"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Avatar
Hing
Viestit: 256
Liittynyt: Ke 25.01.2006 19:00
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Hing »

Ois sittenkin pitäny pelata vampyyreillä.
Awake O Dead, for there can be no rest for ye beneath the earth. - Spell of d00m

Empire jokes? Engineer with a halberd... Riding a robohorse... - Johan Willhelm, warhammerlord_soth
Aco
Viestit: 2211
Liittynyt: La 13.03.2004 20:24
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Aco »

Juu hauskaa oli taas, kaikki vastustajat sekä puitteet oli loistavia. Että kiitosta vaan. Omat pelit meni vähän sinne päin, pitäisi kai opetella säännöt joskus. Laitetaan nyt kummiskin tollanen pikku kertaus peleistä, onhan niitä joidenkin mielestä kiva lukea. Eka turnaus uusilla liskoilla, ihan hyvä maku jäi suuhun vaikka lista nyt oli mitä oli.

Listana siis oli 2 chieffiä, 2 pappia (toisella stega), 2 kohorttia, 3 skinkit, 2 terrat, kameleontit, kroxit ja salamanteri.

1. peli Ville Salosen delffit 5-15
Peli leviää reisille kun kenraalin blokki jää hydran alle villin tapahtumasarjan päätteeksi. Muutenkaan ei noppa pyörinyt ja parin kuukauden tauko peleistä näkyi muuveissa.

2. peli Taneli Hämäläisen VC 20-0
Taneli lähtee gamblaamaan pelin voitosta vuorolla 2, mutta Blood knightit ei pääse tanssimaan kenun blokkiin, jolloin nämä ja stega ottavat seuraavalla vuorolla ritareista vauhtia ja ajavat kenraalin skellut nurin.

3. peli Niklas Lindbergin WoC 12-0
BP siis, skinkit pyörii ympyrää ja viimeisellä vuorolla blokki hoitelee ritarit turvaten eeppisen voiton.

4. peli Antti Kaukiaisen Liskot 15-5
Olin vähän mobiilimmalla listalla liikkellä mikä ratkaisi lopulta. Pelasin varmaan huonoimman pelini turnauksessa, onneksi kakkosvuorolla noppa pyöri kotiin päin. Toisaalta talossa kykkineen skinkkiryhmän jämät vei minulta 800VP parissa vuorossa.

5. peli Kaarle Tukian DoC 5-15
Jotenkin löydän itseni kärkipöydästä neljän pelin jälkeen. Pelasin vaihteeksi ihan hyvin Kaarlea vastaan, oli jopa jossain vaiheessa saumat voittoon. Mutta parempi pelaaja ja armeija vei sitten potin sekä koko turnauksen, onnittelut.
lojuu kuin kotka, ampuu kuin eläintarha
Avatar
Ilkeapikkuperkele
Viestit: 1222
Liittynyt: Su 16.02.2003 16:20
Paikkakunta: Kuopio

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Ilkeapikkuperkele »

Ensimmäinen Ostrium takana ja loistava fiilis vaikka väsyttääkin ihan sikana. Puitteet ja tilat aivan mahtavat. Maastot pöydillä riittävät ja hyvät ja ennen kaikkea loistava ilmapiiri koko turnausta ajatellen. Varmasti olen seuraavallakin kerralla mukana!

Pelasin itse seuraavaa listaa:

Masteri Hepalla. Normi mundanet ja SoM ja Pendantti
BSB Hagi Cauldrorilla
Assassin Manbanella ja Runella
2x10 Xbow warrut
18x Keihäs warrut
7xHarpya
5xShadea
14xBG Hoteki ja ASF-banneri
Kärry
5xCoKit AP-lipulla
2xBoltteria ja Hydra

Käyn vielä nopeasti pelini läpi. Pahoittelen jo etukäteen, etten muista juuri kenenkään nimiä.

1. peli vs WoC 7-13

Vastustajalla disci hero ja 2x nurglen maagit, parit koirat ja mara ratsumiehet,kahdet ritaritm toiset nurglet frenzylla ja toiset slaanesh, mara ja warru boksit ja dragon ogret.

Turnaus ei voi lähteä hyvin jos vuorolla yksi vastustaja nappaa kenraalin sinulta nurglen ykkösloitsulla pois. Nooh siinä aikani keräilytyäni itseäni aloin pelaamaan. Molempien jännitys ehkä kuvasti peliä, koska aika odottavaa kyttäystä se oli, viihdyttävää kumminkin. Pudotin vastustajan kenraalin xboweilla (1+ save ja 3+ wardi ei tunnu missään) ja toiset ritarit taisin myös saada koirien ja hevosmarojen lisäksi. Kaikin puolin mukava peli, joka pisti skarppaamaan seuraavaan peliin.

2. peli vs Liskot 20-0

Vastustajalla Saurus hero ratsain, pari pappia ja Skinkki Chief stegalla, 2x20 saurukset, skinkkejä, terradoneja, coldiksia.

Talon valtausta siis. Deployasin BG:n juoksemaan suoraan taloon, mutta vastustaja voitti aloituksen ja kerkesi ensiksi sinne. Noppa suosi tässä pelissä pelissä minua hitusen enemmän ja sain vallattua talon ja murtautua läpi keskustasta, kun vastustaja tuli vasemmasta laidasta kohti ampujiani. Pidin BG:n talossa ja suojelin sitä tuomalla oikelta kiertäneet joukkoni sinne tueksi. Vastustaja oli reilu, vaikka noppa vähän häntä kaltoin kohteli.

3.Peli vs Demoonit 12-0

BP:tä siis. Vastustajalla 2x10 Demonetit 2xfiendit ja heraldi. Itsellä 15xSpear,10 Xbow, 5xColdikset ja Masteri.

Tämä oli nopea. Vastustaja tuli kaikella päälle, ja sain fiendit pehmitettyä jousilla. Coldikset chargesi heraldin boksiin ja murtautui siitä parissa rundissa. Toiset demonetit ei päässyt speareista läpi, vaan ottivat xbowit kylkeen ja matsi oli siinä. Vastustajana oli turnauksen toiseksi tullut pelaaja ja todella reilu kaveri kaikinpuolin.

Tässä vaiheessa ekapäivän pelit oli ohi ja säikähdin olevani tuloslistalla sijalla 2. edelläni vain Pikku. Nooh illasta käytiin sit saunomassa, uimassa ja katsottiin sopivan alkoholi määrän kanssa, kun suomi jäi jumboksi euroviisuissa.

Seuraava päivä käyntiin hotellin aamupalalla. Pannu kahvia naamaan ja parit savukkeet ja pelaamaan.. Ja kukas sieltä vastaan tulikaan

4.peli vs Pikun Demoonit 7-13

Pikulla tais olla: Khornen heraldi juggerilla,2xtz heraldia siivillä ja slaaneshin heraldi. 2xhorrorit ja yhdet demonetit, 2xkoirat, fiendit ja flamerit.

