"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Viimeiseen juustoon (skaven vs. high elves 2000 p.)

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viimeiseen juustoon (skaven vs. high elves 2000 p.)

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Kenttä: Avoin. Rotat etelässä, suurhaltijat pohjoisessa. Haltijain alueella lännessä oli talo, idässä metsä. Rotilla oli vain kukkula lännessä.

Armeijalistat tulevat kohta.

Vuoro 1.

Kotkat, ratsut ja vaunu lähestyvät vauhdilla, muut tulevat verkkaisemmin. Taikojen kantama ei riitä, mutta Bolterit ampuvat 5 klaanirottaa isommasta ryhmästä.

Rotat tulevat vastaan. Orjat ja swarmit nopeammin kuin muut. Toinen insinööri vaihtaa ryhmää orjiin. 3 spearmania ammutaan salamilla (Ompas suolainen makkara epäterveellistä :wink:), klaanirotat idässä saavat death frenzyn. Dragon prince ja spearman ammutaan jezzaileilla. Kello aiheuttaa vihaa.

Vuoro 2.
Chariot ja Dragon princet rynnivät swarmiin. Kotkat liitävät armeijan taakse. Helmit kiertävät kukkulan ja lähestyvät rottien flankkia. Dispellaus on fiasko. Tuli polttaa 8 klaanirottaa, jotka pakenevat reunalle. Ratling gunilla ei ole suojaa, ja se ammutaan. Samoin 2 jezzailia, jotka juoksevat kentältä (tästäkö se alkaa :roll: ?). Cc:ssa toinen swarm tuhotaan.

Plaguepriest rynnii kotkaan. Toiset gutter runnerit eksyvät melkein ulos kentältä, mutta pääsevät rynnimään bolt throweriin. Rotat eivät rauhoitu. Maagi juoksee niiden mukana pois. Toinen maagi juoksee metsään lähelle haltijoiden keihäsmiehiä. Niitä sähköistetään 5, joiden seuraan liittyy 3 dragon princeä. Chariot ottaa 3 woundia ja swarm yhden. Dispel scroll kuluu. Warpflamer syttyy tuleen ja juoksee harmittomasti prinssien viereen. Ratling gun ampuu kotkan. Kello aiheuttaa vihaa. Kotka ja Boltiksen miehistö hakataan. Swarmi tallotaan.

Vuoro 3.

Silver helmit rynnivät pappiin, joka overrunnasi niiden eteen. Warlock poltetaan tulipallolla 4+ ward savesta huolimatta. 5 orjaa kaatuu bolt throweriin ja chariotin nuoliin, mutta orjat eivät seuraa jezzailien ja klaanirottien esimerkkiä.

Rotat etenevät ja peruuttellevat varovaisesti. Orjat saavat frenzyn ja dispel scroll lähtee. Kello aiheuttaa vihaa. Taas.

Vuoro 4.

Chariot ajaa yhtätoista orjaa päin. Prinssien lipunkantaja ja commander syöksyvät frenzy rottien kylkeen. Bolter liikkuu. Giant rat pudotetaan taialla. Chariot tappaa orjan. Tästä vihastuneena orjat pilkkovat chariotin (jos tämä jatkuu, teen orja-armeijan...). Komentaja häviää, mutta pysyy.

Toiset tunnelipojat scatteroivat metsään. Sieltä ne tulevat bolterin eteen. Gutter runnerit hyökkäävät keihäsmiesten kylkeen, orjat eteen. Seer miscastaa. Screaming bell ja seer ottavat str 10 hitin. Seer saa tehdä jatkossa kuutosella taikoja. Kylläpä naurattaa. Onneksi seer ei saa woundia, eikä kello hajoa. Ratling gun saa tupla ykkösen. Kello aiheuttaa jälleen vihaa, seer saa resonanssista woundin (koska tämä loppuuu :( ). Lähitaistelussa Maagi saa myrkkymiekasta ja heittää lusikan nurkkaan. Frenzy ja hatred orjat tappavat yhden spearmanin. Keihäät tappavat yhden orjan. Runnerit pääsevät pakoon, samoin orjat. Komentaja häviää taas, mutta pysyy.

Vuoro 5.
Orjat eivät pääse pakoon keihäsmiehiä. Helmit liikkuvat kelloryhmän taakse. 3 jättiläis rottaa ammutaan tulella. Bolter ei osu vieressään seisoviin gutter runnereihin (viime tappelussa sama juttu :wink: , runnerit ovat matrix-miehiä). Lähitaistelussa komentaja häviää, mutta pysyy.

