Nyt se on toimiva figuurisalkku.


Kokoa on tarpeeksi pienten 40k armeijoiden kuljetukseen, niin kuin alemmista kuvista näkyy. (eivät ole vielä ukot maaleissa pahoittelen sitä...)
Ja FaBan ukkoja saisi varmaan mahtumaan enemmänkin.


Koko laite maksoi ilman laukun ostohintaa, olihan se minulle ilmainen, alle 20€. Jokaiselle kerrokselle piti ostaa oma levynsä, jotka maksoivat kai 3€+ kipale.
2m pultti, josta sahasin 30cm pätkät, maksoi pari euroa. Magneetit irroitin vanhoista GeoMag-lelumagneeteista. Mutterit ja prikat eivät olleet kuin pari euroa.
Ukot pysyvät varsin hyvin kiinni vahvoilla magneeteilla. Pienempien ukkojen alle riittää 1 magneetti, kun isommille otuksille laitoin varmuuden vuoksi 4.


Ukot eivät heilu ollenkaan kun sen kanssa menee, joten ne eivät hajoa oikeastaan edes kovin epänormaaleissa tilanteissa.
Ei ollut vaikea rakentaa, ja aion rakentaa jokaiselle armeijalleni ikioman telineen, jossa ne pysyvät siistissä järjestyksessä. Ja koska telineen voi ottaa pois salkusta, voi toisen armeijan ottaa kantoon todella helposti. Figut pysyvät samalla ehjinä, ja niistä voi pyyhkiä pölyt sellaisella hassulla huiskalla ilman, että figut lentelevät pitkin poikin.