Tiukin peli turnauksessa. Lähdin ehkä hiukan liikaa kunnioittamaan vastustajaa ja hiukan staattisesti pelasin. Sain aloituksen ammuskelin muutaman koiran pois pikulta ja lähdin hakemaan vasemmalta khornen heraldia ja koiria välttäen keskellä olevia horroreita ja heraldeja. Pikun ensimmäisellä vuorolla minua taas opetetaan. Pikku nappaa metallin ykkösellä BG boksista champan hotekin sormuksella ja olen käytännössä aseeton pikun magiaa vastaan. Pikku jumii 3 vuoroa ritareissani fiendeillä, saan toiset koirat kärryllä, pikku unohtaa loitsia ASF lippuni pois ja hajoittaa koirat KB:ttäviin BG:heni ja ammun khornen heraldin jäljelle jääneellä röpöttimellä. Shadet nappaa Slaaneshin heraldin. Matsi näyttää hyvältä. Pikku saa kumminkin ritarini hajalle, tuhoaa BG:n (unohdin chargeta horroreihin) ja rikkoo boltterini. Matsi näyttäisi tasurilta tai jopa minorilta minulle, kunnes viimeisellä vuoroparilla teen virheen. Ensin kärryli feilaa tyhmäilyn ja törmää hydran joten se ei voi liikkua metsään piiloon taijoita. Pikku tuo heraldit ja paukauttaa viimeisen tasoittavalla hydran poes ja feilaan 2/4 paniikkia liippa 8:ssa (-2 lippu ) ja juoksutan 400pts pois taaten pikulle minorin. Perhana. Noh ei ole häpeä hävitä turnauksen voittajalle :)


Hiukan aftergamea siinä pikun kanssa ja viimeistä matsia odottamaan. Sijoitus on viides joten voisin hyvällä pelillä vielä ollaan korkealla. Laskeskelin saavani VC:n vastaan, mutta kuinkas kävikään:

5.peli vs Antti Kaukiaisen (?) Liskot 11-11

Vastustalla oli. 2xScarit ja 2xSkinkk chieffit, 20 - ja 12x saurukset, skinkkejä, terradoneja, stega, coldikset ja salamanterit.

Tää ei näyttänyt edes pahalta. Sain paremman puolen kentästä ja pääsin aloittamaan. Lähdin toisilla xboweilla taloon joka sijaitsi vasemalla reunalla. Muilla hakemaan paikkoja ja ampumisessa pari kylmistä alas ja stegaan muikeat haavat. kovasti näyttäisi siltä, että seuraavalla vuoroll se kaadettaisiin. Vastustaja toi omiaan lähemmäksi. Toinen vuoroni, sain taloon xbowit, jotka alkoivat suolaamaan skinkkejä omalta sivustaltaan. Ammun taas stegaa joka jää yhteen haavaan ja yhteen crewiin.. Perhana. Nooh seuraavalla se hajoaa ja ritarini olisivat hyvällä kulmalla tulossa vastustajan bokseihin kiinni. Vastustajan vuorolla toiset terradonit pudottavat kivet shadeihin jotka hajoavat. Cokit panikoivat liippa 10:llä ja juoksevat 17" pois päin jääden juuri ja juuri laudalla. Just. vastustajan salamanterit flameevat keihäitäni, jotka uhrasin oikastaan sen takia, että vastustaja luulisi assan olevan sielä. Skinkit chargeavat taloon frenzyssä BSB:n kanssa, mutta xbowit antavat niille selkään. Kolmannella ammusken stegaa tuloksetta, ja vastustajan tasoittavalla molemmat boltterini tuhotaan. Just. Stega kaatuu lopuksi assassinin veitsiin vuorolla 6.About 300 pinnaa jäi voittoa minulle ja tasurihan se oli. Tiukka peli. Noppa toi ja noppa vei. Kaikin puolin mukava vastustaja ja reilusti hän pelasi.

Sitten kamojen pakkaus (suuri kiitos Lealle joka teki sen minun pelatessa!) ja odottelemaan viimeiset tulokset. Sijoitus 5/20 ja ei voi olla muuta kun tyytyväinen. Paljon tuli oppia ja seuraavalla kerralla varmasti ollaan taas mukana. Suuret kiitokset kaikille kanssa pelaajille.

Kuvia mieluusti ketjuun ja nopsaan!!
The Captain kirjoitti: Vittuilun määrä maailmassa on muuttumaton vakio.
Avatar
VVirtanen
Peliporukkavalvoja
Viestit: 400
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:06
Paikkakunta: Tampere

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja VVirtanen »

Jeps jeps, oli todella mukava turnaus, suurkiitokset järjestäjille. Mukaan tullaan ensikerralakin, mikäli elämä antaa sen verran armoa että ehtii mukaan.

Pistän turneeraporttia ja kuvia tulemaan, kunhan ehdin.

Kiitokset vielä kaikille vastustajille ja järjestäjille, oli erittäin hyvä turnaus.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Rune »

Paluu teatterista ja uunini tuntien pyöreästi kolmen tunnin päästä ruokaa. Tyydyin parkettipaikkaan, kun en ollut esitykseen lippua varannut etukäteen, ja ex-tempore ratkaisu tuntui hyvältä ensimmäisen puoliajan. Sitten takamusta ja jalkoja alkoi särkeä. Mutta hyvillä mielin kaupan kautta kotiin, ja totaalilysähdys. :) Iit iiz lövlii...

Mutta siis huh heijaa. Kuuteen mennessä saatiin kamat raivattua pois lopultakin. Ei tästä nyt voi oikein muutakaan sanoa, kuin että hirmu hyvä mieli jäi. :) Nyt tekisi kamalasti mieli itsekin pelata peli tai kaksi. Mihin tämä maailma on menossa?! Minä, pelaamassa taas melkein vakavissani? Muutakin kuin border patrollia kampanjan pakollisuuksien takia? Ehkäpä. Muistot vuosien takaa saivat vallan.

Täyttä turnausta taas pukkasi, eikä kenenkään meistä tarvinnut taaskaan pelata, Tonia nyt lukuunottamatta, joka on hoitanut noita ylimääräisiä pelintynkiä jo vuoden. Koko Ostiumin populaatio ei ollut tälläkään kertaa koko turnausta paikalla, mutta minkäs sitä sille tekee. Esku kävi paikalla lauantaina ja lähti sairastamaan sitä vajaan 39 asteen kuumettaan, joten hänelle annettakoon anteeksi. Paljon oli tuttuja, mutta paljon oli myös tuiki tuntemattomia pelajia! Kiitos heille, että jaksoivat käydä piristämässä viikonloppua. :) Uusia naamoja on aina tosi kiva tavata, ja tällä kertaa se oli erikoisen kivaa.

