"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hasslefree: Alyx

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Matti »

Tjooh. Iso ruksi seinään: Mä olen maalannut figun. Viimeeksi taisin saada figun valmiiksi viime elokuussa. Taukoa on ollut siis ihan hyvä läjä valmistumisten välillä, tosin siveltimeen on tartuttu kyllä jo aiemmin. Tätäkin aloitin maalaamaan viime marraskuussa, mutta enpä saanut kuin muutaman perusvärin maalattua. :)

Mutta itse asiaan eli kuva.
Figu on siis Hasslefreen Alyx, jolle käsioptioista valittu nuo.

Figuun olen suhteellisen tyytyväinen. Tietystikin aina parantamisen varaa on ja tiettyjä ongelmiakohtia tuossa on, joiden viilaamiseen voisi käyttää varmaan tovin jos toisenkin. Figun lähtökohtana oli tehdä pikkutyttö mustassa nahkatakissaan festarilla. Se edessä oleva roska esittää sinänsä tallattua tölkkiä. Toisessa kädessään tytöllä on pinkki nallekarhu, josta näkyy vain tuo jalka, jota tyttö pitää kädessään. En oikeastaan tiedä mitä muuta olisi pitänyt tuhon saada, jotta festaritunnelmaa välittyisi. Kaiketi jotenkin tunnelma väenpaljoudesta olisi pitänyt saada esille, vaan miten tuohon alustaan?

Kaiken karvainen palaute ja kommentointi siis kelpaa. Ankarasta bashauksesta ihmettelyyn ja risuihin & ruusuihin. Ehkäpä seuraava figu valmistuu vähän lyhyemmällä aikavälillä.

ps. Jos figu näyttää etäisesti tutulta, niin nomic käytti samaista nappulaa "Uhma"-työssään, tosin eri käsioptioilla.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Kyllä oikein hienosti maalattu muuten mutta tuo hame ei ole minusta samaa tasoa kuin muu figuuri. Näkyy tollasta rosoisuutta ja väriliukumakaan ei ole niin smooth kuin muualla napissa. Ja jos siitä on mustaa haettu niin ehkä liian vaaleaksi korostettu tuonne loppua kohden. Ei sillä että itse osaisin paremmin, mutta se hame ei minusta vastaa muun figun tasoa. :P

edit:Missä on kajaalit? :D Sopis tohon työhön loistavasti.
Easterling
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 25.10.2005 21:16

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Easterling »

Kun sullakin tota skilliä riittää, niin miten tyydyt maalaan näin tylsiä nappeja sen kerran kun pensseliin tartut?
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Mielestäni olisi toiminut huomattavasti paremmin skottiruutu hameella kuin tuolla mustalla. Musta hame yhdistettynä nahkatakkiin vaan on vähän tylsä ja ei vaan oikein mielestäni toimi. Maalauksesta sinällään en osaa sen enempää analysoida kun ei ittellä riitä skilli siihen :)
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Asmodeus kirjoitti:Mielestäni olisi toiminut huomattavasti paremmin skottiruutu hameella kuin tuolla mustalla. Musta hame yhdistettynä nahkatakkiin vaan on vähän tylsä ja ei vaan oikein mielestäni toimi. Maalauksesta sinällään en osaa sen enempää analysoida kun ei ittellä riitä skilli siihen :)
No jos siihe laittais skottiruudut niin tulis enemmän mieleen kyllä kiltti kuin hame. :D Tuo on kumminkin aika pitkä tuo helma. :P Eikä ne skottiruutuhameet niinkään hevimimmejen suosioissa ole. Noin on hyvä ainakin minusta. :P
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Ja pinkit nallekarhut on... :)
Senpä takia pistinkin siihen sen mielipide kohdan. Mielipiteet ny kun on kuin peräaukot. Meillä jokaisella sellainen on, mutta toisilla se vaan haisee enemmän. ;)

Edit: melkein unohtu sanoa, mutta punasävyinen nyt vaan olis tuonu koko figua mielestäni paremmin esille ja näistä skottiruutu tuntu rokimmalta.
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Matti »

