Sivu 1/1

Attacks generated by attacks

Lähetetty: To 24.07.2014 18:02
Kirjoittaja The Captain
http://privateerpressforums.com/showthr ... -abilities

Eli hyökkäykset, jotka ovat seurausta toisesta hyökkäyksestä (berserk, quick work, jne.) näköjään irtoavat Attack Resolution Chartin pyhästä sanasta omiksi instansseikseen, joten toisin kuin tähän asti on pelattu, niiden välissä saa käyttää any time abilityjä. Eli hyökkäys on "resolved" ennen kaavion vaihetta 12.a.

Tämä onkin sitten heti herättänyt joukon valideja kysymyksiä, joten kokonaiskuva on tällä hetkellä vaiheessa "checking".

Tavallaan oli helpompaa ja yksiselitteisempää, että hyökkäys ei ole "resolved" ennen kuin kaikki sen seuraamukset on hoidettu loppuun, mutta ymmärrän myös ajatuksen siitä, että kaikki hyökkäykset päätyvät tasa-arvoiseen tilanteeseen eikä yhden hyökkäyksen resolvaaminen veny jonnekin hamaan tulevaisuuteen ketjussa triggeröityvien hyökkäysten ym. efektien takia (side step - defensive strike - retaliatory strike - quick work - Kovaas spawnaa - original attack is resolved).

Saa nähdä, mitä tuosta seuraa. Tällä hetkellä lähinnä hämmennystä.