Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Hommat r0x0r.
Henk. koht. en jaksa välittää jostain kirjoitus virheistä, niitä tulee, eikä tämä Forumi ole mikään Äikän aine tai mainoslappu. Enkä myöskään aio käyttää ylimääräistä aikaa virheiden seulomiseen jne, jtn jos joku haluaa leikkiä spelling nazia niin ihan vapaasti. Voi sitä turhempaakin tehdä.
Moips...
Aacheron kirjoitti:Täytyy, tosiaankin täytyy. Mitä järkeä on antaa tuollaisen sairauden jatkua?
Joo, annahan olla sen valittamises kanssa. Ei tuollaista postien raiskaamista kestä kukaan...
Kyllä nuo Cadianit näyttäis olevan sellasia paksupäitä ku niissä preview kuvissakin. Kyllä noissa on vähän enemmän tyyliä ku catachaneissa vaikka ne eivät ookkaan hirveen realistisen näkösiä. Tuon paksusesta kypärästä ei pitäis luodin mennä läpi. Se kypäräpelti ku näyttäis olevan tollasta nenän paksusta.
Defiler on kieltämättä hieno lukuunottamatta mauttoman näköistä päätä... Ja Typhus on hieno, mutta noiden tekstien jälkeen mitä tänne oli kirjoitettu odotin hieman enemmän siltä.
-pronssikivi/Zambas-
_______________________
Kaikki liha tottelee kuria...
jamopower kirjoitti:Hauskalta näyttää cadian pelaajia ajatellen kun ajattelee että ainut special/heavy weapon noilla muovi cadianeilla tuossa kuvassa on grenade launcher, toivotaan nyt kuitenkin että gw ymmärtää ujuttaa sinne boksiinvaikka sen singon ja plasma gunin seuraksi.
Ehkä GW tekee heavy ja muut special aseet tinasina. Ja jos osaa vähääkään konffata niin heittää tavalliselle lasgunnerille lasgunin tilalle vaikka Catachanin muovisen fleikun tai spacejen muovisen meltagunin tai tinasen plasmagunin.
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Thor kirjoitti:Juuri mitään 40k:sta tietävänäni kysyisin onko nuo Space wolfesin 13 kompanjan ukot kaaokselle langenneita vai miksi ne on tuon näköisiä?
Se on 13. Suurkomppania, Wulfen-komppania. Tämä surullisenkuuluisa komppania lankesi kerran kokonaan Wulfen-helixin kirouksen alle, ja suuntasivat Eye of Terroriin... Eivät taistele juuri kenenkään puolella, muistaakseni.
Aacheron kirjoitti:Se on 13. Suurkomppania, Wulfen-komppania. Tämä surullisenkuuluisa komppania lankesi kerran kokonaan Wulfen-helixin kirouksen alle, ja suuntasivat Eye of Terroriin... Eivät taistele juuri kenenkään puolella, muistaakseni.
hmm.. 2nd editionin wuffe-kodexin mukaan wulfen-kompania katosi kun wuffet ajoivat thousand soneja takaa eye of terroriin. mistä lähteestä tuo "tarkempi" tieto on?
ovv kirjoitti:hmm.. 2nd editionin wuffe-kodexin mukaan wulfen-kompania katosi kun wuffet ajoivat thousand soneja takaa eye of terroriin. mistä lähteestä tuo "tarkempi" tieto on?
"Tarkempi" tieto? Ehkä olen laittanut liikaa oletusta siihen. Sanotaan, että paperilla lukee se mitä OVV kirjoitti, mutta yleinen concensus on tuo minun kirjoittamani. Figut senkun varmistavat tuon...
Joskus luin, että 13 komppania tuhottiin Thousand Sonin toimesta, tosin näyttää ettei niin olekaan. Ihmettelen vain kaverien puolenvalintaa, jos ovat edelleen imperiumilla. Tommoisiahan imperiumissa grillataan harva se päivä.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Zymeth kirjoitti:Joskus luin, että 13 komppania tuhottiin Thousand Sonin toimesta, tosin näyttää ettei niin olekaan. Ihmettelen vain kaverien puolenvalintaa, jos ovat edelleen imperiumilla. Tommoisiahan imperiumissa grillataan harva se päivä.
