"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Dodiin, nyt on vihdoin aika potkia eldar armeijaakin todella liikkeelle. Cyphers retitue ja Da:n (=mariinien) maalaus ja pelaaminen alkoi kyllästyttää ja maelin tilaukseeni on vielä muutama viikko joten nyt aloin todella pohtimaan armeijani kokoon panoa. Laitan sen tänne ja toivon saavani muutaman korjaus neuvon yleis pätevään listaan. Pelaamme 2v2 pelejä joten ei aina voi olla varma mitä vastassa mitä puolella. armeijoita löytyy: Mariinit, nidit, Ig, Necronit ja mahd. Daemonhunters. Kuten näette löytyy lähes jokaista armeija mallia joten listan tulisi olla kohtuullisen yleis pätevä.
asiaan:


Farseer
-Spirit stones
-doom
-guide
=110?p
Peruspätevä. liikkuu banshees ja dire jengin mukana
Elites:

Fire dragons
5kpl
= 80p
At-tuli, falconiin

Striking scorpions
-7 scorpion + exarch
-exarch w. claw & infiltrate
=163p
Vihollis linjaan häröämään ja häiriköimään, str 6 claw hieman epäilyttää?

Harlequins
-6xharlequins and all armed with kiss
-one upgreated to troupe master w. kiss
=152p
Muutamia testipelejä vetänyt mutta näihin en ole tutustunut, juurikaan tiedä minkä kimppuun näillä käydään mutta kuulemma hyviä olla?

Troops:


10x Dire avengers
-exarch w. Shimmershield
and p.weapon & Blade storm 157p
Direissä on munaa, tarviiko muuta sanoa?

10x Dire avengers
-exarch w. Shimmershield
and p.weapon & Blade storm 157p
Direissä on munaa, tarviiko muuta sanoa?

5x Pathfinder
=120pp
Pathfinderit ovat ehdottomat suosikkini, näillä hoidetaan lähes mitä vain mariineista carneihin ^^

5x Pathfinder
=120p
Heavy support:

Falcon
-Scatterlaser
-spirit stones
-holofields
=165p
dragon taksi ja häirikkö yms.

WraithLord
w. wraithsword & bright lance
=140p
Koskaan vielä wraithLordia kokeillut mutta ihastuin figuun ja sen mahdollisuuksiin, mitään hajua miten paras käyttää

3x War walkkers
3x douple scatterlaser
=180p
Anti infantry
Tälläistä pohtinut, vähän jokaiseen ongelmaan. Mitään sidottua ei oikeastaan ole vielä, vasta farseerin figu ostettuna. Jetbikeistä ja guardeista en tykkää juurikaan. Ainoa mitä todella haluan armeijaan ovat Pathfinderit että kaikki muu voidaan laittaa tarpeen vaatiessa uusiksi. Muutos kiittää ja kuittaa
Muutos iski: Poistettu turhia elementtejä Sekä muutettu walkkereille Scatterit sekä pathfindereista toinen yksikkö pois ja toiseen muutama lisää, itsekkin katsellut näitä scatter laser walkkereita muutamia kertoja että mehukkaan näköisiä :D silti jotenkin tunne että milläs nyt tankit haetaan?

Muutos version 2:
Korjattu tekstejä, bansheet poistettu. lisätty 10 direä, 5 pathfinderia, 5 dragonia.

Muutos versio 3: korjattu pistehintoja
Viimeksi muokannut Muutoksen tuoja, Pe 20.03.2009 13:35. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Koukku
Viestit: 427
Liittynyt: Ke 10.12.2008 10:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Koukku »

Muutoksen tuoja kirjoitti:
Farseer
-Runes of Wit.
-Spirit stones
-doom
-guide
-mind war
=160p
Persu pätevä. liikkuu banshees ja dire jengin mukana
Kolmas voima pääsäntöisesti turha, eli joko guide tai mind war pois. Itse luopuisin ehkä jälkimmäisestä. Runes of witnessing on mielestäni ihan liian kallis "hyötyynsä" nähden. Runes of warding olisi kova jos vastassa on psyykkereitä.
Muutoksen tuoja kirjoitti: Elites:

