"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

8th editionista...

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Rune kirjoitti:...
Olisi varmaan pitänyt kuitenkin iskeä se hymiö sinne perään, yes? ;)

Mie kuitenkin tuossa yritin värittäen kertoa sitä, miksi Empire ja örkit _ovat_ altavastaavina muihin armeijoihin verrattuna.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Örkkien balanssi kirjan sisällä on aika hyvä. Aika monen valinnan pelausta voi jotenkin perustella, vaikka käytännössä tarvit ne sotakoneet kaikista sloteista. Örkkien leveli muihin listoihin nähden ei ole mikään kovin hurja. Syynä lähinnä HEI LOL EIKS OIS FLUFFIKASTA ET NÄÄ ÖRKIT OIS TYHMIÄ JA KUSIS KOKO AJAN XD LOLOLOLOL.

Empiren balanssi kirjan sisällä on aika ok. On tyhmät gimmick trump cardit auto ja tankki, mutta näiden ympärille voi rakentaa ihan vaihtelevan näköisiä läjiä kaikkiin slotteihin. Empiren leveli muihin listoihin nähden on kova. Kaikelle voi antaa kunnon vastuksen. Jotku matsit on vähän huonompia, mutta toiset parempia, eikä mikään oikeastaan ole kovin epätoivoinen.

Phony-x Gourd on dorkaa. Juntti trikki jotain maailmanhistorian spesifeintä perunamuussia vastaan. Whyyy...
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Amazing Slug kirjoitti:Empiren balanssi kirjan sisällä on aika ok.
No eikä ole, katso vaikka Runen vuodatus. Melee-state troopeista vain yksi on järkevä, ja core-ritarit kahdenkädenaseilla vissiin ovat hyvä idea verrattuna lance-vastaaviin. Insinööriin en ole kenenkään nähnyt hero-paikkaa tuhlaavan.

Special slotit ovat kohtalaisen hyvin balanssissa. S4 ritarit, tykki, mortar, pistoolilierot ja outriderit haluaisivat kaikki listaan, näiden rinnalla ainoastaan greatswordit vetävät lyhyen tikun.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Rune »

The Captain kirjoitti: Special slotit ovat kohtalaisen hyvin balanssissa. S4 ritarit, tykki, mortar, pistoolilierot ja outriderit haluaisivat kaikki listaan, näiden rinnalla ainoastaan greatswordit vetävät lyhyen tikun.
Strength 4! Strength 4!

/weep


Niin, ja paluu edelliseen postiin - jos olisin vaivautunut huonosta aamusta huolimatta lukaisemaan pari postia ylempänä enkä nähnyt automaattisesti punaista, olisin jo voinut nuuskaista jonkin olevan pielessä. Oma moka. Tulipahan purettua yleistä ärtymystä. :)
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
samppuliini
Viestit: 1056
Liittynyt: To 26.01.2006 16:31
Paikkakunta: Riihimäki

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja samppuliini »

Bartholen kirjoitti:
Xenon kirjoitti:
Lord Mikke kirjoitti:Jos nuo suggest- uudistukset pitää paikkansa niin saatan lopettaa tän pelin koko loppuelämäkseni. Koko parinkymmenen vuoden ajan hiottu tarina menisi vessasta alas, ja faba on loistava paikka paeta niitä typeriä D10, D20 ja D 10 000 noppapelejä, kun säännöt on selkeät ja hyvät. Toivottavasti noi on vain jonkun kännipäisen fooruminarkkarin mielipiteitä.
No tuollahan nimen omaan luki että nuo huhut on täysin roskapuhetta.


Ei tää ny huonolta kuulosta, katotaan sitten mitenkä on käytännön laita. Saattaa tulla paska, tai saattaa tulla siedettävä.
Ja mitä luvattiin 40gayn uudesta edikasta? "Palataan vanhojen aikojen tyyliin!", "Parempi kuin ikinä!", "Kaikkee hienoo!"