Pelit vaikuttivat tiukoilta ja jokainen hauskoilta, ja vaikka paria taisi noppa potkiakin päähän kuin vanhalta viinalta haiseva kulkukauppias vierasta sikaa pahaan oloonsa, niin toivottavasti eivät pikku-ukkoilua siihen kuitenkaan lopeta. Se nyt vähän on warhammeria parhaimmillaan, kun sattuu kummallisia asioita. :) Armeijat edustivat huippuluokkaa! Jokainen oli todella mukavan oloinen kokoonpanoltaan, fluffia tuli lähes jokaiselta (jesjesjes!!!) ja armeijoiden maalausstandardi oli huima. Skenaarioihin on allekirjoittanut todella tyytyväinen. Vain yhdessä skenaariossa kysyttiin, että "Miten tää homma nyt olevinaan menee?", ja nekin ongelmat sai ratkottua nopeammin kuin kerkeää kissaa sanoa. Minusta myös border patrol oli hyvä valinta viimeiseksi skenaarioksi lauantaina. Joskus aikataulut eivät pidä lainkaan, joskus pelaajille jää liikaa luppoaikaa - minusta kannattaa ennemmin varautua siihen, että aikaa on runsaammin, kuin että joka välissä pitää kiirustaa pelaajia ja ihmisille ei jää aikaa syödä. Ei ole kivaa se. Nälän tulisi olla vain järkkärien yksinoikeus. :)

En tiedä onko se hyvä vai huono asia, mutta alkaa tuntua, että nämä turnaukset alkavat mennä enemmän tai vähemmän rutiinilla. Senhän pitäisi tarkoittaa sitä, että olisi enemmän aikaa taiteellisille vapauksille ja järjestelyjen hiomiselle, mutta rutinoitumisella on myös omat varjopuolensa - sitä alkaa tyytyä siihen, että hommat menevät 'ok, ei ongelmia'. Pitäisi aina yrittää muistaa se, että joka turnaus on kuitenkin aina uniikki ja omanlaisensa, ja jokaiseen tulisi muistaa pistää energiaa ja panosta aina samalla mitalla. Koskaan ei pitäisi, ainakaan näin teoriassa, tyytyä. Pitäisi aina pyrkiä. Tämä nyt heijastaa tällä hetkellä vähän koko elämää, ainakin juuri tällä sekunnilla, ja meneehän tämä vähän avautumiseksi, mutta hyvä purkaa vähän.

Yleisesti mieleen jäi:

Hienot ihmiset, ja huippu huulenheitto!
Euroviisut. Se sininen puku...
Valokuvaus. Tällä kertaa kuvat taisivat ehkä onnistua. :)
Lähes joka armeijalla mukana ollut fluffi. Tykkäsintykkäsintykkäsin.
Turnauksen kahden Empirearmeijan jumbomatsi, ja sen loputon pituus.
Illan mittainen paluu Kolumbukseen. Olipa hauskaa.
Suomuja, niin paljon suomuja...

Loppustatistiikat tulevat heti kunhan kaivan tuon USB-tikun esiin. Kuvat saatte pian. Alan siirtelemään niitä koneelle minuuttien sisällä.

Turnausfluffeja saatte! :) Toivon niin, kovin toivon! Eihän minulla pitäisi muuta ollakaan kuin aikaa, vai? Ehkä se taide ottaa aikansa, kuten Toni taisi joskus viisaasti sanoa.

Mut huippuu oli taas! Ei voi valittaa! :D Syksyllä koko porukka uudestaan, eiks jeh?

-Peetu, eli Rune, eli se joka otti paljon paljon kuvia


Runedit\\ Mustat hanskat etsivät omistajaansa.

Runedit\\ Voi ei! Kamera ei suostu yhteistyöhön. Kuvia joutunee odottamaan ainakin huomiseen.
Viimeksi muokannut Rune, Su 17.05.2009 23:29. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

Rune kirjoitti:Turnauksen kahden Empirearmeijan jumbomatsi, ja sen loputon pituus.
Tärkeintä oli, että Empire voitti! \o/

t. Mr. Ostium
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Avatar
GobbladasSquig
Viestit: 1593
Liittynyt: Ti 02.03.2004 13:46
Paikkakunta: Umeå

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja GobbladasSquig »

Ekan rundin mister Ostium ja muun viikonlopun yleinen häseltäjä-järjestäjä kiittää ja kuittaa. Viikonloppu oli mitä mainioin, suurimmaksi osin teidän pelaajien takia. Olitte hyvällä fiiliksellä mukana eikä väännöstä puuttunut tiukkuutta. Erityiskiitokset Villelle ekasta pelistä, Markukselle hyvästä seurasta ja kahvinkeittimen työllistämisestä sekä Oulun lähetystölle, Juho-Villelle ja Mikolle, erinomaisesti Ostium-fiiliksen omaksumisesta heti ensimmäisellä kerralla. Kiitokset pojille myös hedelmällisistä automatkakeskusteluista. :)

Eipä siinä, syksyä odotellessa.
Tsekkaa uusi Cabal Ostium -blogi! http://cabal-ostium.blogspot.fi/
Lorindel
Viestit: 535
Liittynyt: Ma 26.05.2003 18:39

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Lorindel »

Juu-u..

Kuten jo mainittua, itse olin ensimmäistä kertaa erinomaisen estynyt osallistumaan turnaustoimintaan, kiitos kuumehorkan, Teatteri Väkivahvan kiertuesotkujen, Teatterikorkeakoulun pääsykoekiireiden ja muuttojärjestelyjen. Lauantai-iltana ehdin hieman piipahtaa paikalla ja todistaa mitä mainiointa turneehenkeä ja mielenkiintoisia listoja, riemastuttavan määrän fluffia ja pienen pätkän Euroviisuja. Jäi pahasti kaihertamaan turneehammasta, ja syksyllä ollaan taas satavarmasti messissä paremmalla menestyksellä! On taivas päästä pois teatterimaailmasta rakkaaseen Wanhaan Maailmaan aina aika-ajoin, varsinkin kun kyseessä on turneen järjestäminen.

Pahoittelen siis poissaoloani, mutta kenties hyvä näin, eipähän tarvinnut kenenkään kuunnella mielinmäärin päänaukomista ja herrarodun ylistmistä, saatikka sitten niitä homojuttuja..
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Lorindel kirjoitti: Pahoittelen siis poissaoloani, mutta kenties hyvä näin, eipähän tarvinnut kenenkään kuunnella mielinmäärin päänaukomista ja herrarodun ylistmistä, saatikka sitten niitä homojuttuja..
Elä huoli, Esku. Mie tein sitä siun puolesta =).

Hieno turnaus, jälleen kerran. Ihanaa pojat, että jaksatte järkätä tällaista aina vuosi vuoden jälkeen, koska GT:ssä käytyäni osaan arvostaa Ostiumia aina vain enemmän. Mahdollisuus pelata turnauksessa, jossa a) on hotelli majoitus, b) ei ole torpedoivia lapsia, c) ei ole hirveää mölyä, d) ei ole elämästä ja kuolemasta pelaavia ihmisiä ja e) joka löytyy vielä kotikaupungista on Jumalan lahja.

Kaikki vastustajat olivat taas mukavia peleissä sattui ja tapahtui, kiitos siis heille. Peleistä kirjoitan jahka ehdin. Lopullinen sijoitus taisi olla 10/20, joten tavoitteeseen päästiin =). Suurkiitos myös siitä, että tällä kertaa kompit olivat järkeviä. Oikeastaan ainut lievä huomautus tulee siitä, että yhteen skenuun oli näemmä sitten pakko tunkea kill pointit. Eivät toimineet GT:ssä, eivätkä imo oikein täälläkään, vaikka border-skenu itsessään oli oikein mielekäs ja hauska.

