"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

1500p Orks vs Blood Angels

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Avatar
Salvo
Viestit: 564
Liittynyt: Ke 26.04.2006 09:53
Paikkakunta: Laukaa

1500p Orks vs Blood Angels

Viesti Kirjoittaja Salvo »

Jyväskylän patrol liigan mentyä onkin aika taas pelata isompia pelejä. Tampereelta saapui vihernahkojen komentaja ja allaoleva onkin jo historiaa. Listojen kautta itse peliin sekä kuviin:

Force Organisation Antti:
HQ
Lemartes(125)= 125p

ELITES
3x DeathCompany(free), +3Member(90), JumpPacks(30)= 120p
VeteranAssaultSquad(150), 2xFlamer(10), PowerFist(25), +Member(25)= 210p
Dreadnought(100), Venerable(20), DeathCompany(25), HeavyFlamer(5)= 150p

TROOPS
Tactical(115), Flamer(5),
+5Member(75), LasCannon(20)= 215p
Tactical(115), PlasmaGun(15), PlasmaCannon(15)
+5Member(75)= 220p
Rhino(40)= 40p

FAST ATTACK
LandSpeeder(65), MultiMelta, HeavyFlamer(10)= 75p

HEAVY SUPPORT
Annihilator ”Castus”(75), HeavyBolterSpons(10) = 130p
BaalPredator ”Postulo”(75), HeavyBolterSpons(10)= 130p
Whirlwind(85)= 85p
YHT. 1500p

Force Organisation Matti:
HQ
Warboss(60), PowerKlaw(25), EavyArmor(5), CyborgBody(10)= 100p
BigMek(35), KustomForceField(50), EavyArmor(5), CyborgBody(10)= 100p

ELITES
12x Kommandos(120), 2xBurna(30), Nob(10), BigChoppa(5), BossPole(5)= 170p
12x Kommandos(120), 2xBurna(30), Nob(10), BigChoppa(5), BossPole(5)= 170p

TROOPS
30x Sluggas(180), 3xBigShoota(15), Nob(10), PowerKlaw(25), BossPole(5)= 235p
30x Sluggas(180), 3xRokkit(30), Nob(10), PowerKlaw(25), BossPole(5)= 250p

FAST ATTACK
3x Buggy(90), 3xTwinRokkit(15)= 105p
5x WarBikers(125), Nob(10), PowerKlaw(25), BossPole(5)= 165p

HEAVY SUPPORT
3xKillaKan(105), 2xBigShoota(10), 1xGrotZooka(10)= 125p
3xBigGuns(Kannon60), 3xAdditionalCrew(9), RuntHerd(10)= 79p

YHT. 1499p

Alkuasetelma:
Kuva
Kuva
Kuva

Matti voitti neljänneksen valinnan, mutta yllätykseksi passasi valinnan Antille. Armeija kentälle ja yksi 5hengen combat squadi viidellä boltterillaan reserviin. Matti depotti armeijansa lukaan mukien kommandot enkeleiden sivustaan infiltratella ja yritti seize the initiative heittoa, mutta ei onnistunut.
Eka kiekalla veteraanit liikkuivat raunioissa hieman lähemmäksi kommandoja. Deathcompany Lemartesin johdolla otti aimo loikan kentän keskikohtaan. Rhino kaasutteli 12tuumaa eteenpäin ja laittoi savut suojaksi. Hajanaista tulitusta örkkien niskaan tuotti alle kymmenkunta kaatunutta örkkiä mukaan lukien kaksi bikeria, jotka jäivät whirlwindin lätyn alle.
Matti liikuskeli kaikkialla hieman eteenpäin ja avasi tulen. Tulosta ei kuitenkaan syntynyt kuin muutama kolhu marineiden panssareihin.
Näkymä 2 kierroksen alussa.
Kuva

Toisen kierroksen aluksi BloodAngelit karjaisivat sotahuutonsa ilmoille ja kävivät päälle koko rintaman leveydeltä. Taktikaali liikkui rhinon avuin bikereiden läheisyyten ja syyti kutia niskaan, jolloin yksi kaatui. Tankit tulittivat mäellä olevien marineiden kanssa keskityksen ensin örkkien riveihin ja sitä seurasi välittömästi raju close combat. Dreku oli lähtenyt juoksemaan kohti kommandoja polttaen ryhmän ensin puoleen yhdessä landspeederin flamerin kanssa ja viimeisteli assaultoiden ryhmän. Kommandot mokasivat moraalin ja heidät juostiin kiinni. Vieressä veteraanit grillasivat osittain metsän suojissa olevaa toista kommando porukkaa ja assaultoivat vielä päälle. Tuloksena sama juttu kuin drekullakin, örkkien moraali petti ja jäljelle jääneet poljettiin maahan. Veteraanien vieressä DeathCompany hyökkäsi boysien ja warbossin kimppuun. Todella surkean nopan viskelyn seurauksena warboss otti kaksi woundia ja 4poikaa kaatui. Vaihdossa meni koko deathcompany ja yksi woundi Lemartesilta, tasapeli!!
Näkymä Antin 2kierroksen päätteeksi
Kuva

