Taukit ja warp.

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Marbo
Viestit: 242
Liittynyt: Ke 01.07.2009 21:24

Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Marbo »

Olen tässä pohtinut Taukkien suhdetta warppiin nyt ja tulevaisuudessa.
Yleisesti ottaen taukit näyttäisivät olevan sokeita warpille, eivätkä chaoksen jumalat pysty juuri vaikuttamaan taukkien ajatukasiin. Poikkeuksia kuitenkin näyttäisi lyötyvän. Esim Fire warrior-novellissa pääsankari Kais altistui Khornen vaikutuksille, mikä muutti hänet hetkellisesti verta himoavaksi berzerkeriksi. Lisäksi Taukkien komentaja farsight näyttäisi vajonneen Slaaneshin pauloihin kyltymättömällä vallanhimollaan. Ovatko Taukit siis matkalla warpin kadotukseen ihmisten lailla?
Toiseksi haluaisin tietää Taukkien vaikutuksesta itse warppiin. Warppihan on elävien olentojen ajatusten ja tekojen ilmentymä, joka satunnaisesti murtautuu todellisuuteen. Taukkien ideologia kuitenkin näyttäisi olevan myrkkyä chaoksen jumalille. Mikäli taukit joskus valtaisivat galaksin, millainen vaikutus sillä olisi warppiin? Vaikka warppi on jatkuvassa muutoksen tilassa, en pysty kuvittelemaan bloodlettereitä poimimassa kukkasia niityllä. Mitenkähän on?
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Taut eivät ole psyykkisesti vahva rotu, joten heidän heijastumansa Warpissa on hyvin pieni. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, etteikö Taut voisi joutua possessoiduiksi, mutta koska heidän heijastumansa on niin pieni, niin se on hyvin vaikeata ja aikaavievää, etteivät demonit tapaa jaksaa sitä tehdä.

Itse Warppia Taut voivat kuitenkin käyttää. Heidän navigaattorinsa pystyvät suorittamaan hyvin lyhyitä Warppihyppyjä turvallisesti. Matka jonka he voivat matkata on vain erittäin lyhyt, mutta tarpeeksi pitkä, että he voivat matkata aurinkokunnasta toiseen. Muutoin Taut eivät voi käyttää Warppia.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Marbo
Viestit: 242
Liittynyt: Ke 01.07.2009 21:24

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Marbo »

Half-breed kirjoitti:Taut eivät ole psyykkisesti vahva rotu, joten heidän heijastumansa Warpissa on hyvin pieni. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, etteikö Taut voisi joutua possessoiduiksi, mutta koska heidän heijastumansa on niin pieni, niin se on hyvin vaikeata ja aikaavievää, etteivät demonit tapaa jaksaa sitä tehdä.

Itse Warppia Taut voivat kuitenkin käyttää. Heidän navigaattorinsa pystyvät suorittamaan hyvin lyhyitä Warppihyppyjä turvallisesti. Matka jonka he voivat matkata on vain erittäin lyhyt, mutta tarpeeksi pitkä, että he voivat matkata aurinkokunnasta toiseen. Muutoin Taut eivät voi käyttää Warppia.
Ok. Mitenkäs sitten se kehityssuunta? Käsittääkseni ihmisetkään eivät olleet historiansa alkuaikoina pyykkisesti aktiiveja. Voidaanko sanoa että Kais ja Farsight ovat ensimmäinen askel pitkällä polulla kohti kadotusta?
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Marbo kirjoitti:Ok. Mitenkäs sitten se kehityssuunta? Käsittääkseni ihmisetkään eivät olleet historiansa alkuaikoina pyykkisesti aktiiveja. Voidaanko sanoa että Kais ja Farsight ovat ensimmäinen askel pitkällä polulla kohti kadotusta?
Ei. Farsight ei ole possessoitu. Ei ole tietoa mikä kaveria vaivaa, mutta possessoitu hän tuskin on. Taut ovat kuitenkin muulloinkin joutuneet possessoiduiksi, joten jos Kais joutu kerran possessoiduksi, niin ei se tarkoita, ettäkö hän olisi eka askel kadotuksessa. Tuossa tilanteessa kaamosjumalat vain katsoivat vaivan arvoiseksi Taun possessoimisen.

