoin kaikki aseet ja kaikki psyykkiset voimat ynnä taustatarinat, säännöt ja paljon hauskoja kuvia. Siitä selviää esimerkiksi, kaikki marine powerarmourin osat ja missä kohtaa pukua mitäkin löytyy. Rogue traderin löytää yllättävän helposti haastattelemalla veteraanipelaajia. Niitä on suomen pelaajien kirjahyllyissä ja laatikoiden pohjilla yllättävän paljon. Eiköhän joku näytä omaa kappalettaan senverran, että saat vähän luettua.
edit. Eieiei veteraanipelaajat eivät istu kirjahyllyissä tai ole laatikoiden pohjilla piilossa. Tarkoitin sitä kirjaa. Rogue trader kirja on siellä hyllyssä. Ei se pelaaja.
edit. Eieiei veteraanipelaajat eivät istu kirjahyllyissä tai ole laatikoiden pohjilla piilossa. Tarkoitin sitä kirjaa. Rogue trader kirja on siellä hyllyssä. Ei se pelaaja.
Luumumehu on soturien juomaa