Samaan syssyyn myös I8, kun haltioillakin on ja T5 kun käpsillä ja örkeilläkin on ja 5+ wardi, kun demoneillakin on ja kirsikkana kakun päällä Cold Bloodedin kun liskoillakin on.Ratovaari kirjoitti:Loiri kyllä ansaitsisi sen LD10:n, kun kääpiöilläkin on.Rosmariini kirjoitti:Minusta kaikkien hero aukeaman herojen pitäsi saada +1 liduun, koska on ne kummiski semmosia legendaarisia ja kokeneita tyyppejä..
Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Niin, paitsi että tavisritarillakaan ei sentään ole attack 0.Lord of Carcassonne kirjoitti:- Pegasus knightien woundit ja attackit tippuu yhellä jolloin ne on kuin knights of the realmit mutta hevoset lentää (jotain lesser pegasus mountteja).Eli kun woundi menee läpi niin poistetaan kuin tavallinen ratsastava ritari.
Breteille ja liskoille ei kyllä tarvitsisi mitään tehdä kun kirjat on kovia, mutta kyllä niistä ritareista saa aina mauttomampia tehdä :D.
Peril of Warp
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Näille kirjoillehan sitä vasta jotain pitääkin tehdä, vaikka/koska ovatkin kovia. Kovuus johtuu molemmilla armeijoilla parista tasapainoa särkevästä erikoissäännöstä (lance formation, suhteessa halvat yksiköt ja blessing, sekä minun nähdäkseni cold blooded ja järkkykovat yksiköt, jotka omistavat juuri sillä alueelle johon erikoistuvat), jotka kaipaavat ainakin minun mielestäni tuuletusta, ja kovasti. Brettilistat varsinkin ovat niin masentavia ja yksitoikkoisia, ettei mitään mieltä.Lord Mikke kirjoitti:Niin, paitsi että tavisritarillakaan ei sentään ole attack 0.Lord of Carcassonne kirjoitti:- Pegasus knightien woundit ja attackit tippuu yhellä jolloin ne on kuin knights of the realmit mutta hevoset lentää (jotain lesser pegasus mountteja).Eli kun woundi menee läpi niin poistetaan kuin tavallinen ratsastava ritari.
Breteille ja liskoille ei kyllä tarvitsisi mitään tehdä kun kirjat on kovia, mutta kyllä niistä ritareista saa aina mauttomampia tehdä :D.
Tuohon +1 ld juttuun ja muihin en jaksaisi edes ottaa kantaa... Bretonnian paladiini on jo blessinginsä takia parempi kuin Empiren kuka tahansa kapteeni, jonka ei pitäisi todellakaan mennä näin. Näiden kahden armeijan tulisi olla, ihmisiä kun ovat, tasapainossa ja varsinkin stat lineissä lähempänä toisiaan. Voidaan miettiä vaikka huvikseen minkä takia Bretonnian jokaisella maanisännällä ja lordilla tulisi olla korkeampi LD kuin Keisarikunnan suurimmilla sankareilla, kovimmista kovimpien sotilaiden ja parhaiten varustettujen ritarien suurmarsalkoilla, ritarikuntien Suurmestareilla, näillä pelottomilla satojen taistelujen veteraaneilla. Lés What?
Sori, provoksihan tuo oli kai tarkoitettukin, mutta oli vain pakko päästää painetta vähän. :) Tartuin syöttiin.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Rune kirjoitti:Näille kirjoillehan sitä vasta jotain pitääkin tehdä, vaikka/koska ovatkin kovia. Kovuus johtuu molemmilla armeijoilla parista tasapainoa särkevästä erikoissäännöstä (lance formation, suhteessa halvat yksiköt ja blessing, sekä minun nähdäkseni cold blooded ja järkkykovat yksiköt, jotka omistavat juuri sillä alueelle johon erikoistuvat), jotka kaipaavat ainakin minun mielestäni tuuletusta, ja kovasti. Brettilistat varsinkin ovat niin masentavia ja yksitoikkoisia, ettei mitään mieltä.Lord Mikke kirjoitti:Niin, paitsi että tavisritarillakaan ei sentään ole attack 0.Lord of Carcassonne kirjoitti:- Pegasus knightien woundit ja attackit tippuu yhellä jolloin ne on kuin knights of the realmit mutta hevoset lentää (jotain lesser pegasus mountteja).Eli kun woundi menee läpi niin poistetaan kuin tavallinen ratsastava ritari.