Itse siis pelasin turnauksessa jälleen kerran Mäntymannun metsähaltioilla, tällä kertaa painottaen defenssiiviseen medium-magiaan, joka ei ehkä ollut se kaikista kurkoin ratkaisu. Armeijani sankarit siis koostuivat kahdesta velhosta, alterista ja bsb:stä. Coressa olivat kahdet glade guardit ja kahdet dryadit, specialissa wildikset, tanssijat ja treekinit ja raressa puumies. Ne armeijat, jotka pelasivat magiaa, olivat armeijoita, jotka saivat joka tapauksessa gaziljoona power-noppaa, joita vastaan eivät pahemmin wand of wychelm, rulla ja 4dp:tä auttaneet. Loput armeijat eivät sitten pelanneet magiaa lähes ollenkaan, mutta kuudella nopalla taikojen läpi nitkuttaminen oli silti hyvin tuskaista, varsinkin ilman sitä lordi-tason velhoa ja mahdollisuutta käyttää beast- tai life-lorea. Ensikerralla toivon mukaan pääsen vihdoin pelaamaan Tor Álfheimrilla, sillä Ville Virtasen haikkarit innostivat oikeasti ottamaan sen pensselin taas kouraan. Muussa tapauksessa varmaan täytän taas sen kiintiö-metsähaltian paikan ja peluutan perusbuildiani, eli tanssijakenraalia, alteria, bsb:tä ja rullakuskia.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
blackmetalsiili
Viestit: 740
Liittynyt: Pe 24.11.2006 15:54
Paikkakunta: Kouvola

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja blackmetalsiili »

Hyvin oli tämä turnee taas pyöritetty, draconis jäkensis näytti peukkua kaikissa kuvissa joissa tajusivat että heitä kuvataan. Edeltävään turnaukseen verrattuna vielä plussaa että ei tarvinnut pelien välissä odotella niin paljoa. Border patrol kierroksen piste kokoa olisi voinut nostaa että saadaan enemmän nappeja kentälle, omilla liskoilla oli haikkareita vastaan vähän monotoninen matsi.

Itse tosiaan pelasin niillä taikurittomilla heikosti maalatuilla liskoilla, 2 dispelliä turnauksessa hyvin toimiva. Noppa pyöri hyvin peleissä, mutta vastustajat pelasivat siitä huolimatta rennosti, kiitti teille. Tarkempaa raporttia kokoan huvikseni koko järvenpään potukan puolesta myöhemmin.

Antti "?" Kaukiainen
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Rune »

#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
Pecu
Viestit: 1920
Liittynyt: La 07.01.2006 16:04
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Pecu »

Jei, kuvia jo nyt \o/. Millos me saadaan sit lopulliset tulokset vielä esille ?
The plan required something that felt no pity. No pain. No fear. Something unstoppable.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Joo, hauskaa ja mukavaa oli vaikka melkein jäin Lappeenrantaan odottelemaan Esaa ja Pekkaa, onneksi melkein. Pelit eivät aluksi menneet ihan niin kuin elokuvissa mutta loppuakohden rupesi voittoja tulemaan ja tuli taas todettua että kapulassa ne voitot tulee.

1. Peli Ollin helffejä (ei muista nyt millään kumpi se noista oli :D) vastaan. Ampuminen sattui vähän liikaa kun Blood Knightit ja Varggi kuoli 2. vuorolla. Noppa otti ja antoi vähän kaikkea molemmin puolin, pelin ratkaisuna oli että en saanut 3+ summoning heitoista huolimatta herätettyä tarpeeksi lurkkeja että crossarit olisi lähtenyt autobreakista ja olisin päässyt overrunnaamaan Ollin kenraaliin, vaan oma kenraali jää necron ja skellujen kanssa näyttämään kivasti swordmastereille kylkeä. Pelin voittaja modelli oli selvästi Kommando bösbini joka kävi hakemassa yksinään warbannerilla varustetun keihäslootan, kaksi boltteria, kaksi maagia ja pitäen lippua. Hävisin kuitenki 15-5

2. Peli Acon skinkkejä vastaan. Gamblasin Blood Knighteilla magia vuorolla tanssien kanssa. Ei ne power stonet kuitenkaa toimi jos heitän niillä pelkästään miscasteja. Toisella sivustalla Kommando bösbi pitelee puoliaan kunnes skinkkejä tulee edestä, takaa ja sivusta ja feilaan woundaamisessa tuloksena bösbin kuolema. Omaan piikkiin meni tappio, uhkapeli on aina rumaa. 20-0 Häviö.

3. Peli Mr. Ostiumin (Aki Puolakka) Empireä vastaan. Mortar jäyti skelluja hitti osumilla ja maagi taiko pahasti kunnes misctasti itsensä warppiin. Yksinäinen Black Knight pidätteli Killing Blowilla ritareita juuri sen verran että skellut pääsi kylkee. Boxin tuhosin lopuilta vampyyrilla ja toisella skellu blokilla. Olisi tullut eeppinen voitto ellen olisi ruvennut ahneeksi ja yrittänyt hakea Black Knight lipunkantajalla hilpari detua, sillä se S4 riitti juuri tappamaan sen ja antamaan Akille 2 kill pointia. Voitin Kuitenki 9-3

Sitten oli Lauantain pelit pelattu ja Saunomaan. Saunassa taisi olla itseni lisäksi Olli-Pekka ja Paanasen Markus. Tämän jälkeen Dalmutia vähän aikaan ennen kuin tutustui Joensuulaiseen Yöelämään, ja vielä oli Karaoke ilta Kolumbuksessa. Erikoiskiitokset kaikille tähän reissuun osallistuneille. Yöllä Kolmelta sitten nukkumaan ja seitsemältä darra aamiaiselle, oli kyllä hyvää.

4. Peli Niko Pakarisen Empireä vastaan. Alku asetelma ei näytä pahalta lukuun ottamatta 7 dispeliä, mutta siitäkin selvittiin. Nikon ampuminen oli aika tuloksetonta ja omat charget onnistui kuten suunnittelin ja Wightit ylisuorittivat killing blowaamalla heti kättelyssä maagin ja bösbin miekkamiehistä. Seuraavalla vuorolla knightit yritti kumipeitsillä kylkeen epäonnistuen, samalla myös Nikon kenraali kuoli myös killing blowiin. Kaikki muutkin Empiren yksiköt näytti kuolevan tai pakenevan paikalta, edes steam tankki ei kestänyt paria vuoroa enempää kun 3 Blood Knightia meni hakemaan sen. 20-0 Voitto itselleni.

5. Olli Pekan örkit vastaan, niin kuin emme olisi voineet pelata tätä Lahdessa :). Alku oli aika junnaamista ja menetin Blood Knighine vielä kunnes Savage boar boyzit eivät pääse 30 zombista yli vaan sinne jää yksi pidättelee savageja kun omat black knightit tulee kylkeen. Ampumiseen menetän 4 black knightia mutta onneksi saan heelattua ne kolmeen kun mennään bösbin kanssa kärryn kautta kenraaliyksikön flänkkiin jossa on varggi edessä. Kenraalin kuoltua ja blokin murrettua Ollin bösbi blokki juoksee seinään, toinen blokki rallyttaneiden savageiden yli ja savaget pihalle. myös 4 hopperia kimpoaa 4 black knightin perästä jonka avulla black knigtit pääsee pursuitin avulla blokin kyljen viereen. Samaan aikaan Ollin vasen sivusta nahistelee keskenään junnaten paikoillaan. Kuitenki Olli saa pelin vähäksi aikaan toimimaan tappamalla savage heron kärryllä bäsbin, päästen grave guardin kylkeen ja jauhaten sen tomuksi samalla kun toiset hopperit pomppii lopulta black knigteista yli. Lopputoloksena voitan juuri ja juuri 13-7 ja saamme taas todistettua että Ollin minun pelit aina ratkeaa noppaa.

