"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tzeentch ja Slaanesh mariinit puoleentoista kiloon

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Shadowdwarf
Viestit: 265
Liittynyt: Ti 04.11.2008 17:25
Paikkakunta: Jyväskylä

Tzeentch ja Slaanesh mariinit puoleentoista kiloon

Viesti Kirjoittaja Shadowdwarf »

Eli, eli kaksi listaa molemmat ovat tietyn jumalan listoja. Molemmissa listoissa epäilyttää tuo Heavy support. Fluffi tai tyylilistoja ollaan hakemassa. Mutta listoihin ensin Tzeentch.

Tzeentch
HQ: Ahriman 250

Elites:
Terminators (3) 90 -> 180
Champions, R. Autocannon, IoT

Terminators (3) 90 -> 180
Champions, R. Autocannon, IoT

Troops:
Thousand Sons (7) 161-> 271
Asp. Sorcerer - Doombolt, Rhino, P.Icon

Thousand Sons (7) 161-> 286
Asp. Sorcerer - Warptime, Rhino, P.Icon

Heavy Support:
2 Obliterators 150

Chaos Predator 70 -> 135
TL lascannon, HB sponsons

Total 1452/1500

Siinä siis tzeentchille omistautuneet mariinit, olisin kyllä halunnut listaan lessereitä, mutta ei oikein mahdu, rakentavia kommentteja kiitos, obleja tuskin tungen listaan kovin montaa, nuo kaksi ovat tuolla kun jotenkin tuntuu että sitä AT- tulta ei oikein ole ilman obliteratoreja.

Sitten Slaaneshin mariinit.

Slaanesh

HQ: Lucius the Eternal 160

Elites:
Chosen Marines (8) 144-> 269
IoS, 2 meltaa, 2 fistiä, Rhino

Terminators (3) 90-> 160
Champions, R. Autocannon, IoS

Troops:
Noise Marines (10) 200-> 290
9 sonic blasters, blastmaster, P.Icon

Noise Marines (9) 180 -> 295
8 sonic blaster, blasmaster, Rhino

Heavy Support:
2 Obliterators 150

Havocs (5) 75-> 175
IoS, 4 Missile Launchers

Total 1499/1500

Slaaneshin listassa ei ole omasta mielestä mitään muuta epäilyttyvää kuin Heavy Support ja se että miten saisin vähintään yhden ryhmän lessereitä mahdutettua, joten molempien listojen heavy supportiin tarvitsin apua/ kommentteja. Olkaa hyvä ja rakentavia kommentteja kiitos.
Shadowdwarf
Viestit: 265
Liittynyt: Ti 04.11.2008 17:25
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Tzeentch ja Slaanesh mariinit puoleentoista kiloon

Viesti Kirjoittaja Shadowdwarf »

Olisiko listat pitänyt laittaa kahteen erilliseen topicciin? Kumpi näistä listoista on se parempi all-around lista?
Avatar
saku-san
Viestit: 40
Liittynyt: Ti 20.06.2006 18:26
Paikkakunta: Suoraan takanasi!

Re: Tzeentch ja Slaanesh mariinit puoleentoista kiloon

Viesti Kirjoittaja saku-san »

En väitä, että nolla 40k-peliä pelanneena olisin pätevä neuvomaan, mutta listanpyörittelymielessä voin koittaa olla avuksi, kun itsekin tyylilistoja koitan värkkäillä. :)

Tzeench -listassa voisit säästää terminaattoreissa. Uskon, että tyylisyistä et ikonista luovu, mutta pudottamalla champpa-upgradet ja vaihtamalla reaperit combi-aseihin tai 2 combiin+h. flameriin per ryhmä säästäisit 80 pistettä. Tähän kun lisätään tämänhetkinen 48 ylijäämäpojoa, niin sinulla olisi 128 pojoa käytössä. Tällä saisi 9 lesser daemonin ryhmän ja rapioilla saisi esim. molempiin rhinoihin/rhinoon ja predatoriin dozer bladen tai TL bolterit. Tai yhden combiaseen yhteen kulkuneuvoon. Tai meltapommit noidille. Eivät välttämättä mitään voittajavalintoja, mutta 11 pojolla ei paljon saa. Heavy supportissa en näe mitään hirveyksiä. Niin kuin joku viisas täällä sanoi, niin "oblit on ... obleja" ja predator on kelvollinen.

Slaanesh -listassakin voisi terminaattorikokoonpanon muuttaa. Yllämainitulla tavalla saisi 40 pojoa.
Mölymariinikokoonpanotkin eivät yleisten mielipiteiden mukaan ole optimaalisia. Yleisesti kuulemma peluutetaan 5 mariinin poppoita bmasterilla objektiivimajailijoina. Meleeporukoilla peluutetaan sireeniä. Jos pistät Luciuksen 9 poppooseen, niin vaihda bmaster sireenisimoon. Aspa sireenillä ja power weaponilla maksaisi 5 pistettä nykyistä enemmän, 10 jos otat p. ikonin ryhmälle.

Chosenit maksavat. Kokeneemmat voisivat näiden peluuttamisen kanssa neuvoa paremmin. Jos haluat ampuvan porukan, niin 4 tai 5 plasmaa voisi olla härski infiltroivana. Yleensäkin asespämmit voisivat olla kovia infiltroivana. Hieman epävarma ehkä. Mutta jos meleeseen haluat, niin slaaneshin merkillä voisivat powerweaponit toimia paremmin. Nykyisestä kokoonpanosta säästäisi 38 pojoa pudottamalla yhden mariinin ja vaihtamalla fistit Voima-aseisiin. Ei todellakaan optimaalinen porukka, mutta säästyneillä pisteillä (40+38-10=68) saisi 5 demonia. Taaskaan heavy supporteissa ei ole suurempaa valituksen aihetta tyylin puitteissa.

Uutena 40k-pelaajana eivät neuvoni välttämättä mitään parhaita ole, mutta ne perustuvat mm. täällä ja Bolter&Chainswordissa lukemaani. Mutta kunnioitukseni sinulle siitä, ettet ole tehnyt tsiljoona kertaa nähtyjä mauttomia copypaste-listoja.

-Saku-san
Kykenemättömyys on kuin kaksiteräinen banaani.
Shadowdwarf
Viestit: 265
Liittynyt: Ti 04.11.2008 17:25
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Tzeentch ja Slaanesh mariinit puoleentoista kiloon

Viesti Kirjoittaja Shadowdwarf »

Joo, kiitos noista, ja ehkä nuo termut ovat vähän hintavia pisteiden suhteen molemmissa listoissa, mutta tykkään niiden napeista. Luciuksen oli tarkoitus riehua valittujen kanssa vihulaisen kyljessä.
Avatar
teepapu
Viestit: 21
Liittynyt: Ti 27.06.2006 19:27
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Tzeentch ja Slaanesh mariinit puoleentoista kiloon

Viesti Kirjoittaja teepapu »

Iso ongelma on että se Thousand Sorsa on ihan älyttömän kallis (min 75p) ja lähes turha.
Accept that Tzeench has a place for all of us in his grand scheme, and be happy in the part you have to play.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”