Breteille ja liskoille ei kyllä tarvitsisi mitään tehdä kun kirjat on kovia, mutta kyllä niistä ritareista saa aina mauttomampia tehdä :D.
Bretit on ehkä vähän munattomia kavereita, mutta ei ne nyt sentään kuolemattomia ole. Juu tuota, kerran olen päässy niitä vastaan ja ilokseni koko armeija tuhoutui, mutta tämä tapahtui useampi vuosi takaperin ja vastustajan taso oli aika kova, mutta kyllä noihin pitäisi löytyä trikit ihan kuten kaikkeen muuhunkin. Kattelee kun jatkossa pelaan :).
Ja mikä liskoissa muka cold blooded? Oletusarvona että meillä on skinkkejä paljon, niin ne eivät hyödy siitä, joskin muulle armeijalle se on kyllä ihan mukava. Skinkkejä on yleisestikin sanottu ihan hulluiksi, mutta eivät ne tee ketään muuta hulluksi kuin liskopelaajan. Vittuako sillä on väliä jos kuteja tulee, kun 50% niistä on yleensä kantaman ulkopuolella ja ne jotka ampuvat eivät osu mihinkään. Jos otat javelinit niin 1. Kantama lyhenee entisestään 2. 4+:kin kämmii joka toisella, eli ei paljoa herkuta 3. Kuteja tulee puolet vähemmän. Viimeinen naula arkkuun on se että kaveri ei ota mitään muuta kuin ritareita armeijaansa, ja ne taas kätevästi teurastavat kaikki nuo. Panssariin tyssää ja lähiksessähän skinkit ottavat noilta turpaan vaikka mistä chargeisivat. Pari häröä ja uhkailuun sopii, mutta ei herranisä niillä mitään tuhota, paitsi jotain light cavalryä.
Muut unitit, no, slann on kiva, joskis sen(kin) jyrää resolla, kroxut nappaa kätevästi saamalla ne iskukyvyttömiksi ja muu armeija menee samoilla periaatteilla harvennusta hyödyntäen. Kuitenkin oikein pelattuna armeija toimii, mutta eivät nämä mitään gigoja ole, vaan juurikin oikeassa määrin tasoitettuja.
Sori, provoksihan tuo oli kai tarkoitettukin, mutta oli vain pakko päästää painetta vähän. :) Tartuin syöttiin.
Joo, mähän en täällä muuta teekkään :D
Peril of Warp
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Jep, eivät liskot ihan samassa kastissa painikkaan kuin Bretonnia yleisenä päänsäryn aiheuttajana, mutta silti ovat saaneet minun päässäni jotenkin aika tiukan statuksen. Voinee johtua siitä, että turnauksissa niillä pelaavat usein kovemman kastin powerpelaajat, ja tehoarmeijoiksi valitaan yhäkin melko useasti (käsittääkseni) nimenomaan liskot. Niillä pelaaminen on usein kuitenkin melko turvallista, nimenomaan noiden kolmen ld-nopan vuoksi, sekä tehokkaiden saurustaistelijoiden jne jne. Eivät toki mauton armeija millään tasoa, heavens no, mutta tukeva ja turvallinen paketti kuitenkin monin puolin kun monia nopanheittoja on vähennetty tai helpotettu. Näihin lukeutuvat mm. kakkosgene slannin ylimääräinen powernoppa, cold blooded ja helpotettu insane courage, automaattiosumat liekkiliskoilla, myrkky skinkeillä jne. Lienenkö ihan hakoteillä?
Lisäksi saattavat hakea vihapisteitä minulta kun niitä dipataan niin hienon näköisiksi - dipping is for dummies. ;) Liikaa rispektiä saavat mokomat helpoilla tekniikoilla ja me muut rehelliset maalaajat saavat tyytyä... mumble grumble...
