Ideana oli catachan armeija johon ei tule ollenkaan platoonia ja tällänen lista siitä sitten tuli:
HQ
Primaris psyker 70p
liittyy #1 veteraani ryhmään
Troop
Veteraani ryhmä #1: Harker ja 3 granade launcheria 140p
liikkuvaa tulivoimaa yhdessä psyykkerin kanssa, pyrkii objektiiveille mikäli niitä on
Veteraani ryhmä #2: 3 plasmagunia, missile launcher ja forvard sentries 160p
tulivoimaa kaatamaan mariineja ja muita isosaveisia vihuja, viittojen kanssa coveriin piiloon
Veteraani ryhmä #3: 2 sniperiä, missile launcher ja forvard sentries 125p
pidemmän matkan tulivoimaa, viittojen kanssa coveriin
Fast
Devildog 120p
Scout sentinel squadron: 3 scout sentineliä missile launchereilla 135p
YHT 750p
CSM:ää vastaan testattu ja ihan kelvollisesti toimi Annihillation & dawn of warissa. Kommentteja ja parannus ehdotuksia otetaan mielellään vastaan.
Catachan veterans 750p
Re: Catachan veterans 750p
Jaa että yhdellä squadilla on objektiivien valtaus hoidettavana? Ei taida onnistua moiset tehtävät ihan hirveän hyvin. Itse vaihtaisin f-sentriesit ja sentinelin taikka kaksi veteraaneihin. Devildog on hieman omituinen noinkin pienessä listassa kun on antitankkia kuitenkin ihan tarpeeksi. Vaihtaisin sen joko Chimeroihin taikka päivittäisin Hellhoundiin taikka Bano Wolfiin. Ehkä voisit repiä jostain pisteet Lemaniin (Executioner --> useampia melkein yhtä tehokkaita blasteja :D)
Jos on päätä myöten kusessa, kannattaa pitää suu kiinni
Minkä nuorena varastaa, sen vanhana omistaa
Hyvää yritetään, mutta priimaa pukkaa
Minkä nuorena varastaa, sen vanhana omistaa
Hyvää yritetään, mutta priimaa pukkaa
Re: Catachan veterans 750p
Mielestäni 3 troop-yksikköä riittää vallan mainiosti objektiivien hakuun 750 pisteen armeijassa. Sitä paitsi puolet objektiivitehtävistä käsittää vain yhden objektiivin. Yhtä tärkeää on ampua/lähistellä vihollinen pois hänen objektiiviltaan kuin pitää omaansa. Sentinelit jakaisin mahdollisimman moneen ryhmään, sille yksinäiselle sitten erilainen aseistus. Vaikkapa se catachanilaisten suosima heavy flamer. Pidetään tuo devildog nyt sitten, kun on at-tulta hieman menetetty. Se toimii tällä pistetasolla erittäin nopeana mini-lemanina (missään tuskin odotetaan, että av14 tankki tulisi vastaan). Jos se ei kokeilujen jälkeen miellytä, niin hellhound on varma vaihtoehto. Muuten, laitappa fast vehiclelle ihana heavy flamer hulliin. Tämä on kyllä lähes maksimaalisen fluffikas lista, poikkeuksena on vain psyker ja ehkä tuo devildog.Nazgúl kirjoitti:Jaa että yhdellä squadilla on objektiivien valtaus hoidettavana? Ei taida onnistua moiset tehtävät ihan hirveän hyvin. Itse vaihtaisin f-sentriesit ja sentinelin taikka kaksi veteraaneihin. Devildog on hieman omituinen noinkin pienessä listassa kun on antitankkia kuitenkin ihan tarpeeksi. Vaihtaisin sen joko Chimeroihin taikka päivittäisin Hellhoundiin taikka Bano Wolfiin. Ehkä voisit repiä jostain pisteet Lemaniin (Executioner --> useampia melkein yhtä tehokkaita blasteja :D)