"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Uusi Imperial guard codex

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Epäilen että AP - on punisherilla ihan vain peliteknisistä syistä eikä sillä ole järkevää fluffi selitystä. Tämä mielestäni sallittakoon pelillisen tasapainon säilyttämiseksi.
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Re:

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Z7-852 kirjoitti:Epäilen että AP - on punisherilla ihan vain peliteknisistä syistä eikä sillä ole järkevää fluffi selitystä. Tämä mielestäni sallittakoon pelillisen tasapainon säilyttämiseksi.
Lienee päivänselvää, että S5 (?) aseella, joka ampuu 20 kertaa olisi turhan helppoa tuhota vaikkapa walker squadronit ja speederit, joten olisikohan tuo sen takia. Myöskin katsotaan muita aseita joilla on AP - , niin aika kuvaavaahan tuo on.
Stroszek
Viestit: 261
Liittynyt: To 08.01.2009 01:51

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Stroszek »

Itse en kyllä pidä tuollaisesta heavy 20 aseesta, oli sen AP tai strena melkein mitä tahansa. Tekee vain power creepiä. Tämähän oli pelinavaus selvästi ja johtaa varmasti siihen, että jatkossa nähdään lisää aseita, joissa laukausten määrä yli viiden.

Superraskailla nämä.
Fihtimi
Viestit: 151
Liittynyt: Pe 11.07.2008 14:44

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Fihtimi »

No enpä tiedä onko punisher tykki niin tehokas mitä sanotaan, 20 kutia joista 10 osuu ja 5-7 woundaa. Ei mitään päätä huimaavaa, mieluummin otan executionerin ja suosin muita russeja enemmän kuin tätä. Mutta innolla odotan uutta kaarti codeccia
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Fihtimi kirjoitti:No enpä tiedä onko punisher tykki niin tehokas mitä sanotaan, 20 kutia joista 10 osuu ja 5-7 woundaa. Ei mitään päätä huimaavaa, mieluummin otan executionerin ja suosin muita russeja enemmän kuin tätä. Mutta innolla odotan uutta kaarti codeccia
Lisää siihen 2-3 HB:ta, niin alkaa tulosta syntymään.
SpartanMk1
Viestit: 163
Liittynyt: Pe 19.01.2007 19:01
Paikkakunta: oulu

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja SpartanMk1 »

Onhan tässä pelissä nähty jo muutama yksikkö joka puskee päälle 20 kutia vuorossa S5:llä. Eikä niistä niin kovin itketä.
Punisher vaan sattuu olemaan tankki.
Sami Jumppanen kirjoitti: Lisää siihen 2-3 HB:ta, niin alkaa tulosta syntymään.
Laitetaanpa mieluummin parit HeviLieskat kylkiin niin alkaa ne tulokset olemaan katsomisen arvoisia.
Kun muutenkin ollaan lähelle menossa.
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

SpartanMk1 kirjoitti:Onhan tässä pelissä nähty jo muutama yksikkö joka puskee päälle 20 kutia vuorossa S5:llä. Eikä niistä niin kovin itketä.
Punisher vaan sattuu olemaan tankki.
Sami Jumppanen kirjoitti: Lisää siihen 2-3 HB:ta, niin alkaa tulosta syntymään.
Laitetaanpa mieluummin parit HeviLieskat kylkiin niin alkaa ne tulokset olemaan katsomisen arvoisia.
Kun muutenkin ollaan lähelle menossa.
No onhan sekin aika temppu, mutta miten mahtaa olla, sallivatko niillä eri maalien ampumisen?
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Juu ollaan nähty YKSIKÖITÄ jotka tuottavat tuon laukaus määrän. Nyt puhutaan kuitenkin yhdestä aseesta jonka ampumis potenttiaali vastaa 10 sotilaan tulta rapit fire kantamalla (12'') tai 20 sotilasta tuolla tykin omalla kantamalla. Tämä on liikaa että yhdellä aseella korvataan kokonainen yksikkö.. Menee ilo siitä joukon tuli voimasta ja aletaan siirtymään yhä vain enemmän yms 3-4 lantikan tekniikkoihin sillä tultu siihen tulokseen että kone on paljon ihmistä parempi. Toisekseen huolestutttaa miten tämä avaa portin juuri näille yli heavy 5 aseille. Katsotaan muutamia seuraavia kirjoja niin nähdään miten tämä vaikuttanut näemmekö tulevaisuudessa heavy 5 lascannonit yms. Ja sitten nämä orbital bombarmentit mitä ig:ltä löytyy näillä näkymin niin H******sti lisää large template raiskausta! Kyllä ig ansaitsi parannusta mutta ei siitä tarvitse tehä jotain ohjus siilo armadaa.. ap 3 hellgun on ihan jees. Saavat ig:kin jotain anti-p.armoria. Noh katsotaan onko IG:stä syrjäyttämään demonit turnee listoilla.
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Tuskinpa muutama pitsa lisää juuri keikauttaa kaartia juurikaan paremmaksi. Enemmän kaartipelaajana annan arvoa joukkojen hintojen putoamiselle.
Mitä tähän heavy 20 aseeseen tulee niin ei se nyt mikään ylivertainen ole. Kun lähdetään miettimään vaikka tilannetta, jossa ammutaan kymmenen mariinin ryhmää 3 vuoroa tällä punisherilla ja normirussilla niin tulos on aika sama. Toisaalta se normivariaatio ampuu 72" päähän. En kiellä etteikö 20 s5 kutia olisi kova, mutta ilman ap-arvoa se ei ole kuitenkaan mitään kamalaa juustoa.
Ajatelkaa nyt sitten vaihdossa (muiden armeijoiden pelaajat) yksikköä, jonka jäsenet saavat 4 iskua lähitaistelussa tai voivat ampua perusaseillaan vihollisia kuoliaaksi antamatta näille mitään armour savea.

