"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dwarf Slayers?

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Avatar
Hapid
Viestit: 651
Liittynyt: Ke 12.11.2003 20:40
Paikkakunta: Ulvila

Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja Hapid »

Oon täs ny pari viikkoa selannu pelkkiä sotavasaran armeijalistoja(faba) enkä oo melkeen missään nähnyt että joku käyttäisi slayerssejä armeijalistoissaan. Eikö näitä hemmoja ihan oikeesti kukaan pidä minään? vaikka niillä ny ei haarniskaa ookkaan mut lyö kumminkin ihan ok ja heillä on unbreakable

edit. en kehdannut tätä kuitenkaan laittaa sinne armeijalistoihin vaan tänne.
Kaikki hyvä loppuu aikanaan
Avatar
Moogle
Viestit: 233
Liittynyt: Ti 04.11.2008 16:04

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja Moogle »

-
Viimeksi muokannut Moogle, Su 15.12.2019 00:18. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Stifler
Viestit: 592
Liittynyt: Ke 29.08.2007 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja Stifler »

Siis mielestäni isommissa peleissä , 2.5k-3k voi aivan hyvin olla yksi unitTI Slayereitä joka sitteen jumittaa viholliselta jonkin yksikön.
Mutta pienissä peleissä, ei . Juuri se suojan puute on haittana, lisäksi pienissä peleissä vie arvokkaan Special Slotin josta löytyy paaaaaaljon muuta hyödyllisempää ja kätevää.
Viimeksi muokannut Stifler, Ti 23.12.2008 13:17. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kirjoittaja Drakojan » To 03.09.2009 17:48

Se on trolli, ei siitä kannata välittää.
Justice
Viestit: 496
Liittynyt: Pe 28.12.2007 19:47
Paikkakunta: Kouvola

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja Justice »

kyllä, mutta hei harvemmin ne coret saa mitään kunnon saveja. Yleensä pääsee heittelemään jotain 6+ saveja. Ja silloin jos tappelet slayereilla jotain perus corea vastaan, niin ei ne kauhen montaa haavaa saa aikaan. Hmm ja, ehkä joku pieni 12 unitti slayereita 6 frontakella, olisi ihan tarpeellinen joissain peleissä.
Sweet Jesus, Khorne and Slaanesh together in the same box!?
Nope, just Khorne and Slaanesh, Jesus will be released in a blister.
Avatar
Karlstrand
Viestit: 87
Liittynyt: Ke 21.03.2007 13:51
Paikkakunta: Helsinki

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja Karlstrand »

Eihän se haarniskattomuus ole se huono, vaan se liikkuvuus, kyllä ironbreakeritkin tippuu tehokkaasti ampumiseen. Uskon että anvil of d00milla slayerit on ihan peluutettavia. Tosin, kuten muukin kääpiöjalkaväki, ne on melko arvottomia, varsinkin kun vievät spessuslotin.
Susi on ihmiselle susi.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

No viimeinkin joku mainitsi sen todellisen syyn slayereiden puutteeseen. Special slot.

Niitähän on vain 3-4 käytettävissä. Moni haluaa tykin, se on yksi. Moni haluaa 2 bolttista, se on kaksi. Joku voi haluta lingon tai minereitä, se on kolme neljä. Eikä saa unohtaa eliittijalkaväkeäkään. Se siis tekee jo 4-5 slottia käytetyksi. Ei niille ole yksinkertaisesti tilaa. Siellä special puolella on yksinertaisesti liian kova kilpailu valinnasta ja silloin heikommat yksilöt karsiutuvat pois.

Saven puute ei tee niistä mitenkään huonoja. Jos joku niitä tosiaan haluaa ampua niin ole hyvä vain. En minä itse. Säästyypä sitten ne joukot, joita vihun pitäisi ampua kuten longbeardit, hammererit, ironit, sotakoneet ja muut paljon vaarallisemmat yksiköt. Lähiksessä sitten on ihan sama, kuoleeko niitä vai ei. Fluffikin jo kertoo, että ne haluaa kuolla taistellen, joten miksi sitä pitäisi mitenkään viivyttää antamalla niille suojaa? Slayerithän on muutenkin tarkoitettu vain sitojiksi. Unreackable mahdollistaa myös hyvän chargen vastaan ottamisen. Jos tuot näitä eturintamassa ja jätät muut vähän sivummas, ei vihu kovin helposti pääse tulemaan mihinkään muuhun kuin slayereihin, joiden kanssa he viettävät aikaa vähän useamman rundin. Tällöin kylki on takana oleville vapaana.

Jos slayerit olisi corea, mitä niiden kuuluisi olla, niin sitten niitä voisi useampikin peluutta. Mie ainakin peluuttaisin kahta blokkia.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Se heroslayeri on ainakin melko hauska, kun T5 kanssa ei oikein tykkää perusjalkaväkeen kuolla... Sitten se 50p lihakasa jumittaa jotain S3 blokkia koko pelin loppuajan, kun kolme S3 attackia aiheuttaa jopa 0,25 woundia vuorossa :P... Eihän sen tappamiseen menisi kuin 3-4 vuoroa!
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
ape3
Viestit: 43
Liittynyt: To 08.11.2007 18:07

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja ape3 »

Slayerit on ehkä parhaimmillaan VCn tyyppisiä armeijoita vastaan, koska ampumista ei ole ja pelkoa ei tunneta. Ws on sen verran korkea että zombeja näillä voi tappaa rajattomasti.
Justice
Viestit: 496
Liittynyt: Pe 28.12.2007 19:47
Paikkakunta: Kouvola

Re: Dwarf Slayers?

Viesti Kirjoittaja Justice »

No ws tarvii olla 2, jotta sillä voi mättää hyvin zombeja. Eli ei mitään mahdottomia tarvita ;)
Sweet Jesus, Khorne and Slaanesh together in the same box!?
Nope, just Khorne and Slaanesh, Jesus will be released in a blister.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”