Taut ovat muutenkin niin pieni tekijä galaktisessa mittakaavassa, ettei heihin panostaminen ole mitenkään fiksua. Taut kuitenkin ovat vain yhden Nidilaivaston, Tomb Worldin, Black Crusaden, tai Imperiumin iskun päässä tuhosta.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Morze »

Kyllähän kaaosjumalat ovat tuhonneet useita pikkurotuja (ja vähän isompiakin) ympöri galaksia. Ihmiset ovat olleet psyykksesti aktiivisia jo pitkään, syntyihän keisarikin 8000 eaaj.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

appel kirjoitti:
Morze kirjoitti:Kyllähän kaaosjumalat ovat tuhonneet useita pikkurotuja (ja vähän isompiakin) ympöri galaksia. Ihmiset ovat olleet psyykksesti aktiivisia jo pitkään, syntyihän keisarikin 8000 eaaj.
jostain luin että keisari ois syntynyt 9000eaa jossain päin vähä-aasiaa(turkki) ja että olisi viimeinen vanhan tyynen warpin tuotos, ja samasta lähteestä luin että kaaoksen jumaluudet ois syntyneet 8000eaa ja riehuneet
siitä lähtien
Lähteesi puhuu paskaa. Warppi oli rauhallinen aina vuoteen 30.000 asti. Sitten Slaaneshin syntymä pasko sen.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Veripallo
Viestit: 1112
Liittynyt: To 05.10.2006 10:38

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Veripallo »

Half-breed kirjoitti:
appel kirjoitti: jostain luin että keisari ois syntynyt 9000eaa jossain päin vähä-aasiaa(turkki) ja että olisi viimeinen vanhan tyynen warpin tuotos, ja samasta lähteestä luin että kaaoksen jumaluudet ois syntyneet 8000eaa ja riehuneet
siitä lähtien
Lähteesi puhuu paskaa. Warppi oli rauhallinen aina vuoteen 30.000 asti. Sitten Slaaneshin syntymä pasko sen.
Ja mikä mahtaa olla sinun lähde tuolle väitteelle? Ite muistan lukeneeni 40k.wikiasta (juu ei ole leksi, mutta on siellä paljon faktaakin), että immateriumi oli rauhallinen aina ensimmäisten kaaosjumalien (poislukien Slaanesh) syntymiseen asti, jonka jälkeen sitä siis alettiin kutsua warpiksi. Eli paljon pitempään kuin 30.000 luku. Slaaneshin syntyminen sekoitti pakkaa pahemmin warsinkin eye of terrorin alueella, mutta warppi on ollut paha jo paljon pitempään. Ei kuulosta mitenkään järkeen käyvältä, että Kolme vanhempaa kaamosjumalaa olisivat vain ihan kiltisti paikoillaan kaikki ne vuosituhannet siellä warpissa, ja rupeaisivat riehumaan vasta ku pervo pikkuveli syntyy.
Hän on puhunut.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Remos »

Mitähän te nyt oikein selitätte? Lex ainakin kertoo, että siinä 8000 eKr. syntyivät Khorne, Nurgle ja Tzeentch, mutta saavuttivat täyden tajuntansa vasta 1500 -luvulla. Keisari syntyi yhtälailla ~8000 eKr. Anatoliassa, eli Vähä-Aasiassa.
Half-breed kirjoitti: Lähteesi puhuu paskaa. Warppi oli rauhallinen aina vuoteen 30.000 asti. Sitten Slaaneshin syntymä pasko sen.
Kaikesta viisaudestasi huolimattakaan, en voisi uskoa, että Nurgle, Khorne ja Tzeentch jaksaisivat olla kovinkaan rauhallisina, Nurgle ja Tzeentch kun kuitenkin ovat toistensa vihollisia.
Veripallo kirjoitti: että immateriumi oli rauhallinen aina ensimmäisten kaaosjumalien (poislukien Slaanesh) syntymiseen asti, jonka jälkeen sitä siis alettiin kutsua warpiksi.
Warpista alettiin saamaan tietoa vasta 2000 -luvulla. Ensimmäiset Warp-matkat tehtiin vasta M18. M29 warp itseasiassa rauhoittuu ja Warp-myrskyt vähenevät, toki canon-conflictia löytyy, voi myös olla M31. Slaaneshin syntymä kuitenkin aiheuttaa Warpin rauhoittumista. Ilmeisesti "Realms of Chaos: Lost and Damned" -kirjasta.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Veripallo
Viestit: 1112
Liittynyt: To 05.10.2006 10:38

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Veripallo »

Remos kirjoitti:Warpista alettiin saamaan tietoa vasta 2000 -luvulla.
Noh, lähinnä meinasin käsitteellä "warppi" sitä, ettei immateriumi enää ole rauhallinen ulottuvuus, mitä se oli ennen kolmen kaaosjumalan syntyä. Se milloinka ihmiskunta sai tietää sen olemassaolosta ei vaikuta siihen, oliko immateriumi rauhallinen, vai kaoottinen ja vaarallinen (eli warppi).
Hän on puhunut.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Remos »