Kiitokset kommenteista. Hitusen vetää hymyyn suunpielet, kun oma tuijotus virheistä meni jonnekin aivan muualle. Itse kun pohdin niinkin huipputärkeitä asioita, kuin kenkien higlightien puutteellisuutta, vyötä, sekä silmän rajauksen levähtyneisyytä. Unohtamatta tietenkään aurinkolaseja, jotka näyttävät etenkin tästä kulmasta turhan yksvärisiltä. :)
Xenon kirjoitti:Kyllä oikein hienosti maalattu muuten mutta tuo hame ei ole minusta samaa tasoa kuin muu figuuri. Näkyy tollasta rosoisuutta ja väriliukumakaan ei ole niin smooth kuin muualla napissa. Ja jos siitä on mustaa haettu niin ehkä liian vaaleaksi korostettu tuonne loppua kohden. Ei sillä että itse osaisin paremmin, mutta se hame ei minusta vastaa muun figun tasoa. :P
Hameessa ja takissa on se ongelma, että ne ovat mustia. Musta on hankala väri. Tässä yritin treenata tuota ja itseasiassa joissakin kohdissa tunsin vihdoin tajuavani jotenkin miten homman pitäisi mennä (figuun en tällä kertaa tosin saanut niin hyvin, kuin koin ymmärtäväni). Hameen osalta tosin ongelma pysyi. Tasapainottaakseni figua halusin tehdä niin, että hameen suurimmat korostukset olisivat alhaalla. Jos olisin vetänyt tasaisemman highlightin kauttaaltaan, niin luulen, että figusta olisi tullut turhan yläpainoinen maalauksen osalta. Jotenkin tuonne hameen alalaitaan piti huomiota saada ja sinne sitten alettiin korostamaan. Ehkäpä tosin sitten tosiaan turhan railakkaasti.
Xenon kirjoitti: edit:Missä on kajaalit? :D Sopis tohon työhön loistavasti.
Kajaleita harkitsin, mutta toisaalta niiden tekeminen olisi varmastikin yllättävän hankalaa. Ihan vain jo siksikin, että monet ihmiset rajaavat silmiä mustalla ja itse en blackliningista hirveästi pidä. Sitten kun vielä vahvistaisi kajalia, niin ellei homma menisi nappiin, niin voisivat näyttää lähinnä levähtäneiltä mustilta silmän rajauksilta. Mustan korjaaminen myös ihon päältä on ikävää puuhaa. En oikein siis tiedä, miten kajalit olisi saanut näyttämään hyviltä, ilman turhan suurta riskiä.
Easterling kirjoitti:Kun sullakin tota skilliä riittää, niin miten tyydyt maalaan näin tylsiä nappeja sen kerran kun pensseliin tartut?
Tylsää nappia... viittaatko skulptiin? Luultavasti taustalla on se, että tykkään maalata nykyisin arkipäiväisempiä nappuloita, koska erilaisia sankareita ja velhoja yms. on tullut maalattua muuten niin paljon.
Asmodeus kirjoitti:Mielestäni olisi toiminut huomattavasti paremmin skottiruutu hameella kuin tuolla mustalla. Musta hame yhdistettynä nahkatakkiin vaan on vähän tylsä ja ei vaan oikein mielestäni toimi.
Tiedostin ongelman jokseenkin, mutta näin ajautuvani aina umpikujaan. Mikäli siihen olisi lätkäissyt jonkun värin, niin miten tämän värin olisi saanut tuettua muodostui ongelmaksi. Paketti hajoaisi vain liian helposti, koska niin suuri pinta kuin tuo hame onkin, niin värin pitäisi toistua vähintään muutamassa paikassa muualla figussa, jotta väri ei jäisi orvoksi. Ainakin näin itse tuumin. Kyse on nyt siitä tasapainoilusta, että missä mennään tasapainossaan tylsäksi ja missä taas sitten hajoitetaan figu ja todetaan, että onkin vain kasattu erilaisista osasista. :S Minä ajauduin umpikujaan aatoksissa ja päädyin sitten, että vedän musta-valko vaateteemalla (valkoiset sukat, valkoinen paita, mustat kengät, paita ja hame).
Asmodeus kirjoitti:Ja pinkit nallekarhut on... :)
Pinkit nallekarhut ovat aina rock... Oikeastaan jokin takaraivossa ollut ajatus saattoi olla tehdä kiltti hevari pikkutyttö. Pikkutyttömäisyyttä esille tuomaan tuo nallekarhu ja pinkkiväri, sitten hevariutta nuo kengät, takki, hame ja tietysti käsi. Eli tavallaan tyttö, joka on yhä nuori ja tykkää pinkeistä nallekarhuista, mutta koittaa sitten enemmän tai vähemmän esittää hevaria, "kapinallista" tjsp.
Enpä tiedä. Katsoessani vain figua tuli tunne, että haluan maalata figulle mustan nahkatakin ja pinkin nallen. :)
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Jees sen mekon vaihdon kanssa olis pitäny vähän muutakin kyllä vaihtaa esim. nalle punaruskeaksi, se rätti rinnalla vaikka punaseks ja vyö ruskeaks. Jos noi olis vaihtanu niin ei olis se hame näyttäny enää irralliselta.

