Apua delffejä vastaa O&G:llä 1.5k

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
era_mur
Viestit: 343
Liittynyt: Ma 16.07.2007 10:39
Paikkakunta: Pori

Apua delffejä vastaa O&G:llä 1.5k

Viesti Kirjoittaja era_mur »

Juu tarvitsisin kipeästi apua delffejä vastaan jokainen peli kaatuu fear dark elves sääntöön..... Vastustajani käyttää yleensä seuraavia kokoonpanoja: 1. puolet ratsuväkee, ryhmä ampujii + muut pakolliset coret ja exei tai 2. mahdollisimman paljon 20-22 henge core blokkei (ne o liia halpoi :P) ja kummassakin 1-2 maagii ja loput closis mättö heroi ja melkee aina giantti löytyy rarest. Käytössäni olevat joukot löydätte: http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 15&t=86771. Joten haluan taktiikoita käytössäni olevalle armoijalle en siis tyyliin osta sitä ja tätä (listan muutokset ovat mahdollisia mikäli kyseiset ukot löytyvät itseltäni). Anteeksi en muista kaikkia piste hintoja tarkalleen kun kirja jäi kaverin luokse.
Hero:

1 borc bb: possu, ha, shield, ulags akrit axe 132pts
1lvl n.goblin shaman 2x rulla 100pts
1lvl n.goblin shaman SoSS 100pts

core:

25 n.goblin mus 1 fana 105pts
25 n.goblin mus 1 fana 105pts
25 n.goblin mus 1 fana 105pts
24 blokki orccei shield, fc 174pts
5 spider rider 65pts

spessut:
20 borccii commandilla noin 300pts
wolf chariot 60
spear chukka 35

rares:
cannon 85pts
Viimeksi muokannut era_mur, Ke 10.06.2009 15:05. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Rakastan mun ernuja, karkuun juoksevia kääpiöitä -.-
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: Apua delffejä vastaa O&G:llä 1.5k

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Noh, delffiinit ovat tosi kovia ja gobbot taas eivät, erityisesti haltioita vastaan, mutta katsotaanpa. :)

Mieleeni tulee:
- Älä osta goblineille keihäitä. Ketään ei luulisi kiinnostavan, vaikka niillä ne näkyvätkin. Eivät ne niillä mitään tee, koska niiden pääajatus on olla halpoja musikoita.
- Pelaa goblinit suuremmissa yksiköissä, jotta fearilla breakkausta voisi vähän hillitä. Sanotaanko vaikka 30 per lauma. Verkot ovat myös oiva temppu haltioiden masentamiseen.
- Osta taikureille toiset tasot ja Itty Ring tukemaan. Saattavat saada jotain aikaankin.
- Tykki on aika löysä vehje. Pelaa doom diverinä? Sano vaikka, että siivekkäät gobbot tulevat tykin piipusta...
- Lisäkärryt ja toinen boltteri eivät olisi lainkaan pahasta tuossa. Kannattaa hommailla niitä ihan oikeasti eikä muuten vaan.
- Goblinratsuväellä ei oikein tee mitään tontuille, jos ne yhtään ampuvat, ja mokomat vielä pelkäävätkin kaiken aikaa. Ottaisin pois.


Pelaisin tuota joukkoa jotenkin niin, että jalkarykmentit toimivat melko tiiviissä rivissä, goblinit hieman edempänä ja örkkiryhmät taempana, varmaankin kenraali perusörkeissä ja taikurit borceissa. (Näin kumpikin saa waaghata automaattisesti eivätkä velhot koskaan ryssiinny apinosityyn - tosin velhoja lienee aika ajoin pakko siirrellä goblinryhmiin tai metsiin, koska borkit ovat yleensä liian kalliita pyöriteltäviksi muuten kuin päin vihollista.) Välttelisin nokkakolareita delffien vaarallisten yksiköiden kanssa ja verkottomilla gobboilla fleeaisin, ja ne rallyttaisivat melko varmasti kenraalin Ld:n avulla. Jos gobbot oli aseteltu niin, että niihin chargaaminen aukaisee haltioiden kyljen toiselle greenskinien lootalle, niin vastustaja ei luultavasti edes viitsi yrittää. Sotavaunut olisivat passissa pitämässä haltiaratsumiehet etäällä sotakonepatterista, joka taas paskoisi gianttia ja ritareita ym. kovisunitteja; velhot ottaisivat samat kohteet, elleivät vihollisratsut pääse pahoihin asemiin, jolloin sitten niitä kaikella. Mikäli ratsut eivät muodosta uhkaa, kärryt voivat olla blokkilinjaa tukemassa vastapallona reservissä (ja kannattaa pysyä taas kenraalin kantamalla).

Näin tanssahdellessa ja tonttujen toivon mukaa huvetessa tilanne alkanee sallia örkkilootien työntämisen voimalla eteenpäin ja ne voivat toivon mukaan haastaa haltiat ja kolata ne kentältä. Tilaisuuksia voi toki tulla aiemminkin, ja niitä voi luoda waaaghin ja liiketaikojen avulla, ja pitää muistaa, että halvin mahdollinen goblinboksikin laittaa tontut nöyräksi, jos pääsee kylkeen riehumaan.

Kuvittelin tässä että tontuilla on giantti, yksikkö ritareita, pari meleeboksia, perussankarisetti ja jotain tilpehööriryhmiä tms. Jos vihollisarmeija painottaa enemmän ampumiseen ja hannailuun, kannattaa tietysti jyrätä rykmenteillä muodostelmassa päälle ja pitää pää kylmänä vihollisryhmiä nalkitellessa.

Niin ja koska kenraali on noin heikkoliduisessa armeijassa aika avainasemassa, kannattaa miettiä kahdesti tai ainakin viidesti, ennenkuin päättää viedä sen lähitaisteluun. Panostaisin suojavarusteisiin, jos se tuntuu ajautuvan sinne usein.
Avatar
era_mur
Viestit: 343
Liittynyt: Ma 16.07.2007 10:39
Paikkakunta: Pori

Re: Apua delffejä vastaa O&G:llä 1.5k

Viesti Kirjoittaja era_mur »

ok eli rivissä edetään... Kannattaako fanat säästää siihen asti ennen kuin vastustaja chargaa (ja lasketaanko sen tapot combat resoihin mielestäni ei mutta tarkistan vain) vaiko ampua eteen vihollisen hyökkäysten ehkäisemiseksi (mikäli hän ei omaa paljoa ampumista).
Rakastan mun ernuja, karkuun juoksevia kääpiöitä -.-
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: Apua delffejä vastaa O&G:llä 1.5k

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Juu eihän niitä lasketa siihen.

Fanaatikot aivan kohteen mukaan. Jos pääset hipsimään gobboilla ritareiden lähelle, mene ampumaan niihin. Mikäli mitään mehukasta kohdetta ei oikein ole, ne on sama pitää ikään kuin reservissä, ja hyödyntää myöhemmin vaikkapa pahamaineisella fanatic sling -tekniikalla, eli ajele goblinboksilla kiinni muka vaaralliseen viholliseen, ja ammu jonkin toisen boksin fanaatikko sen läpi viholliseen. Jos heittää hyvin, vähälukuiset haltiat ottavat mukavasti läikkää.

Yleisesti ottaen niitä kannattaa kuitenkin säästellä sellaiseen paikkaan, että varmasti saa osumaan. Delffien on pakko overrunnia ja pursuitata, käytä sitäkin hyväksesi...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”