"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

[DBM]:ään keskiajan venäläisiä - за Родину

"Peli perustuu tositapahtumiin." Kaikki ns. oikeasta elämästä aiheensa ammentavat pelit maailmamme historiasta.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

[DBM]:ään keskiajan venäläisiä - за Родину

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Moi,

oisko aikaa auttaa?

Kun sai vähän enemmän osviittaa pelistä vierelle seuraamaan ystävällisesti laskettuna (kiitos sedille, tiedätte keitä olette), sai sitten aivosolut liikkeelle ostoslistojen suhteen. Vielä kun yksi-kaksi projektia tulee vielä siivottua edestä, voisi tarttua näihin. Mirlitonin nappulat on hyvännäköisiä. Koetin kehittää kaksi rinnakkaislistaa, jotta nappuloita voisi monihyödyntää.
КИЕВЪ - KIOVALAISET 400p(Kirja III/48.) (Cold, Ag 3. Rv, Wd, M, BUA.)

(kaikki Irr:)

I osasto: 24EE, BP: 8
CinC Bd(O), 3x Bd(O), 4x Bts(O) = 38p (varjagipiällysmiehet)
16x Sp(O), 8x Ps(O), hevoset = 104p

II osasto: 20EE, BP: 7
SubG Sp(O), 13x Sp(O), 7x Ps(O) = 80p
5x Ps(O) = 10p

III osasto: 22EE, BP: 7,5
SubG Sp(O), 15x Sp(O), 8x Ps(O) = 90p
2x LH(F) = 8p (madjaareja)

IV osasto: (Petšenegiliittolaiset KIII/47.) 13EE, BP: 5
SubG Cv(S)= 15p
10x LH(F) = 40p
2x WWo(O) = 16p
Saarrostus yhdeltä, ehkä kahdelta sivustalta oli mielessä. Keihäitä on pakko olla noin mielettömästi, mutta tyylikästähän se on ainakin...

НОВЪГОРОДЪ - NOVGORODILAISET 400p (Kirja III/78.) (Cold. Ag 0. Rv, Wd, M, BUA.)

(kaikki Irr)

I osasto: 17EE, BP: 6
CinC Cv(O), 9x Cv(O) = 80
4x Kn(F) = 36p (saksalaisia)
3x LH(O) = 15p

II osasto: 21,5EE, BP: 7,5
SubG Cv(O), 9x Cv(O) = 80
6x Sp(I), 3x Ps(O) = 24p
8x Hd(O) = 8p

III osasto: 23,5EE BP: 8
SubG Sp(O), 13x Sp(O), 7x Ps(O) = 82p
6x Ax(O) = 18p

IV osasto: (Polovetsiliittolaiset KIII/79.) 11EE BP: 4
SubG Cv(S)= 14p
10x LH(F) = 40p

TF:3
Tästä listasta en saanut samanlaista henkistä otetta. Saksalaiset tuntuivat hyödylliseltä pikku lisältä, vaikka ovat vähän kalliita. Onkohan kaksi hordea ihan turhaa, muurejako lisää kentälle? Linnoitteista lähinnä muistelin lukeneeni, että ne on hyviä, enempää en tiedä...


Onkohan nuo nyt oikein laskettu murtumispisteineen? Jokiveneet olisivat muuten varmasti erittäin ominainen valinta näille; mitenkähän ne toimivat edes säännöissä?

Koetin sumplia osastot niin, että murtumispisteet olisi maksimoitu, ryhmitys olisi melko joustavaa, ja että PiPpEjÄ riittäisi ainakin melkein aina. Vähän arveluttavat nuo tattarit kavereina, kun eivät herätä suurta luottamusta henkisellä selkärangallaan, mutta ajattelin, että se voi olla pienempi paha kuin PiP-pula.

Mutta tämmöttis. Miltäs nämä nyt näyttää?
Viimeksi muokannut Lassek, La 15.11.2008 19:29. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
nkalakos
Viestit: 292
Liittynyt: To 22.03.2007 08:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: [DBM]:ään keskiajan venäläisiä - за Родину

Viesti Kirjoittaja nkalakos »

Hei,

ainahan sitä vähän on aikaa kommentoida.
Onkohan nuo nyt oikein laskettu murtumispisteineen?
Jälkimmäinen lista on ok, mutta ensimmäisessä on I ja II kommandissa laskettu Psiloit koko ee:n arvoisiksi puolikkaan sijasta. Eli nämä ovat oikeasti pienempiä.

