"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Pelikenttä tekoturkiksesta

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Gene Steeler
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 29.07.2002 15:08
Paikkakunta: Salo

Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Gene Steeler »

Uskomattoman hieno minusta:
Karvakentän teko-ohjeet
Huomaa että linkin takaa tulee varsin reipas määrä isohkoja kuvia.

Onko kukaan tehnyt vastaavaa?

En tiedä sitten tuon soveltuvuutta warhammereiden pelaamiseen, isot yksiköt liikuttelualustoineen eivät ehkä näytä yhtä hienoilta kuin yksittäiset WWII-ukkelit.
Sumppi Ry - Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
Heavy Gear Blitz!
Avatar
Drakojan
Viestit: 1153
Liittynyt: Ti 30.05.2006 07:59
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Drakojan »

40 koota tai LotRia pelatessa pure awesomenens. Paljokohan tuo maksaa tuo turkis?
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Vähän vastaavia läpysköitä olen käyttänyt peltoina hammerissa. Ovat tosin lyhytkarvaisempia. Yksiköt seilaavat kelkkoineen päällä. Maalaamista en ole kokeillutkaan. Jotain väriä kyllä taisin pistää, kun käytin vastaavaa kangasta taloihin tällä ohjeella.

Erilaisia karvakankaita saa...kangaskaupasta. Hinnoissa on haitaria, joten parhaan käsityksen saa käymällä itse. Rullan jämiä saattaa saada tarjoushintaan. Tinkaus voi jopa kannattaa.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Ei juma...Infinity Agri-continent tabletop, here i come! Vaikkakin tuo ruoho on vähän turhankin kliinista ja yksinkertaista, niin ainahan sitä voi jonkinlaista skeidaa lisätä päälle horsmiksi sun muiksi.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Juuri tuohon tarkoitukseen odottelee pari neliötä teddykarhuturkista kaapissa. On odotellut jo kauan, mutta eiköhän tässä kohta saa taas jotain aikaiseksikin.
Avatar
marke
Viestit: 937
Liittynyt: Ti 24.12.2002 12:34
Paikkakunta: Tampere

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja marke »

Ei juma. Nyt lähti pihapuun oravat kylmäks!
Avatar
Galeios
Viestit: 1016
Liittynyt: Ti 12.09.2006 18:49
Paikkakunta: Joensuu

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Galeios »

Hertsileijaa. Aika nerokas idea tuo tuollainen. Täytyy pistää muistiin tuollainenkin käyttötapa vanhoille turkiksille, vaikka ei tällä hetkellä olekaan projekteissa tarvetta tuollaiselle.
http://egologinenblogero.wordpress.com/ - Ei juurikaan figuiluun liittyvää päivittelyä, mutta muuta parikymppisen opiskelijan elelyä kylläkin.
susivaara
Viestit: 137
Liittynyt: Ma 11.09.2006 17:36
Paikkakunta: Skive, Tanska

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja susivaara »

Vanhat turkikset tällaiseen projektiin nyt tuskin soveltuvat. Voitte myöskin jättää ne oravat rauhaan.
Teddykarhunturkki on paljon parempi vaihtoehto, sitä löytyy myöskin useampaa erilaista karvanpituutta.
Brother Hexe
Viestit: 37
Liittynyt: La 09.08.2008 21:06
Paikkakunta: Raisio/Turku

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Brother Hexe »

Dolmot kirjoitti:Vähän vastaavia läpysköitä olen käyttänyt peltoina hammerissa. Ovat tosin lyhytkarvaisempia. Yksiköt seilaavat kelkkoineen päällä.
Joo peltoina menee kivasti, ja muutenkin epäsymmetrisin kuvion saa luotua kivasti pientä näkösuojaa ym.
lisäksi baseihin saa mukavaa lisää pienillä tupoilla.
Avatar
NorjanPaavi
Viestit: 1704
Liittynyt: To 21.12.2006 21:08
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja NorjanPaavi »

Aivan loistava idea.... Ainakin ww2 tyypit upposivat kuin nyrkki silmään. Pitänee kiittää linkin pistäjää ja kokeilla tuota karva maastoa. Tämä varmasti sopii hyvin myös faban ja 40K puolelle. Saa sopivasti eloa kentälle. :)
Avatar
HammerSmashedFace
Viestit: 131
Liittynyt: Ti 20.05.2008 20:34
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja HammerSmashedFace »

WO-HO-HO-HOOU! vähän makeeta! tollasestahan vois tehä terrainiin savannin..
mahtavaa.aljonkos tuollainen turkis maksaa?
Housuille tipahti pisara Colaa. Frendi sano: ''Sul tippu limuu tohon.'' sanoin: ''Joo, huomasin'' Kostutin sormea ja pyyhkäsin pois. Frendini totesi: ''Sä etä-nuolet'' : D *REPS*
Avatar
Agamemnon2
Viestit: 429
Liittynyt: To 23.12.2004 17:45
Paikkakunta: Espoo

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Agamemnon2 »

Uudessa Mallix-lehdessä oli maininta firmasta joka ihan tuotteistaa tuota tavaraa maastontekoon: http://www.treemendusmodels.co.uk/
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Late M »

Hyvältä näyttää, mutta arveluttaa hieman maalin tarttuminen pitkään turkkiin. Onko jollakin kokemusta?
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Lateksimajava kirjoitti:Hyvältä näyttää, mutta arveluttaa hieman maalin tarttuminen pitkään turkkiin. Onko jollakin kokemusta?
Kyllä tuo varmaan sen kynäruiskun vaatii.
Avatar
HampsterC
Viestit: 375
Liittynyt: Su 22.07.2007 11:38

Re: Pelikenttä tekoturkiksesta

Viesti Kirjoittaja HampsterC »

Tai laimentaa maalia paljon johonki sankkoon ja upottaa kankaan sinne?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”