armeejan vaihto
-
Slaughterer
- Viestit: 10
- Liittynyt: Ke 13.02.2008 19:51
armeejan vaihto
Olen kerännyt noin 2vuotta orc&goblineja.nyt olis vaihdon paikka.
elikkaä mikä olis hyvä joukkoe
ei elvessejä niitä on meidän peliporukoissa ihan tarpeeks
bretonni ehkä mutta eihän niillä ole oiken kunnon jalkaväkeä
orge kindoms en tiedä niistä paljoa
käppänät olisi muuten hyvä mutta hidasta porukkaa
entäs nämä loput Empire,Lizardman,Skaven, beast of Chaos,hordes of chaos,Tomb Kings ja Vampire Counts
elikkaä mikä olis hyvä joukkoe
ei elvessejä niitä on meidän peliporukoissa ihan tarpeeks
bretonni ehkä mutta eihän niillä ole oiken kunnon jalkaväkeä
orge kindoms en tiedä niistä paljoa
käppänät olisi muuten hyvä mutta hidasta porukkaa
entäs nämä loput Empire,Lizardman,Skaven, beast of Chaos,hordes of chaos,Tomb Kings ja Vampire Counts
-
Eorl Nuori
- Viestit: 643
- Liittynyt: Ma 12.03.2007 16:28
- Paikkakunta: Kangasala
Re: armeejan vaihto
Tuo opas olisi erittäin pätevä 6 edikan aikaan, mutta suht moni asia on vuosien mittaan muuttunut , esim. Vamppyyrit ja heidän Bloodlinet, Invocation of Nehek jne. Joten en tuota enään suosittelisi aloittelijoille tai armeijan vaihtajille oppaaksi, koska pettymys olisi suuri kun ostaa paketin ukkoja ja sitten armybookin vain todetakseen, että juuri se mikä vaikutti jonkin armeijan kohdalla olevan "the thing" onkin muuttunut. Mielestäni nykyään hieman harhaanjohtava joidenkin armeijoiden kohdalla..Eorl Nuori kirjoitti:http://www.kolumbus.fi/teemu.pesonen/fbopas.htm
Mutta Iiro, enpä paljoa osaa antaa neuvoa tuohon pulmaan muuta kuin että mikä armeija olisi tarinallisesti mielestäsi seuraavaksi mielekkäin ja myöskin pelillisesti sitä vaihtelua mitä haet :) kun kerta O&G:tä olet pelaillut niin itse suosittelisin vaikkapa suureksi vaihtelun pohjaksi epäkuolleita. He kun eivät animosityä eikä stupidityä paljoa heittele (okei , Crown of the Damned poislukien) eivätkä myöskään sitten lähde karkuun...
The distance between insanity and genius is measured only by success.
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: armeejan vaihto
Ei Kapun opas mitenkään harhaanjohtava ole. Edelleenkin monet asiat mitä oppaassa mainitaan on oikein. Ainoastaan parissa yksityiskohdassa ollaan väärässä, mutta kun isoissa linjoissa ollaan oikeassa niin opas ei mikään susi ole. Kyllä Kapun opas aikaa on kivasti kestänyt.EqualizeR kirjoitti:Tuo opas olisi erittäin pätevä 6 edikan aikaan, mutta suht moni asia on vuosien mittaan muuttunut , esim. Vamppyyrit ja heidän Bloodlinet, Invocation of Nehek jne. Joten en tuota enään suosittelisi aloittelijoille tai armeijan vaihtajille oppaaksi, koska pettymys olisi suuri kun ostaa paketin ukkoja ja sitten armybookin vain todetakseen, että juuri se mikä vaikutti jonkin armeijan kohdalla olevan "the thing" onkin muuttunut. Mielestäni nykyään hieman harhaanjohtava joidenkin armeijoiden kohdalla..Eorl Nuori kirjoitti:http://www.kolumbus.fi/teemu.pesonen/fbopas.htm
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: armeejan vaihto
