Dark angel HQ buildit

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Pulautus Pallo
Viestit: 331
Liittynyt: Ke 29.06.2011 15:28

Dark angel HQ buildit

Viesti Kirjoittaja Pulautus Pallo »

Moi!
Eli onko DAngelle kehitelty vielä jotain buildeja? Kaikissa listoissa näkyy Belial/Librarian, usein kummatkin, mutta entä Chaplainit Ja Company masterit?
Normi chaplain aika sukka, kun saa +20pts Interrogaattorin, jolla +1W, +1A ja +1I.
Mutta millaista buildia Interrogatorilla tai Company masterilla kannattaisi pelata?
Itselle tuli mieleen Interrogaatille Mopo, Power fist & lighting claw(170pts). Hatettaa 4/5(charge) S8 AP2. Pitäs tappaa sankareita ja muita kestäviä.
Sama buildi Company masterille, jos tarvii WS6, eli Mopo, powerfist, stormshield & digital weapons (160pts). -1Attack ja vähän heikompi osumaan, mutta 10pts halvempi ja isompi WS & invu save. Ei voi olla laiton, jos oberon kerran näin on sanonut :D
Oberon kirjoitti:En ota kantaa brandiin mopossa, mutta fisti+claw-yhistelmä ei oo ihan paska. Lisäiskun saat ja mahiksen hakata voimalla jos vihun lyönnit ei pelota ja s4 ei riitä. Oon paperilla tykänny chainfist+lclaw-combosta termarilordilla. Molemmat on specialist weaponeita, en onnistunut näkemään "pakko olla samanlainen specialist weapon"-ehtoa, vain specialist weapon-ehdon asebonuksen saamiseen.
Mutta mitä muita buildeja käytetään? Ois kiva tietää millaisia muut ovat saaneet aikaan ja onko jotain FotM buildia etc...?
sutenööri kirjoitti: "Idioottien kanssa väittely on kuin pelaisi pulun kanssa shakkia: se kaataa nappulat, kakkaa laudalle ja lentää omien luokse kehumaan voitollaan"
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Dark angel HQ buildit

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Mitä ihmeen mtg:tä tästä pelistä on tullut?
Avatar
Morrslieb
Viestit: 268
Liittynyt: Ma 04.10.2010 01:02
Paikkakunta: Tampere

Re: Dark angel HQ buildit

Viesti Kirjoittaja Morrslieb »

Muuten hyvä, mutta company masterillä ei ole mopokorttia.

Masteri saattas toimia termari/stormshield/mace of redemptiolla, mutta itse tykkään enempi interrogaattorista.
Divination libra on eksynyt lähes jokaiseen listaan minkä olen lukenut.
Tech mariinikin saattaa vakuuttaa, etenkn kun se saa mopon allensa.

Itse en hirveästi spessuista perusta ja pelailen mieluummin ilman.
I am who I pretend to be
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Dark angel HQ buildit

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Eiköhän tuo listapuolen Azrael + kaartiblobi allies ole jo teh build über alles to end all builds aina seuraavan GK-kodeksin tuloon asti. Saanut jopa harkitsemaan DA Alliesin ulkoiluttamista kaartin rinnalla. (Jokin minussa haluaisi edelleen uskoa, että tuo 4++ fakutetaan pikapikaa koskemaan vain DA-unitteja joihin komentoora joinii, mutta GW ja minkäs teet siihen asti vaikka niin kävisikin...) Tosin soopelinkynnellä lentävä Sammael nyt on aina toimiva kombo kenen tahansa kanssa, varmaan jossain oli joku jonka mielestä deepstrikettävä AV14 fast skimmer on vielä tasapainoisempi kuin samaan pystyvä lantikka (tai LR Crusader).
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Dark angel HQ buildit

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Nii ja siehän muistat että 2 HP:n auto on 200 pinnalla huono diili kun aseetkin on paskemmat kuin sillä 3/4+ eternal warriorilla jolla plasma cannon ja ap2 mc power weapon? On jopa IC nykyisin, eli saa ryhmään piiloon. Ihan sama mikä pelti, kyllä se putoaa jos on pudotakseen, mopo vaan tekee enempi kuin speeder eikä voi kuolla laakista,tarttee vähintään 3 laakia.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Dark angel HQ buildit

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

jamovoima kirjoitti:Mitä ihmeen mtg:tä tästä pelistä on tullut?
Ainahan tää on ollut MtG figuilla. Tai no jossain välissä tässä oli myös järkeä, mutta nykyään tässä ei ole enää edes sitä järkeä mitä MtG:ssä on.

Mutta tässä nyt tainnu tulla kaikki järkevät kombot Masterille, eli Thunderhammer/Mace, Stormshield ja Artificer armour. Ongelma tässä vain on, että Belial tekee kaiken mitä tämä masteri tekee ja lisäksi muutakin ja paremmin, joten en näe ainakaan itse kilpailulliseen listaan Masterilla sijaa, ellei Belial ole kielletty. Muutoin tuolla setillä mennään.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”