Karanteenimaalaus, kierros 11, "valo"

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Karanteenimaalaus, kierros 11, "valo"

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Kuulemma nyt on vuoden valoisin päivä eli kelpaa katsella loistavan karanteenimaalauksen uusimpia saavutuksia. Kierroksen 11 (15.-21.6.) teema on siis "valo", jos tämä ei vielä ehtinyt kaikille valjeta. Olkaa hyvät ja hehkuttakaa.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Karanteenimaalaus, kierros 11, "valo"

Viesti Kirjoittaja The Captain »

KUVA

Höyryfantasiapaladiineja höyryfantasiahaarniskoissaan, eli Warmachinen "Flame in the Darkness" -teema-armeijan Order of Illumination Resolutes -yksikkö. Nimihirviössä pitäisi olla valoa riittämiin.

Maanantaina tuntui, että ei näitä viikossa kerkeä. Keskiviikkona tuntui, että hyvinhän nämä etenevät, helposti valmistuvat. Perjantaina rupesi taas tuntumaan kiireeltä.

Välissä (washien kuivumista tms. odotellessa) kerkesin kuitenkin suttailla muutakin:
KUVA
Washi, washi, washi, drybrush, valmis. Työvaiheisiin upposi yhteensä ehkä puoli tuntia, plus sinitarran nyppiminen pois pohjasta maalauksen päätteeksi. Tolpat ovat Mythic Battles: Pantheonin "maastoa", eli jotain Olympos-vuoren temppelin raunioita mukamas. Jokainenhan toki näkee yhdellä silmäyksellä, että pylväät ovat oikeasti roomalaista tyyliä.

Palautuslomake:
- Oletko maalannut (K/E)?: K
- Toteutatko viikon teemaa (K/E)?: K
- Maalasitko enemmän kuin minimisuorituksen (K/E)?: K
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Laava
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 27.08.2002 14:32
Paikkakunta: Tampere

Re: Karanteenimaalaus, kierros 11, "valo"

Viesti Kirjoittaja Laava »

Tämä otti n. 1,5 viikkoa, joten ei teema mielessä ehtinyt saada mitään valmiiksi, ja edeltävä viikko haasteesta jäi väliin. Gallerian puolella lisää kuvia. Kourallinen flamereita on tuossa päivää vaille valmiina, mutta en jaksanut eilen illalla niiden kanssa enää säätää. Olut ja Morse kiinnostivat enemmän siinä kohtaa.

loc1.jpg
loc1.jpg (297.61 KiB) Katsottu 509 kertaa
"Born to RUNE"
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: Karanteenimaalaus, kierros 11, "valo"

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Nyt tuli tällaista.

Kuva

Haasteen järjestäjän ominaisuudessa olen yrittänyt välttää vahvan uskonnollisia teemamääritelmiä, vaikka monilla kevätkauden pyhistä nykyään onkin kirkollinen tulkinta. Myöskään ikiomasta näkökulmastani en varmaan sellaisiin ryhtyisi. Sen sijaan armeijan maalaajana en näe syytä pidättäytyä tästä konseptista, kun kirkko on mukana listassa sekä tuotetarjonnassa. Kasakka-armeijan nostoväkeen voi sisällyttää yhden ständin ortodoksimunkkeja, jotka nostavat johdatuksellaan yksikön motivaatiota ja moraalia pykälän verran.
  • Helppo osuus: Tarkistin huolella sekä modernit että historialliset referenssit. Kyllä se vain niin on, että munkkien pukukoodissa musta on vanha musta. Erottuvat käänteisellä tavalla kasakoiden kirjavista asuista. Helpoimmat värivalinnat mitä tässä armeijassa on tullut vastaan.
  • Melko helppo osuus: Lippu tuli printtinä blisterissä. Ei tarvinnut kuin lakata ja taivutella. (Ja hahmottaa, missä asennossa ja vaiheessa se meneekään tuohon tolppaan kun kaksipuolisen, täyspitkän lipun molemmat puolet pitää saada tolpan eteen eikä poikkipuu mahdu reiästä.)
  • Ei-helppo osuus: Ikoni ei tullut printtinä, eikä täällä ole nyt tulostintakaan. Tuskaisimmat 15 neliömilliä mitä tässä armeijassa on tullut vastaan.
Tiedättekös muuten miksi kyseisten hahmojen päät loistavat valoa? No teeman vuoksi tietenkin.

Ja ettei tarvitsisi mennä toista kertaa käppäisellä yhden komentoständin panostuksella, tein muun säädön ohessa yhden paketillisen tuollaisia kirkon kylmäasemia tien varteen laitettavaksi. Ehkä tässä jo minimi ylittyy? Jotain sammalta saatan vielä pistää myös katoille ja muille pinnoille. En osannut vielä päättää määrää ja laatua. Kai näillä silti jo pelaa.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”