Matti liikkui buggyillä eteenpäin ja stunnasi drekun. Bikerit kävivät tuhoamassa BaalPredatorin pen6 tuloksella. Rhinon takana olijat ottivat kuulaa kannoneista ja boysien bigshootista ja 3kaatui. Killat kolistelivat eteenpäin ja saivat ammuttua yhden tac1B:stä. Lemartes kopautti warbossin onnekkaasti hengiltä, mutta poikien suuren hyökkäysmäärän turvin Lemartes haukkasi multaa heti warbossin perään. Ryhmä consolitoi kohti veteraaneja.
Näkymä Matin 2 kierroksen jälkeen.
Kuva

Antti pippuroi annilatorillaan yhden buggyn hajalle. Taktikaalit pippuroivat killoja, joista yhdestä meni lähitaistelukäsi hajalle. Bikernobi hätääntyi kun boltteri tulta alkoi tulla liiaksi ja lähti kaasuttelemaan karkuun. Rhino ajoi ikävään paikkaan örkkien näkökulmasta katsellen tukkien reitin kahden kallion välistä, jolloin örkki mobi tavallaan leikkautui kahtia kiertyen toisen kukkulan ympärille. Rhinon kyytiläisten flamer liekitti tehokkaasti poikia ja raatoja tuli. Veteraanit grillasivat puolestaan rokkitboyseja tehden massiivista tuhoa, moraali kuitenkin piti eikä karkuun lähdetty. Assault jäi veteraaneilta haaveeksi kun eivät yltäneet säästyneiden kimppuun ruumispinojen ylitse.
Näkymä Antin 3 kierroksen jälkeen.
Kuva

Matti liikkui buggeillaan vasempaan kulmaukseen ja ampui speederin alas. Killat rymistivät jälleen uhkaavasti marineita ja Antin objektiveä päin. Bigshoota örkit assaultoivat ja tappoivat rhino kyytiläiset yhtä onnekasta lukuunottamatta sekä stunnasivat ja hajottivat aseen rhinosta nobin klavilla. Rokkitboysit assaultoivat veteraanit ja saivat kahta lukuunottamatta kaikki kaadettua, vaihdossa menikin koko örkki porukka sweeping advancen jälkeen.
Tilanne Antin 4kierroksen alussa.
Kuva

Dreku ampui meltallaan toisen buggyn hajalle ja ylsi juuri ja juuri assaultoimaan. Lähitappelussa sai osuttua vielä toiseen ja hajotti myös senkin. Veteraanit loikkivat BigMekin taakse ja ampuivat sen seulaksi yhdessä reservistä tulleiden boltterimarineiden kanssa. Killoja kolisteltiin kaikella muulla, mutta tulosta ei syntynyt, Nyt alkoi marineita hieman hikoiluttamaan, kun power fistit olivat jääneet kotia.
Tilanne Antin 4kiekan jälkeen.
Kuva

Matin viimeinen mopo ajeli vielä kohti kentän reunaa. Vieressä boysit saivat vihdoin Rhinon hajalle samoin viimeisen sen matkustajista hengiltä. Killat ampuivat mäen päälle olevaa joukkoa ja karautti metsän läpi kimppuun, jolloin yksi vaurioutuneista killoista otti ja kaatui räjähtäen. Lähitaistelussa yksikään killan iskuista ei kuitenkaan löytänyt perille. Yksi marineiden krak pommi osui, mutta pelti kesti.
Näkymä Antin 5kiekan alussa.
Kuva

Antin plasmoilla varustettu taktikaali vetäytyi hieman taaksepäin lähemmäksi omaa objektivea ja toinen ryhmä yritti kiertää killojen eteen. Annihilator kaasutteli täysillä kentän keskustaan, koska jos 6 kierros vielä pelattaisiin, voisi sieltä jauhaa omalla objektillaan mahdollisesti lymyileviä örkkejä. Whirlwind ampui keskityksen bigshoota örkkien niskaan ja veteraanit kuorruttivat tulivalmistelun flamerillaan, jonka jälkeen assaultilla päälle. Lähitappelu meni tiukoille, örkit ottivat pahasti osumaa, mutta vaihdossa kuoli vain toinen marineista. Moraali kuitenkin piti ja örkit jatkoivat taistelua. Killat yrittivät leikellä marineita, mutta vieläkään ei tullut osumia puolin eikä toisin. Kaksi krakia osui, mutta kumpikaan ei mennyt vieläkään peltien läpi.
Näkymä Antin 5 kierroksen jälkeen.
Kuva