Mitään turnausjyrää ei kaartista tule, mutta nyt voimme varmaankin realistisesti hakea voittoa ainakin kahdesta skenaariosta kirjan kolmesta.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Avatar
Hammarist
Viestit: 554
Liittynyt: To 25.10.2007 16:30
Paikkakunta: Miehikkälä

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Hammarist »

Uusi kaarti vaikuttaisi, mitä nyt olen seuraillut huhuja, menevän fluffin suuntaan juuri objective- skenuissa. Kohde vallataan lappaamalla sinne niin paljon massaa että viholliset hukkuvat ruumisröykkiöihin. Toki tämä lähestymistapa saatta rampauttaa sitten annihilaatiossa, tosin olen hieman skeptinen tuon väitteen suhteen.

Toivottavasti tulevaisuudessa ei nähdä yhtään enempää orbital bombardment- tyyppisiä pitsakekkereitä. Itse koen suhteellisen turhauttavaksi jo SM version, saati sitten useampi samanlainen. Basilisk(e)issa on jo ihan tarpeeksi isoa lättyä.

Noista Heavy 20- aseista taas, että IMO tehokkaampi Heavy 5 ajaisi saman asian paljon miellyttävämmin. Ei 40Kssa ole tarkoitus heittää yhtä montaa noppaa kuin piipusta lentää luoteja. Toivottavasti tälläisiä tyylirikkoja ei näy kauheasti.
Hartman kirjoitti: Yhdestoista käsky:
"Sinun ei ole nöyhtää & pelimecanicaa toisiinsa sotceman. "
Stroszek
Viestit: 261
Liittynyt: To 08.01.2009 01:51

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Stroszek »

Sama oikeastaan kaikkeen. Muutenkin ihmettelen tota GW:n teinihuutoa "mutku must o hiuga ziizti viskoo hey nelkyt nobbaa kerralla!!!11". Onhan se hienoa ampua esim. taktista rapid firella, mutta rajansa kaikella, ja heavy 20 on yli sen rajan.
Avatar
Drâyhèn
Viestit: 907
Liittynyt: Ke 23.03.2005 16:44
Paikkakunta: Oulu

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Drâyhèn »

Totta kaartillakin jotain pitää olla millä brassailla.
Voihan tolla ny jotain yrittää pelotella tietty mut...

Ötökätkin ampuu rajummin!
"I saw your precious Emperor. A handful of times, back in the age before he betrayed us all. And he was no god. Perhaps not a man. But never a god."
Avatar
Chaos legion
Viestit: 575
Liittynyt: To 25.10.2007 19:13
Paikkakunta: Oulu

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Chaos legion »

Drâyhèn kirjoitti:Totta kaartillakin jotain pitää olla millä brassailla.
Voihan tolla ny jotain yrittää pelotella tietty mut...

