tyranidit
tyranidit
En tiiä onko tää oikeeseen osioon mutta kummiski mulla ois pari kysymystä nideistä koska aattelin alotttaa niillä armeijan
1.Minkälaisia ne on pelata että soveltuuko aloittelijoille
2.mitä kannattaisi hankkia ensin
3.tuleeko tossa gaunt paketissa siis 8 vai 16 ukkoo?
1.Minkälaisia ne on pelata että soveltuuko aloittelijoille
2.mitä kannattaisi hankkia ensin
3.tuleeko tossa gaunt paketissa siis 8 vai 16 ukkoo?
Re: tyranidit
1. Soveltuvat aloittelijalle.DOT kirjoitti:En tiiä onko tää oikeeseen osioon mutta kummiski mulla ois pari kysymystä nideistä koska aattelin alotttaa niillä armeijan
1.Minkälaisia ne on pelata että soveltuuko aloittelijoille
2.mitä kannattaisi hankkia ensin
3.tuleeko tossa gaunt paketissa siis 8 vai 16 ukkoo?
2.Kodexi, sääntökirja, maaleja, noppia, siveltimiä ja vaikka pari pakettia gaunteja.
3. 16 ukkoa tulee. Genestealer paketissa on ne vaivaiset 8 ukkoa.
Oletko ajatellut ajattelevasi, että voisit ajatella niin, että ajattelisit miten muut ajattelevat ajattelevan sinua?!
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: tyranidit
Sitten ennen gaunttien kokoamista kannattaa lukea sitä codexia ja hiukan suunnitella etukäteen, mitä aseistusta spanieleilleen laittaa Yleinen aloittelijoiden virhe on yhdistellä vähän sitä sun tätä aseistusta, kun yhteen ryhmään saa vain yhdenlaisia aseita. Yhden ryhmän sallittu koko pelissä on 8 - 32, eli yhdestä boksista voi koota kaksi eri tavoin aseistettua ryhmää. Näitä voipi sitten laajentaa toisella boksillisella.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Re: tyranidit
en omista näistä vielä mitään joten halusin varmistua että se on hyvä päätös ostaa näitä
ps:kannattaako tehdä 8 termaa ja 8 hormaa siitä gauntti paketista
ps:kannattaako tehdä 8 termaa ja 8 hormaa siitä gauntti paketista
- 'Neljäviitonen
- Viestit: 1010
- Liittynyt: Ke 04.07.2007 15:23
- Paikkakunta: Lappeenranta
Re: tyranidit
Kyllä kannattaa. Lisäksi alottelijalle hyvä ostos on battleforce, jossa tulee hyvin figuja ja säästää useita kymppejä rahaa.
After Aeons of slumber my necrons have awoken to harvest the galaxy anew... but realizing they will never be Ultramarines, my necrons will descend into stasis once more
Re: tyranidit
Mihis se tyranidien assault brood (tai joku sen tapainen) on kadonnut? Ennen oli puolenkuun peleissä, muttei enää ole. Siitä saa heti valmiiksi ihan hyvä 1k listan.
Oletko ajatellut ajattelevasi, että voisit ajatella niin, että ajattelisit miten muut ajattelevat ajattelevan sinua?!
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: tyranidit
Se oli Apon ilmestymisen aikana myyty formation-boksi. Tarkoitettiin alunperinkin kausituotteeksi.O'Snobba kirjoitti:Mihis se tyranidien assault brood (tai joku sen tapainen) on kadonnut? Ennen oli puolenkuun peleissä, muttei enää ole. Siitä saa heti valmiiksi ihan hyvä 1k listan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: tyranidit
no kiitos tiedoista kuinka suureen otteluun kannattaisi hankkia lictor tai vastaava
Re: tyranidit
Lictorin voi ottaa jo 1000 pisteeseen ja siitä ylös päin. Ja btw, minusta Lictorit ovat mauttomia.
Re: tyranidit
olisiko jotain muuta lictorin tilalle?Barnabas kirjoitti:Lictorin voi ottaa jo 1000 pisteeseen ja siitä ylös päin. Ja btw, minusta Lictorit ovat mauttomia.