Howling banshees
-exarch w. mirror swords & aerobatic and war shout
6x banshee + exarch
= 144
Pilkkovat mariineja yms
Jos farseer on jatkuvasti mukana, niin sitten mirrorswords on hyvä vaihtoehto normaalisti paremmalle executionerille. War shout on suht turha ja ottaisin myös acrobaticin pois. Näitä en itse peluuttaisi ilman taksia ollenkaan ja sinulla on parempiakin CC-yksikköjä footslogga-listaan, joten joko taksi näille tai sitten itse luopuisin näistä ja satsaisin lisää scorppareihin ja harlyihin.
Muutoksen tuoja kirjoitti: Striking scorpions
-7 scorpion + exarch
-exarch w. claw & infiltrate
=163p
Vihollis linjaan häröämään ja häiriköimään, str 6 claw hieman epäilyttää?
Claw on juuri oikea veto exalle, ei noilla mitään tankkeja mennä kuitenkaan hakkaamaan joten S6 riittää hyvin. Ottaisin näille myös move-through coverin ja jos mahdollista niin pistäisin ryhmän täysikokoiseksi.
Muutoksen tuoja kirjoitti: Harlequins
-6xharlequins and all armed with kiss
-one upgreated to troupe master w. kiss
=152p
Muutamia testipelejä vetänyt mutta näihin en ole tutustunut, juurikaan tiedä minkä kimppuun näillä käydään mutta kuulemma hyviä olla?
Itse vaihtaisin troupemasterille power weaponin, muuten ihan ok valinta kun saavat taksikyydin. Kuuden harlyn ryhmällä pitää todellakin katsoa minne hyökkää, eivät näet juurikaan kestä sitä kun vihollinen lyö takaisin.
Muutoksen tuoja kirjoitti: Troops:

10x Dire avengers
-exarch w. Shimmershield
and p.weapon & Blade storm 120p
Direissä on munaa, tarviiko muuta sanoa?
Onhan niissä, ottaisin noille vielä defendin jos jalkaisin kerran kulkevat. Toinen ryhmä voisi olla poikaa.
Muutoksen tuoja kirjoitti: 5x Pathfinder
=120p
5x pathfinder
=120p
Pathfinderit ovat ehdottomat suosikkini, näillä hoidetaan lähes mitä vain mariineista carneihin ^^
Itse tyydyn yhteen ryhmään 1,5K listoissa, nämä kyllä pitävät sitä kotipesän objektiivia ihan hyvin mutta yleensä tulivoima on suht vähäistä.
Muutoksen tuoja kirjoitti: Heavy support:

Falcon
-Scatterlaser
-spirit stones
-holofields
=165p
Harlequinien taksi ja häirikkö yms.
Itse käytän scatterin tilalla missile launcheria, saa liikkua 12" ja ampua silti lättyä sillä. Muuten suht perushyvä falcon.
Muutoksen tuoja kirjoitti: WraithLord
w. wraithsword & bright lance
=140p
Koskaan vielä wraithLordia kokeillut mutta ihastuin figuun ja sen mahdollisuuksiin, mitään hajua miten paras käyttää
Yleisin käyttö ienee joko pelkästään miekalla ja flamereilla varustettuna lähismörkönä tai sitten esim b-lance+eml yhdistelmällä varustettuna liikkuvana tulipesäkkeenä.
Muutoksen tuoja kirjoitti: 3x War walkkers
2 armed with double missiles
1 armes with double bright lances
=230p
paikkaamaan at-tulta ja häröilemään
Ryhmän kaikki walkerit kannattaa aina aseistaa samalla tavalla. B-lance on ehdottomasti liian kallis ase huonosti ampuville walkereille, itse suosin scatter laser-walkereita mutta myös eml-walkerit toimivat kivasti. Tilanteesta riippuen outflank näillä on toimiva optio, vaatisi tosin mielellään ainakin yhtä autarkkia listaan.
...And walls close in...
Avatar
Roizo
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 02.10.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Roizo »

Jotain kommentteja:

- Farseer näyttää liian kalliilta. Melkein kannattaisi pitää se yhdellä powerilla, esim. Doom tai Fortune tai sitten käyttää suosiolla Eldradin sääntöjä.