Toiset gutter runnerit rauhoittuvat, toiset käyvät bolterin kimppuun. Jättiläisrotat yrittävät maagia ja 10 keihäsmiestä. Myrskyrotat käyvät toisten keihäiden kimppuun. Seer ei oikein käsitä taikojaan. Ratling gun räjähtää tupla kuutosella. Ensimmäisen kerran vihaa ei tule! Nyt kello hajottaa muutenkin tuhoutuvat bolt throwerin. Lähitaistelussa jättirotat ajetaan pakoon ja commander saa ensimmäisen woundin! Combat on melkein tasan, koska rottia on jo kuollut komentajaan ja tämän lipunkantajaan. Sitten viiden pisteen musikantti kilautta kelloa. Tämä on liikaa komentajalle, joka pakenee ja jää klaanirottien jalkoihin. Lippu meille! Lippu saadaan myös keihäsmiehiltä, jotka jahdataan kumoon. Ei kuitenkaan tarpeeksi nopeasti...

Vuoro 6.

Silver helmit jyräävät myrskyrottien taakse. Runnerit pakenevat swordmanien chargea (kyllä, niitäkin oli mukana!). Tulipallolla ammutaan jättiläisrotta (dispel tupla 1), mikä estää ryhmän rauhoittumisen seuraavalla vuorolla. Lähitaistelussa helmit voittavat viidellä. Rotat juoksevat kellon kanssa 8. Samoin silver helmit!! 800+ pistettä katoaa, keihäsmiesten lippu vallataan takaisin, vermineiden lippu viedään. Jees :D :D .

Viimeisellä vuorolla pöydällä on 10 spearmania ja niiden maagi, täyskuntoiset silver helmit 3 lipun kanssa, koko swordmaster unit, joka oli hieman poissaoleva koko pelin ajan. Rotilla on 12 klaanirottaa ja 2*3 gutter runneria (toiset rallyasivat vuoron alussa). Onneksi klaanirotat rymistelevät silver helmien kylkeen! Hopekypärät ajetaan maan tasalle, ja kaikki niiden 4 lippua viedään. Peli päättyy. Haltioilla on yksi pöydän neljännes, rotilla on 3 haltioiden lippua. Komentaja, jolla pure of heart oli, on kuollut.

Suurhaltiat: 1860
Skaven: 1701
Erotus: 159

Peli on tasan. Hauskaa oli, vaikka miscastailtiin, misfireiltiin ja juostiin kovaa. Klaanirotilla oli lopussa 6 lippua :D . Mitäs mieltä olitte pelistä ja raportista?
Viimeksi muokannut Amazing Slug, Ti 03.06.2003 18:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Skaven
grey seer, screaming bell, warpscrol, twisted crown 515
warlock engineer, storm demon, warpstone amulet, tech-arcana, warplock pistol 145
warlock engineer, tech-arcana 85
plague priest, plague censer, liber bubonicus, warpstone token 136 (yksin)
20 stormvermin, full cmd, umbranner, shields, ratling gun 300(kello ja seer täällä, samoin kalliimpi warlock)
25 clanrats, musician, standard, warpflamer(toinen warlock täällä)
20 clanrats, musician, standard, ratling gun
2 rat swarms
2 giant rat packs
7 warplcock jezzails
20 slaves, musician
3 gutter runner tunnelers, poisoned weapons 51
3 gutter runner tunnelers, poisoned weapons 51

High elves:

Commander, heppa, barding, dragon armor, lance, shield, radiant gem of hoeth 144
mage extra level, dispel scroll, ring of fury 180
mage extra level, 2 dispel scrolls, channeler 180
19 spearmen full cmd 239 (maagi täällä)
19 spearmen full cmd 239 (täällä toinen)

5 silver helms, heavy armor, standard, champion
15 swordmasters, full cmd, banner of sorcery
5 dragon princes, standard, drakenmaster, blessed tome, war banner 211 (commander täällä)
tiranoc chariot 85
repeater bolt thrower 100
repeater bolt thrower 100
great eagle 50
great eagle 50
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Hyvä raportti! Välillä näytti että skavenit häviävät mutta viimesillä vuorolla se korjaantui. (toi ihan mieleen mun matsin örkit vs. lizardmen)
Alandor
Viestit: 235
Liittynyt: Ma 11.11.2002 20:19
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja Alandor »

saako bolttis liikkua, en ole sitä miettinyt ( tiedän että sotakoneet voivat liikkua ) mutta olen mieltänyt sen niin että RBT:t eivät voisi ( niiltä puuttuu pyörät nimittäin )
"Victory loves prudence"
newbie
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 12.05.2003 15:42

Viesti Kirjoittaja newbie »

rbt ei pysty mun mielestä liikkuun, mutta sen täytyy aina kääntyä kohdettaan kohti joten se periaattessa liikkuu tosin vaan paikallaan kääntyillen
im the new kid in town so dont pick on me
newbie
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 12.05.2003 15:42

Viesti Kirjoittaja newbie »

ja oli muuten hyvä raportti tälläisiä lisää tänne!!!
im the new kid in town so dont pick on me
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Kyllä boltteria pystyy liikuttamaan. Jos ei pystys niin se lukis en säännöissä.
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

RBT voi liikkua (ne elffit kantaa sitä).

