Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Opettavaista asiaa jonka voi oppia jos haluaa. Mutta olisi kiva jos tulisi uusia yksiköitä beasteille. Uusi yksikkö voisi olla, vaikka kerberos jolla olisi härän päät.
Looks like there just tweeking pretty much the same list over and over again now. This one looks like it's going to be wrap. With just a minor twist here or there, but there a 90% chance this is what your going to see come late November/ December.
Lords:
Beastlord
Great Bray Shaman
Doombull [magicial weapons and mutations only]
note- Lords can buy Chaos Armour for 10 pts
New rule change: If your General decides not to ambush, your general can have the chance for Beast Herd units to scout. [roll a D6]
1-2: Beast Herds are drunk and do not Scout
3-4: 1 unit of Beast Herds can Scout
5-6: 2 units of Beast Herds can Scout
New models: Bestigors, Mino's, Dragon Ogre, Shamans, Beastlord/Wargor & Gorgon.
Lords can take 100 pts of magic items & 100 points of Chaos Mutations/Gifts. Hero's can take up to 50 points of magical items and 50 points of Chaos Mutations/Gifts.
Some interesting new items or Chaos Mutations/Gifts: [Mutations/Gifts can only be taken once]
* banner that turns Bestigors into Raider's like Beast Herds *
* breath gift * [breaths fire 25 pts]
* extra Two Arm Mutation * [adds +2 attacks to profile 50 pts]
* extra Horn * [adds a extra attack on the charge 20 pts]
* Hoof of Speed [double M5 model 30 pts]
* Stone Skin * [+2 to your armour save 25 pts]
* Staff of Darkoth is a bound item *
* Troll Hide * [50 pts for Regeneration]
* Unholy Beast Strength [+1S for 25 pts]
* Bloodstone Braystaff* [Arcane item that gives a +1LD to Shamans and +2 MR for 50 pts]
Spell Lores: Beasts of Nurgle, Slaanesh and Tzeentch are getting there own new lores. Very close to the WoC new lores with minor change to the lists. For Tzeentch player's I was told boon of Tzeentch is in there.
Inside thoughts from play tester's are: That a Doombull with Chaos Mutations can rival a Vampire Lord as a combat character now. Plus Chaos Armour & Stone Skin give him nice protection at 2+ armour save. He expects Doombull to be the most popular Lord choice!
Also by turning the Centigors into Fast Cav there no need to add flyers into a Beast of Chaos army. Between this move and the new Gorgon & Chaos Mutations, BoC should be able to compete very well in 7th edition.
I was told that they feel this list will pretty much go to print. That Games-Workshop and play testers are all happy with the end results so far. Will post more information as I get it. As I asked for the new lores so I can play test with my friends myself.
Tuollaista huhua löytyi internetistä. Minusta ainakin näyttää todella lupaavalta ja hauskalta. Ainut mikä vähän harmittaa on trollien puuttuminen.. Kun sain juuri konfattua moisia 4 kpl.
The oldes and strongest emotion of mankind is fear. And the oldest and the strongest kind of fear is the fear on unknown.
-H.P. Lovecraft
Eli trollit siirtyivät pääasiallisesti WOC:ille,joilla nmä saa coreen,toisaalta BOC saa Minot coreen joka parempi vaihtoehto.
Ihan kivalta vaikuttaa,harmittaa tuo kärryjen siirtyminen Speciaaliin,vaikka saakin 2 yhden paikan vievänä.Mikäs tuo centigor hero on? ja cen.menee coreen,kuulostaa ihan kivalta.Gorgonia odotan,ei turhalta vaikuta,tosin erityis-säännöt olisi kiva nähdä,joku Armori sillä voisi olla ,rege? Mutta innolla odotan :)
Kamat ihan kivoja,
Hoof of Speed [double M5 model 30 pts]
* Stone Skin * [+2 to your armour save 25 pts]
nuo nyt ainakin :P
Outoa niin hyvin outoa tuo peikkojen poistaminen listasta, jos nyt on tottakaan/varmaa.
Kaaos peikoilla ja peikoilla yleensä on paljon mahdollisuuksia. Voisivat valmistaa muovisen peikko paketin, josta voisi koota sekä joki,kivi että kaaos peikon. Luulisi sille olevan kysyntää vaikka ei kaaos peikojen modeleissa ainakaan ole mitään vikaa, mutta ehkä näin peikot voisi säilyttää BoC listalla.
Hieno uutinen tuo Centigor hero ja centigorien siirtyminen coreen. Centigoreille voisi kyllä tehdä muovipaketin, koska Glade Riderien(?) konverttaaminen pelkästään rumien jalkojen takia centigoreiksi on turhauttavaa.
Jonkinlainen lentävä peto olisi ollut mukava, mutta onneksi tämä ei ole välttämättä valmis lista kuten GoC on itsekkin maininnut.