Lista on sitten lista osiossa jos kiinnostaa.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Rune »

Koodi: Valitse kaikki

Nimi	                1.   2.   3.   4.   5.   Maal.Yhteensä
Kaarle Tukia	        20	11	12	13	15	12	83
Pekka Tiihonen         13	15	0 	19	20	12	79
Ville Salonen	       15	17	0 	20	11	12	75
Olli Mikkanen    	   15	3 	12	20	11	12	73
Olli Kanninen      	 5 	20	12	15	5 	13	70
Markus Paananen	     7 	20	12	7 	11	12	69
Ville Virtanen     	 15	13	6 	0 	15	15	64
Jaakko Reinikainen	  15	7 	6 	20	0 	13	61
Antti Kaukiainen	    19	11	6 	5 	11	9 	61
Sebastian Schiavone	 0 	11	9 	7 	20	13	60
Taneli Hämäläinen	   5 	0 	9 	20	13	12	59
Pekka Myller       	 7 	13	6 	13	5 	12	56
Olli-Pekka Värri 	   13	5 	0 	13	7 	15	53
Henry Hyttinen  	    13	7 	9 	0 	11	12	52
Juho Pesonen	        1 	11	9 	7 	11	12	51
Juho-Ville Seppälä	  7 	0 	3 	15	11	13	49
Niklas Lindberg	     13	13	0 	0 	11	8 	45
Mikko Posio	         5 	20	3 	1 	0 	14	43
Aki Puolakka	        5 	0 	3 	5 	15	7 	35
Niko Pakarinen	      7 	7 	3 	0 	5 	9 	31
Sainpas koodin toimimaan... Rivien kanssa taas meni säätämiseksi. :)

Tässä kolme parasta armeijaa, joista voittajaksi pelaajat äänestivät Suurhaltiat. Niissä oli tähtiä. :)

High Elves 10
Orcs & Goblins 9
Daemonz 1

Voitto Tukian Kaarlelle ja hänen demoneilleen, ja reilunpelaajan palkinnon kävi nappaamassa itselleen Olli-Pekka Värri.

Tack.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
VVirtanen
Peliporukkavalvoja
Viestit: 400
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:06
Paikkakunta: Tampere

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja VVirtanen »

Noniin, vihdosta viimein sain itsestäni sen verta irti, että jaksan typottaa turnausraportin tänne.
Olin Seuraavanlaisella listalla liikkeellä:
Noble kotkalla ja reawer bowilla, bsb white swordilla ja loecin talismanilla, ja 2 velhoa. Toisella rulla ja seer staff, toisella ring of fury.
2x 10 arsua, 7x miekkamestaria champilla, 14x miekkamestaria fcg, banner of sorcery, 14x jellonnaa fcg ja lion standard, jellonakärry, kotka ja 2 pulttia.

Lauantai:
Eka matsi(Pitched Battle) oli Toni Kortelaisen johtamaa ”Ostium” Empireä vastaan. Paljon jalkaväkeä, tykki, mortar, hellblaster ja 2 ogre leadbelcheriä. 2x pappia, rullakuski ja bsb.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030081.jpg
1 ja 2 rundi etenevät rauhallisesti, mitä nyt Tonilla ampumisen johdosta panikoi crossbowit ja ritarit mutta rällyttivät sen jälkeen. Peli eteni ilman mitään suurempia kummallisuuksia, kunnes 3 rundilla kymmen arsua saa tiputettua mortarin miehistön kokonaan kerrasta. Vastaavasti tykki pamauttaa toisen pultterin pois. Ogret ehtivät ennen kuolemaansa (ampumisen ja magian johdosta) tiputtamaan 7 mestarin ryhmän 2 mieheen. Siitä huolimatta toverukset tekevät selvää jälkeä militiasta. 5 haavaa viidestä hyökkäyksestä!
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030087.jpg
4 Rundilla jellonakärry hyökkää greatsword lohkoon, jossa on warrior piest ja mukaan liittyy steeds of shadowilla bsb. kähy kestää 2 rundia ja toisella kiekalla pappi taipuu locein re-rollien edessä. Kotka on maaston suosiollisella avustuksella päässyt kärkkymään myös sotakoneita.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030083.jpg
Lopussa ei mitään kummempaa tapahdu, ritarit korkkaavat rikkinäisen kärryn, jonka jälkeen putoavat creeping deathiin. En uskalla mennä 2 isoon swordsmen lohkoon kiinni ja peli päättyy tuimaan tuijottelukisaan. 15-5 Solid victor meikäläiselle.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030082.jpg
TEH EPIC DUELZOR, mikä ei vaikuttanut mitenkään mihinkään.

2 matsi(capture the house) oli Jaakko Reinikaisen Vamppyyrejä vastaan.
Listassa oli ghoulilootaa, lurkkilaatikko, 2x6 hukkaa, tupla 6x mustaa nihtiä, 3 wraithia ja wörgylfh. Hahmoina hääri 2 vamppia (toinen bsb) ja 2 nekkua. Tästä matsista ei ole kuvia, aurinko ei sallinut kuvaamista :-(
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030095.jpg
Suunnitelmana oli rushia 5 tai 6 rundilla taloon ja pitää se, mutta mutta…
Sain ekan rundin ja yritin ampua ja taikoa jotain pois laudalta, ilman sen kummempaa menestystä. Peli eteni omalla painollaan. Leijonat pitivät oikean flänkin kiinni ja mestarit ja kärry etenivät ghoulilootia ja vamppeja kohti. Vasemmalla oli siis nihdit ja waargylfh sekä 2 lootaa hukkia.
Jaakko onnistui 2 nopan loitsuissa kohtuuttoman huonosti ja miscastasi pari kertaa. Eka oli aika merkityksetön, nekku menetti haavan, mutta toisen miscastin ansiosta sain heittää oman spellin. Crows feast jätti wraithit yhteen haavaan, jotka siivottiin pois omalla magia vuorolla.
Kärryn ja kotka kenraalin yhteis charge ghoulilotaan ja bsb:seen ei oikein sujunut. Menetin oman kenraalini, mutta onneksi kotka järkytti likaa ja jäi jumittamaan lotaa monster reactionin takia.

Parin kummalisuuden ansiosta sain kärryn yksin liikkuvaan bsb:hen kiinni ja miekkamestari söivät kyljestä kenraalin lohkoineen pois. Tällä välin lurkkilaatikko 2 necron kanssa ovat edenneet taloon, mutta tilanne ei ole liian paha, sillä jellonat pääsevät hyökkimään taloon, MUTTA uutena tietona meikäläiselle, leijonien pitäisi tappaa JOKAIKINEN raato talosta, jotta saisin sen haltuuni.. GG tyhmä minä. Minkäs teet. Talon takia peli päättyi 13-7. Minor victor minulle.

