Tämä on mukava kuulla, ja hyvin kannatettavaa. ETC kompeilla pelatut, skenaarioiden puolesta pelkistetyt Smökin turnaukset ovat mielestäni olleet erittäin onnistuneita.Chaoslord kirjoitti:Sikäli mikäli fabaturnee järkkääntyy, odotettavissa on vähintäänkin kohtuulliset kompit (etc-kompeista saa osviittaa). Ehkä jopa etukäteen hyväksytettävät listat jos oikein innostumme ja haluamme pörröisen turneen. Listakoko lienee 2k.
Itselläni on miellyttäviä kokemuksia Ahvenanmaalla järjestetystä Island Insanity -turnauksesta (joka tältä vuodelta valitettavasti peruutettiin), ja siellä on ylituomari Igge etukäteen tarkistanut listat, ja kieltänyt kaikki törkeydet jo etukäteen. Tämä toimi erittäin hyvin. Lisäksi turnauksessa samalla viivalla pelipisteiden kanssa oli vastustajan urheilullisuudesta (= kuinka mukava kaverin kanssa oli pelata) sekä vastustajan armeijan koostumuksesta annettavat pörröpinnat. Noilla eväillä, mukavalla porukalla ja hyvien järjestäjien vetämänä syntyi viime vuonna erinomaisen miellyttävä turnaus. Vastustajalle annettavissa pisteissä on aina väärinkäytön mahdollisuuskin, mutta voisihan tuo Ropeconin miellyttävässä ilmapiirissä vaikka toimiakin ?
<<<<<<<<<<Islandista : >>>>>>>>>>>>>>>>>>
Vi bedömmer följande kriterier:
* "Battle points", enligt scenarier och VPs
* "Sportsmanship", dvs är motståndaren trevlig (motståndare/domare)
* "Composition", dvs känns armeen "rätt"? (motståndare/domare)
* Målning (domarna)
* Vi vill se era armé-listor före turneringen. Är det något som vi tycker är för min/maxat, för elakt eller helt enkelt något som vi inte vill se på våra bord (typ; Flying Circus, RAF eller SAD, Steam Tanks och Popemobilen kan ni glömma direkt. Likaså dubbla drakar.) så säger vi till i förväg och ber er att skriva om armé-listan.
<<<<<<<<<<<<<