Mitä saatiin? Tr00 lossilla pilattu seisomis/juoksupeli, josta strateginen ajattelu on niin kaukana kuin olla voi. Toivotaan nyt kumminkin, että vanhat parrat tämän tajusivat.
Pistää ärsyttämään kyllä ihan pirusti tämä ihmisten ainainen valitus 5.edikasta ja kaiken maailman halaus muodostelmista ja truu lossista. Ihan hyvin on sujunut kaikki about 30 peliä vitos edikassa ilman turhia vinetyksiä, enkä kertaakaan ole nähnyt kenenkään käyttävän halausta, tai muita inhottavia kikkoja. Ja juokseminen oli ihan kiva lisä, tuo vähän mahdollisuuksia kunnon esmes infantry kaartille capturoimisessa. Ainoa jota itse katson vähän wtf ilmeellä on tankit, kestää vain niin helevatusti tulitusta, lähiksessä ne tuhotaankin.
Warhammer 40k 5.th edition Tyranids W/25 D/11 L/14

Playing Warhammer is just like making love. It's usually done on a table and afterwards you always feel great shame.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Rune kirjoitti: No jo annetaan paksua palautetta. Nyt voisin flipata kiitettävästi, mutta jätän kaikkein kärkkäimmät kommentit Warhammer-Empiren foorumien puolelle. Jos väität, että hilparimiehet, insinöörit, GW:tä heiluttavat ritarit ja Griffon ovat tasapainossa itsensä, saati muiden armeijoiden, kanssa, saanen huomauttaa olevasi väärässä. Kiehäsmiehetkään eivät paini miekkamiesten kanssa samassa kastissa, tämä on osa kylmää totuutta. Tietysti ei-ihmispelaajasta on kivaa kun on joku armeija, mitä moukuttaa (tietysti, kaikistahan se on) ja unohtaa pelinsisäiset tasapainomatskut, mutta sitä totuutta muiden mielenmaailma ei vie pois, että Empirellä jokainen yksikkövalinta ei todellakaan ole ottamisen arvoinen - ainakaan verrattuna muihin armeijakirjoihin. Vertaa kirjan sisäisesti: Arch Lector vs. General/Wizard Lord/Grand Master, Greatsword vs. Flagellant, GW ritari vs. Lance ritari, miekkamies vs. muut state troopit. Kirjojenvälisesti: Greatsword vs. Black Guard (todella kärjistettyä, tiedän, mutta pätee myös muihin eliittiyksiköihin), Captain vs. Thane, Griffon vs. Manticore, the list goes on...

Kiva armeijalla on pelata, sillä voi voittaa (onhan kyse Warhammerista ja nopista, ja myös taidosta pelata) vaikka mitä ottaisi, sillä on voimapaino ampumisessa mutta se ei ole pakollinen abusoinnin kohde, mutta selkeitä voittajabuildeja on vain muutama. En huomannut sarkasmia viestissäsi, ja on huono aamu. Selityksiä nyrpeästä äänensävystä.
No eihän kaikki state troopit voi olla mitenkään tasapainossa.. Minä en ainakaan keksi tähän mitään parempaa ratkaisua, ei niitten hilpareidenkaan hintaa enää voi halventaa.. Sekin on vaan siinä että ei ne hilparit ja spearit ole huonoja, swordmanit on vaan vähän parempia. Mutta ovathan ne fluffinkin puolesta ihmisten eliittiä..

Arch Lector vs. General/Wizard Lord/Grand Master
Kaikki täysin käyttökelpoisia ja hyviä valintoja, mutta jälleen arch lector on vaan muita parempi. Ei noissa muissa vaihtoehdoissa oo yhtään mitään vikaa.

Greatsword vs. Flagellant
Emmä nyt tiiä miten näitä verrataan keskenään, mutta molemmat on täysin käyttämisen arvoisia.

GW ritari vs. Lance ritari
Totta, tämä ei ole oikein. Mutta suur aseiden syndrooma iski myös questing knighteillekin...

Captain vs. Thane
No kyllä joo kapu on huonompi, mutta niin.. Ero ei ole suuri.

Griffon vs. Manticore
Molemmat ihan surkeita. :D Eikä se griffonkaan ole autoloose optio, no ehkä jossain kovemmassa turnauksessa, mutta keskiverto turnaus ympäristössäkin ihan hyvin sitä voisi peluuttaa..
The Captain kirjoitti: Special slotit ovat kohtalaisen hyvin balanssissa. S4 ritarit, tykki, mortar, pistoolilierot ja outriderit haluaisivat kaikki listaan, näiden rinnalla ainoastaan greatswordit vetävät lyhyen tikun.
Greatswordit on täysin käyttökelpoisia.. Kyllä se stubborn ld8 empirellä on käyttökelpoinen. Taidat pelata aika erityyppisellä armeijalla kuin minä. Minusta pistolierit ja outriderit ovat ne huonoimmat noista. Ovat melko kalliita, eivät osu mihinkään(ainakaan minun tuurilla) ja jos niillä erehdyt joskus flankkaamaan tai chargettamaan niin vihollinen hakkaa vaan niistä resot ja näin sitten hävitään combat. Kyllähän niillä saattaa joskus saada jonkun sotakoneen haettua mutta noh.. Ei oo ennenkään ollut sotakoneet empirellä se pahin vihollinen.. En varmaan osaa käyttää niitä oikein, mutta en mä nyt niille mitään varsinaista hyötytarkoitustakaan ole onnistunut vielä keksimään.

