Jeesus. Pidin taukoa nelkkarista puoli vuotta ja nämä yhdet menee nerffamaan mun max. plasma Rhino Rushin aivan hössöksi. Piti keksiä jotain muuta kun aijon kai pelata näillä jossain turnauksessakin. Pitemmittä puheitta, takana kolme peliä mariineita vastaan ja tuloksena kolme voittoa: Wipeout, wipeout ja vastustajalla 1 taktinen boltteri jäljellä.
Commander Kalidian of the 3rd Company
Count as Vulkan Hestan
Dreadnought
Multi-melta, Heavy flamer, DCCW
Dreadnought
Multi-melta, Heavy flamer, DCCW
7 Sternguard Veterans
Kessu tassulla ja combi-meltalla, combi-meltat, heavy flamer
Rhino
10 Tactical Marines
Kessu combi-meltalla
Meltagun, multi-melta
Rhino
10 Tactical Marines
Kessu combi-meltalla
Meltagun, multi-melta
Rhino
Land Speeder
Multi-melta, Heavy flamer
Predator
Autocannon, 2x HB sponsons
Predator
Autocannon, 2x HB sponsons
Vindicator
Demolisher cannon
No niitä mariineita, 1500pts
No niitä mariineita, 1500pts
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Re: No niitä mariineita, 1500pts
Hyvältä näyttää, paljon ikäviä kohteita mille joutuu tekemään jotain. Missä peluutat Vulkania tuossa? Tuntuu vähän randomilta(vaikka toki ne re-rollit rulaa). Voishan tossa kokeilla vaikka Master of Forgea ampuvana HQ:na ja ottaisi speederin lisää. Sternisten tilalla vois kans testata speederiä/dreadia. Mut eniveis, toimii varmaan noinkin oikein hyvin.
Re: No niitä mariineita, 1500pts
Sterneissähän toi on köpötellyt. Yksiköllä on toki hintaa, mutta kattoluukusta saa ammuttua kaksi hevifleikkaa ja lähiksessä se WS6 S6 A3 powerwepa saattaa pelastaa aika paljonkin, varsinkin kun hitin ja woundin saa kerran re-rollata. Sen verran lähellehän tämä lista (ja varsinkin sternit) on menossa, että lähis on erittäin todennäköinen vastaantulija monessa pelissä.Illotus kirjoitti:Hyvältä näyttää, paljon ikäviä kohteita mille joutuu tekemään jotain. Missä peluutat Vulkania tuossa? Tuntuu vähän randomilta(vaikka toki ne re-rollit rulaa). Voishan tossa kokeilla vaikka Master of Forgea ampuvana HQ:na ja ottaisi speederin lisää. Sternisten tilalla vois kans testata speederiä/dreadia. Mut eniveis, toimii varmaan noinkin oikein hyvin.
Master of Forge... Lista on kuitenkin niin täynnä meltaa ja flameria (5 Multi-Meltaa, 5 hevifleikkaa, 10 meltagunia) että ne re-rollit todellakin on ihan over the top. Kolmessa pelissä olen kaikilla meltoilla onnistunut missamaan yhteensä 3 kertaa, ja vastustajan tankit on aina saatu alas viimeistään kolmannella vuorolla. Vastassa on ollut Kantoria & Sternguardeja, 10:tä assault termaria niinkuin ihan tavan gunlineäkin, että aikalailla kaikenlaista vastustajaa vastaan täytyisi soveltua.
Sterniksiä en ite olisi ainakaan vaihtamassa. Pitkän kantaman AP-kudit, hevifleikka ja varma tappo mistä tahansa tankista 6" sisällä luo itessään usealle viholliselle jo niin suuren pelotteen, että niitä ei tahdota päästää kontatkiin. Eihän noitten elinoloennuste ole monissa tilanteissa kauhean pitkä, mutta listassa on kuitenkin sen verran kaikenlaista suorittavaa että vastustajalle saadaan opetettua yhtälön tulos mikäli keskittyminen Sterneihin on todella vahvaa. Missään pelissä noi ei ole oikein päässyt vielä tekemään mitä ne tahtoisi, mutta vastustajan 1. kiekan ampuminen on melkein poikkeuksetta aina mennyt noihin, jolloin muu armeija on päässyt rankaisemaan oikein urakalla.
Taktiset multi-meltat on kyllä vähän auki, plasma cannonit toisi mahdollisuutta ison kantaman anti-powerarmouriin (nyt se on lähes kokonaan yksien 12" single shottien varassa) ja lascannon taas kykyä kaataa vaikeita ja/tai turhan nopeita kohteita ykkösvuorolla ennen kriittistä hetkeä (Dark Eldar Wychit Raiderilla, örkkitrukit, Eldarien tankit yms.). Toisaalta silloin Rhinoon olisi menossa 5 jätkää kessulla ja meltalla, eli purkin rasahtaessa rikki puolikkaan voi laskea kuolleeksi.
Mielipiteitä muiltakin? Kaikenlaista palautetta otetaan vastaan, osa noista on vielä ostamatta ja kaikkeen (jopa HQ:h) voi vaikuttaa.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Re: No niitä mariineita, 1500pts
Dredit tahtois podit, niin saisit niistä toisen ekalla vuorolla sinne vetämään tulta puoleensa.
Re: No niitä mariineita, 1500pts
Jaa meidän combi-meltat onkin nykysin sitten twin-linkedeitä? Millähän ihmesäännöllä tämä on näin? Eikös vulkan twinlinkkaa vain ne aseet jotka sääntö mainitsee? (Meltagun, multi-melta, falmer, heavyflamer. Ei siis Combi-melta...)
Mechanized Eldar since 01/08/07
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
Re: No niitä mariineita, 1500pts
Combi-meltan meltagun on sääntöjen mukaan aivan tavallinen meltagun, jonka saa vain ampua kerran pelissä. Omassa porukassa noilla ainakin pelaillaan twinattuina.zaruman89 kirjoitti:Jaa meidän combi-meltat onkin nykysin sitten twin-linkedeitä? Millähän ihmesäännöllä tämä on näin? Eikös vulkan twinlinkkaa vain ne aseet jotka sääntö mainitsee? (Meltagun, multi-melta, falmer, heavyflamer. Ei siis Combi-melta...)
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P