- Bansheet menee jalan siis... Voi olla että ammutaan palasiksi ennen lähitaistelua. Näille mieluummin se Falcon alle ja Harlekiinit juoksemaan. Harlekiineille kun saa Shadowseerin, joka suojaa ihan kelvollisesti ja coverin kautta etenevät sujuvasti. Harlekiineilla ja Farseerin antamalla Doomilla voi tehdä pahaa jälkeä. Harlekiinien ryhmäkokoa kannattaa myös nostaa, jos menevät jalan.

- Scorpionit ovat ok. Tappavat T3 ja T4-joukkoja ihan hyvin, mutta mitään isompaa ei kannata haastaa. Flankkaaminen on hyvä juttu.

- Troopit on ihan ok, ehkä Wave serpent direille tai mopoja?

- Wraithlordille joko miekka ja joku halpisase tai b.lance ja missile launcher. Falconiin vois kanssa vaihtaa missile launcherin, koska sitä pikkulättyä voi ampua liikkeestäkin ( S4 ). Muuten näyttäis olevan ok nuo Heavy supportit.
"Pain is an illusion of the senses, despair is an illusion of the mind."
Mehu
Viestit: 73
Liittynyt: Ke 04.10.2006 21:12
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Mehu »

Nopeasti katsottuna lista näyttää ihan perushyvältä.
Howling banshees
-exarch w. mirror swords & aerobatic and war shout
6x banshee + exarch
= 144
Pilkkovat mariineja yms
Bansheet eivät valitettavasti woundaa marineita kovinkaan helposti, joten Farseerin doom kuluu lähes joka vuoro siihen osoitteeseen. Skillit ja asevalinnat ovat kyllä sinänsä ihan kohdallaan. Tosin jos pelaat usein Marineita vastaan niin Executioner voisi olla parempi valinta.
10x Dire avengers
-exarch w. Shimmershield
and p.weapon & Blade storm 120p
Direissä on munaa, tarviiko muuta sanoa?
Diret ovat Eldareiden ainoita yleispäteviä yksiköitä, mutta joku linja kannattaisi pitää. Jos aiot ampua laitat Exarchille toisen catapultin ja otat Bladestormin. Jos aiot mennä lähitaisteluun, otat Shimmershieldin, p.weaponin ja Defendin. Näin säästyy pisteitä ja taktiikka pysyy helpompana hallita. Koska suunnittelet kuljettavasi näitä Banshee-ryhmän mukana, suosittelen, että teet yksiköstä ampuvan.
3x War walkkers
2 armed with double missiles
1 armes with double bright lances
=230p
paikkaamaan at-tulta ja häröilemään
Mitä ihmettä sä näin raskailla aseilla meinasit tehdä? Kyllähän tuolla tuhoaa minkä tahansa tankin, demonin tai kestävän jalkaväkiyksikön, mutta paljon tulta menee hukkaan joka vuoro. Jos ammut pääasiassa jalkaväkeä, ota kaikille kahdet Scatter laserit. Taas haluat ampua tankkeja tai demoneita ota esim. kaksi Walkeria EML+BL yhdistelmällä. Itse pelautan kolmea Walkeria niin, että ryhmässä on viisi scatter laseria ja yksi missile.