Plussana liittolaiskenraaleista on maksettu ylimääräistä. Liittolaiskenraalit maksavat vain puolet kenraalielementin lisähinnasta, eli Irr Cv(S) ally maksaa 14 (9+5) pistettä 19 pisteen sijasta.
Jokiveneet olisivat muuten varmasti erittäin ominainen valinta näille; mitenkähän ne toimivat edes säännöissä?
Ensimmäiselle listalle pari venettä voisi olla aivan pätevä vaihtoehto. Ne mahdollistaisivat Waterwayn asettamisen hyökätessä, mikä taas olisi omiaan kaventamaan pelipöytää hitaille keihäille paremmin sopivaksi.

Ensimmäinen lista toimii hoka tapauksessa melkein kokonaan keihäiden varassa. Kaiken muun tarkoitus on tukea keihäitä. LH(F) on todella haurasta, eikä sen kannata odottaa ihan suunnattomasti tappoja sivustalla tekevän. Lähes kaikki sivustoilta tyypillisesti löytyvät joukot kun tappavat LH(F) nopeasti kiinni saadessaan. Pecheneg-liittolaiseen voisi koittaa mahduttaa pari Wwg(O):ta, ne kun ovat päteviä vahtimaan keihäiden sivustaa raskaampaakin ratsuväkeä vastaan.

Toinen lista on tietysti aika vahvasti 18 pakollisen Irr Cv(O):n varassa. Kn(F):n paikka olisi minusta C-in-C:n kommandissa tukemassa ratsuväkihyökkäystä mieluummin kuin keihäiden kanssa reserviryhmänä. C-in-C olisi parempi pitämään ne kurissakin ja Cv(O) toimisi ihan hyvin keihäiden seurana. TF leirin suojaksi ei todennäköisesti ole tarpeen, ratsuväkeä on kuitenkin sen verran paljon ettei leiriin kovin helposti livahdeta. Aiemmin tätä listaa katsellessani suunnittelin Mordvalaisen liittolaisen ottamista maastojoukoiksi. Kevyttä ratsuväkeä kun saa listasta ihan tarpeeksi ilman Polovtsejakin.

Kyllä näillä molemmilla hyvin pelaamaan pystyy, kunhan ottaa sopivan aggressiivisen asenteen.

Niilo
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: [DBM]:ään keskiajan venäläisiä - за Родину

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Kiitti neuvoista.

Vaihdoin sitten turkkilaiset vankkureihin ja varjagien hevoset irtopisteillä laivoihin. Toisessa listassa vekslasin komentosuhteita ja lisäsin musikoita.

Mordvalaisia ei vaan taida saada saksalaisten kanssa. Kieltämättä ne vaikuttavat tosi pätevältä vaihtoehdolta, mutta katselin, että metsämiehiä listassa on jo, ja tyylivaistoni vetää ritareiden puoleen. Vielä kun liittolaisratsut ilmeisesti voivat olla samoja patzinakkeja kuin ensimmäisessäkin listassa.
nkalakos
Viestit: 292
Liittynyt: To 22.03.2007 08:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: [DBM]:ään keskiajan venäläisiä - за Родину

Viesti Kirjoittaja nkalakos »

Ykköslista on tukeva, mutta siinä on ongelmana sopivien reservijoukkojen puute. Jos keihäslinjan jokin kohta joutuu kovan hyökkäyksen kohteeksi, niin siihen on vaikea reagoida. Irr Bd(O) hevosilla olisi ihan käypää reservijoukkona, pääsisivät nopeasti avuksi uhattuun kohtaan. Vaihtoehtoisesti sitten jätät osan hevosilla varustetuista keihäsmiehistä hiukan taaemmaksi toimimaan reservinä.

Kakkoslistassa itse laittaisin muutaman Cv(O):n keihäskommandin tueksi. Näitä ei montaa tarvita, mutta antavat kommandille kuitenkin hiukan joustavuutta. Toimisivat samalla eri pippinopalla toimivana reservinä, jos isommat ratsuväkiporukat joutuvat pulaan.

Irregular armeijassa kommandien on syytä olla hiukan monipuolisempia kuin regulaariarmeijassa, koska ei voi luottaa siihen että oikea spesialistikommandi saa tarvitsemansa pisteet tilanteen pelastamiseksi. Kommandien on siis usein pärjättävä omillaan erilaisia vastustajia vastaan. Tässä etsitään sitten sitä oikeaa tasapainoa, liian sekava kommandi ei saa olla. Tosin sekä Cv että Sp(O)+Psiloi-tuki ovat siinä mielessä hyviä joukkoja ettei niillä aivan kaameita vastustajia montaa ole.

Pechenegit käynevät tosiaan aivan hyvin polovetseistakin. Uskoisin että ne käyvät täydestä myös Early Russian listan omista LH(F):stä, jos niitä liittolaisen sijaan haluaa käyttää.

Niilo
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Historialliset miniatyyripelit”