Re: tyranidit
Mikäs niissä nyt niin mautonta on, Barnabas? Komea figu ja fluffikas yksikkö jota säännöt potkivat päähän ja jonka pistehinta on parikymppiä liian ylhäällä. Ei kovin mautonta minusta.br00dl0rd kirjoitti:olisiko jotain muuta lictorin tilalle?Barnabas kirjoitti:Lictorin voi ottaa jo 1000 pisteeseen ja siitä ylös päin. Ja btw, minusta Lictorit ovat mauttomia.
Warriorit ovat hyvä yksikkö pienissä peleissä, kun isommat otukset voivat olla liian kallita ja/tai rikkoa pelitasapainoa. Paras aseistus näille on Deathspitter ja Scything Talonit. 4-6kpl yksiköissä tekevät ihan höpöä.
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
-Sörkan Sika-Harri-
Re: tyranidit
Höh, inhoan mokomia kun tulevat minun gunlineja tuhoomaan. Ja eihän ne nyt sääntöteknisesti ole mauttomia, mutta en silti pidä mokomista.
Re: tyranidit
Minkälaisia ovat sitten broodlordit kannattaako semmoista hankkia
Re:
Hittolainen, minäkin haluan niitä nappeja mitä Zeta syö :O . Alle 100p hintaan saa lähes kaikkiin muihin IC:hin verrattuna paremman Initiativen, Strengthin ja Toughnessin. Ws on huippuluokkaa, ja upgradeilla voi saada rerollit osumiseen, tuplawoundit moniwoundisiin vihollisiin tai rerollit woundaukseen. Lisänä Rending ajoneuvojen tai huippukorkean T:n surmaksi, niin "ihan hyvä" on mielestäni aika karkeaa vähättelyä ja huono hinta/laatusuhde suoranainen valhe. Ainoat miinuspuolet siinä on invusaven puute ja hitaus, joka vaikuttaa myös mukana kulkeviin genestealereihin. Mutta jos Broodlord retinuensa kanssa pääsee lähikseen, aika harvalla on siihen mitään sanomista.Z7-852 kirjoitti:Broodlordian lähes ainoa tehtävä on viedä genestealerit infiltraten kanssa lähelle vihollista. Onhan se ihan hyvä lähistelijä, mutta huono hinta/laatu suhde.
Tuo viimeinen pointti sitten onkin se joka häiritsee 'Lordin käyttöä kaikista eniten. Se on niin suuri uhka lähes mille vaan, että kerää varmasti tulta. Ja kestää sitä valitettavan vähän. Fakta on että Hive Tyrant on vaan helpompi käyttää, ja yleensä monipuolisempi kun sen voi varustaa myös ampumista varten.
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
-Sörkan Sika-Harri-
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re:
Ilman fleettiä joutuu kumminkin väkisin sen yhden vuoron ottamaan rapid firea naamaan. Ja kun Scuttlersin kanssa saa nykyään outflankin ilman broodlordiakin, näkisin isottelijan jäävän yhä useammin hyllynkoristeeksi.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
- Z7-852
- Taisteluraporttikilpailun voittaja
- Viestit: 3568
- Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
- Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää
Outflank tapahtuu kuitenkin vasta n. 3 vuorolla kuin infiltrate mahdollistaa sen toisen vuoron hyökkäyksen. Samoin outflank ei ole yhtä varma temppu. Mutta silti on broodlord yhä hinta/laatusuhteeltaan heikompi kuin esim. tyrantti. Warriorit ovat nykyään kyllä suht. kova sana kun saavat sen 4+ coverin edessä jylläävistä gaunttimassasta. Varsinkin jos nämä pitää halpana niin näitä voi kuljettaa hyvin sen gauntti massan takana. Jos (ja kun) teen tyranid armeijan niin tämä varmaan tulee olemaan minun valintani. Mutta ei sekään ole kaikkein tehokkain ratkaisu, mutta suht helppo tapa hankkia laaja synapsi kenttä.
Re: tyranidit
eli kumpi kannattaa hankkia tyrant vai lord
- Varjonkutoja
- Viestit: 1065
- Liittynyt: La 27.09.2003 22:43
- Paikkakunta: Lohja
Re: tyranidit
Eiköhän se Hive tyrre ole se varma nakki. Omasta mielestä ainakin sekä ulokonäöllisesti, että pelillisesti. Etenkin siivillä tuo jättiläinen on todella komia näky :)br00dl0rd kirjoitti:eli kumpi kannattaa hankkia tyrant vai lord
''Quar'valsharess del veldrinn lueth bwael''.