"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

2000p Verkkoportaalin pimentohaltijoita

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

2000p Verkkoportaalin pimentohaltijoita

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Webwayportaalit on ehkä siistein juttu tuossa uusimmassa kirjassa ja pelailin jo heti alkuun niillä. Jotenkin kuitenkin ajauduin pahoille teille ja ensin tuli maalailtua kasaan armeija joka ei niitä käyttänyt. Tämmöistä olen kuitenkin miettinyt kesän mittaan kokoilla ja maalailla vanhojen täydennykseksi. Tietty aika turha mitään suurempia ideoita tässä on kehitellä, kun kerkeän ehkä säkällä pelaamaan yhden pelin nykyisillä säännöillä, mutta ajattelin nyt kuitenkin jakaa tämän täällä, kun lähestymistapa tässä Dark eldareihin on vähän normaalista eriävä. Vähän samantyylisellä armeijalla tuli tosiaan pelailtua joskus ja silloin ainakin pelitti. Silloin jäi kaivelemaan portaaleita kuljettaneiden Haemonculien yleinen turhuus ja ajattelin, että voisi samantien ottaa sitten kantajiksi jotain jamppoja joilla voi olla muutakin vaikutusta peliin. Kaksi portaalia on kuitenkin tarpeen, jos mielii saada aikaan pelin. Yksi portaali on vähän turhan helppo kiertää. Noh, tämmönen siitä tuli:


HQ

Archon 145p
-Djinn blade, shadow field, webway portal-

Archon 145p
-Agoniser, sadow field, webway portal-

Archons Court 75p
-Medusa, Ur-Ghul, Lhamaean, Sslyth-

Venom 70p
-Extra cannon, grisly trophies-

ELITES

4 Incubi 88p

Venom 65p
-extra cannon-

TROOPS

4x 5 Warriors 240p
-Blaster-

9 Wyches 128p
-Haywire grenades, Hekatrix, power weapon-

9 Wyches 128p
-Haywire grenades, Hekatrix, power weapon-

FAST ATTACK

6 Reavers 156p
-2 heat lances-

3 Reavers 81p
-Blaster-

14 Hellions 254
-Helliarch, phantasm grenade launchers-

HEAVY SUPPORT

Ravager 105p

Ravager 105p

Talos 115p
-Chain flails, Haywire launcher-

2000p
Avatar
Haizelhoff
Valvoja
Viestit: 2207
Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: 2000p Verkkoportaalin pimentohaltijoita

Viesti Kirjoittaja Haizelhoff »

Minkä verran kamaa sul alottaa pöydält? Meneeks archonit venomeis ja sit dismebarkkaa joinaan hellionit? Disembarkkaaks ne noiden courtin ja incubien kaa? Yritän vähän hahmottaa miten se deploot ne portalit. Kerro kerro peili salaisuutesi.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: 2000p Verkkoportaalin pimentohaltijoita

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Visio on, et ois tarpeeks maastoa ja noi venomit sais piiloon alussa ja ne ois ainoot jotka starttais pöydältä. Sitten pelkkä archon loikkaisi autosta porttia asentamaan, mieluusti siten, että olisi itse kulman takana. Tlki joskus voi vaan ajaa täysillä päin ja hakea hyviä asemia katsoen miten portinkantajille käy.

Aiemmin pelasin raidereissa wychejä ja porttihaemonculeja ja sillon ainakin ne sai suht sopuisasti ehjänä keskikentälle. Tarkoituksena olisi tosiaan avata toinen portti ekalla vuorolla ja koittaa toisella vuorolla päästä toisella parempiin asemiin eri puolelle. Pitäisi päästä kokeilemaan miten toimii käytännössä. Voi olla, että kentällä aloittavat joukot ei oo kovin pitkäikäisiä :) Jokatapauksessa miusta noi portit vaatii transportit alle, että niistä saa iloa irti. Jollain Bell of lost soulsin mega-grotesque pommilla saa varmasti portit auki, mutta en tiedä sitten onko siitä niin paljon iloa. Noihin venomeihin vois tietty ottaa täytteeksi vaan sen 3 wracksia, mutta tykkään että ne kuljettajayksikötkin voisi tarvittaessa jotain tehdä itsekin, eikä siinä kuitenkaan säästäisi kuin jonkun 100 pinnaa, jolla ei oikein saa mitään kun slotit on täynnä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”