
Itämeren punalippulaivaston tiedustelu on onnistuneesti paikantanut saksalaisen saattueen Itämerellä matkalla Königsbergistä Ouluun. Saattue kuljettaa lastinaan vahvistuksia ja materiaalia Pohjois-Suomessa hyökkäävälle XXXVI vuoristoarmeijakunnalle. Itämeren punalippulaivaston ilmavoimat saavat välittömasti käskyn iskeä saattuetta vastaan käytettävissä olevin voimin.
Saattueeseen kuuluu kolme alusta, kaksi rahtilaivaa ja saattajana toimiva Kriegsmarinen hävittäjäalus. Saattueella on Luftwaffen hävittäjiä ilmasuojana.
Skenaario: convoy attack
Neuvostiliitto hyökkää, Luftwaffe puolustaa
Points level: 160
Neuvostojoukot: (Itämeren punalippulaivaston ilmavoimat)
3 x SB-2 (late) pommittajia joissa 6 x 100 kg pommit, 39 pts kpl
2 x MiG-3 hävittäjiä, 20 pts kpl
Saksalaiset joukot: (Luftflotte 1)
4 x Messerschmidt Bf 109 E, 20 pts kpl
1 x Messerschmidt Bf-110 D, 30 pts kpl
Saattue:
1 x destroyer (Z 31), 100 pts
2 x Merchantman (MS Hamburg ja MS Alexander von Humboldt), 50 pts kpl
Voittoehdot:
Voitto ratkaistaan voittopisteillä. Niitä saadaan suuraavasti suhteessa pistemääriin:
- Saksalaiset saavat pisteitä pudotetuista (100%) ja vaurioitetuista (50%) neuvostokoneista.
- Neuvostoliitto saa pisteitä pudotetuista saksalaisista koneista (75%, lentäjän selviytyessä 50%), upotetusta rahtialuksesta (200%, vaurioitettu 50%), upotetusta hävittäjäaluksesta (100%, vaurioitettu 30%).
Saattue:

Kolme saksalaista alusta kyntää heinäkuista Itämerta kohti pohjoista. Alusten miehistöt ja kahden ilmasuojana lentävän Bf-109 E:n tarkkailevat jännittyneinä horisonttia…
Viholliskoneita näkyvissä:

Kokenut taistelulentäjä Feldwebel (vääpeli) Müller havaitsee hyökkääjät ensimmäisenä. ”Achtung! Iivanoita kello neljässä!”. Saksalaiskoneet kaartavat kohti havaittuja neuvostokoneita, kahta MiG-3:a. Hävittäjä Z 31:n ilmatorjuntamiehet ryntäävät taisteluasemiinsa.
Kontakti:

Kärkenä lentävien MiG-3 hävittäjien perässä seuraa SB-2 pommittajia. Taisteluun kaartavat saksalaiset saavuttavat hetkessä neuvostohävittäjät. Konekiväärien ja konetykkien valojuovat halkovat taivasta. Osuminen suoraan edestä on vaikeaa ja koneet syöksyvät toistensa ohi. Neuvostokoneista kersantti Yashinin MiG-3 vaurioitui osumista.
Ohilento:

Vääpeli Müllerin Bf-109 E syöksyy neuvostomuodostelman keskelle. Pommittajien ampujat tulittavat vimmatusti ShKAS-konekivääreillään, mutta ohi lentävään hävittäjään ei ole helppo osua.
MiG-3 (ylikersantti Gavrilov) ja Bf-109 E (luutnantti Schmidt):

Toisen Bf-109:n pilotti, luutnantti Schmidt arvioi tilanteen huonosti ja joutuu kääntämään koneensa ottaakseen lähestymisen uudelleen. Schmidt saa peräänsä kersantti Yashinin MiG-3:n, mutta koneilla on sen verran korkeuseroa että tulitus ei tuota tulosta. Hävittäjä Z 31 avaa tulen pitkän matkan ilmatorjunnallaan, mutta kranaatit eivät aiheuta vahinkoa.
Luftwaffen reservit:

