Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
MCP kirjoitti:Gobot räiskii ja pumpam kaikki delaa!
Elikkä. Lähdet hyökkäykseen kohti vihollista jätit hyökkäyksen kärkenä ja pari gobbolootaa perässä ja sitten kun päästään vihollisen päähän, niin vihollinen vain kuolla kupsahtaa maahan, ja jos ei kupsahda, niin sitten se viimeinen puolikuollut kaveri ammutaan.
Ymmärsinkö oikein? Aiot ihan pokkana lähtä parin jättiläisen ja kahden-neljän lootan (Vieläpä gobbolootan.) voimin hakkaamaan koko vihollisen taistelulinjaa, ilman minkäänlaisia tukijoukkoja, tai kunnon suunnitelmia. Pieni joukkosi saarretaan nopeasti, eikä lisäksi mikään noista yksiköistäsi pääse vihollisblokeista läpi yksin.
Suosittelen konvertoimaan goboille liinat silmille ja tupakki suuhun ja seisomaan seinää vasten, jos tuollaista taktiikkaa käytät.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
noh, goboilla o käyttöö ku niitä o paljo ja enkä oo (kuin aiemmin sanoin) ehtiny kokeilla tätä mutta halusimpa kuulla onko siitä mihinkää... ja sijoittelu tapahtuu siten että joukkoja on reunasta reunaan eli siinä ei varmaan kovin montaa kertaa ehdi saartamaan, mutta jos tollane ei toimi nii paras jättää kokeilematta (*sad face*)
No niin, hieman taktiikoita toivotaan Tomb Kingien magiaa vastaan Ogre pelaajilta. Liikutus-taijat ovat liian kohtalokkaita, jopa kahden butcherin Dispell noppia antaessa (kummallakin vielä täydet rullat). Vastustajalla 2Koon listassa täysi magia, lordi lichi, kaksi pienempää ja prinssi.
Mikä neuvoksi? Enemmän Butchereita kenties? Neuvojilla soisin olevan suht'koht laajat tiedot pelistä ja sen luonteesta.
Kiitos.
What's going on here? Back from the grave and crap.
Oli tylsää, joten aloin miettimään taktiikkaa uusille vampyyreille. Seuraava soveltuu parhaiten kahteen tonniin tai tuhanteenviiteensataan, koska suuremmissa tai pienemmissä peleissä keskustan merkitys jojo nousee tai vähenee, jolloin taktiikka menettää osan tehostaan.
Kuitenkin:
Armeijaan otetaan noin viidennes halpaa, uhrattavaa jalkaväkeä, joka ei helposti lähde karkuun. Tämän takia vampyyrit sopivat tehtävään parhaiten, mutta ainakin skavenit saavat LD 10 orjia, jotka ajavat melkein saman asian. Myös empire parilla flagellant yksiköllä voisi toimia.
Sitten tulee varsinaisten lyöjien vuoro, johon kulutetaan noin kaksi viidesosaa kokonaispisteistä. Näiden tulisi osata lyödä kovaa ja olla nopeita, joten ratsuväki, vampyyrien tapauksessa esim. mustat tai punaiset ritarit, sopii hyvin. Mukaan voisi laittaa ainakin yhden mättösankarin.
Sitten tulevat kenraali ja sankarit, joihin käytetään loput pisteet. Kenraalin tulisi keskittyä tukemaan muuta armeijaa muuten, kuin taistelemalla, koska hänet sijoitetaan halvan jalkaväen luokse, jonka tehtävä ei ole taistella. Siksi velho olisi paras valinta. Tämä myös houkuttelee varomatonta vastustajaa sijoittamaan enemmän yksiköitä keskelle, jolloin sivustojen murtuminen on todennäköisempää.
Yleensä tässä vaiheessa on joitakin satoja pisteitä käytössä ja ne on paras käyttää nopeisiin, halpoihin yksiköihin kuten lentäjiin tai johonkin sellaiseen, millä voidaan hakea vihollisen sotakoneita.
Sitten deploymenttiin: jalkaväki ja kenraali sijoitetaan mahdollisimman keskelle pöytää, maastoa silmällä pitäen. Niiden tarkoituksena on joko edetä tai pysyä paikalla riippuen siitä, tuleeko vihollinen päälle vai jääkö ampumaan. Joka tapauksessa niiden tulisi sitoa vihollisen jalkaväki taisteluun
Siksi aikaa, kunnes omat flänkkaajät ovat murtautuneet läpi sivustoilla ja voivat tulla auttamaan.
Tämän taktiikan idea perustuu sivustojen hallintaan ja keskustan viivyttämiseen ja tukkimiseen. Vihollinen pussitetaan ja pilkotaan osiin, jotak tuhotaan yksitellen.
Ei kovin nerokasta, mutta toimii lähistelevää armeijaa vastaan. Ampuvan sortin kanssa tulee ongelmia
mm. siinä, että vastustaja voi hylätä koko toisen puolen kentästä tai ainakin hidastaa sitä, jollon toinen on helppo ampua kappaleiksi. Jos taas keskittää kaikki nopeat yksiköt yhdelle sivulle, on keskusta ja kenraali suojaton vihollisen mahdolliselle vastaiskulle.
Yllättävän monet käyttävät charactereja maksimimäärän verran. Itse olen kuitenkin pärjännyt sangen hyvin 1500 pisteen peleissä level 1 wizard kahdella scrollilla ainoana characterina. Yksi figu vähemmän ja parikymmentä enemmän!