Yllä olevilla muutoksilla vapautat jo sen verran pisteitä, että voi ottaa lisää Scorpioneja tai päivittää Farseerin itse Eldrad Ulthraniksi.
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Kiitoksia neuvoista. Listaa muokattu hieman ja poistettu elementtejä. Tosiaan 172p vapaana että mites käytetään?
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Koukku
Viestit: 427
Liittynyt: Ke 10.12.2008 10:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Koukku »

Roizo kirjoitti:
- Farseer näyttää liian kalliilta. Melkein kannattaisi pitää se yhdellä powerilla, esim. Doom tai Fortune tai sitten käyttää suosiolla Eldradin sääntöjä.
Eli jos haluaa esim farseerin käyttävän kahta poweria vuorossa, pitää ottaa Eldrad? Jotain perusteluja olisi hauska kuulla sille että 1,5K listassa optiot ovat vain normaali doomseer ja Eldrad...
...And walls close in...
Koukku
Viestit: 427
Liittynyt: Ke 10.12.2008 10:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Koukku »

Muutoksen tuoja kirjoitti:Kiitoksia neuvoista. Listaa muokattu hieman ja poistettu elementtejä. Tosiaan 172p vapaana että mites käytetään?
AT-voimaa voisi lisätä esim meltan muodossa, squadi dragoneita taksilla voisi olla hyvä lisä ja sen saa jo melkein noilla pojoilla.
Tai sitten otat dragoneille tuon falconin ja laitat harlyt juoksemaan shadowseerin kanssa isommalla ryhmällä, tällöin bansheista voisi luopua kokonaan mielestäni.

edit: Myös troop-tilanne on nyt vähän heikko kun tiputit toiset pathfinderit muttet laittanut mitään tilalle, 2 trooppia on liian vähän.
...And walls close in...
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Hmm... Potkin Bansheet pois. täten vapautuu 144p lisää jolloin on about 310p yhteensä. Näillä sitten kolmas troop jengin (n. 120p 10x dire tai 5 pathfinder). Sitten 5-6 dragonia (saavat falconin) ja lopuilla pisteillä lihotetaan harlequineja?
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Koukku
Viestit: 427
Liittynyt: Ke 10.12.2008 10:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Koukku »

Muutoksen tuoja kirjoitti:Hmm... Potkin Bansheet pois. täten vapautuu 144p lisää jolloin on about 310p yhteensä. Näillä sitten kolmas troop jengin (n. 120p 10x dire tai 5 pathfinder). Sitten 5-6 dragonia (saavat falconin) ja lopuilla pisteillä lihotetaan harlequineja?
Kuulostaisi hyvältä parannukselta ainakin minun mielestäni.
...And walls close in...
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Kumman näkisit parempana 10 direä upeilla vai 5-6 pathfinderia? diret nyt vievät lukumäärällä, mutta findereiden 5+ rending panee miettimään kohdatessa termiittejä sekä carneja kun juuri tälläisten purkittajia ei juurikaan löydy. toisaalta massaa ja perus tuli voimaakaan ei löydy juurikaan :-/ pelannut useimmat 40k pelini Da armeijalla mutta tuossa lomalla tuli otettua 2 matsia eldarilla kolmin pelejä. turpaan tuli lähinnä siksi että mariinit olivat turhan nopeasti iholla. tasuriksi sain viime vuoron objektin kiistolla. Silti jotenkin jäänyt tunne että eldarit ovat kunnon armeija ;P näillä pelaaminen on oikeaa pelaamista eikä vain nopan viskontaa...
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Koukku
Viestit: 427
Liittynyt: Ke 10.12.2008 10:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Koukku »

