Gondor listaa yritän

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Plästik Dub
Viestit: 389
Liittynyt: Su 20.05.2007 10:41

Gondor listaa yritän

Viesti Kirjoittaja Plästik Dub »

Juu eli nyt sain ensimmäiset LOTR figut kätösiini, ja aloinkin heti miettimään saako siitä minkälaista listaa. Minulla on siis seuraavat figut:

Arwen (en tiedä miksi, sain vaihdossa, kaipa senkin saa gondorilaisille?)

Beregond

8 rangeria

6 guardian of fountain courttia

3 men-at-arms of dol amrothia

36 warrior of minas tirithiä

6 knight of minas tirithiä

1 avenger bolt thrower

Tuossa ois nyt nuo figut. Ostan ainaki tuon suppliksen tässä lähiaikoina, samoin kuin LoME:n. Kaverilla on rulebook. Ja sitten tuohon listaan oli ihan kiva saaha Aragorn the King jos mahdollista, kun se oli aikamoinen tappokone WD:n taisteluraportissa. Ehotelkaahan minkälaista noista saisi.
<Randomi>
Viestit: 478
Liittynyt: To 09.10.2008 16:10

Re: Gondor listaa yritän

Viesti Kirjoittaja <Randomi> »

Plästik Dub kirjoitti:Juu eli nyt sain ensimmäiset LOTR figut kätösiini, ja aloinkin heti miettimään saako siitä minkälaista listaa. Minulla on siis seuraavat figut:

Arwen (en tiedä miksi, sain vaihdossa, kaipa senkin saa gondorilaisille?)

Beregond

8 rangeria

6 guardian of fountain courttia

3 men-at-arms of dol amrothia

36 warrior of minas tirithiä

6 knight of minas tirithiä

1 avenger bolt thrower

Tuossa ois nyt nuo figut. Ostan ainaki tuon suppliksen tässä lähiaikoina, samoin kuin LoME:n. Kaverilla on rulebook. Ja sitten tuohon listaan oli ihan kiva saaha Aragorn the King jos mahdollista, kun se oli aikamoinen tappokone WD:n taisteluraportissa. Ehotelkaahan minkälaista noista saisi.
Tos ei kerrottu minkä mukaan pitäis, mutta LoME:n hankkimisen takia veikkaisin LoME:a. Arwen saa liittoutua vain Minas Tirithin kanssa (Gondorista), joten Beregond on ainoa kapteeni (teemana the Tower of Ecthelion). Men-at-armsit kuuluu the Fiefdoms:eihin, joten sieltä pitäisi hankkia yksi kapteeni(Prince Imrahil of Dol Amroth, Forlong the Fat, Angbor the Fearless tai Captain of Dol Amroth). Rangereita saa joko the Fiefdomista tai Rangers of Ithilien:ista (josta pitäisi ottaa sitten joku kapteeni:Faramir, Madril, Cirion, Damrod tai Captain of Minas Tirith). Kaikki muut saa sitten tosta Tower of Ecthelionista (myös Aragorn, King Elessarin).
Eli lista kai menis seuraavasti:

Heroes

Beregond of Gondor 25 pts.

Warriors

6 Guard of the Fountain Court 60 pts.(10 pts./model, shield 1 pt. banner 30 pts.)

36 Warrior of Minas Tirith 252 pts.(7 pts./model, shield, spear, bow 1 pt. banner 25 pts.)

6 Knight of Minas Tirith 78 pts.(13 pts./model, shield 1 pt. banner 25 pts.)

Avenger Bolt Thrower 70 pts.(tän upgradeja en nyt jaksa kirjoittaa.)

Liian vähän pisteitä kapteenista, Aragorn on hyvä (min. 4+ woundaukseen, Mighty Hero ...), mutta kallis ( 260 pts. armoured horse 15 pts.)
halko
Viestit: 1502
Liittynyt: Pe 18.04.2008 12:50
Paikkakunta: Tampere

Re: Gondor listaa yritän

Viesti Kirjoittaja halko »

Kyllähän tuosta nyt jonkinlaisen listan saisi tehtyä, muuta mahdin vähyys on ongelmana. Aragornin jos otat niin saisi jo sen 3 mahtia lisää. Man@armeja et välttämätä tarvi, tai jos otat niin ota hieman enemmän. Arwen ihan kätevä sankari, Nature's Wrath kun on niin ihana.

Noista figuista jos haluat listan tehdä niin kannattaa varmaan maalata/basettaa/konffata yksi knight/normiukko kapteeniksi, sillä se kaksi lisä mahtia on ihan kiva saada. Mutta pakkohan ei ole.

Sitten listaan

Heroes

Beregond 20pts

Captain of Minas Tirith 70pts
Shield, Lance, Horse


Warriors

6 Guard of the Fountain Court 66pts
Shields'

5 Knight of Gondor 70pts
Shields

15 Warriors of Minas Tirith 105pts
Shields

9 Warriors of Minas Tirith 70pts
Spears

10 Warriors of Minas Tirith 70pts
Bows

Warrior of Minas Tirith 31pts
Banner

Tuo lista sitten vain suuntaa antava

(200. viesti!)
I have a mind for simple things but things are not of mine to simplify
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Armeijalistat”