Lisäksi saattavat hakea vihapisteitä minulta kun niitä dipataan niin hienon näköisiksi - dipping is for dummies. ;) Liikaa rispektiä saavat mokomat helpoilla tekniikoilla ja me muut rehelliset maalaajat saavat tyytyä... mumble grumble...
Viimeksi muokannut Rune, Su 23.03.2008 18:45. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Niin siis, mistä hyvänsä saa kovan turnauslistan eivätkä liskot ole todellakaan siihen poikkeus, ihan mukavia havaintoja oli. Viittasin lähinnä siihen pelitaitoon, eivätkä liskot kaikesta huolimatta ole sellainen paha kuin vaikkapa thorek.
Peril of Warp
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Ei brettejä ainakaan omassa pelaajaporukaksi miksikään juustoksi koeta ja niitä vastaan tykätään pelatakkin (toisin kuin helffejä Star Dragonilla).
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Kuta kuinkin.Rizky kirjoitti:Ei brettejä ainakaan omassa pelaajaporukaksi miksikään juustoksi koeta ja niitä vastaan tykätään pelatakkin (toisin kuin helffejä Star Dragonilla).
Mutta armeijoista ei oikein voi tehdä sellaisia etteikö niillä turnausympäristössä pärjäisi, aina voi tehdä omia variaatioita ja onhan se nyt kuitenkin hyvä että, vaikka laumoittaiset ritarit eivät kuulosta realistisilta, niin 1. Siihen on kumminkin mahis, voi kokeilla :D. 2. Fantasiaa, painakaa se kalloon. Ei kaiken pidä olla niin hemmetin realistista. Ainahan voi tehdä peasant horden, jossa on omat etunsa (tyyliin: Ei lippupojoja ja massaa kuin kärpäsiä, liipastakin saa tekemällä ihan hyvän), mutta sitten on eri asia, pitäisikö näitä "kamupelejä" ja "turneepelejä" edes verrata keskenään, mutta onhan sitä vapaus pelata missä vaan millä, kunhan on laillinen kokoonpano. Varsinainen listasikailu on syntynyt nimenomaan siitä, kun itse turnausympäristö omalla tavallaan vie asiat siihen suuntaan. Eiköhän kuka hyvänsä kumminkin voittaa halua, joten fiksua on tehdä siihen sopiva poppoo. Miksi olla huono, kun voi olla hiton paljon parempi?
Niin ja siihen realistisuuteen vielä puuttuen: En nyt tiedä olisiko oikeastikaan tuollainen määrä mitenkään ylitseampuva: Armeijassani on breteillä semmoiset about 40+ ritaria, mikä ei kuulosta kauhean valtavalta :D.
Peril of Warp
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Miten olisi että hero/lord pegasuksessa voi liityä pegasus knightien yksikköön?
"Death solves all problems, no man, no problem."
-Joseph Stalin
-Joseph Stalin
-
vompovompatti
- Viestit: 2302
- Liittynyt: To 22.09.2005 17:54
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_crecyLord Mikke kirjoitti: Mutta armeijoista ei oikein voi tehdä sellaisia etteikö niillä turnausympäristössä pärjäisi, aina voi tehdä omia variaatioita ja onhan se nyt kuitenkin hyvä että, vaikka laumoittaiset ritarit eivät kuulosta realistisilta, niin 1. Siihen on kumminkin mahis, voi kokeilla :D
On niitä yli 40 ritarin armeijoita joskus nähty ihan oikeasti :D
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
"Laumoilla" ja "realistisuudella" viittaan niihin jotka tarinaa ja historiaa vertaavat. Jos katselee brettien kuvia niin aika saakuli määrät ne niitä nihtejä sinne buukkaavat.vompovompatti kirjoitti:http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_crecyLord Mikke kirjoitti: Mutta armeijoista ei oikein voi tehdä sellaisia etteikö niillä turnausympäristössä pärjäisi, aina voi tehdä omia variaatioita ja onhan se nyt kuitenkin hyvä että, vaikka laumoittaiset ritarit eivät kuulosta realistisilta, niin 1. Siihen on kumminkin mahis, voi kokeilla :D
On niitä yli 40 ritarin armeijoita joskus nähty ihan oikeasti :D
Tuhatkin ritaria oli oikeasti ihan hitonmoinen määrä, ja jos koko läjän sai organisoitua niin taputus selkään, varsinkin kun joka ritari halusi ratsastaa joukosta ulos ja tapella "omana itsenään", mieluummin kuin ryhmän kanssa.
