khaine

Jos et tiedä, keitä ovat Chaos Dwarfit tai kuka on Sigmar tai mitä olivat Fimirit, tieto löytyy tältä palstalta.
Aleksi Pesonen
Viestit: 305
Liittynyt: Ma 24.02.2003 15:42
Paikkakunta: Kiuruvesi (Iisalmen vieressä)
Viesti:

Khaine

Viesti Kirjoittaja Aleksi Pesonen »

[quote="Pinegulf"]Whrpg:n mukaan Khaine on kuoleman jumalan kateellinen veli, joka perusti kilpailevan helvetin murhatuille. :D (Ihan tosi.)

Noh, kuitenkin Whfb:ssä Khainella on kaksi puolta´:

He:t näkevät hänet pakollisena väkivaltana pärjätä tässä julmassa maailmassa. Mutta häntä kunnioitettaan vain sen verran, että pärjätään.

De:t puolestaa pistävät kunnolla ranttaliksi ja kun haltia bilettää siitä on oksat pois. Eli väkivalta on kaikki ja kaikkialla. "We are the most sophisticated race in the world -we know more ways to kill than any other!". :)

Totuus, sikäli kun sitä on, lienee jotain siltä väliltä. Se onko Khaine kaaosjumala onkin jo hankalampi kysymys. Riippuu miten määritellään kaaosjumala ja kuinka se sopisi tähän, mutta ei siitä sen enempää.

Henkilökohtaisesti kyllä olisin Khainen kaaoksellisuutta vastaa. Ennemminkin laskisin hänet neutraaliksi.

-Pinegulf[/quote]



kiitos tuota tietoa juuri tarvitsin. :)
Swrd
Viestit: 234
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Swrd »

Mutta kun GW:n painetussa sanassa lukee, että Khaine = Khorne niin kyllä se on silloin kaaosjumala, huhhuh miten tää voi olla näin vaikeeta
Avatar
Kelpo
Viestit: 547
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kelpo »

Swordmaster kirjoitti:Mutta kun GW:n painetussa sanassa lukee, että Khaine = Khorne niin kyllä se on silloin kaaosjumala, huhhuh miten tää voi olla näin vaikeeta
Pistä toki lainaus jossa näin sanotaan.
Naapurin viljat vei halla

tralalalalalla
raastin
Viestit: 623
Liittynyt: Ke 07.05.2003 17:24
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja raastin »

Khaine on Khorne
raastin raastaa ja ryystää
Swrd
Viestit: 234
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Swrd »

Hordes of Chaos : In the wider world beyond the chaos wastes, some worship the god Khaine, lord of murder, though wether the elven god Khaine is Khorne by another name or a lesser power in his own right is debated over by scholars inclined to such heretical and dangerous subjects.

Ei se nyt niin suoraan ollutkaan kuin muistelin, mutta kuitenkin tuo yhdistettynä witch elffeihin, jotka kantavat Khornen merkkiä(siis figuissa on se sculptattuna niihin) Khainen merkkinä, niin voi sanoa 99% varmuudella, että Khaine on Khorne. But nooooo I was wrong. :oops:

Suurin epäkohta, joka puhuisi sen puolesta, että Khaine ei ole Khoren on mielestäni Suurhaltiain taika Fury of Khaine ja kaikkihan tietävät kuinka antimaagikko Khorne on, mutta ota nyt tästä sitten selvää, olen kuitenkin edelleen täysin sitä mieltä, että Khaine on Khorne. :wink:
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Swordmaster, GWn painetussa sanassa, ihan sääntökirjassa lukee, ettei mitään Skaveneita olekaan, vaan pelkkää hourupuhetta vain kaikki tyynni... Joten moisen perusteella olen päättänyt jättää empiren oppineiden mielipiteet omaan arvoonsa. Kaikkea kirjoitettua ei kannata pitää pelimaailman ylimpänä totuutena.

Vaikka fluffi ei yleensä yllä erityisen ihmeellisen proosan tasolle, ei välttämättä kaikkea kannata ottaa taivaasta ojennettuna totuutena, vaan elämää värittävinä huhuina.
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Fury of Khainen kohdalla ongelma on myös, että onko loitsu jumalasta lähtöisin vaiko vain nimetty hänen "kunniakseen". Esim. Kaaosjumalathan eivät anna voimiaan velhojen käyttöön ja nämä ovat sentään jumaliensa pappeja. Khaine voi minusta hyvinkin olla Khorne tai paremminkin osa Khornea, joka ei tiedä olevansa Khorne. Tämä selittäisi hyvinkin Khainen ja Khornen hienon hienot erot.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Swrd
Viestit: 234
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Swrd »

Tiedostamaton osa Khornea kuulostaisi jo ihan järkevältä

Murheelle: Mutta ah kuinka mukavaa onkaan väitellä siitä ei-niin-mahtavasta-mutta-aina-niin-tärkeästä fluffista. Erityisen hienoa on, kun löytää esim. dark elffine omasta armeija kirjasta kohdan, jossa Malekith haukkuu omaa äitiään Morathia likaiseksi kaaoksen palvelijaksi tai jotain muita tämän tyylisiä maailmoja mullistavia pätkiä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Historia”