Muuten Nandors, missä muodostelmassa meinaat oikein peluuttaa wild ridereitä? 4 riveissä ja kahdessa ränkissä on hyvin, hyvin huono asetelma ja yhdessä rivissä tuo yksikkö manoveerää hyvin pitkiä matkoja vie kentältä ihan tuhottomasti tilaa. Olekko varma, että haluat sen yksikön olevan noin iso? 2-3 wildiksen hinnalla kuitenkin saa jo jotain muutakin jännää.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Hmm jaa ymmärsin että myös ratsuväki voi hyökätä keihäillä kahdesta rankista, toisekseen nuo ovat fast cavalryä joten manöveeraus ei ole ongelma vai meinasitko laitaa jotain roinaa enemmänkin kentälle ?
Ja 3lla wildriderilla saa 78 pojoa eli 6,8 gladeguardia eli ei mitään ihmeellistä kyllä saa kun waywatcherit ja muut maksavat kuitenkin reippaasti yli 12pt ja yksikköjen koot lähtevät pääsääntöisesti 5+
Sais tolla toki yhen haukan tai melkeen 7 dryadia, mutta liki ei killata ku Raumalla.
Noni pojat nyt olis meikäläisen eka versio listasta esillä. Laitan sen ensin tänne että jos on jotain ilmiselviä tyhmyyksiä niin voitte huomauttaa. Pyöräytän sitten myöhemmin tonne viralliselle FB puolelle. Eli Empireä 1500 pisteen edestä.
Graf Albrecht Stark von Großschwanz's expeditionary force of Marienburg:
Heroes:
Captain(general of the army)
Additional hand weapon
Meteoric armor
Dragon Bow
Battle mage level 2
Dispel scroll
Wizard's staff
Master engineer
Repeating rifle
Light armour
Core:
20 Swordsmen
Full command
10 handgunners detachment
10 free company mens detachment
10 knights
full command
10 archers
upgraded to huntsmen
marksman
10 crossbowmen
full command
Special:
Great cannon
Great cannon
5 Pistoliers
musician
outrider with repeating pistol
Ei tuossa kovin paljon mitään idioottimaisuuksia ole.
Toinen ase kapteenilla on huono valinta. S4 ei oikein haavoita kovin kivasti mitään haarniskan miinustuksesta puhumattakaan. Gw:n kanssa kaveri olisi heti paljon pelottavampi jätkä ja voisi tuoda arvokkaita tappoja klosikseen, mitä Empiren heikot blokit tarvitsevat. Dragon bowista ei ole hajuakaan mitä se tekee, mutta jos se on S3 jousi, niin vaihtaisin ihan johonkin muuhun ihan suoraan.
10 Knighttia puolestaan on hyvin huono koko yksikölle. Ohan se kiva, että ne saa yhden rankin, mutta yhden kuoltua se on poissa. Myös sen rankin saamiseksi sinun pitää maksaa suuria summia ja teet yksiköstäsi suuren ja huonosti liikkuvan. 5 muusikolla olisi poikaa. Ei näillä blokkeja olla pieksemässä edestä yksin, mutta kaikki fast cavatly ja ampuvat yksiköt ovat hyviä kohteita. Tai sitten hakemaan flänkkiä.
Huntsamanit on kyllä siistejä, mutta saiko niitä pienempinä yksiköinä kuin 10? On meinaan aika iso skirmaava yksikkö. Crossareista sitten vain muusikko mukaan. Lippu ja pomo on huonoja.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Joo pitkään painiskelin tuon knight homman kanssa. Että otanko noinkin monta vai kuinka ajattelin asian hoitaa. Sama homma oikeastaan crossbowmenejen ja command grouppien suhteen yleensä. Että vaikea harjoittaa siinä kriittisyyttä mitä mihinkin kannattaa ottaa. Knightejä tulikin oikeastaan siksi niin paljon kun oli niin kallis command group ja tuntui tyhmältä laittaa se vaan viidelle knightille jota mulla oli alunperin mukana.
Archereita ei saa pienemmissä kuin kymmenen ukon yksiköissä(paitsi tietenkin detachmentiksi). Dragon bow on kantama 36 str 6 hinta 25pts. Ajattelin vähän tuota genraalia heilumaan noiden archerien kanssa tai jotain ja additional hand weapon vaan sattui olemaan hyvän hintanen. Sen kyllä varmaan vaihdan.