Peril of Warp
- Morhgoz
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 3306
- Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
- Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Word has reached me on the grapevine that horses are being considered at WS2 S4 for the Bret book (and possibly onwards). It is also being considered S3 on the turn they charge/first round of combat, to represent the fact that their rear legs are the ones doing the heavy kick in a melee combat, and so aren't effective if they are charging/being charged
An interesting take on horses. It may not make the final cut of the book, but it's interesting to get a perspective on the design process.
Warbands of Wastelands
Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....
I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....
I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
hahaha... Eli kun knightit chargettaa ne pysähtyy siihen vastustajan eteen ja ne ritarit tökkää niitä lanceilla. Sen jälkeen ne hevoset kääntyy toisinpäin ja alkaa potkimaan niillä takajaloilla isommalla strenalla ja ritarit hakkaa taaksepäin miekalla samaan aikaan.. Aika jännää. :DMorhgoz kirjoitti:Word has reached me on the grapevine that horses are being considered at WS2 S4 for the Bret book (and possibly onwards). It is also being considered S3 on the turn they charge/first round of combat, to represent the fact that their rear legs are the ones doing the heavy kick in a melee combat, and so aren't effective if they are charging/being charged
An interesting take on horses. It may not make the final cut of the book, but it's interesting to get a perspective on the design process.
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Xenon kirjoitti:
hahaha... Eli kun knightit chargettaa ne pysähtyy siihen vastustajan eteen ja ne ritarit tökkää niitä lanceilla. Sen jälkeen ne hevoset kääntyy toisinpäin ja alkaa potkimaan niillä takajaloilla isommalla strenalla ja ritarit hakkaa taaksepäin miekalla samaan aikaan.. Aika jännää. :D
Juuei. Ritarit chargaa, tökkii lanceilla ja hevoset tönii vihuja (tästä s3). Kun lähistely jatkuu, ritarit ovat menneet jo osan vihollisjoukkojen ohi ja hevoset potkii näitä takajaloillaan (tässä ws2 str4). Katsokaa tämä niin ymmärrätte mitä tarkoitan.
The plan required something that felt no pity. No pain. No fear. Something unstoppable.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Dodiin, ensimmäinen uutinen ja hevosia nerffataan :P. Hyvä alku. Tosin tohon kirjaanhan on vielä pieni ikuisuus aikaa että näin.
Peril of Warp
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Kauheeta maukumista täällä jostain kuvitellusta Bretonnian juustoisuudesta. Bretit ovat nykyisellä kirjallaan hyvä armeija. Eivät Bretit kuitenkaan ole edes samalla viivalla uusimpien armeijoiden kanssa, jos ruvetaan oikein tosissaan mittaa ottamaan. Kyllähän Bretonnialla saa suht helposti peruskovan listan jolla vähän yksinkertaisempikin kaveri saa jotain aikaan. Bretonniakin kumminkin on helposti voitettavissa jos ei sitä armeijaansa muna ojossa chargejen alle marssita. Bretonnialla kumminkin on erittäin heikko taikuus. Eikä ampuminenkaan ole kuin korkeintaan keskitasoa. Jalkaväki turhankin heikkoa ja näin armeija kärsisi kroonisesta staattisen reson puutteesta ilman Lance-Formationia.