En minä saa Empiren kirjasta epätasapainoista vaikka kuinka toivoisinkin.. Kyllä mun armeijassa on aina paikka joka yksikölle, se vaan riippuu minkälaista listaa peluuttaa.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Xenon kirjoitti:Greatswordit on täysin käyttökelpoisia.. Kyllä se stubborn ld8 empirellä on käyttökelpoinen.
Olen vissiin kahdesti urani aikana onnistunut noiden break testissä. Ld8 on vielä aivan liian epävarma, jotta näistä oikeasti olisi luotettavaksi bumpperiksi. Fear+outnumber vie näitä edelleen, ne lyövät tuplaten huonommin kuin muiden armeijoiden vastineensa, eivät ole oikeasti kestäviä eivätkä hitto vie saa edes taikalippua tankoonsa! Ai joo, ja ovat M4 jalkaväkeä.
En varmaan osaa käyttää niitä oikein, mutta en mä nyt niille mitään varsinaista hyötytarkoitustakaan ole onnistunut vielä keksimään.
Käyttäjästä se kai sitten on kiinni. Minusta fast cavalry on vaan about parasta, mitä pelissä on, riippumatta armeijasta. Niin kauan kuin 'Hammerissa voitetaan movement phasessa, liikkuvuus on erittäin tärkeä elementti. Lisäksi Lierot toimivat hyvänä counterina vihollisen fast cavalrya vastaan, 16" liike ja 8" kantama tuplapistooleilla on aika hurjaa. Lisäksi nämä ovat loistavia feigned flightaajia. Minulla ovat aina osoittautuneet kullan arvoisiksi, jos eivät ole kuolleet ykkösvuorolla johonkin vahingossa läpi tulleeseen magic missileen.

Ja ei, niillä ei mennä lähikseen.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Stormtrooper
Viestit: 386
Liittynyt: Su 06.01.2008 14:33
Paikkakunta: Espoo, sivistyksen viimeinen etuvartio

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Stormtrooper »

The Captain kirjoitti:Olen vissiin kahdesti urani aikana onnistunut noiden break testissä. Ld8 on vielä aivan liian epävarma, jotta näistä oikeasti olisi luotettavaksi bumpperiksi. Fear+outnumber vie näitä edelleen, ne lyövät tuplaten huonommin kuin muiden armeijoiden vastineensa, eivät ole oikeasti kestäviä eivätkä hitto vie saa edes taikalippua tankoonsa! Ai joo, ja ovat M4 jalkaväkeä.
Se on kyllä jo oma häpeä jos ei siinä ld8-heitossa onnistu. Se on totta, että löyvät huonommmin kuin muiden armejoiden vastaavat, mutta siitä se Empire on. Samaa voi sanoa kestävyydestää. Mutta kyllä se gw+fullplate+stubborn ld8 hintaan 10 pistettä on mielestäni reilu kauppa. Magic bannerin puuttuminen kyllä kyrsii, pakko myöntää. Viimeistä kommenttia en aivan ymmärrä. On se m4 jalkaväki parempi kuin m3 jalkaväki. Greatswordit ovat huonoja koska eivät lyö yhtä kovaa kuin haltiat, greatswordit ovat huonoja koska ovat jalkaväkeä, greatswordit ovat huonoja koska wine, wine, wine...

Se, että sieltä special sloteista löytyy parempiakin yksiköitä ei tee jostain muusta yksiköstä huonoa.