Todiste:

WHFB rulebook, sivu 118
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
newbie
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 12.05.2003 15:42

Viesti Kirjoittaja newbie »

oho sori en tullu kattoneeks vaikka tossa sääntökirjassa on nii vähän sivuja ;)
im the new kid in town so dont pick on me
bluebluesky
Viestit: 471
Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja bluebluesky »

Tuota peliä oli kyllä verrattoman hauska pelata. Luulin jo että voitin, mutta tuo silver helmien kuolema...Kyllä ne maksoivat itsensä takaisin (n. 1000pts.)
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Tappelussa oli muuten paljon epätodennäköisiä sattumia (enemmän kuin keskimäärin, luulisin). Yksi jota ei selostuksessa mainita, on helffien vuorolla 3, kun silver helmit rynnivät plague priestiin, eivät saa yhtään woundia kaasusta, mutta pappipa saakin. Sitten helmit aiheuttavat vielä yhden haavan ja tappoivat priestin. Luotin oikeastaan aika paljon siihen, että pappi tappaisi tai pidättelisi silver helmejä läntisellä flankillani. Mutta mitäs luotin.
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

High Magic rulettaa Skaveneita vastaan. Drain Magic/Fortune is Fickle lamauttaa Grey Seerin ihan kivasti, Flames of the Phoenix tappaa rottia ihan kivaa tahtia, varsinkin ne 50 orjaa jotka yrittävät valloittaa table quartereita tyyliin "me-ollaan-niin-säälittäviä-ettei-meitä-kukaan-huomaa"
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

Re: Viimeiseen juustoon (skaven vs. high elves 2000 p.)

Viesti Kirjoittaja rampale »

Amazing Slug kirjoitti:Dispel scroll kuluu.
Eikös sinulla ole periaatteena olla käyttämättä kääröjä? Vai oliko tuo haltioiden käärö, vai ovatko periaatteet joustavat ;)
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Re: Viimeiseen juustoon (skaven vs. high elves 2000 p.)

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

rampale kirjoitti:
Eikös sinulla ole periaatteena olla käyttämättä kääröjä? Vai oliko tuo haltioiden käärö, vai ovatko periaatteet joustavat ;)
Periaatteet pitävät. Huomaa, että scrolli kului minun vuorollani, joten sen on täytynyt kulua vastustajaltani (paitsi jos olisin miscastannut ja heittänyt sen "vastustaja castaa spellin" tuloksen, mutta niin ei käynyt). Omasta listastani ei edes scrolleja löydy, edelleenkään :wink: .
Antroid
Viestit: 10
Liittynyt: Ma 17.02.2003 23:35

Viesti Kirjoittaja Antroid »

Rottia vastaan ratsastava HE armeija on myrkkyä! Kun 3 str ei oikein tee mitään 2+ savea vastaan, ja ratsuväen rynnäkkö tekee pahaa jälkeä. Näin rotat juoksevat lähes aina. Viime pelissä voitin rotat massacrella. Tosin rotilta tuhoutui misfireen, magiaan ja ampumiseen kaikki sotakoneet, yhtä rattling gunia lukuunottamatta. Se yksi riittikin sitten tappamaan 6 silver helmiä...
delffi
Viestit: 26
Liittynyt: Ke 28.05.2003 09:01

Viesti Kirjoittaja delffi »

se oli mahtava raportti näitä lisää
Jerkkeri
Viestit: 173
Liittynyt: Ke 04.08.2004 00:37
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Jerkkeri »

yhdyn edelliseen puhujaan
Life is a bitch and then we die.
ChildGamez
Viestit: 340
Liittynyt: Su 14.12.2003 20:21

Viesti Kirjoittaja ChildGamez »

Oli todella hyvä raportti jota oli mukava lukea ja mielenkiinto säilyi alusta loppuun. Ainoa asia jota jäin kaipaamaan, oli debloyment ja se, etten oikein tiennyt missä mikin yksikkö milloinkin oli :D .
A person can't defeat loneliness.
Waiting for the rising of Chaos Dwarfs
Kaappari
Viestit: 54
Liittynyt: Ma 14.07.2003 19:08

Viesti Kirjoittaja Kaappari »

Hyvä raportti. Säilyi mielenkiinto loppuun asti :)
Eläminen on kallista, mutta siihen sisältyy matka auringon ympäri kerran vuodessa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”