3 matsi(poder patrol)oli Antti Kaukiaisen Liskomiähiä vastaan.
Joo-o.. 14 mestari walkoleka noble ja 10 arsua vastaan 20 skinkkiä, 3 terradonia, 14 liskomiästä ja skink chief.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030098.jpg
Tilanne oli aika paha, kun skinkit terradonit söivät arsujen kisakestävyyttä turhan nopeasti. Vain pieni määrä miekkamestareita noblen kanssa oli 3 rundilla jäljellä, vihollisen ympäröimänä, mutta onneksi skinkit päättivät stand and shootata chargeen ja uskomattomalla taidolla heitin neljä kuutosta stan and shoottien haavoihin. Skinkit hupenivat edestä ja mestarit overrunnasivat metsän siimekseen suojaan. Draw 10-10
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030100.jpg
Sunnuntai
Aamu herätys olikin hieman eksoottinen, kun Salonen enkä minä, ei tiedetty milloin kierros alkaa aamulla ja päätettiin illalla, että otetaan riski ja herätään 9 maissa. Kierros alkoi 8.30.. Onneksi matsi olikin sitten toisiamme vastaan.

Salosella delffilistassa oli:
Paha Paavo mänttikoren päällä, Raivo Roopertti (assassin), rullakuski, pata bsb, 20 arsua, 10 arsua, 10 arsua, 2x 6x shadea, hyrda ja 2 poltteria.

Peli ei mennyt kovin vahvasti. Salosella oli vasemalla mänttikore, hydra ja toiset shadet. Laskin väärin ja oletin Roopertin olevan oikealla, mutta eipä se siellä ollutkaan. Kaikki isku voima oli vasemmalla ja riski kärry charge metsä shadeihin ei toiminut, kun Roopertti tuli esiin. Shadet ja Roopertti jumittiva leijona yksikön, jossa toinen velho ja bsb. Tämän ansiosta Paavo pääsi rullaamaan vasemmalta oikealle, syöden koko armeijani.. 0-20 käkeen.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030102.jpg Kriittisiä virheitä tulossa...Deplo menossa.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030103.jpg

5 matsi(erikois deplo, muuten normi) oli Pekka Myllärin WoC:ia vastaan.
Listassa oli 2x5 nihtiä, 19x warrua, 2x koirat, 3x5 marauderit, 4xogrea, 2 exaa, toinen diskillä ja toinen juggerilla, sekä rullakuski.
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030105.jpg
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030106.jpg
Eka rundi oli ”jännä” miscastin takia menetän Spirit of the forgen, mutta saan 10 arsulla yhden mauriryhmän pois kokonaan. Magia syö tasaiseen tahtiin ampumisen kanssa kaaosta pois.
Vasemmalla yksittäinen nihti ryhmä etenee kohti 7 mestaria, joiden takana on 14 jellonaa. mestarit pelkäävät ja pakenevat nithiten tieltä ulos, jätteän nihdit heikkoon paikkaan. Vai miltä näyttää? häh?
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030107.jpg
Kotka noble ja kärry tekevät yhteis chargen ogreihin. Kenraali kuolee, mutta niin kuolevat ogretkin.
14x mestaria ja bsb joutuvat ottamaan kopin khornen nihdeistä huonon kotkan asetteluni takia ja pelstyvät (6 osumiseen siis…) Mestarit tappavat pari ritaria jättäen vain exan ja lipun pystyyn.. Seuraavalla kierroksella edes loec ei auta ja nihdit jyräävät mestarit matalaksi. Molemmat arsu ryhmät panikoivat ja toiset pääsevätkin ihan ulos asti. Exa ja ritarit palaavat kentälle ja kokevat karmivan kuoleman 10 archerin keskittäessä tulensa niihin. Pultteri nappaa vielä zteenchsaczxfzc exan ja sinetöi 15-5 Solid victoryn minulle.
Jotain huippuhetkiä Saloselta:
delffit todistavat, että miekkamestarit eivät voita edes röpömiehiä(noppissa mastereiden wuundaukset)
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030114.jpg
PAHA PAAVO ja mänttikore Jyrki
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030108.jpg
Haikkari bsb etsii yksikköään..
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030109.jpg
Kovaa settii
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030084.jpg
Kummia liskoi..vai..
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030091.jpg
Kylmiöitä
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030094.jpg
Örksei
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030092.jpg
Hukkei ja munasalaatti
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030086.jpg
http://s2.photobucket.com/albums/y27/be ... 030085.jpg

Oli kyllä äärimmäisen mukava turnaus ja jalkaväki haikkarit pärjäsivät todella hyvin, vain delffit olivat liian vihaisia, mutta omaan mokaanhan sekin kaatui.. Maalauspalkinto vielä sinetöi matkan. Sain viimeiset napit kuosiin 0.30 lauantaina, herätys oli 04.40 ;-) Suur kiitos kaikille, jotka olivat turneeta järjestämässä ja pelaamassa meikäläistä (paitsi Saloselle, senkin mörökölli)vastaan. Varmasti tulen uudestaan, jos vain elämää antaa armoa sen verran että ehtii mukaan. Tiedä vaikka tulisin goblineilla ihmisiä kiusaamaan.

-Ville Virtanen
Cactuscheff
Viestit: 289
Liittynyt: To 10.11.2005 17:11
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Cactuscheff »

No joskos nyt saisi itsestään sen verran tekstiä ulos että viikonlopun tapahtumia ehtisi hiukan kertaamaan, vielä kun ne joten kuten muistaa. Ensinnäkin kiitos kaikille turnauksen kanssa missään tekemisissä olijoille hauskasta viikonlopusta, voi kumpa kaikissa turnauksissa olisi yhtä hyvät puitteet. Lisäkiitosta vielä reilupelaajaäänestyksessä äänensä antaneille nyt Ostiumpalkinto settini onkin täydellinen:). Suurin osa äänistä taisi kyllä tulla säälistä kun oltiin joillain örkeillä liikenteessä mutta ei se loppupeleissä haittaa. Viini ei ollut kummoinen makunautinto edes pikarista juotuna, mutta siitä ei saanut päänsärkyä, joten se lasketaan minun kirjoissani hyväksi viiniksi. Itsensä uhraaminen tikarilla kiellettiin toimitsijoiden taholta ja ärsyttävää pikkuveljeäkään ei kuulemma saa edes pikkaisen nirhaista joten tikari taitaa vaan päätyä hyllylle odottelemaan sopivampaa uhria:).

Jos otettaisiin pari pikkunillitystä muuten täydellisestä viikonlopusta heti alkuunsa niin järkkärit saattaisivat jaksaa ne lukeakkin. Puut ovat kyllä hienoja mutta voisitte ostaa pusillisen mahdollisiman paksuja prikkoja ja vähän pikaliimaa niin metsät eivät olisi aina ensimmäisen vuoron jälkeen niin avohakkuun kärsineen näkoisiä. Ja sitten se oleellisempi eli missäs kaikki saunojat olivat? Kyllähän sitä Knihdin kanssa ehtii Lahdessakin jauhamaan paskaa, ja mikä oleellisinta joku olisi voinut tulla sen euoron kolikon kanssa käynnistämään porealtaan, nyt jäi kylpyläelämys hiukan epätäydelliseksi. Ei sitä viitsinyt lähteä respaankaan rahaa vaihtamaan kun ei ollut släbäreitä mesissä ja kaiken aikaa odotti että kyllä sieltä vielä joku tulee.