Kyllä, olen tänään agressiivisella tuulella.
Why the hell my auspex looks like it's playing tetris?
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Rune »

No eihän kaikki state troopit voi olla mitenkään tasapainossa.. Minä en ainakaan keksi tähän mitään parempaa ratkaisua, ei niitten hilpareidenkaan hintaa enää voi halventaa.. Sekin on vaan siinä että ei ne hilparit ja spearit ole huonoja, swordmanit on vaan vähän parempia. Mutta ovathan ne fluffinkin puolesta ihmisten eliittiä..
Arch Lector vs. General/Wizard Lord/Grand Master
Kaikki täysin käyttökelpoisia ja hyviä valintoja, mutta jälleen arch lector on vaan muita parempi. Ei noissa muissa vaihtoehdoissa oo yhtään mitään vikaa.
Ergo, lista ei ole sisäisesti tasapainossa. Eikä hilparien hintaa tarvittaisikaan halventaa. Warhammer-Empiressä on mietitty ensinnäkin hilparin globaalia armour piercing lisäsääntöä ja heavy armoureita hilpareille, ilman kilpioptiota tietenkin. Allekirjoitan nämä. Lisäksi seuraavaan kirjaan olis kiva saada jonkun ehdottama veteraanisääntö. Ensin miekkamiesten WS tiputetaan kolmoseen, ja sitten kaikille state troopeille tarjotaan pisteen tai parin hintakorotuksella, tietyin rajoituksin tietty, WS:n korotusta. WS4 keihäsmiehet kuulostavat jo paremmilta. Sitten voitaisiin oikeasti miettiä, että kaivataanko lisähyökkäyksiä vai parempaa suojausta.

Vertaus nyt.
Hilparit, As6+, S4, Ws3, 5pts
Keihäät, As5+, S3, tupla-attackit, Ws3, 6pts
Miekat, As4+, S3, Ws4, Ini4, 6pts

Vertaus muutoksilla.
Hilparit, As5+, S4 ap, Ws3-4
Keihäät, As5+, S3 2x attacks, Ws3-4
Miekat, As4+, S3, Ws3-4, Ini4

Valinta on jo paljon vaikeampi. Hilpareita voisi melkein ottaa blokkeihin kuuden tai seitsemän levyisenä! Uuh, would that be heavy?
Greatsword vs. Flagellant
Emmä nyt tiiä miten näitä verrataan keskenään, mutta molemmat on täysin käyttämisen arvoisia.
Vertaa special paikkaa core/rare paikkaan ja stubbornia unbreakableen, sekä tietty greatswordeja flaileihin, frenzyyn ja uhrausmahdollisuuteen. Flagellantit vaikuttavat monin puolin paljon greatswordeja luotettavammilta.
Captain vs. Thane
No kyllä joo kapu on huonompi, mutta niin.. Ero ei ole suuri.
Parillakymmenellä pisteellä -1M, +1 Ld, Ws ja T, sekä optio 75 pisteeseen taikajuttuja. Jotka kääpiöillä ovat vielä hieman empiren vastaavia parempia keskimäärin.
GW ritari vs. Lance ritari
Totta, tämä ei ole oikein. Mutta suur aseiden syndrooma iski myös questing knighteillekin...
Questing knightit olivat ja ovat vieläkin melko paljon parempia kuin GW-ritarit. Vertaa IC-GW-nihteihin. Lanceformaatio, enemmän tilaa specialsloteissa ja blessing, sekä paniikin re-rollaus. I do fancy.


Ajattelustahan se on kovin kiinni, ja heti kun päästään pelaamaan, niin on kivaa vaikka käyttäisin minkälaisia yksiköitä, niin pitkään kuin kyse on Empirestä. Kuitenkin, en voi hyvin mielin sanoa Empireä sisäisesti tasapainoiseksi, kun pelitehoa miettiessäni joka kerta alan miettiä Arch Lectoria tutun ja turvallisen Kenraalini sijaiseksi vain sen takia, että se on parempi. Sama verratessa keihäsmiehiä ja miekkamiehiä. Hilparit olen sentään saanut hyvään käyttöön detuina.

Pistolierit ovat todellakin erinomaisia.
Greatswordit ovat huonoja koska eivät lyö yhtä kovaa kuin haltiat, greatswordit ovat huonoja koska ovat jalkaväkeä, greatswordit ovat huonoja koska wine, wine, wine...
Mutta kyllähän niiden pitäisikin lyödä kovempaa kuin hoikat ja epäatleettiset haltiat! Onhan ihmisten ruumiinrakennekin jo aivan muutatoista kuin haltioilla. Voivat ne suippokorvat lyödä vaikka kuinka useasti enemmän, vaikka kuinka paljon taitavammin ja vaikka kuinka paljon nopeammin, mutta kyllä Greatswordia heiluttelevalla ihmiseliittimiehellä voisi olla saman kokoinen pala kuin metsissä samoavalla ja leijonia vastaan 'paljain käsin' taistelevalla haltianretaleella.