Mutantteja grillataan. Vaikka noilla onkin mutaatio, eivät ne tavallaan lukeudu inkvisition lahtaamiin mutantteihin. Tuo on vain seuraus woffejen geeni virheestä, tavallaan sama idea kuin sangiuksen kirous veri enkeleillä. Inkvisitio on tietenkin syynännyt tarkkaan woffet ja veri enkelit harhaoppisuuden varalta, tietävät varmaan, että ei ole vaivan arvoista alkaa syyttelemään :-) Kai?? Noita wolfeneita syntyy woffeilla edelleenkin, niitä ei vain enään lähetetä iskuryhminä taisteluihin. Aacheron korjaa toivottavasti virheeni, hän taitaa tietää asiasta enemmän.
bonesripper kirjoitti:
Kyllä nuo Cadianit näyttäis olevan sellasia paksupäitä ku niissä preview kuvissakin.
Jaa-a...saattaa hyvin ollakin. Muistelin vain että previkkafigulla olisi tuohon päähän kiinnittänyt enemmän huomiota. Jospa sitä jo tottui tuohon pään malliin tai maalaus hämäsi.
bonesripper kirjoitti:Kyllä noissa on vähän enemmän tyyliä ku catachaneissa vaikka ne eivät ookkaan hirveen realistisen näkösiä. Tuon paksusesta kypärästä ei pitäis luodin mennä läpi. Se kypäräpelti ku näyttäis olevan tollasta nenän paksusta.
No ei noissa kypärissä se paksuus niin epärealistinen ole (vrt. nykyarmeijoiden komposiittikypärät). Ehkä paremminkin tuo muoto...nuo kypärät päässä ei paljon makuulta ammuta ilman että kypärä on pari senttiä niskan sisällä . Noh, enivei...ei ne ennenkään 40k figut mitään realistisia ole olleet. Hienon näköisiä ne tosin ovat.
Miksi muka noita ei vois käyttää vanhojen cadianejen kanssa? Jos itellänne on cadianeja ja vertaatte kuvaan niin ei siinä oo paljoo eroa. Kun noi tulee niin mulle tulee kaks pakettii hyllyyn ja yhdestä ryhmästä tulee hardenet veterans. Eikä ne ole paksu päitä, ne vaan tarvii enemmän suojaa.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Cadianssit on aikalailla siistejä... Ja typhus on myös hieno. Vaikken varmaan defileriä muuten ostaa aikoisikaan niin toi modeli kyllä saattaa puhua mut ympäri.
jamopower kirjoitti:Hauskalta näyttää cadian pelaajia ajatellen kun ajattelee että ainut special/heavy weapon noilla muovi cadianeilla tuossa kuvassa on grenade launcher, toivotaan nyt kuitenkin että gw ymmärtää ujuttaa sinne boksiinvaikka sen singon ja plasma gunin seuraksi.
Ehkä GW tekee heavy ja muut special aseet tinasina.
Olen kuulut huhuja että noitten muovisten cadianeitten mukana tulisi myös flamer ja muut special weaponit olis metallisia. Heavy aseet tulevat kai muovisina . Kai...
Cadianien framessa on sekä granade launcher että flamer. Kun yhdessä framessa on 4 tyyppiä (Vai 5?) ja boxissa on 20, seka tarkoittaa että boxissa tulee 5 flameria ja granade launcheria! (Vai 4?)
Heavy weaponien valmistusmateriaalista ei ole varmuutta, mutta ne ova "Steel Legion"-tyylisiä, eivät siis niitä kärrymalleja.
Garoth kirjoitti:Cadianien framessa on sekä granade launcher että flamer. Kun yhdessä framessa on 4 tyyppiä (Vai 5?) ja boxissa on 20, seka tarkoittaa että boxissa tulee 5 flameria ja granade launcheria! (Vai 4?)
Viisi tyyppiä yhdessä framessa, eli neljä grenade launcheria ja flameria.
Garoth kirjoitti:
Heavy weaponien valmistusmateriaalista ei ole varmuutta, mutta ne ova "Steel Legion"-tyylisiä, eivät siis niitä kärrymalleja.
Harmi, lascannon ja autocannon on just hienoja ja sopivia IG:lle. Sinko on aina sinko, mutta heavy bolteri voisi olla vaikka samanlainen kuin steel legionilla, ehkä kuitenkin vähän korkeamalla.
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
mauno kirjoitti:Viisi tyyppiä yhdessä framessa, eli neljä grenade launcheria ja flameria.
Tuotanoin... Tuleeko Tactical squadin mukana kaksi liekkaria? Luultavasti assault/heavy-aseet ovat eri kehikossa... Vai saavatkohan Cadialaiset uudet säännöt tyyliin "2 assault-asetta per squad"?