Bretonnian armeija kirja on nykyisessä muodossaan aika hyvä ja minusta paljoa muutoksia ei tarvita. Ensimmäisenä tulee mieleen selvät 7ed tuomat "bugit" osaan taika itemeistä esim. Sacrament of The Lady. Muutenkin voisi Bretonnian taika itemi valikoimaa hieman laajentaa. Se kun on aika suppea verrattuna moniin muihin armeijoihin. GW:n nykyisessä trendissä myös on ollut tapana laittaa "halpoja" spessuja mukava määrä uusiin kirjoihinsa. Oletan siis, että nykyisten 3 spessun kaveriksi tulee yksi tai kaksi uutta. Samalla varmaan vanhojen spessujen pistehintaa lasketaan hieman ja tehoja muutetaan sitten samassa skaalassa.
Bretonnianlla on myös erittäin vähän perus lordeja ja heroja. Empireltä löytyy esim. 4 lordia ja 4 heroa. Joten veikkaisin, että Bretonniaan yritetään tuoda ehkä hieman lisää monipuolisuutta. Tuomalla uusi hero ja/tai lord. Tosin Bretonnialla on Virtuensa joilla voi yksilöllistää herojaan mukavasti. Itse mielellään näkisin sellaisen muutoksen, että Virtuet eivät enää sisältyisi taikaitemi rajaan. Vaan nämä otettaisiin ilman pisterajaa. Tätä voisi kompensoida nostamalla Paladinin ja Lordin pistehintaa hieman. Tosin tietenkin nykyiset säännöt useamman kuin yhden saman virtuen otosta armeijaan olisi hyvä säilyä. Sitten näinä synkkinä aikoina kun feministi hordet iskevät kyntensä kiinni joka asiaan. Minua jaksaa naurattaa ja ihmetyttää miksi Damseleilla on vain 3T ;D.
Pegasos Knighteja minusta ei tulisi muuttaa suuntaan tai toiseen. Säännön joka mahdollistaa useamman unitin näitä ottaa jos on Lord Pegasoksella voisi vaihtaa. Uudella säännöllä saisi näitä ottaa vain 2 yksikköä jos on Lord Pegasoksella. Bretonnialla on pelissä vähiten erilaisia yksiköitä, joten en usko, että niitä alettaisiin vähentää. Uusien yksiköiden keksiminen Bretonnialle on kuitenkin hieman hankalaa ainakin itselleni. Ainoa mikä tulee mieleen ovat Foot Knights. Nämä voisivat olla ihan yksinkertaisesti normaaleja Realmeja. Aseoptiot voisivat tosin olla laajemmat. Vaikkapa hand weaponin ja shieldin lisäksi voisi pisteellä saada morning stars ja kahdella vaikkapa great weaponit. Tulisi harvoin käytetyille ja nähdyille morning stareille näkyvyyttä.
Runelle vielä, että eiköhän ne tavalliset kartanon herrat ja muu pienaatelisto ole juuri Knights of Realm. Näin ainakin Army Book väittäisi. Paladinit ja kirjassa Lord nimellä menevät kovemmat heput ovat sitten pari kalipeeria kovempaa porukkaa. Jotka tunnetaan koko valtakunnassa ja ovat suorittaneet urotekoja jotka tullaan muistamaan useiden sukupolvien toimesta vielä tulevaisuudessa.
Noh tulipas pitkä TL;DR vuodatus.
Bretonnian armeija kirja on nykyisessä muodossaan aika hyvä ja minusta paljoa muutoksia ei tarvita. Ensimmäisenä tulee mieleen selvät 7ed tuomat "bugit" osaan taika itemeistä esim. Sacrament of The Lady. Muutenkin voisi Bretonnian taika itemi valikoimaa hieman laajentaa. Se kun on aika suppea verrattuna moniin muihin armeijoihin. GW:n nykyisessä trendissä myös on ollut tapana laittaa "halpoja" spessuja mukava määrä uusiin kirjoihinsa. Oletan siis, että nykyisten 3 spessun kaveriksi tulee yksi tai kaksi uutta. Samalla varmaan vanhojen spessujen pistehintaa lasketaan hieman ja tehoja muutetaan sitten samassa skaalassa.