Muuten diggaan suurmiekkoja ihan kybällä. :)

Stormtrooper kirjoitti:Kyllä, olen tänään agressiivisella tuulella.
Sama täällä... Ehkä ei pitäisi vuodattaa netissä.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Tumppi259
Viestit: 128
Liittynyt: Ke 09.08.2006 19:49
Paikkakunta: Kouvola

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Tumppi259 »

Rune kirjoitti:
Captain vs. Thane
No kyllä joo kapu on huonompi, mutta niin.. Ero ei ole suuri.
Parillakymmenellä pisteellä -1M, +1 Ld, Ws ja T, sekä optio 75 pisteeseen taikajuttuja. Jotka kääpiöillä ovat vielä hieman empiren vastaavia parempia keskimäärin.
plus ilmainen nelosen armour ja kääpiöiden erikoiskyvyt: hate orceihin ja goblineihin ja marssii aina, ja hintaero tais olla vain 15 pistettä
Gwyndham
Viestit: 31
Liittynyt: Ke 20.08.2008 11:50

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Gwyndham »

Kun kerran empirestä puhutaan ("itketään"), niin ylpeänä keisarikunnan pelaaja täytyy kyllä sanoa, että on se mukava voittaa massacrella muita armeijoita :-D Keskustelusta päätellen lista tuntuu todellakin olevan hieman altavastaaja (myönnän, kun näkee minkälaisia vaihtoehtoja muilla on, kyllä kuola valuu). Empire vaatii hyvin suunnitellun listan (ei välttämättä juustoisimman) ja taktiikan täytyy toimia, mikään ei oikeastaan saisi juuri epäonnistua. Vaikka kaikki menisikin hyvin niin silti on aina kusi sukassa, ikinä ei tiedä milloin koko homma lässähtää pannukakuksi. Monilla muill armeijoilla voi mennä hieman silmät kiinni keskeltä läpi ja lopputulos on silti (harvoja poikkeuksia lukuunottamatta) ihan hyvä.

Pakko yhtyä noihin Runen vertailuihin yksiköistä, lista on aika selkeästi jakautunut yksiköihin joilla tekee jotain ja niihin mitkä voi unohtaa hyllylle. Special on mielestäni Empiren parasta osastoa, ja omina ehdottomina suosikkeinani pistoolipojat ja mortarit. Höyrytankki ei ole ainakaan vielä itseäni vakuuttanut, edellisessä pelissä muutama aikainen woundi ja rakkine käytännössä tyssässi keskelle kenttää tekemättä juuri mitään. Pisteitä siitä on vastustajan vaikea saada (totta) ja voihan siitä terrorista olla joskus hyötyä (harmi, että moni armeija on nykyscenessä lähes psykoimmuuni tai ei muuten vain halua tulla höyrytankin viereen).

Mutta onpahan empire ihan oikea armeija eikä mikään sukkahousuhaltijoiden seurue matkalla manikyyriin synkän metsän läpi :-D
Avatar
Stormtrooper
Viestit: 386
Liittynyt: Su 06.01.2008 14:33
Paikkakunta: Espoo, sivistyksen viimeinen etuvartio

Re: 8th editionista...

Viesti Kirjoittaja Stormtrooper »

Gwyndham kirjoitti:Ongelmana on vain ne halvatun puut ja muut öllit, jotka ilmestyvät aina paikalle jostain kumman syystä...? :-D
I've been there too and it sucks.
Olen viimeaikoina pelannut kolme peliä metsän sukkahousuhaltioita vastaan ja joka f***** ainoassa pelissä ensimmäinen lähitaistelu on ollut haltiapelaajan vuorolla kuusi. Eipä ole ollut karskeilla jalkasotilailla tai ruudinmustilla tykinlataajilla paljon sanottavaa.

Onneksi vakiovastustaja mukava pelikaveri niin ei ole depressio vielä iskennyt. Mutta silloin kun se voitto lohkeaa (ja varsinkin jos vastustaja on pelannut elffeillä) niin tuntuu siltä kuin olisi valinnut oikean armeijan. Sillä kun empirellä voittaa niin ei vielä kertaakaan kukaan syyttänyt hyvää/huonoa noppatuuria (puhumattakaan juustoisista listoista).
Why the hell my auspex looks like it's playing tetris?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”