Ötökätkin ampuu rajummin!
Sinänsä totta... Hive ampuu 2x twin deavoureillaan 12 reroll to hit and wound, paremmalla bs. Mutta kantomatka onkin 18 tuumaa ja ap- . Myöskin hive ei saa sivu sponsoriin 3 heavy boltteria... Eli ei. Ötökät eivät ammu kovemmin...
 /l、
(゚、 。 7  
 l、 ~ヽ
 じしf_, )ノ wtf, how did i get here o.o
MrBigMr
Viestit: 657
Liittynyt: Ke 10.01.2007 22:44
Paikkakunta: Kuopio

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja MrBigMr »

20 laakia BS3:lla. 10 osuu. S5 vs. vaikka T4. Sanotaan 7 haavoittaa. Örkitkin saa savet, eli jotain yksi seivaa. Wau, 6 kuollutta örkkiä. Mitenkähän monta se 5" Battle Cannonin ordnance markeri - joka osuu automaattisesti, woundaa 2+:lla eikä anna saveja - tappaisi samoja ötöjä? Omasta mielestäni koko vehje on vain "hei, tehdään jotain siistii" -luokan viritys. Koko tankista ottaisin ehkä tuon tykin ja pistäisin Macharius-projektiini.

Vähän mietityttää nämä jotkin viritykset, mitä GW on keksinyt. Miksi pitää olla kaiken maailman nova cannoneita ja muuta, kun Forge Worldin listoilta ja epicistä löytyy vaikka mitä kivaa? Miksei voi olla sitä Chimera battle/conqueror cannonilla -viritystä, tai vastaavaa? Ihme menoa, sanon ma.

Mutta innolla odotetaan. Kaartista kaikki alkoi ja uutta codexia onkin odotettu.
Caboose, Red vs. Blue kirjoitti:Or it's a key all the time, and when you stick it in people, it unlocks their death.
Avatar
Chaos legion
Viestit: 575
Liittynyt: To 25.10.2007 19:13
Paikkakunta: Oulu

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Chaos legion »

"20 laakia BS3:lla. 10 osuu. S5 vs. vaikka T4. Sanotaan 7 haavoittaa. Örkitkin saa savet, eli jotain yksi seivaa. Wau, 6 kuollutta örkkiä."
+ 9 heavy boltteria joita ei saa ampua jos on ampunut battle cannonin (ordinance) Eli 4,5 osuu haavoittaa noin 3:mea. Ei saveja. Eli vau. 9 kuollutta örkkiä. Sanoisin silti että on liian monta laakia. Kyllä ne voi munkittaa osuneiksi ja uponneiksi... Toisin kun battlecannonin joka jos menee yleensä ohi niin että koko laukaus on pilalla...
 /l、
(゚、 。 7  
 l、 ~ヽ
 じしf_, )ノ wtf, how did i get here o.o
MrBigMr
Viestit: 657
Liittynyt: Ke 10.01.2007 22:44
Paikkakunta: Kuopio

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja MrBigMr »

Chaos legion kirjoitti:"20 laakia BS3:lla. 10 osuu. S5 vs. vaikka T4. Sanotaan 7 haavoittaa. Örkitkin saa savet, eli jotain yksi seivaa. Wau, 6 kuollutta örkkiä."
+ 9 heavy boltteria joita ei saa ampua jos on ampunut battle cannonin (ordinance) Eli 4,5 osuu haavoittaa noin 3:mea. Ei saveja. Eli vau. 9 kuollutta örkkiä. Sanoisin silti että on liian monta laakia. Kyllä ne voi munkittaa osuneiksi ja uponneiksi... Toisin kun battlecannonin joka jos menee yleensä ohi niin että koko laukaus on pilalla...
Paitsi että ne ei paljoa ammu liikkeestä, etenkin kun tuo 20 laakin tykin kantama on mitä on. Ja Battlecannon toimii muitakin kohteita vastaan, kuten Marineita (AP3), ajoneuvoja (S8 Ordnance), jne.
Caboose, Red vs. Blue kirjoitti:Or it's a key all the time, and when you stick it in people, it unlocks their death.
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Mä voisin jopa harkita tuota mautonta punisher tykkiä. Sopii hyvin oman armeijani teemaan.
Onhan se ihan hyvä ase, muttei juustosta voida vielä mielestäni puhua ja en nyt ymmärrä miksi ihmiset valittavat niin paljon tästä yhdestä aseesta.
Avatar
Vesihiisi
Viestit: 1292
Liittynyt: Ma 06.03.2006 23:48
Paikkakunta: Espoo

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja Vesihiisi »