Liskoilla pelatessani luotan suuriin Saurus-blokkeihin. Kestävyys ja attackien määrä maksavat takaisin initiativen ja weapon skillin puutteita, ja ovat melko hyvähermoisia ilman BSB:täkin, sen kanssa vielä paremmin. Javelineilla varustettuja skinkkejä käytän lähinnä häröilyyn. Support unitteina toimivat kroxigorit (jos vastassa ratsuväkeä tai vaunuja), cold one ridereja, joskus salamandereja ja tietenkin iki-ihana jättilisko Stegadon, joka on kaiken muun hyödyllisen ohella hyvä magneetti tulelle ja lähitaistelijoille.
Skinkkejä yleensä pidän lähinnä lihakilven muodossa, usein myös yksi porukka scouttimassa. Nämä skinkit kuolevat tai jäävät muutaman hengen voimin häröilemään vihujen keskelle. Saurukset mölläävät sopivissa asemissa skinkkien takana odottaen vihun chargea tai tilaisuutta chargata itse (jota harvoin tulee). Omia flankkeja suojaamassa ja samalla vihun flankkeja hakemassa mainitut Stegadonit ja Cold one riderit. Taikuri yleensä juoksee jälkijoukoissa supportoimassa Portent of farilla, mättöherot saurusblokkeihin tai JSoDna juoksentelemaan. Bösbi silloin tällöin mukana, mutta ei mikään vakiovaruste.
Itse kun pelaan HoCilla, käytän tosi paljon ratsuväkeä, tai kaikki ammutaan jo puolimatkassa. Marauderit toimivat lähinnä itsemurhayksikkönä, mutta yleensä kyllä joku pääse vihollisen linjoille asti ja tappaa pari vihollista riippuen niiden tasosta :D.
Aapo95 kirjoitti:Itse kun pelaan HoCilla, käytän tosi paljon ratsuväkeä, tai kaikki ammutaan jo puolimatkassa. Marauderit toimivat lähinnä itsemurhayksikkönä, mutta yleensä kyllä joku pääse vihollisen linjoille asti ja tappaa pari vihollista riippuen niiden tasosta :D.
HoC ei nyt satu olemaan laillinen... Mutta pelaa jos haluat.
Aapo95 kirjoitti:Itse kun pelaan HoCilla, käytän tosi paljon ratsuväkeä, tai kaikki ammutaan jo puolimatkassa. Marauderit toimivat lähinnä itsemurhayksikkönä, mutta yleensä kyllä joku pääse vihollisen linjoille asti ja tappaa pari vihollista riippuen niiden tasosta :D.
HoC ei nyt satu olemaan laillinen... Mutta pelaa jos haluat.
Kyllä oikeastaan tiesin, mutta pelaan onneksi vain kaveriporukassa :)
Joo, no örkkipelaajana mun taktiikat menee yleensä näin...
- Kukkulalle/rakennukseen kasa sotakoneita (chukkia, lobbia, doomeja...)
- Iso joukko tai kaks (tai kolme, tai neljä...) jotain vahvoja unitteja keskelle.
- Hilpeä määrä wolf- ja spider ridereita
- Night gobboja pitää aina olla (fanat ja netit on aina kivoja =P)
- Ja sitten jotain halpoja, 3p. archereita sinne tänne (OIKEIN kovalla munkilla voit vaikka napata pöydänkulman, jos ukkoja on yli 30.). Pääasiassa nämä on vaan pitämään sivustahyökkääjiä poissa.
You can take me back to the place where I could watch the sky and see those signs!
You can show me their lies, show me the disbelief in their words. Oh, these burning times!
Lind The ChessMaster kirjoitti:Kurko taktiikka gobbopelaajille:'
GObbo hero + Kamikaze kama + jotain + jätti hämähäkki
+ pelkkiä hämiksiä
Kaikille bowit ja muusikot
Tätkö on takoitus käyttää mitä vastaan. Aika huonosti varmaan menestyisi :D.
Helppoa rakastavaisilla ei ole syystä että muinaisessa Ruotsissa kuningas vaihtui aina kun 3-10 partaista hevimetalliäijää kerääntyi yhteen. Asiat ovat monimutkaisia...
Vähän Lindin kanssa samoilla linjoilla.
Saa hauskan heron kun ottaa N-gobbo Big Bossin höystettynä Ratsu-Squigilla ja kamoiksi Backstabber's Blade ja Brimstone Bauble. Tuolla sitten pompitaan juuri vastapuolen cavalaryyn, maageihin tms. Saa mukavasti aikaan mikäli pääsee flankkiin tai jopa reariin ja kun kuolema koittaa, niin se mossahtaa ja luultavasti kellistää vastapuolen yksikönkin.
On varmasti. Harmi vain että taktiikat on hyvin tilannekohtaisia, joten 100% toimivan taktiikan keksiminen on erittäin vaikeaa. Lue mitä täällä on neuvottu tekemään, ja tutustu erilaisiin temppuihin, niin etköhän sinäkin opi pelaamaan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Armeijaan otetaan noin viidennes halpaa, uhrattavaa jalkaväkeä, joka ei helposti lähde karkuun. Tämän takia vampyyrit sopivat tehtävään parhaiten, mutta ainakin skavenit saavat LD 10 orjia, jotka ajavat melkein saman asian. Myös empire parilla flagellant yksiköllä voisi toimia.