Matin bikernobi kaasutteli viimein ulos kentältä. Matti ampui kannoneillaan annihilatoria, mutta ammukset eivät löytäneet kohdettaan. Killat onnistuivat suikaloimaan viimein marinet lähitaistelussa ja juoksuttamaan rippeet karkuun kentältä ulos. Killat consolitoivat hieman lähemmäksi Antin objektivea. Viimeinen veteraani sai vielä kaadettua kaksi örkkiä omassa pikku kahinassaan, mutta örkit eivät päässeet vieläkään eroon sitkeästä kersantista. Örkkien moraali piti jälleen ja taistelu jatkui. Kuudetta kierrosta heitettiin, mutta kakkosen pyörähtäessä ja kellon kohta lyödessä illalla puoli yhtätoista oli aika laskea kaatuneet, pyyhkiä taistelun tomut varusteista, jakaa mitalit ne ansainneille ja muistella kaatuneita.
Pelin päätös. Savuava tanner saa taas hetken hengähtää.
Kuva

Yhteenvetona:
Matsi lähti käyntiin Emperorin hymyillessä palvelijoilleen. Toisen kierroksen lähitaistelu vaati raskaan veron örkeiltä, mutta massaa oli vielä heittää marineiden niskaan huolella. Örkkien osuma tarkkuus oli perinteisesti surkea, eikä edes lähitaisteluissa 40-60 nopan viskelyn tuloksena ollut yleensä paljon mitään muuta kuin hämmästyneitä ilmeitä. Marinet puolestaan kunnostautuivat lähitaisteluissa lukuunottamatta Deathcompanyä, joka furious assaultin avuin teki yhdessä Lemartesin kanssa surkeat 6 woundia, joista mikään ei myöskään rendannut. Warboss ja nobi puolestaan suikaloi deathcompnyn hetkessä maahan ja pojat tekivät oman osuutensa myös.
Veteraanit pelastivat marineiden päivän onnistuen viivästyttämään bigshootaboys laumaa pelin lopussa sen verran, etteivät örkit ehtineet enää juoksemaan omalle objektivelleen. Killat puolestaan olivat vähällä saada pelin kääntymään tasapeliksi tai jopa voitoksi asti, mutta jumittivat yhden kierroksen liikaa lähitappelussa ja eivät näin ehtineet kolistella objektivesta kiistaamaan. Kaikin puolin oli todella kiintoisa peli pelata ja jännitys vain tiivistyi viimeisimpiin nopan pyörityksiin tuottaen tällä kertaa örkki komentajalle pettymyksen hyvni pienellä marginaalilla. GG
http://www.antirauhanturvaaja.com
WH40k 2008–12.03.2026 W243 D31 L60
Easterling
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 25.10.2005 21:16

Kuvat :(

Viesti Kirjoittaja Easterling »

Teksti on mukavaa ja kiinnostavaa luettavaa, niin kuin aikaisemmissakin teksteissäsi, mutta...
Kuvia on tylsä katsoa, kun niitä on (lähes) samasta kuvakulmasta 12, eikä tarkempia kuvia lainkaan.
Mielelläni olisin nähnyt yksityiskohtaisemman kuvan vaikka Deathcompanyn verilöylystä tai jostain muusta assaultista.
Antavathan nuo kuvat selkeän yleiskuvan taistelusta, mutta ne muutamat detail-kuvat olis vaan niin iso plussa.

Toinen mitä jäi kaipaamaan olisi sellaset värikkäät tarinankerronta kohdat, tiedät varmaan mitä tarkoitan.
Yleensä sun raportit on sotun parhaimmistoa ja kun niitä tulee vielä tasasen hyvällä syötöllä, mutta tää ei ollut niitä kirkkaimpia mitä oot tehny.
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: 1500p Orks vs Blood Angels

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Juu. Oli kyllä hyvä matsi. Raporttikin on taattua laatua. Allekirjoitan Easterlingin kommentin kuvien osalta (vaikkakaan lähikuvat eivät juuri imartele figujani) mutta teksti on hyvä tuollaisenaan. Pelitapahtumien värittäminen on toisinaan ihan hauskaa, mutta parhaan selon pelin kulusta saa tällaisesta no-nonsense-raportoinnista. Lisäksi raportti on tehty aika nopeasti kun pelin päättymisestä ei ole julkaisuaikana ehtinyt kulua kuin toistakymmentä tuntia.