Ymmärsin siis idean kiltistä hevaritytöstä, joten tässä suhteessa oikein onnistunut työ! :)
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Hienosti on maalattu.

Postaan vain kysyäkseni, että miten teit tuon basessa olevan ruohon? Tuo ei vaikuta perinteiseltä static grassilta
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Matti »

Vrasku kirjoitti:Hienosti on maalattu.

Postaan vain kysyäkseni, että miten teit tuon basessa olevan ruohon? Tuo ei vaikuta perinteiseltä static grassilta
Ruohon on perinteistä staticgrassia, paitsi että se on maalattu. Laitoin alustaan hiekat pohjalle ja static grassit päälle, jonka jälkeen sitten pohjamaalasin alustan airbrushilla. Sitten kuivaharjaamalla maalaasin niin hiekan kuin ruohonkin. Tölkin lisäsin jälkikäteen.

Day on turhankin usein mulle huomauttanut omissa ja muiden töissä, että kyllä se ruohokin pitäisi maalata. Nyt tuli tätäkin kokeiltua. :)
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Day »

Sä siis oikeasti maalasit figun? Mitä hemmettiä, eihän sua enää voi päästää coniin töihin...

Mutta siis. Hyvä nappi. Kasvoista kymppi, tosi vangitsevat silmät. Mekon väri ei ihan toimi, se vaalenee jotenkin väärin. Nyt nuo vaaleammat osat mekossa tuntuvat pikemminkin kulumilta kuin valoefekteiltä. Base toimii tosi kivasti, valkoiset osat samaten. Pinkkiä olisin ehkä varjostanut ehkä hieman ruskeaan päin, nyt se pomppaa vähän liiaksi silmille.

Kyllä tätä mieluummin katsoo kuin selkäänsä ottaa. ;)

Pitäisi varmaan itsekin maalata jotain taas joskus (tm).
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Re: Hasslefree: Alyx

Viesti Kirjoittaja Matti »

Day kirjoitti:Sä siis oikeasti maalasit figun? Mitä hemmettiä, eihän sua enää voi päästää coniin töihin...

Näin pääsi tapahtumaan. Mutta puolustuksekseni sanottakoot, että kyllähän sinäkin olet maalannut tämän vuoden puolella figun.

Tätä nappia ajattelin 'Coniin sci-fi luokkaan entryksi (sinne tuo kai olisi mennyt), mutta sattuneista syistä johtuen totesin, että ehkei nyt kuitenkaan ja mieluummin tuomaroin.
Mutta siis. Hyvä nappi. Kasvoista kymppi, tosi vangitsevat silmät.
Tarkoittanet, että tosi vangitseva silmä.Toista silmää en edes yrittänyt maalata - näkyy ihan hitusen hiusten alta jos altapäin kurkistaa. Liian vähän kuitenkin ja liian hankalasta kuvakulmasta, jotta kannattaisi lähteä maalaamaan.
Mutta kiitokset kehuista. Kasvot tosin taitavatkin olla yks mun parhaiten hallitsemista alueista ja niitä on myös yleensä kivointa maalata.
Mekon väri ei ihan toimi, se vaalenee jotenkin väärin. Nyt nuo vaaleammat osat mekossa tuntuvat pikemminkin kulumilta kuin valoefekteiltä. Base toimii tosi kivasti, valkoiset osat samaten. Pinkkiä olisin ehkä varjostanut ehkä hieman ruskeaan päin, nyt se pomppaa vähän liiaksi silmille.
Pinkki ja hame ovat ongelmallisia. Hameen osalta en oikein tiedä, mitä pitäisi tekemään. Jotenkin siinä pitäisi kuitenkin saada huomion kiintopiste alemmaksi mielestäni, jotta figu on tasapainossa. Voin toki olla väärässäkin, mutta ainakin itse koin näin ja siksi tuo alaspäin vaalennus oli tyylillisesti oikea ratkaisu. Kenties menee turhan vaaleaan ja turhan nopeasti, mutta... noh. Kuitenkin.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”