Mutta jos sitä keskityttäisiin vihdoinkin siihen oleelliseen eli örkeillä lähdettiin pelailemaan kun demonit eivät(taaskaan) ehtineen valmiiksi, jos syksyllä sitten. Lista taisi olla lähes suora kopio viime syksyltä lukuunottamatta pientä epätoivoista antiwraith techausta kenraalin Solvausmiekan muodossa.

Mustaörkki kenu solvausmiekalla ja vitosen wardilla
Mustaörkki BSB sialla ja henkitoteemilla
Villiörkki kärryssä Ulagilla ja Zorgan kaulurilla
Gobbo kärryssä Martogilla ja ei wardeja amuletilla
3xörkkiloota
2xsusipojat
hämähäkit
räkiäiset
2xhopperit
villiörkkit sioilla
2xchukkat
doomdiver

Pahoitellaan näin etukäteen etten enää tässä vaiheessa tahdo muistaa nimiä kun korkeintaan sinne päin joten vetäkää hernettä nenään jos aihetta tulee.

Ensimmäisessä pelissä vastaan tuli imperiumin iskujoukko parilla miekkamiesboksilla ampujadetujen kanssa, vanillaknihdit, pyssymiehet, pistolieerit, pari tykkii, hellblaster ja stankki. Sankareista löytyi pappi, bsb stubbornlipulla ja pari tulimaagii. Örkkien suurin (ja ainoa?) valtti eli iso läjä yhdentekeviä yksiköitä auttoi asettelussa ja sain selville kaiken oleellisen paikan ennen kuin pistin blokkini pöydälle mahdollisiman kauas vasempaanlaitaan chukkapelossa asetellusta steamtankkista, sekä ritareista ja pistoleeroista. Suunnitelma oli juosta blokeilla oikeastalaidasta läpi ja napata skenaarion lisäpisteet parista lipusta, jotka odottelivat vastapäätä miekkamiesbokseissa.
Ensimmäiset pari vuoroa menivät melko pitkälti suunnitelman mukaan örkkien edetessä kentän poikki sotakoneet ammuskelivat toisiaan tuloksina tykistä saanut doomdiver, räjähtänyt tykki sekä stankki joka otti wundin omasta tykistään ja pari chukista ja pysyen siten mukavan matkan päässä örkeistäni. Keskeltä pikaista läpimurtoa jonoon deplottuhin tykkeihin yrittäneet possupojat räjähtivät kerrasta Hellblasteriin, mutta onneksi paniikeista selvittiin ja muutkin tappiot olivat pieniä.
Kolmos(vai nelos)vuorolla BSB:n örkkilaatikko pääsi rynnäköimään papin ja BSB:n johtamaan miekkamies lootaan susikärryn tullessa tukemaan kyljestä, snotlingit joita oli ammuttu ja taiottu vaikka millä tulivat uhmakkasti yhdellä wundillaan suojaamaan sivustan toiselta miekkamieslootalta. Tappelu jatkui useita rundeja örkkien voittaessa mutta itsepäisen BSB:n pitäessä miekkamiehet tappelussa kunnes oma BSB:ni teki sen mihin gobbosankari ei kyennyt ja lopetti itsepäisen imperiuminkapteenin pyristelyt. Syntyneissä paniikitesteissä turhan lähelle pääseet toiset miekkamiehet ottivat vähän etäisyyttä ja peli vaikutti selvältä kun fast cavalrytkin kävivät siivoamassa sotakoneita ja velhoja pois pöydältä.
Loppuvuoroilla tai eeppisen taistelun aikana muualla ei tapahtunut mitään lopputulokseen kauheasti vaikuttavaa, mutta sitäkin nolompaa oikeanlaidan talosta ammuskelleiden pyssymiesten ottaessa vastaan rynnäkön hoppereiden jämiltä ja kenraalitani, jonka solvausmiekka tuotti siinä vaiheessa kuusi puntti seiskan hyökkäystä. Seurauksena hangunnerit teurastivat hopperit ja kenraali sai huimaavan yhden tapon aikaan ja siirtyi pihan puolelle ihmettelemään miten tässä näin kävi. Ihmettely keskeytyi otsasta kimmonneeseen tykikuulaan, mutta pyssymiehet jatkoivat liekehtimistään ja tekivät selvää mokomasta ovenpotkijasta. Siitä huolimatta minor victory örkeille.

Toinen peli ja talonvaltausta Pekka Tiihosen(?) sekametelidemoneita vastaan, laudalla muunmuoassa parit prnottaret, yhet horrorit, houndit, fiendit, furyt, flamerit ja screamerit. Sankareina pari tsäänsin heraldii kärryllä ja ilman, sireenitön slaaneshin viestimies/nainen/juttu(?) ja khornen jugernauttikenraali. Örkkien masterplääninä on lähteä kenraalinblokilla hakemaan taloa sinne suuntaavilta fleimereiltä muiden blokkien turvatessa talon oikeapuoli ja nopeitten juttujen jäädessä vahtimaan vasentapuolta, pisteenä iin päälle villiörkki kärryssään jää vahtimaan äärioikalla kärkkyviä houndeja.
Demonit aloittavat ja tulevat talon tasalle, örkit tyytyvät varovaisempaan etenemiseen lähinnä rynnäkköä talolle hakien. Toisella rundilla fleimerit menevät taloon ja aloittavat grillijuhlat samalla kun deamonetet heraldilla juoksevat kuin tyhjää vaan sankarittomasta örkkiblokista läpi jatkaen matkaansa doomdiverin suuntaan, joka sentään ehtii ampua juggernautin pois laudalta. Kenraalinblokki käy kimpoamassa talosta mutta tappiot ovat sentään molemmin puolisia.
Kolmoskierroksella demonit yrittävät hakea molemmilla laidoilla susipoikia, oikealla onnistuen täysin vasemmalla vain puoliksi mutta vastacharget vievät eläinrääkkääjät takaisin manalaan vaikka pari kierrosta siinä vierähtääkin. Kenraalinblokin liekitys jatkuu ja örkit kimmastuvat ja typeröivät tuuman verran taloa kohti imien itseensä ylinmääräistä kätevässä stand and shootissa. Tappelussa molemmat osapuolet ottavat taas osumaa jättäen fleimerit pelkkään champaan ja örkkiblokin ja kenraalin heikkoon happeen pihan puolelle. Nelosrundilla demonit evakoivat talon ja työntävät naamojaan talon vasemmalla puolella hiukan liian pitkälle jolloin sikapojat ja squigit pääsevät rynnäköimään. Lopputulos ei vaan aivan tyydytä kun sikapoikien 24 hyökkäystä ei riitä kuin neljän deamoneten tappamiseen tarjoten kylkeä fiendeille ja squigit kimpoavat suoraan kärryheraldista tarjoten mukavan pursuitin suoraan kenunblokkiin. Typeryyksissänin menen fleeamaan ja panikoin mennessäni gobbokärryn, joka ajaa örkkien yli tiputtaen ne alle rallyrajan, Doh!
Viimeisille kierroksille mentäessä tilanne on yllättävän tasainen kun demoneilta puuttuvat talonvaltaukseen kelpaavat yksiköt ne tyytyvät siivoamaan eloonjääneitä örkkejä. BSB:n blokkini viimeisinä kentälle jääneinä vihernahkoina yrittää taloon mutta ennen kuin ehditään sisälle horrorit, viimeinen fleimeri ja furyt yrittävät gängbängiä. Örkit kestävät ja voittavatkin mutta koska BSB on koko alkupelin hakannut kurittomia örkkejä hengiltä omatoimisesti, en voita riittävästi että saisin sulatettua kaikkia demoneja ja talo jää haaveeksi. Solid loss örkeille, mutta äärettömän mukavaa ja koko pelin ajan tiukkaa vääntöä, joka olisi helposti voinut mennä kumpaan suuntaan tahansa.