Muutoksen tuoja kirjoitti:Kumman näkisit parempana 10 direä upeilla vai 5-6 pathfinderia? diret nyt vievät lukumäärällä, mutta findereiden 5+ rending panee miettimään kohdatessa termiittejä sekä carneja kun juuri tälläisten purkittajia ei juurikaan löydy. toisaalta massaa ja perus tuli voimaakaan ei löydy juurikaan :-/
Se on aika pitkälti siitä kiinni kuinka paljon niitä pisteitä on tuohon laittaa, sen 5 pathfinderia saa halvemmalla kuin toimivan dire-ryhmän. Kyllähän ne pathfinderit ovat omiaan juurikin monsuja vastaan, mutta esim termoksia kyllä tiputtavat myös bladestormaavat diret kohtalaisen hyvin kunhan vain kantamalle pääsevät.
...And walls close in...
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Kyllähän sitä joskus nauratti kun laski kahden dire yksikön avaavan tulen doomattuun termiitti uniittiin bladestormilla. mitä 72 laukausta ^^ osuu kolmosella, woundaa nelosella 72*0.66= 42.76 osumaa 42.72*0.5 = 23.76 woundia ja 2+ save niin 23.76*0.17 = 4.04 woundia sisään. auts (tähän ei laskettu doomia! tajusin jälkikäteen ja olen vähän pihalla miten lasket re-rollin tuohon? noh tulos. ne tappaa ne juu..) :D että kyllähän nuo satuttavat. sitten ajatellaan että ammut jotain gauntti laumaa niin uppoaa päälle 20 ammusta. Ärsyttää vain kun molemmilla pitää olla niin pirskutan komeat figut niin ei voi senkään puolesta päättää.
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Avatar
Roizo
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 02.10.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Roizo »

Koukku kirjoitti:
Roizo kirjoitti:
- Farseer näyttää liian kalliilta. Melkein kannattaisi pitää se yhdellä powerilla, esim. Doom tai Fortune tai sitten käyttää suosiolla Eldradin sääntöjä.
Eli jos haluaa esim farseerin käyttävän kahta poweria vuorossa, pitää ottaa Eldrad? Jotain perusteluja olisi hauska kuulla sille että 1,5K listassa optiot ovat vain normaali doomseer ja Eldrad...

Makuasioita hyvin pitkälle. Jos miettii pumpattua farseeriä (2+ voimaa ja sprit stones) ja Eldradia, niin ottaisin Eldradin. Saa niin paljon lisähyötyjä ja se ukko kestää sekä osaa tapella hieman paremmin kuin perus-farseer. Pumpattu farseer mopolla taas voi olla jo parempi vaihtoehto kuin Eldrad. Itse en kuitenkaan ottaisi 1,5K-peleihin kuin sen halvimman mahdollisen farseerin ja säästäisin pisteitä muuhun.

Muutoksen tuoja: Käytä loput pisteet trooppeihin, vaikka halpoihin jetbikeihin.
"Pain is an illusion of the senses, despair is an illusion of the mind."
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

juu trooppeihin juuri aionkin käyttää pisteitä. Kysymys kuuluu että mihin? Otanko niitä Direjä vai pathfindereita, mopot jää listasta pois sillä en jotenkin tykkää näistä sitten yhtään. itse asiassa kun katoin tarkemmin niin kun otan bansheet pois niin voisin ostaa = 5 dragonia, 10 direä JA pathfinderit :P
mitä tästä opimme? = jos et osaa päättää niin laske uudestaan ja ota kaikki
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Avatar
Roizo
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 02.10.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Roizo »

Muutoksen tuoja kirjoitti:juu trooppeihin juuri aionkin käyttää pisteitä. Kysymys kuuluu että mihin? Otanko niitä Direjä vai pathfindereita, mopot jää listasta pois sillä en jotenkin tykkää näistä sitten yhtään. itse asiassa kun katoin tarkemmin niin kun otan bansheet pois niin voisin ostaa = 5 dragonia, 10 direä JA pathfinderit :P
mitä tästä opimme? = jos et osaa päättää niin laske uudestaan ja ota kaikki
Varmaan se olisi hyvä ratkaisu. Diret ainakin on sellainen "varma" valinta, jos ei ota jetbikeja. Pathfinderitkin on ok.
"Pain is an illusion of the senses, despair is an illusion of the mind."
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Dodiin, ensimmäinen peli listalla takana. Vastustajana Dh kahdella lantikalla joten olin vaihtanut falconille lancen myös. Peli päättyi selkeään voittoon. Lancet olivat uskomattoman tehokkaita ja tiputtivat molemmat lantikat alkupeleissä. Lista osoittautui kelvolliseksi kohtaamaan oikeastaan mitä vain vastaan on laitettavissa. Pientä turhautumista tapahtui kun feilasi jokaisen ld ja armor heiton pelissä (harleqiinit kuolivat ensimmäiseen kohti tulleeseen sarjaan.. yksikään seivannut, samoin bansheet (vaihdoin skorpparit näihin) ja molemmat pathfinder jengit) mutta vastaavasti myös tuhoa syntyi laajalti ja ampuminen oli tehokasta. Totta vie nyt odottaa niitä figuja maelista niin pääsee konvailemaan :D
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Avatar
Roizo
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 02.10.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Roizo »