Oli juustoa tai ei niin tuo tykki yksinään ampuu suunnilleen yhtä paljon, kuin 6½ heavy boltteria, vaikkakin lyhyemmälle ja ilman AP:ta. Valituksessa lienee ennemminkin kyse taas kerran kummallisesta sääntösuunnitelusta. Assault cannon on heavy 4 ja tuo on sille aivan sopiva. Eihän se kuitenkaan fluffin mukaan noin hitaasti ammu vaan tuo on peliteknisesti hyvä määrä todella suuren tulinopeuden aseelle. Ellei Punisher ammu jotain erityisammuksia niin ollaan hieman väärillä jäljillä. pienempi ammusmäärä ja suurempi teho olisivat olleet parempi valinta, ellei fluffi sitten selitä tuota järkevästi. Toivottavasti hintalappu on laitettu kohdalleen.

//Lisäys. Kyllä itsekin olen harkinnut, jos tuollaisen kokeilun vuoksi konvertoisi. Hinta lopulta vaikuttaa aika paljon tuon hyödyllisyyteen.
Miau.
MrBigMr
Viestit: 657
Liittynyt: Ke 10.01.2007 22:44
Paikkakunta: Kuopio

Re: Uusi Imperial guard codex

Viesti Kirjoittaja MrBigMr »

Onhan meillä Heavy 15 Vulcan Megabolter, Assault 6 Sunrifle, jne. Itse sanoisin sen tulevan siitä, että mitä suurempi ase, sitä enemmän ammuksilla on vaikutusta. Joten siinä missä yksittäinen assault cannonin laukaus ei ole välttämättä kovin tehokas, se ryöpyttää niitä siihen malliin, että muutama kymmentä laukausta vastaa aina yhtä "laukausta" peliteknisesti, siinä missä jossain Punisherin ja VMB:n tapaisessa vehkeessä jokaisella laukauksella on paljon enemmän tehoa ja täten jokaisella on enemmän merkitystä. Tai jotain sellaista.

Kaikesta huolimatta minusta tuo haisee niin "pelitasapainottelulta" että ihan pahaa tekee.
"Hei, tehdään Leman Russ kunnon tykillä?"
"Millanen?"
"Ööö... jokin kova. Vaikka Assault Cannon?"
"Nääh, liian lussu. Tää on sentään Leman Russ."
"No entäs Vulcan Megabolter?"
"Uh, vähän liian tuhti tuollaiseen."
"No, tehdään siitä vähän kevyempi."
"Mutta eihän se sitten oo enää niin hyvä. Varsinkin IG:n huonolla BS:llä."
"No pistetään lisää voimaa."
"Nyt menee vähän yli taas."
"No pistetään vielä vähemmän tehoa."
Jne. jne.
Caboose, Red vs. Blue kirjoitti:Or it's a key all the time, and when you stick it in people, it unlocks their death.
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Mutta jos verrataan assault cannonia ja punisheria peliteknisesti. Toisella on isompi S ja parempi AP, mutta pienempi tulinopeus. Toisella on taas kaikki juuri toisin päin. Myönnän että on 20 jo aika suuri luku, mutta jos haluat tehdä tehokkaan aseen jolla on keskinkertainen S ja ei AP:ta niin mitä muuta voit nostaa kun tulinopeutta? Nämä kolme arvoa (ja rng) määrittelevät aseen tehon, jolloin jotta teho pysyy samana on jonkin alennukseta jotain toista arvoa nostettava. En usko että heavy 10 twin-linked olisi aiheuttanut tämän suuntaista keskustelua vaan ennemminkin juusto keskustelua vaikka on tehottomampi kun tämä nykyinen. Mitä täällä on tullut selvästi esille niin ei ase ole tehoiltaan mikään mahdoton ja heikolla rng. Eli kyse on todellakin vain siitä ettette halua codexissa olevan suuria lukuja. Toisaalta miettii kuinka paljon kaarti nykyisinkin (foot-slugga) heittää noppia ampumisessa niin ei muutama kymmenen nopppaa lisää pitäisi tuntua mitenkään absurdilta. Kaartin peli ideologia on aina ollut kaataa kuorma-autollinen noppia ja haudata vihollisen figut niihin ja yrittää etsiä sieltä niitä kutosia. Tämä pyssy ei muuta tätä ideologiaa mitenkään.
Kaarti on aina armeijana siis perustunut määrällisen todennäköisyyden hyödyntämiseen eikä suurempiin todennäköisyyksiin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”