Illan viimeisenä pelinä oli pikainen, ja nyt myös todella tarkoitan sitä ohi alle puolessa tunnissa, rajakahina jompaa kumpaa turnauksen toisista Olleista vastaan(mistä näitä Olleja ja Pekkoja oikein sikiää:P). Parit helffi juosimiehet ja pitkä rivi miekkamestareita sankarilla asettui pöydän toiselle puolelle. Pelin ensimmäinen puolisko koostui siitä kun örkit, hopperit ja snotlingit kuolivat nuolisateessa. Toinen puolisko alkoi sitten sillä että metsäntakaa esiin ryntäävät susipojat epäonnistuvat miekkamestarieden kääntöyrityksessään kun sankarmies sprinttaa mokomat laiskiaiset kiinni. Sen seurauksena lähden kokeilemaan örkkilaatikolla joskos miekkamiehet wiffaisivat hyökkäyksensä samalla kun squigit käyvät kimpoamassa taloa miehittäineistä arsuista. Yllätysyllätys miekkamestarit vaan teurastavat örkit ja peli tulee eeppiseen päätökseensä. No ainakin saunaan pääsi nopeasti.

Lauantai-ilta menikin saunomisen jälkeen kivasti katsoessa psykedeelisiä Euroviisuja(se puku, se puku...) ja seuratessa kuinka Suomi hitaasti mutta varmasti vajoaa pisteidenlaskussa kohti viimeistäsijaa. Sopivien nautintoaineiden kanssa Euroviisutkin ovat nähtävästi mukavaa ajaviettä.

Sunnuntaiaamuna pöydän toiselle puolelle kömpikin hiukan huonovointisen oloinen Sebastian parhaita Ostium perinteitämme kunnioittaen. Puunhalaaja hipit olivat tälläkin kertaa menossa mukana kaksilla dryadeilla, jousimiehillä, yhdillä treekineillä, wildiksillä, tanssijoilla ja pakollisella puumiehellä. Sankareina Seballe poikkeavasti HoDA altteri, pari velhoo ja BSB. Örkit saavat sen ainoa kerran turnauksessa aloittaa joten siitä otetaan ilo irti vaikka se ei ehkä läpimurtoskenussa olekkaan voittajan valinta. Kaksi ekaa kierrosta örkit etenevän kentän keskelle unohtuneen talon vasemmalta puoleta massalla jättäen oikealle puolle vain muutaman nopean yksikön viihdyttämään läpimurtoa sieltä yrittäviä wildiksiä ja dryadeja. Vihreän aallon etenemisen eteen asettuvat treekinit ja puumies samalla kun tanssijat vilahtavat maagin ja BSB:n kanssa taloon. Sotakoneet ovat äärettömän tarkkoina(wundauksesta en siten sano mitään:P) ja jatkavatkin samaa linjaa koko pelin tehden wundin puumieheen ja muutaman tanssijoihin sekä rapeguardiin. Vastavuoroisesti juosimiehet ja hoda harventavat örkkejä.
Kolmosvuoro alkaa gobbokarryn mahtirynnäköllä puumieheen, jonka seurauksena se jää yhteen wundiin vaikka gobbo joutuukin karkaamaan ilman kärryään vetäen puumiehen kenunblokkiin ja tuhoonsa solvausmiekan muodossa. Treekinit yrittävät tulla apuun mutta epäonnistuvat ja BSB:n blokki ja frenzykärry ajavat niistä yli vaikka tekevätkin vain huimaavat kaksi wuondia seitsämällä impactilla ja parillakymmenellä hyökkäyksellä. Samoihin aikoihin doom diver jatkaa yleettömän tarkaa linjaansa poistaen yli puolet wildiksistä ja suolaten lisää tanssijoita ja miscastistä wundin ottaneen kenraalivelhon taloon.
Loppupeli muodostuu sitten yksinäisten haltiasankareiden viivytystaisteluksi kun alteri käy hakemassa BSB:n blokistaan ja BSB yrittää samaa kenraalilleni muutamien viimeisten tansijoiden kanssa. Molemmat häviävät useamman rundin putkeen mutta eivät van breikkaa niin millään, joten läpimurto jää haaveeksi ja haltioiden ampuminen ja dryadit hankkivat irtopisteitä sekalaisista paikoista tasoittaen örkkien johdon lopulta vain minoriin. Mutta voitto se on pienikin voitto varsinkin kun se on ensimmäinen Seban haltioista, koko Ostium historiani aikana.

Viimeisestä pelistä ei sitten kannatakkaan kauheasti tarinoida kun Taneli a.k.a. Knihti a.k.a. Robo-Tono sen on selittänytkin. Pitihän turnauksessa olla yksi peli joka hävitään puhtaasti nopalla kun örkeillä kerran ollaan liikenteessä. Onnistuneet nopanheitot ensimmäisen kolmen vai neljän vuoron aikana jolloin peli ratkaistiin taisivat jäädä pariin semikriittiseen terroriin ja kahteen tappoja mukavasti tuoneeseen chukkan laukaukseen, sekä kenraalin wardaamaan kolmeen wundiin vargulfia vastaan. Muuten örkit vaan kärjistettynä keskittyivät squablaamaan ja juoksemaan karkuun enemmän kun kolmessa edellisessä pelissä yhteensä. Onneksi armeijassa oli niitä psykoimmuuneitakkin juttuja jotka toivat viimeisillä vuoroilla pisteitä ja tappio jäi vain alaikäiseksi:).

Tuli näköjään kirjoitettua jonkin sortin romaani joten onnitellaan niitä harvoja jotka ovat tänne asti jaksaneet lukea ja kiitetään vielä kerran kaikkia mukanaolijoita hienosta turnauksesta, syksyllä uudestaa.
Mikään ei motivoi niin kuin vittuilu.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Cactuscheff kirjoitti:Itsensä uhraaminen tikarilla kiellettiin toimitsijoiden taholta ja ärsyttävää pikkuveljeäkään ei kuulemma saa edes pikkaisen nirhaista joten tikari taitaa vaan päätyä hyllylle odottelemaan sopivampaa uhria:).
Perhana, pitää varoa ettei Olli-Pekka vaan uhraa minua saadakseen Rouva Fortunan hymyn kerranki itselleen, sillä Olli-Pekan mukaan itse muka olisin Onnettaren suosikki... :D
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
jupu_pupu_mies
Viestit: 2564
Liittynyt: La 12.01.2008 20:44
Paikkakunta: Hönölä

Re: Ostium VI - Sielun Silmä 16.-17.5.

Viesti Kirjoittaja jupu_pupu_mies »

Róbó-Tónó kirjoitti:tuli taas todettua että kapulassa ne voitot tulee.
Jotenkin tuo ei ole enää yllätys ;)...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”