Veripallo kirjoitti: Noh, lähinnä meinasin käsitteellä "warppi" sitä, ettei immateriumi enää ole rauhallinen ulottuvuus, mitä se oli ennen kolmen kaaosjumalan syntyä. Se milloinka ihmiskunta sai tietää sen olemassaolosta ei vaikuta siihen, oliko immateriumi rauhallinen, vai kaoottinen ja vaarallinen (eli warppi).
Ei tietenkään, mutta se vaikuttaa siihen, milloin sitä alettiin kutsua warpiksi ja ensimmäisissä lähteissä puhutaan jo warpista, eli veikkaisin "warp" -sanan olleen puhekielen ilmaus "immaterium" -sanalle. Sitä siis ei alettu kutsumaan warpiksi vasta Slaaneshin täydellisen heräämisen, vaan sana on ollut käytössä ja pari kymmentä tuhatta vuotta aikasemmin.
Viitaten seuraavaan kommenttiisi siis:
että immateriumi oli rauhallinen aina ensimmäisten kaaosjumalien (poislukien Slaanesh) syntymiseen asti, jonka jälkeen sitä siis alettiin kutsua warpiksi.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Riptor
Viestit: 35
Liittynyt: Pe 30.05.2003 01:55

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Riptor »

Arvelin, että termi warp olisi syntynyt siitä, kun tätä ulottuvuutta ryhdyttiin käyttämään avaruusmatkaamiseen. Yleisesti scifissähän warp sanana viittaa aika-avaruuden vääntämiseen sellaiseen muotoon, että lähtö- ja saapumispiste lähentyvät toisiaan matkan lyhentyessä merkittävästi.
Avatar
Galeios
Viestit: 1016
Liittynyt: Ti 12.09.2006 18:49
Paikkakunta: Joensuu

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Galeios »

Miten tau viestii tähtijärjestelmien välillä? Keisarikunta lähettelee viestejä astropaattien välityksellä warpin kautta, mutta mistä taut kimmottavat viestinsä planeetalta toiselle niin, ettei siinä vierähdä vuosikausia?
http://egologinenblogero.wordpress.com/ - Ei juurikaan figuiluun liittyvää päivittelyä, mutta muuta parikymppisen opiskelijan elelyä kylläkin.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Galeios kirjoitti:Miten tau viestii tähtijärjestelmien välillä? Keisarikunta lähettelee viestejä astropaattien välityksellä warpin kautta, mutta mistä taut kimmottavat viestinsä planeetalta toiselle niin, ettei siinä vierähdä vuosikausia?
Ekassa Tau-kirjassa oli huttua, että Taulla on tähtienvälinen postilaitos joka huristelee planeettojen väliä postilaivoillaan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Kidhidalco
Viestit: 461
Liittynyt: Pe 23.04.2004 19:32
Paikkakunta: Helsinki

Re: Taukit ja warp.

Viesti Kirjoittaja Kidhidalco »

BFG:n fluffissa mainittiin että tau alukset ikään kuin kimmottavat itseänsä warpin "pinnasta" jolloin mahdollistetaan lyhyt kestoiset hypyt ja suht nopea liikkuvuus. Itse warpin puolelle ei siis mennä. Viestimiseen käytetään miehittämätöntä linkki alusta eli jonkinlaisia infoa liikuttavia, AI ohjattuja, moottoreilla varustettuja kovalevyjä :) Noita "itellan raketteja" ammuskellaan sitten puolin ja toisin ja sillä pidetään pakettia kasassa.(edit:sen verran muisti petti että noissa on yhden hengen miehistö . Alus luokka on Messenger) Ilmeisesti homma nojaa aika vahvasti Etherealien päätösvaltaan ja visioon yhteisestä hyvästä. Eli isojakaan päätöksiä ei välttämättä hyväksytetä keskushallinon kautta. Valitettavan vähän tätä puolta Tausta uudessa dexissä valotetaan.

Tausta ja warpista vielä. Ilmeisesti ainut lähde jossa viitataan taun olevan noin suorasti altis warpille on juurikin tuo surullinen FireWarrior kirja (tai noh, kirjahan pohjautuu vielä surullisempaan FPS peliin nimeltä FireWarrior). Tekisi mieli sivuttaa koko roska... toisaalta pelin säännöt antavat warp pohjaisten voimien vaikuttaa tau-taitelijoihin aivan normaalisti joten eivät kalapäät ilmeisesti aivan tunnottomia warpin houkutuksille ole.

Onkos kukaan lukenut uutta Shadowsunista kertovaa kirjaa. Siinä saattaisi olla enemmänkin infoa aiheesta. Lisäksihän on hiljattain tullut toinenkin kirja jossa taut ovat jotenkin enemmän läsnä. Olisko ollut joku IG jutuista kertova...?
Oudot ovat tutut kasvot dementikolle
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”