Elä hyvä jumala sitä minnekään archereihin pistä. Empire kenraalilla on kaksi mahdollista tehtävää mitä se voi suorittaa. Joko se toimii armeijan moraalisena keskuksena jalkaväki blockissa ja tuo Ld:tä kaikille, tai iskukoneena jossain knights poppoossa. Ja ehdottomasti GW 8great weapon) mukaan sille. Meteoric + GW on yksi vanhimpia hyviä kikkoja.
Ja dragon bow on suht turha.
Ja et todellakaan halua mitää full commandia crossareille. Niiltä vai pöllitään lippu, eikä champion siellä paljoakaan paina jos sitä chargetaan. Tähän on helppo muistisääntö
Onko yksikön tarkoitus mennä lähikseen? Full command (eli sinun knightit ja swordmenit)
Onko yksikkö tuki yksikkö joka esim ampuu? vain musicantti (about loput)
Paljos tuolla repeatin riflella oli kantamaa? Mikäli engineeri istuu sotakoneessa, niin Hochland longrifle on kova sana. Pitkä kantama ja kyky sniputtaa championeja/mageja on todella kivaa.
Myöskin voisit harkita jos pitäisit crossarit Swordmanien detuksi, handgunnerit omaksi yksiköksi ja sinne yksi champpa hoghland long riflellä. Ihan idea vain.
Ja jaa knightit kahteen 5 poppooseen, toiseen voit pistää sen full command jos haluat, toiseen sitten vai musicantti. Full command toimii vähän iskukkaampa jyränä ja musicantti poppoo lähinnä tukena ja sivustaa suojaamassa.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
Emmää nyt tiiä, onko se knihti yksikkö yhtään iskukykyinen vaikka siellä olisikin se full command. 6 iskua S5 on kuitenkin aika vähän kun tulevat kuitenkin vain Ws4:lla. Ohan siihen päälle sitten ne hurjat hevoset, mutta nehän paikkaavat korkeintaan ne tapot, mitä nihtien oli tarkoitus tehdä. Pehmennetyn yksikön ne voi piestä, mutta isomman blokin, jolla on sitä staattista voi olla hyvinkin etulyönti asemassa.
Voikos sillä longriflellä ampua eri yksikköön, minne sotakone on ampunut? Ei vissiin. Noh, eiköhän sielläkin ole jotain kivaa, jonka tappaa.
Ilmarilla on ainakin kivat herot. 28.9% vain pistekoosta käytetty.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Joo ensimmäisessä versiossani kapteeni olikin hevosineen knightin joukossa. Ritaritkin oli jossain vaiheesssa kahdessa viiden poppoossa kuin myös korjatussa listassani jonka eilen askartelin. Longrifleä olen aina välillä mietiskellyt tuolle engineerille. En muista justiinsa paljonko repeating rifle ampuu. Ajatuksena lähinnä sillä että voi ampua usein jos tarvii puolustaa tykkiä. Kun mietin että tekeekö se satunnainen long rifle laukaus kuitenkaan ihmeitä. Toisaalta tänään tuli tolkuttomat konverttausfiilikset staem tankkiin. Että katsotaan nyt. Kun sais figutkin tilattua jossain vaiheessa. No kahdesta battalionista riittää pitkälle. Tässä kuitenkin tän hetkinen listani. Joka varmasti vielä hieman elää. Onko muuten koko liiga tarkoitus pelata samalla listalla?
Graf Albrecht Stark von Großschwanz's expeditionary force of Marienburg:
Heroes:
Captain(general of the army)
Graet weapon
Meteoric armor
Dragon Bow
Battle mage level 2
Dispel scroll
Wizard's staff
Master engineer
Repeating rifle
Light armour
Core:
25 Swordsmen
Full command
10 handgunners detachment
12 free company men detachment
5 knights
Musician
5 knights
musician
10 archers
upgraded to huntsmen
10 crossbowmen
Musician
Special:
Great cannon
Great cannon
5 Pistoliers
musician
outrider with repeating pistol
Kyllähän se liiga olisi samalla listalla tarkoitus vetässä läpi. Yksi pieni muutos kuitenkin on sallittu, että jos näet jonkun yksikön vaikka olevan aivan turha niin ota sen tilalle jotain muuta vain.