Lentävän otuksen puute ei haittaa niin paljon kun on centigort coressa ja fastcavalrynä. Muovifigut luultavasti näille tulee, niinkuin nyt on tullut kaikelle muullekkin. Hyvä niin.
The oldes and strongest emotion of mankind is fear. And the oldest and the strongest kind of fear is the fear on unknown.
-H.P. Lovecraft
Saakohan Shaggothin vieläkin lordiksi?
Mikään ei ole siistimpää kuin lvl.2 sorcerer Shaggoth-lordi tzeentch-lorella ja greatweaponilla.
Ihan kiva että saa myös centigor-heron, kun pysyy mukana fastcavalryn kanssa.
Minkäköhän näköinen tuo Gorgon on?
Mitä on rakkaus?
santso kirjoitti:sitä kun on päästetty menemään ja satsit ladattu koneeseen ja kone käy kuumana, nesteet virtaa ja tahti on kova :D
Veikkaisin Gorgonia jonkin laisesti ainakin etäisesti muistuttavan karhua..Mutta saa nähdä..
Shagotin uskoisin että saa Lordiksi,ainakin toivon niin, toivottavasti GW ei tätä hommaa muuta..tosin sillein ettei Shagot enää vie rarea ollessaan Lordina,jompikumpi ainoastaan.
Imperiumin kaarti kirjoitti:Karhuhan kuulosta ihan mukavalta, karvaset hirviöthän puuttuvat melkein kokonaan BoCeilta.
Eikös puutukkin ;)
En oikeen muuta vaihtoehtoa näe, ainakaan sellaista missä olisi järkeä.Mutta kuvia odotan,tosin se kuva mikä tälläkin sivulla oli,on mielestäni hieno.pitäisiköhän pistää osto pyyntö jonnekkin :P
Heti kun ostan Beast of Chaos army book kirjan niin heti on tulossa uusi. Sinne meni rahani. No jaa ei haittaa kun huhut vaikuttavat kivoilta. Centigorit olisivat kyllä saaneet jäädä speciaaliin ja tuskgor chariotit vieläkin coreen.
Jos uusi AB on tulossa vasta vuoden lopussa niin tarvitsethan nyt jonkun kirjan pelaamiseenkin. Chariotit olivat kyllä mukavat coressa, mutta kyllä silti mielummin centigorit vaihdan sinne. Varsinkin kun chariotit saa 2-1.
The oldes and strongest emotion of mankind is fear. And the oldest and the strongest kind of fear is the fear on unknown.
-H.P. Lovecraft
Creeser kirjoitti:Jos uusi AB on tulossa vasta vuoden lopussa niin tarvitsethan nyt jonkun kirjan pelaamiseenkin. Chariotit olivat kyllä mukavat coressa, mutta kyllä silti mielummin centigorit vaihdan sinne. Varsinkin kun chariotit saa 2-1.
Siis jos, vielä on matkaa käsin pidettävään painotuotteeseen.
Viimeinkin noitakin ihanuuksia näkee, ja ovatkin juuri sellaisia kuin uumoilinkin, mutaatiot vaikuttavat kyllä aika kovia, mutta eiköhän sitä me ansaita
Jos en saa niitä peikkojani, niin lopetan pelaamisen. Vitsin video! Minulla on peikkoja, tahdon käyttää peikkoja. Graah.
Mut centigoreja melkein harkitsin hankkivanikin jossain välissä... Hyvä että niitä on kai sit pakko. Tai, hyvä ja hyvä. Vanhoja GW-minoksia saa sitten varmaan halvalla. Tartteisin kolme tai neljä kavioituja Iron Guteja tehdäkseni. Vai, sorkatko ne on.
Mut jees. Hyvältä näyttänee. Peikkoja vaan tahtoisin niin, niin kovasti... Ei tajua miksi en niitä saisi. Olisiko dowissa jotain peikkoja, joita voisi käyttä sitten? Vai pitääkö trolleistani muotoutua ogreja? Aika tylsää.
Jes! Yeah! Jippii!
Tätä ollaan odetettu kuin, rullalautelevia haulikolla toisiaan lätkiviä turbaanipäisiä Venäjää ylistäviä muslimiterroristeja!!
No tuo lista näyttää ihan kivalta, tosin harpyt olisivat olleet nannaa ja trollien puuttuminen suuresti harmittaa ja sydämelleni käy, muutaatiot kuullostavat asialliselta ja teemaankin kuuluvilta.
Shaggoth lordi ois niiiiiin ihana, mikään ei hauskempaa, kun äijä joka on immuuni warplightingille :D.
Chariotit poistuminen coresta on aina ikävää, mutta pääsee sitten ainakin centigoreja kunolla käyttämään, myös uudet muoviset figut olisivat herkkua kaltaiselleni kömpelykselle.
Kun tämä kirja sitten joskus ilmestyy niin sen kyllä aion takuuvarmasti ostaa!