Yksi insprioivimmista jutuista hetkeen figurintamalla on ollut otsikon mukainen "AOS28-kollektiivi", joka on hiljattain syntynyt ja kasvaa ainakin fb-ryhmän perusteella kovaa tahtia.
Ideana on sama kuin mitä Inq28 on tehnyt 40k puolella, eli vähemmän esillä olevan taustamateriaalin tuominen figumuotoon. Eli kaikenlaiset matalan profiilin mutantit, seikkailijat, yms. Sigmarin ajan maailma antaa tähän erinomaisen lähtökohdan, koska maailma on niin avoin ja jättää paljon tilaa mielikuvitukselle. Toisaalta fluffin hyvin korkea fantasiataso tuo oman mielenkiintoisen vivahteensa mukaan. Millainen on jokamies maailmassa jossa kaupungit ulottuu useammalle "planeetalle", kääpiöt asuu ilmalaivakaupungeissa ja jumalat kävelee maanpäällä.
Aiheesta on pari aika hyvää blogipostausta josta pääsee paremmin jyvälle mistä hommassa on kyse, kuin mitä ikinä osaisin kirjoittaa:
http://www.exprofundis.com/dark-age-sig ... ted-aos28/
http://www.exprofundis.com/age-of-sigma ... h-fantasy/
(Tämä blogi kannattaa muutenkin tutkia, todella hienoja figuja)
https://secretsofthevoid.wordpress.com/ ... ching-out/
ja tietty fb-ryhmä (jossa mm. John Blanche ja monia muitakin GW:n taide/skulptauspuolen väkeä vaikuttaa):
https://www.facebook.com/groups/AoS28/
Tärkeä osa on tietty myös HInterlands skirmish-sääntöpaketti:
http://www.tga.community/forums/topic/5 ... al-realms/
Jos aiheesta löytyy enemmänkin kiinnostuneita, voisi olla ihan hauska esimerkiksi Ropeconiin järjestää joku pieni pelimuotoinen miittinki. Itselläni on työn alla vähän aiheeseen sopivaa projektia ja tämäntyylinen juttu voisi ennestään inspiroida suurempiin suorituksiin.
[AoS] AOS28 - Dark Age of Sigmar
- Hammerheart
- Viestit: 3207
- Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
- Paikkakunta: Espoo
Re: [AoS] AOS28 - Dark Age of Sigmar
Vaikuttaa kyllä aika päheälle! Konversiot on kyllä semmoinen puuha, missä GW:n ukot loistaa ja sen vaaliminen kuulostaa hienolta. Mulla voisi jopa olla sopiva ajatus, mistä lähteä moista pakertamaan. Harmi vaan, että pitää rekisteröityä taas jonnekin, että saa ladata säännöt.
Edit: ...etenkin kun tuo rekisteröityminen on saatu niin hankalaksi, että se ei edes onnistu (confirmation email ei tunnu saapuvan tunninkaan odottelun jälkeen). Hyvin tehty!
Edit: ...etenkin kun tuo rekisteröityminen on saatu niin hankalaksi, että se ei edes onnistu (confirmation email ei tunnu saapuvan tunninkaan odottelun jälkeen). Hyvin tehty!
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.