Ilmari näköjään haluaa päästä taas 3:n parhaan joukkoon.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Itse asiassa tuo lista on niin huonosti laadittu kuin vain olla ja voi, syystäkin silä en ole vähään aikaan päässyt pelaamaan :C. Eli sen takia on keskeneräinen ja ehkä hieman liian tehokas ääh, täyttä juustoa...
Annoin toussa vakavan itsepohdiskelun kautta itselleni hieman realiteettiterapiaa. Ei mulla todellakaan olisi toivoakaan saada monen kymmenen ukon armeijaa maaleihin varmaan edes vuoden kahden sisällä. Etenkin kun otetaan huomioon hyvin laidasta laitaan heittelehtivä mielenkiintoni ja perhe-elämän vilkastuminen. Aion kyllä kerätä empire armeijan mutta ei millään ole tämän kesän liigapeleihin kunnossa. Saattaapi olla että armeijan tilaustakin lykkään toistaiseksi. Maalaan ensin mitä jo itseltä löytyy. Maalaamattomalla armeijallakaan ei meinaan viitsi alkaa pelaamaan. Varmasti lautapelipuolelta löytyy parempia pelejä kuin hammer jos figujen maalaus ja oman armeijan fiilistely otetaan kuviosta pois.
Katsotaan nyt silti Anthrax lupaili tomb kingejä lainaksi. Harmi ettei kyseinen armeija kiinnosta käytännössä ollenkaan.
Jeh, eikä se ole kovin aloittelija ystävällinen, mutta katsotaan.
Mutta siis. se repeater. Luulen että sillä on kantama 24'', joten long rangella ollaan useimmiten. Siihen päälle multiple shot -1, niin heikot on osumis mahdollisuudet.
Long riflessä on juurikin se pitkä kantama (36'' muistaakseni), sekä kyky sniputtaa heroja, championeja, sotakoneiden miehistöä jne.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
Ilmari, eikö hammerin peluu ole kuin pyörällä ajamista? Ei se taito mihinkään katoa kovin pahasti.
Mutta jahas, Timoliini lainailee armeijaansa. Viimeinenkin toiveen pisara saada Timppa mukaan liigaan katosi kummasti. Onkohan muuten Antilla kiinnostusta tulla mukaan kun tuli se 7:s pelaaja. Ottaa vaikka multa kääpiöt tai jottain.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
El Capitan kirjoitti:Ilmari, eikö hammerin peluu ole kuin pyörällä ajamista? Ei se taito mihinkään katoa kovin pahasti.
Mutta jahas, Timoliini lainailee armeijaansa. Viimeinenkin toiveen pisara saada Timppa mukaan liigaan katosi kummasti. Onkohan muuten Antilla kiinnostusta tulla mukaan kun tuli se 7:s pelaaja. Ottaa vaikka multa kääpiöt tai jottain.
Niin noh onhan se mutta kun en ole vielä päässyt oikeen tutustumaan uuteen WoCciin ja kun kerta pelkkää khornea pitäis tulla niin se on kyllä hieman hankalaa...
Joo ei mua kannata laskea mukaan tähän liigaan ollenkaan. yritän seuraavaan mahdolliseen saada maalattua armeijan niin voisi vaikka osallistua. Ei viitsi laina-armeijan turvin alkaa pelaileen. Lisäksi jo blood bowli liigaan + ropen pelaamisen järjestämisessä on aikatauluongelmia joten ei ehkä tähän tilanteeseen niin hyvin sovi uuden pelin opettelu. Lisäksi luulen että te muutkin jo ensi syksynä pelaatte vain urban waria jota lähdenkin ilolla pelaamaan :)
Mikäs muuten on se Meri-Porilaisten armeijan tilanne? Onko reserviläiset tullut postista jo, että 1.5k on kasassa? Missä on Teemun ja Sampon armeijalista? Päästäänkö tässä kuussa alakamaan?
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Vaikea sanoa kun ei ole kuin pataljoona boxi ja senkin sain kun tilasin muualta kuin boostepista kun kyllästyin odottamaan, spessut olis viel tulossa sieltä mutta eipä tolla firmalla näytä mikään kauhee kiire noitten kanssa olevan.
Yksiköt tarttis viel liimailla alustoihin mutta en olis siihen halukas koska olen ehtiny maalailla vasta kaks gladeguardia valmiiksi, tosin jos pakko niin lykkään maalailua tuonnemmaksi.