En väittänytkään, että se täysi susi on. Lukasin sen kokonaan ja omasta mielestäni en nyky edikan uudistuksien jälkeen itse niitten joidenkin "vanhentuneiden" osioiden takia enään pitänyt listaa niin hyvänä, kuin mitä se todellakin oli 6 edikan aikaan. Enkä myöskään haluaisi enään tuon perusteella lukea ja päättää mitä armeijaa aloitan. Totta on, että isoissa linjoissa pitää vielä täysin paikkansa, mutta kun haluaa tarkempaa tietoa, niin en kelpuuta. Mielipide asia varmaan tämäkin. Eikä ole/ollut tarkoitus ruveta silmittömästi moittimaan oppaan turhuutta, kommentistasi jäi sellainen maku , ihan kuin näin olisin tehnyt. :) Olisikin varsin hienoa jos tuon kyseisen oppaan saisi ajantasalle ja kylkiäsiksi vielä pari vanhentuneen joukon kuvaa updatettua.Half-breed kirjoitti:Ei Kapun opas mitenkään harhaanjohtava ole. Edelleenkin monet asiat mitä oppaassa mainitaan on oikein. Ainoastaan parissa yksityiskohdassa ollaan väärässä, mutta kun isoissa linjoissa ollaan oikeassa niin opas ei mikään susi ole. Kyllä Kapun opas aikaa on kivasti kestänyt.EqualizeR kirjoitti:Tuo opas olisi erittäin pätevä 6 edikan aikaan, mutta suht moni asia on vuosien mittaan muuttunut , esim. Vamppyyrit ja heidän Bloodlinet, Invocation of Nehek jne. Joten en tuota enään suosittelisi aloittelijoille tai armeijan vaihtajille oppaaksi, koska pettymys olisi suuri kun ostaa paketin ukkoja ja sitten armybookin vain todetakseen, että juuri se mikä vaikutti jonkin armeijan kohdalla olevan "the thing" onkin muuttunut. Mielestäni nykyään hieman harhaanjohtava joidenkin armeijoiden kohdalla..Eorl Nuori kirjoitti:http://www.kolumbus.fi/teemu.pesonen/fbopas.htm
The distance between insanity and genius is measured only by success.
Re: armeejan vaihto
No ota yhteyttä kapuun ja ehdota vaikka korjattavia asioita tai jotain.Olisikin varsin hienoa jos tuon kyseisen oppaan saisi ajantasalle ja kylkiäsiksi vielä pari vanhentuneen joukon kuvaa updatettua.
No pain no gain.
Re: armeejan vaihto
Niin, tai voihan sitä vaikka kirjoittaa kapulle valmiiksi sen uudistuksen, ja jos ei kapteeni sitä hyväksy, niin ainahan sitä myös voi kirjoittaa oman armeijanvalintaoppaansa.Drago^ kirjoitti:No ota yhteyttä kapuun ja ehdota vaikka korjattavia asioita tai jotain.Olisikin varsin hienoa jos tuon kyseisen oppaan saisi ajantasalle ja kylkiäsiksi vielä pari vanhentuneen joukon kuvaa updatettua.
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Re: armeejan vaihto
Kovasti kummastuttaa tällaiset kysymykset, siis jos mikään tarjolla olevista armeijoista (kyllä, se on armeija ei armeeja) ei selkeästi nouse ylitse muiden onko silloin asiaa edes sijoittaa mihinkään "kokeiluun". Jos vaihto tuntuu mielekkäältä, niin olettaisin jonkun armeijan kiinnostavan erityisesti. Kaikki armeijat on yhtä hyviä, on vaan hyviä ja huonoja pelaajia.
Aloita Bretonnia, jalkaväkeä et edes halua ritareilla pelattuasi. Ja eikös örkeillä sitä infantryn iloa ollut jo ihan riittävästi? Tai jos pahisrodut edelleen kiinnostaa, niin kokeile kaaosta. Niillä on vaikka mitä!
Aloita Bretonnia, jalkaväkeä et edes halua ritareilla pelattuasi. Ja eikös örkeillä sitä infantryn iloa ollut jo ihan riittävästi? Tai jos pahisrodut edelleen kiinnostaa, niin kokeile kaaosta. Niillä on vaikka mitä!
- jupu_pupu_mies
- Viestit: 2564
- Liittynyt: La 12.01.2008 20:44
- Paikkakunta: Hönölä
Re: armeejan vaihto
tai demonit ne on jänniä... niillä saa törkeän magian.. lento sirkuksen . ja vaikka mitä todella monipuolinen armeija