Hyvä homma. Lisää testipelejä vaan ja huomaat mikä toimii.

Onko Dire avengerien pistehinnat oikein? Näyttäisi että et ole maksanut Exarchista mitään.
"Pain is an illusion of the senses, despair is an illusion of the mind."
Koukku
Viestit: 427
Liittynyt: Ke 10.12.2008 10:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Koukku »

Muutoksen tuoja kirjoitti:Dodiin, ensimmäinen peli listalla takana. Vastustajana Dh kahdella lantikalla joten olin vaihtanut falconille lancen myös. Peli päättyi selkeään voittoon. Lancet olivat uskomattoman tehokkaita ja tiputtivat molemmat lantikat alkupeleissä. Lista osoittautui kelvolliseksi kohtaamaan oikeastaan mitä vain vastaan on laitettavissa. Pientä turhautumista tapahtui kun feilasi jokaisen ld ja armor heiton pelissä (harleqiinit kuolivat ensimmäiseen kohti tulleeseen sarjaan.. yksikään seivannut, samoin bansheet (vaihdoin skorpparit näihin) ja molemmat pathfinder jengit) mutta vastaavasti myös tuhoa syntyi laajalti ja ampuminen oli tehokasta. Totta vie nyt odottaa niitä figuja maelista niin pääsee konvailemaan :D
Onnittelut voitosta.

Sinulla on käynyt b-lancen kanssa hyvä tuuri, sillä oikeasti se lantikoiden korkkaaminen ei ole niillä noin todennäköistä ja sen takia ne dragonit kannattaa pitää mukana. Falconille en sitä lancea laittaisi kun se on kuitenin kertalaukaus-ase ja falconin BS on vain se 3.

Harlyillä ei näyttäisi olevan shadowseeriä, joka osittain selittää sen miksi ne kaatuivat ekaan sarjaan. Ilman shadowseeriä näitä ei jalkaisin kannata juoksuttaa.

Nuo Dire avengereiden hinnat eivät tosiaan ole oikein, 120 pojolla saa vain 10 normiäijää.
...And walls close in...
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

Juu sattunut virhe noilla direillä. korjasin hinnat ja poistin 2 pathfinderia tasaamaan pisteet. Tiedän kyllä mitkä todennäköisyydet ovat tuhota lantikka lancella. Itsellä vain tuppaa olemaan niin että tankit pannaan maahan jos vain yritetään jonka jälkeen hävitään ig:lle lähiksessä. Ensi viikolla seuraavaa matsia edessä. Täytyi eilen jo pistää Farseeria maaleihin voiton kunniaksi. Pitää katsoa mistä niistäisi pisteet tuohon shadowseeriin, kelpaisi kyllä nääs.
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Avatar
sortaja
Viestit: 543
Liittynyt: Ti 22.04.2003 13:05
Paikkakunta: 00420

Re: Eldar 1500p korjauksia kaivataan

Viesti Kirjoittaja sortaja »

Ihan hyvältä näyttää, kaikkea tärkeätä tuntuu olevan

Falconin hinta noilla vermeillä 175 pts btw. Itsekin olen aina samanlaista pelannut.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”