Pitihän minunkin kerrankin päästä postaamaan tänne niinkuin kysyvänä osapuolena...
Eltharionista: Eltharionista julkaistiin juuri uusi figu ja säännöt ja sen yksi kyky aiheuttaa miettimystä. Käyttäen kykyään "Great Leap" Eltharion saa hypätä mihin tahansa kohtaan taistelussa, vaikka omaksi yksikökseen tai toiseen rykmenttiin kunhan pysyy base-to-base kontaktissa. Exact wording: "At the start of any combat, before attacks are allocated or challenges issued, Eltharion may be moved to anywhere in the same combat (even leaving one unit and joining another, or becoming an independent character). He may not use this to position himself out of combat, or if he is already involved in a challenge."
1) Missäköhän vaiheessa rankkien menetykset lasketaan? Jos siis Eltharion hyppää yksikköön jonka Unit Strenght on neljä ja se nousee viiteen, niin viekö se rankit jo sillä taistelukierroksella?
2) Missäköhän vaiheessa assasinit hyppivät esiin? Eli voikohan tuolla kyvyllä hypellä pois niiden miekoista (olettaen ettei tule haastetta)?
3) Ja vielä yksi sääntöjen venytys kysymys: Jos vastustajan kylkeen rämähtää kärry (US 4 ja vastustaja nauraa), niin voikohan Eltharion hypärä samaan rykmenttiin kärryn kanssa, eli liittyä siihen? Ei siis kiivetä fyysisesti kärryn sisään, sillä se lienee laitonta, mutta tavallaan vaeltamaan sen kanssa. Voihan war machine creweihinkin liittyä... Olisi US 5 epämiellyttävä yllätys vastustajalle.
Kivenviskojista (stone throwers):
4) Jos se template laskeutuu esim. lohikäärmeen päälle niin, että se pieni reikä täyttyy, mutta lohikäärme (siis sen jalusta) ei kuitenkaan ole kokonaan templaten alla, niin eikö silloin lohikäärme ota 4+ hitin tuplavoimalla?
Saihan välillä kyselläkin...
Nippelejä Eltharionista ja kivenviskojista...
Nippelejä Eltharionista ja kivenviskojista...
"Söpö sixpackmonsteri!" -kauneinta mitä Nightbringeristä on koskaan sanottu
Re: Nippelejä Eltharionista ja kivenviskojista...
Tämä vaatii Loremasterin itsensä lainaamista.Chade kirjoitti:1) Missäköhän vaiheessa rankkien menetykset lasketaan? Jos siis Eltharion hyppää yksikköön jonka Unit Strenght on neljä ja se nousee viiteen, niin viekö se rankit jo sillä taistelukierroksella?
Gav Thorpe kirjoitti:I would say no . (1 Replies). GW Gav Thorpe[]. 10/21/2002 10:34 (10/21/2002 13:06) With a strict interpretation of the rule (and therefore the one that keeps it closest to the basic rules), the unit has not been 'charged' by an enemy with US 5 or more, and therefore has not been disrupted enough to lose its rank bonus. However, you will still get flank and rear bonuses as normal.
Kysymys liittyi kylkeen juosseen pienen skelelohkon myöhempään kasvattamiseen, mutta periaate on sama. Eli tässä tapauksessa rankit eivät katoa Eltharionin avustuksella, koskaan.
Assassin paljastetaan teknisesti ottaen samaan aikaan kuin Eltharionin pitäisi hypätä. Roll a D6...2) Missäköhän vaiheessa assasinit hyppivät esiin? Eli voikohan tuolla kyvyllä hypellä pois niiden miekoista (olettaen ettei tule haastetta)?
3) Ja vielä yksi sääntöjen venytys kysymys: Jos vastustajan kylkeen rämähtää kärry (US 4 ja vastustaja nauraa), niin voikohan Eltharion hypärä samaan rykmenttiin kärryn kanssa, eli liittyä siihen?
Ei. "...only a character in a chariot may join with another chariot or chariot unit." Chronicles 2003, p. 133.
Säännöissä puhutaan automaattisesta hitistä, jos yksittäinen model on suoraan reiän alla. Olettaisin että tämä menee aiemmin mainitun 4+ -säännön edelle.4) Jos se template laskeutuu esim. lohikäärmeen päälle niin, että se pieni reikä täyttyy, mutta lohikäärme (siis sen jalusta) ei kuitenkaan ole kokonaan templaten alla, niin eikö silloin lohikäärme ota 4+ hitin tuplavoimalla?
-J
Toi lohikäärmejuttu on paha, mutta minun mielipiteeni siitä on että se ottaa auto hitin tuplavoimalla.
Tosta Eltharionistakaan en osaa muuta sanoa, kuin että kärryn kanssa se flankki juttu ei toimi, nimittäin charru ei voi liittyä chariottiin, elleit ole chariot unitti ja charru itekkin kärryssä (esim.TK chariotit ja Tomb king/prince chariotissa)
Tosta Eltharionistakaan en osaa muuta sanoa, kuin että kärryn kanssa se flankki juttu ei toimi, nimittäin charru ei voi liittyä chariottiin, elleit ole chariot unitti ja charru itekkin kärryssä (esim.TK chariotit ja Tomb king/prince chariotissa)
on se niin väärin :wallbash
@ Guzlob: Ah siitä oli jossain ihan kirjoitettua tietoakin. Hyvä, että selvisi. No noin sen itsekin pähkäilin (siis kohdat 1-3), mutta en jaksanut (hyi laiska hyi) lähteä tarkastusmatkalle.
Ja mitä tuohon kiven viskojaan tulee, niin kai minun pitäisi hankkia vahvemmat linssit. Siellä todellakin puhutaa automaattisesta hitistä. Sinällään järkevää, ettei Lohikäärme vain väistä kiveä, koska sillä on isompi jalusta... Tämähän olisi täysin käänteistä logiikkaa!
Ja mitä tuohon kiven viskojaan tulee, niin kai minun pitäisi hankkia vahvemmat linssit. Siellä todellakin puhutaa automaattisesta hitistä. Sinällään järkevää, ettei Lohikäärme vain väistä kiveä, koska sillä on isompi jalusta... Tämähän olisi täysin käänteistä logiikkaa!
"Söpö sixpackmonsteri!" -kauneinta mitä Nightbringeristä on koskaan sanottu