Bretonnianlla on myös erittäin vähän perus lordeja ja heroja. Empireltä löytyy esim. 4 lordia ja 4 heroa. Joten veikkaisin, että Bretonniaan yritetään tuoda ehkä hieman lisää monipuolisuutta. Tuomalla uusi hero ja/tai lord. Tosin Bretonnialla on Virtuensa joilla voi yksilöllistää herojaan mukavasti. Itse mielellään näkisin sellaisen muutoksen, että Virtuet eivät enää sisältyisi taikaitemi rajaan. Vaan nämä otettaisiin ilman pisterajaa. Tätä voisi kompensoida nostamalla Paladinin ja Lordin pistehintaa hieman. Tosin tietenkin nykyiset säännöt useamman kuin yhden saman virtuen otosta armeijaan olisi hyvä säilyä. Sitten näinä synkkinä aikoina kun feministi hordet iskevät kyntensä kiinni joka asiaan. Minua jaksaa naurattaa ja ihmetyttää miksi Damseleilla on vain 3T ;D.
Pegasos Knighteja minusta ei tulisi muuttaa suuntaan tai toiseen. Säännön joka mahdollistaa useamman unitin näitä ottaa jos on Lord Pegasoksella voisi vaihtaa. Uudella säännöllä saisi näitä ottaa vain 2 yksikköä jos on Lord Pegasoksella. Bretonnialla on pelissä vähiten erilaisia yksiköitä, joten en usko, että niitä alettaisiin vähentää. Uusien yksiköiden keksiminen Bretonnialle on kuitenkin hieman hankalaa ainakin itselleni. Ainoa mikä tulee mieleen ovat Foot Knights. Nämä voisivat olla ihan yksinkertaisesti normaaleja Realmeja. Aseoptiot voisivat tosin olla laajemmat. Vaikkapa hand weaponin ja shieldin lisäksi voisi pisteellä saada morning stars ja kahdella vaikkapa great weaponit. Tulisi harvoin käytetyille ja nähdyille morning stareille näkyvyyttä.
Runelle vielä, että eiköhän ne tavalliset kartanon herrat ja muu pienaatelisto ole juuri Knights of Realm. Näin ainakin Army Book väittäisi. Paladinit ja kirjassa Lord nimellä menevät kovemmat heput ovat sitten pari kalipeeria kovempaa porukkaa. Jotka tunnetaan koko valtakunnassa ja ovat suorittaneet urotekoja jotka tullaan muistamaan useiden sukupolvien toimesta vielä tulevaisuudessa.
Noh tulipas pitkä TL;DR vuodatus.
"If I had the choice between being gay and owning a Mac, I would rather be gay because if I owned a Mac, I would be both gay and own a horrible computer."
-
Bunkka-pop
- Viestit: 213
- Liittynyt: Ma 30.07.2007 02:58
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Yleensäkkin maagit tuppaa olemaan sitä low T porukkaa (toki rotukohtasta, vrt. chaos sorcererit ja orc shamanit). Esim empiren hero ja loordi maget kummatkin omaavat vain tuon T3. En näkisi mitään syytä miksi damselilla pitäisi olla isompi T kuin 3.Jore kirjoitti:Sitten näinä synkkinä aikoina kun feministi hordet iskevät kyntensä kiinni joka asiaan. Minua jaksaa naurattaa ja ihmetyttää miksi Damseleilla on vain 3T ;D.
Steamtanks cause global warming.
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Bunkka-pop kirjoitti:Yleensäkkin maagit tuppaa olemaan sitä low T porukkaa (toki rotukohtasta, vrt. chaos sorcererit ja orc shamanit). Esim empiren hero ja loordi maget kummatkin omaavat vain tuon T3. En näkisi mitään syytä miksi damselilla pitäisi olla isompi T kuin 3.Jore kirjoitti:Sitten näinä synkkinä aikoina kun feministi hordet iskevät kyntensä kiinni joka asiaan. Minua jaksaa naurattaa ja ihmetyttää miksi Damseleilla on vain 3T ;D.
Tarkotin siis lordi tason maageja. Prophetess of the Lady:lla on vain T3 kun Empiren vastaavalla T4. Tasa-arvo ei siis ole toteutunut. GW varokoon femakko hordea! :P
"If I had the choice between being gay and owning a Mac, I would rather be gay because if I owned a Mac, I would be both gay and own a horrible computer."