Luftwaffen operaatiokeskus on ohjannut paikalle lisää saksalaishävittäjiä. Saattueen länsipuolelta taistelualueelle lentävät kaksi Bf-109 E:tä ja yksi raskaampi Bf-110 D.
Melee:

Neuvostopommittajien lähestyessä saattuetta sen yläpuolella raivoaa villi ilmataistelu. Kersantti Yashinin MiG-3 lentää suoraan juuri saapuneita saksalaiskoneita kohti, suoraan tulen keskelle. Luoteja ja konetykin ammuksia iskeytyy tuomittuun MiG-3:een. Vääpeli Braunin Bf-110 D antaa viimeisen iskun. Neuvostohävittäjä aloittaa pitkän kontrolloimattoman syöksyn kohti kaukana alhaalla siintävää Itämerta.
Pommitus (kersantti Chislenko):

Ensimmäiset neuvostopommittajat ovat saavuttaneet saattueen. Luutnantti Protasov ja kersantti Chislenko antavat avaavat pommiluukut ja antavat pommittajille käskyn asittua pommitähtäimen ääreen. Vielä muutama pitkä sekunti ja pommit irtoavat…
Luutnantti Protasovin SB-2 lentää suoraan hävittäjä Z 31:n keskiraskaaseen ilmatorjuntaan! Kranaattien sirpaleet repivät runkoa ja hetkessä kone on muuttunut palavaksi romuksi joka iskeytyy harmittomasti mereen.
Ohi!:

Protasovin koneen tuhoutuessa kersantti Chislenkon SB-2 pudottaa kuitenkin pommilastinsa… mutta kaikki pommit nostattavat vain vesipatsaita MS Hamburgin ympärillä. Kersantti Chernikovin SB-2 valmistautuu pommitushyökkäykseen Kriegsmarinen hävittäjäalusta vastaan. Ilmatorjunta Chernikovin koneen ympärillä on kovaa ja kone ottaa osumia mutta pysyy vielä ilmassa…
Saksalaiset hävittäjät aloittavat kaarroksen takaisin kohti saattuetta. MiG-3 (Gavrilov) ja Bf-109 E (Burgmann) vaihtavat muutamia sarjoja, mutta ohi.
Pommitus (kersantti Chernikov):

Neuvostoliittolaiset ovat menettäneet yhden pommittajan ja toinen pudotti pomminsa ohi. Kersantti Chernikovin SB-2:n olisi nyt aika pelastaa tilanne, joka kieltämättä alkaa näyttää vaikealta. Toisaalta yhdenkin laivan upotus saattaa riittää.
Pommittaja hikoilee tähtäimensä ääressä ja painaa laukaisunappia… Pommit putoavat… Ja vesi saksalaisen hävittäjäaluksen ympärillä nousee vesipatsaina ilmaan! Kaikki pommit ohi! Kersantti Chernikov näyttää miten neuvostoliittolainen sotilas osaa kiroilla.
Voimasanojen tulva päättyy kuitenkin Z 31:n ilmatorjunnan saadessa vaurioituneen pommittajan jyvälle. Osumat repivät Chernikovin SB-2:n kappaleiksi.
Toinen pommittaja, kersantti Chislenkon SB-2, on saanut peräänsä vääpeli Müllerin Bf-109 E:n. Kokenut vääpeli tulittaa konetykeillään ja konekivääreillään sarjan toisensa jälkeen, mutta neuvostokone väistelee sarjoja kuin noiduttuna.
Syöksy!:

Ylikersantti Gavrilov on nähnyt tilanteen kehittymisen. Hyökkäys on epäonnistunut, se on tapahtunut tosiasia. Hänellä voi kuitenkin ehkä olla mahdollisuus ainakin koettaa vaurioittaa rahtialuksia.
Gavrilov painoi MiG-3:n nokan kohti merta. Meren pinnan lähestyessä huimaa vauhtia Gavrilov veti ohjaussauvan taakse ja Mikulin-moottorin ulvoessa kuin viimeistä päivää oikaisi koneen aivan aaltoja hipoen. Sormi aseiden laukaisunapilla Gavrilov syöksyi ilmatorjunnan räjähdysten läpi kohti hävittäjäaluksen edessä merta kyntävää saksalaista rahtilaivaa.
Luutnantti Schmidt ei ollut tähän mennessä vielä ampunut taistelussa laukaustakaan. Häpeä poltteli nuoren luutnantin korvia. Äkkiä Schmidt huomasi edessään merenpinnassa kiitävän MiG-3:n. Nyt olisi aika avata tili! Schmidt käänsi hävittäjänsä syöksyyn… Meren pinta lähestyi vauhdilla. Oikaiseminen jäi kuitenkin sekunnin liian myöhäiseksi. Bf-109 E iskeytyi meren pintaan kuin meteori.
Viimeinen hyökkäys:

Kersantti Gavrilovin MiG-3 syöksyi hävittäjä Z 31:n kylkeä hipoen kohti saksalaista rahtilaivaa. Ilmatorjuntakranaattien sirpaleet ja konekiväärien luodit pyyhkivät konetta. Gavrilov avasi tulen UBS- ja ShKAS-kovekivääreillään, pippuroiden vimmatusti laivan perää. Seuraavalla sekunnilla ilmatorjunta viimein sai kuolettavan osuman neuvostohävittäjään. MiG-3 hajosi kappaleiksi meren pinnassa.
MS Alexander von Humboldtilla merimiehet ryntäsivät tutkimaan vaurioita. Ne olivat jääneet pintavahinkojen asteelle.
Saksalaisten hävittäjien lentäjät näkivät kaukaa alapuolellaan tapahtuneen epätoivoisen hyökkäyksen mutta eivät pystyneet vaikuttamaan tilanteeseen mitenkään.
Viimeiset laukaukset:

Kersantti Müllerin aseet olivat tyhjät. Neuvostohyökkäys oli kuitenkin jo torjuttu. Avaten kaasun täysille Müller ohitti takaa-ajamansa SB-2:n ja aloitti matkan takaisin lentokentälle. Taistelusta selviytynyt SB-2 ampui yläampumostaan vielä viimeiset sarjat hävittäjän perään ennen kuin katosi itsekin pilvien sekaan turvaan.
Lopputulos:
Saksan voittopisteet: 2 x 39 (SB-2) + 2 x 20 (MiG-3) = 118 pts
Neuvostoliiton voittopisteet: 1 x 20 (Bf-109 E) x 75% = 15 pts
Erittäin selvä voitto Saksalle.
Huomioita:
Vaakapommittajilla on tosiaan vietävän vaikea osua laivoihin. Se tosin oli pelaajilla tiedossa jo ennen peliä ja on ilmeisesti historiallinen tosiasia. Kaksimoottoriset pommittajat kastivät suht hyvin osumaa. Molemmat pudotetut ottivat aluksi osumia hävittäjiltä ja hävittäjäaluksen it viimeisteli sitten tuhon. Ja ilmatorjunnasta puheenollen, Z 31:n ilmatorjuntamiehille on luvattu ylimääräinen kierros snapsia. Sen verran hyvin ampuivat. Toisaalta laivan it-aseistuskin on aika hyvä. Luftwaffen lentäjät puolestaan eivät tänään suuria sankaritekoja tehneet ja luutnantti Schmidtin epäonninen syöksy mereen toi neukuille ainoat voittopisteet.
Ja vielä maininta kuvia tarkkaan katsoville… Joo, flying baset unohtuivat toisen pelaajan kotiin, joten lentokoneet tasapainoilivat noppien päällä. Tulisektorit arvioitiin sitten hyvässä herrasmieshengessä. :)