Kommenttia itse ottelusta:
Yleensä en listaan ota kommandoryhmiä. Tein poikkeuksen kun oletin joutuvani kohtaamaan Antin motorisoidun kaartiarmeijan. Kommandojen pienellä ryhmäkoolla ei yksinkertaisesti voi pärjätä assaultmarineiden rynnäkölle. On siinä moni muukin ryhmä kovilla. Lisäksi vain kahden scoraavan troopin pelaaminen ei kannustanut suurimittaiseen rynnäkköön kohti vastustajan objektiivia. Jälkiviisasteluna olisi voinut ottaa kommandojen tilalle yhden shootaboymobin pitämään omaa objektiivia ja pelata aggressiivisemmin.

Antin lista oli tutunoloinen. Paljon tankkeja ja assaultmarineita, vähemmän taktisia ryhmiä. Whirlwindiä ja venerable dreadnoughtia en muista kohdanneeni Anttia vastaan pelatessani. Liekinheittimien määrä tuli pienoisena järkytyksenä, mutta siihen olisi pitänyt osata varautua kun örkeillä lähtee riitaa haastamaan.

Edes pelin aikana ei yllätyksiltä säästytty. Death Companyn säälittävä esitys lähitaistelussa warbossin boyzilaumaa vastaan jäi päällimmäisenä mieleen. Edelleenkään en hyväksy sellaista logiikkaa, jonka mukaan neljä kuollutta örkkiä ja haavoittunut warboss vastaan kuusi kuollutta deathcompanylaista antaa tulokseksi tasapelin. Mutta ei voi mitään. Pelin huonoimman suorittajan kunniamaininta menee minun osaltani killakanien avuttomalle rynnäkölle jossa ensimmäisistä kymmenestä nopasta (siis kahdessa combatphasessa) ei tullut yhtään hittiä. Kommandojen saamattomuutta voi jälkikäteen selitellä hämäyshyökkäyksenä jolla saatiin viivytettyä veteraaniassaultsquadin liittymistä taisteluun objektiiveista. Sekään ei ihan riittänyt kun juuri assaultryhmä loppujenlopuksi käänsi pelin tasapelistä Antin voitoksi.

Parasta pelissä oli jännityksen säilyminen viimeisille minuuteilla saakka. Periaatteessa olisin voinut voittaa pelin jos killakanien rynnäkkö olisi onnistunut paremmin. Tosin se olisi lisäksi edellyttänyt sitä ettei Antin urhoollinen kersantti olisi pystynyt pidättelemään viimesitä scoring unittiani palaamasta omalle objektiivilleni. Tasapeli olisi ollut hyvin mahdollinen jos olisin ähettänyt killakanit assaultmarineiden kimppuun kun se oli mahdollista. Päätin kuitenkin riskeerata oman objektiivini voitontavoittelun vuoksi. Hyvä matsi kaikenkaikkiaan.

Seuraavan kohtaamisen odottelu on jo alkanut..
.. ja silloin häviät sinä!
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Fierysigil[FIN]
Viestit: 747
Liittynyt: To 17.04.2008 21:08
Paikkakunta: Rauma

Re: 1500p Orks vs Blood Angels

Viesti Kirjoittaja Fierysigil[FIN] »

Odottelinkin jo Salvon seuraavaa raporttia, parhaita mitä sotavasarasta tarjotaan ;)

Tuttujakin figuja löytyy pöydältä? Kanuunat ja niiden crewi näin eniten jäänee mieleen. Hienoa kun vielä pärjätään vanhoilla erikoisemmilla mariini-listoilla.

Ja reportaasiin, kuvat on hieno olla, ja taas sama tuttu jättinoppa pilkahtaa yhden maastokappaleen päällä. Maastokaan ei näytä ikinä erinlaiselta, nyt lisänä näkyi ruined building. Kuvista itse saan suht hyvän ymmärryksen taistelusta. Lukeminen tietysti syventää, ketkä teki ja mitä. More please =)
Justice
Viestit: 496
Liittynyt: Pe 28.12.2007 19:47
Paikkakunta: Kouvola

Re: 1500p Orks vs Blood Angels

Viesti Kirjoittaja Justice »

Jep jep taas jälleen mukava raportti. Mutta tosiaan, seuraavaksi voisi taas pistää muutamat lähikuvat, niin sitten tuosta ei löydä pahemmin mitään valittamisen aihetta.
Sweet Jesus, Khorne and Slaanesh together in the same box!?
Nope, just Khorne and Slaanesh, Jesus will be released in a blister.
Z4MPUR4
Viestit: 243
Liittynyt: To 21.12.2006 18:30

Re: 1500p Orks vs Blood Angels

Viesti Kirjoittaja Z4MPUR4 »

Iha kiva battlem jakso lukee loppuun kuvien avulla mutta kuvat on nii kaukana että pitää luupilla kattoo :P.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”