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Öh. Minusta videossa tulee paremmin esiin oma kantani. Tuossa kohdassa 5:04 ensimmäinen heebo vasemmalta näkyy hyvin kuinka hevonen jyrää massallaan päälle ja talloo sitten vihut jalkoihinsa. Ei ne millää takajaloilla potki (paitsi Xenonin mainitsemassa tilanteessa).Pecu kirjoitti:Xenon kirjoitti:
hahaha... Eli kun knightit chargettaa ne pysähtyy siihen vastustajan eteen ja ne ritarit tökkää niitä lanceilla. Sen jälkeen ne hevoset kääntyy toisinpäin ja alkaa potkimaan niillä takajaloilla isommalla strenalla ja ritarit hakkaa taaksepäin miekalla samaan aikaan.. Aika jännää. :D
Juuei. Ritarit chargaa, tökkii lanceilla ja hevoset tönii vihuja (tästä s3). Kun lähistely jatkuu, ritarit ovat menneet jo osan vihollisjoukkojen ohi ja hevoset potkii näitä takajaloillaan (tässä ws2 str4). Katsokaa tämä niin ymmärrätte mitä tarkoitan.
Näin ollen minusta hevoset eivät heittäisi mitään To Hittiä vaan aiheuttaisivat suoraan sen S3 impactin. Tämä olisi suhteellisen järkevää ainakin charge vuorolla. Eivät ne pysähdy ja ala tähtäämään kaviolla munille. Myös se että heppa voi iskeä loharin selässä ratsastavaa taikuria on outoa (nimimerkillä: kokemusta on (taikuri kuoli D:)). Saa olla aikamoinen korkeushyppääjä että kavio sinne yltää...
"Katso sääntiksestä, lol. Oot muuten myös ruma."
Re: Bretonnian uusi kirja 7 edikassa?
Juuri näin. Ei ne rynnökössä (tuo videonpätkä oli selvä rynnäkkl eli charge) potki vaan sitten kun liike on melkeinpä pysähtynyt. Impact chargessa olis aivan loistava idea.HE-man kirjoitti:Öh. Minusta videossa tulee paremmin esiin oma kantani. Tuossa kohdassa 5:04 ensimmäinen heebo vasemmalta näkyy hyvin kuinka hevonen jyrää massallaan päälle ja talloo sitten vihut jalkoihinsa. Ei ne millää takajaloilla potki (paitsi Xenonin mainitsemassa tilanteessa).Pecu kirjoitti:Xenon kirjoitti:
hahaha... Eli kun knightit chargettaa ne pysähtyy siihen vastustajan eteen ja ne ritarit tökkää niitä lanceilla. Sen jälkeen ne hevoset kääntyy toisinpäin ja alkaa potkimaan niillä takajaloilla isommalla strenalla ja ritarit hakkaa taaksepäin miekalla samaan aikaan.. Aika jännää. :D
Juuei. Ritarit chargaa, tökkii lanceilla ja hevoset tönii vihuja (tästä s3). Kun lähistely jatkuu, ritarit ovat menneet jo osan vihollisjoukkojen ohi ja hevoset potkii näitä takajaloillaan (tässä ws2 str4). Katsokaa tämä niin ymmärrätte mitä tarkoitan.
Näin ollen minusta hevoset eivät heittäisi mitään To Hittiä vaan aiheuttaisivat suoraan sen S3 impactin. Tämä olisi suhteellisen järkevää ainakin charge vuorolla. Eivät ne pysähdy ja ala tähtäämään kaviolla munille. Myös se että heppa voi iskeä loharin selässä ratsastavaa taikuria on outoa (nimimerkillä: kokemusta on (taikuri kuoli D:)). Saa olla aikamoinen korkeushyppääjä että kavio sinne yltää...
It is also being considered S3 on the turn they charge/first round of combat, to represent the fact that their rear legs are the ones doing the heavy kick in a melee combat, and so aren't effective if they are charging/being charged