Sivu 1/9
Helsinki GW Store
Lähetetty: La 13.09.2003 17:45
Kirjoittaja Cacodemoni
GW siis aukesi tänään Helsingissä. No, paikalla olleet, miltä vaikutti? Oliko tapahtuman kunniaksi avajaistarjouksia? Mitä ostit, vai käytitkö tilaisuutta hyväksi ja tilasit Store Order Pointista tavaraa? Vai tuetko muita liikkeitä, kuten Fantsua tai Mustaa sutta?
Lähetetty: La 13.09.2003 17:49
Kirjoittaja Grotsky
Ei siellä ollu mitään ihmettä... Ei edes avajaistarjouksia

. Olihan se kuitenkin toisaalta kiva, että se GW aukes viimein.
-My 50 cents
Lähetetty: La 13.09.2003 18:12
Kirjoittaja baretul
Eiks nää pitäis laittaa siihen tälle tarkotettuun topicciin

. Niin siitä maalauskisasta niin ei sellasta ole kuulemma ollut mitään puhetta, mutta ne kuulemma tekee sellasen kuiteski jossain vaiheessa.
Lähetetty: La 13.09.2003 18:25
Kirjoittaja Riio-Kola
Joo no onhan sekin kauppa, toivon nyt vaan ettei musta susi ja fantasiapelit menetä kokonaan figumyyntiään.
Eivät tainneet siellä puhua suomea ollenkaan vai käsitinkö väärin?
Lähetetty: La 13.09.2003 18:27
Kirjoittaja StaG
Kyll ne vähän puhui, mutta -(manager)- ei varmaankaan paljon vielä osaa, muuttanu suomeen 1v sitte. ja siel oli kok. suomalaisii ja sit englantilaisia tms.
Lähetetty: La 13.09.2003 18:30
Kirjoittaja baretul
Joo osaahan ne myyjjät suomea, mutta ei se mikä lie manageri, eli sielä saa siis ihan normalisti suomeks palvelua

(miettikääs nyt suomessa liike jossa pitää puhua englantia

).
Lähetetty: La 13.09.2003 18:40
Kirjoittaja Ghe'dahlg
"This is Games Workshop game. Leave all logic and common sense at the door."
Ja silleen

...
Lähetetty: La 13.09.2003 19:05
Kirjoittaja Cacodemoni
No pöh, ei avajaistarjousta? Itse muistan vielä ajan kun White Dwarfit oli pullollaan £5-£25 arvoisia etusetelejä aina kun uusi GW avattiin, ja tietenkin osta 3 maksa 2!
Lähetetty: La 13.09.2003 19:27
Kirjoittaja VC
Tosiaan. Avajaistarjousten puuttuminen jäi kyllä ahdistamaan ihan tosissaan. Nyt vain kaikki heti kirjoittelemaan GWn johdolle mailia ja avautumaan asiasta! Kansalaisaktivisuutta kehiin.
Lähetetty: La 13.09.2003 19:57
Kirjoittaja Nysse
Ku Managerin kanssa höpisin siellä niin se sano et maalauskisa järkätään nyt ainakin jouluna ja jossain vaihees kesälomia. Sit siel on turnauksia 3-4 kipaletta per vuosi, ajankohdista ei tietoa. Games night on torstaisin, eli 1000pts armeija mukaan ja vaan pelaamaan. Tällä hetkellä ei tarvi siihen ilmottautua ku puhelinta niillä ei vielä ole.
Lähetetty: La 13.09.2003 20:23
Kirjoittaja Ari
Olin siellä, ja vähän harmitti kun Forge Worldin tuotteita ei saa tilattua ilman luottokorttia

. Mitkäs on muuten liikkeen aukioloajat, en nähnyt niitä missään? Ja monenko aikaan toi Games Night on?
Lähetetty: La 13.09.2003 20:27
Kirjoittaja mr.tp
(olen masentunut) Siellä myyjä kyseli että haluaako joku pelata pikku pelin space marines vs Deldar. Minun olisi pitänyt saada sergeant päästä päähän jossain neljässä vuorossa. No kuten arvata saattaa hävisin koska aika loppui kesken. Ja suurin osa myyjistä ovat brittejä. Oli siellä muutama suomalainen mutta kun suurin osa väestä katosi joskus neljän maissa niin myyjät seisoskelivat keskellä kauppaa ja juttelivat iloisesti englantia.

. Muuten kiva kauppa. And who needs some stupid avajais tarjous?
Lähetetty: La 13.09.2003 20:40
Kirjoittaja VC
mr.tp kirjoitti: And who needs some stupid avajais tarjous?
No me köyhät opiskelijathan niitä kaipaillaan
Ymmärtääkseni myös tuo kieliongelma(?) ratkea amyös ajan kanssa, kunhan vain saavat kaalittua tarpeeksi myyjiä suomesta.
Olin siellä, ja vähän harmitti kun Forge Worldin tuotteita ei saa tilattua ilman luottokorttia .
Siis miten niin ei? Eikös se instore mail toimi niin, että maksetaan kassalle?
Lähetetty: La 13.09.2003 20:45
Kirjoittaja Ari
VonCarstein kirjoitti:Olin siellä, ja vähän harmitti kun Forge Worldin tuotteita ei saa tilattua ilman luottokorttia .
Siis miten niin ei? Eikös se instore mail toimi niin, että maksetaan kassalle?
Kysyin asiaa ja vastaus oli että jos haluaa FW:n kamaa, niin tarvitaan luottokorttia. GW:n omasta mail orderista tilaaminen onnistuu kuitenkin normaalisti.
Lähetetty: La 13.09.2003 20:50
Kirjoittaja Abu
Pistäydyinpä siellä itsekin. Henkilökunnasta taisi olla kaksi suomalaisia, loput brittiläisiä. Tiedättekö ovatako nuo britit siellä ihan tulevaisuudessakin vai onko tarkotus myöhemmin palkata suomalaisia?
Itse kysyin työharjoittelupaikkaa suomalaiselta kauppiaalta, sanoi että ihan hyvin voisinkin tulla, apua kun kuulemma aina kaivataan. Neuvoi kysymään tältä managerilta... Hmm, mitäköhän on englanniksi työharjoittelu...

Lähetetty: La 13.09.2003 21:09
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Working practice?
Managerin nimi taitaa olla Dil
Puokin näyteikkunassa on vissiin sen Balrog
Lähetetty: La 13.09.2003 21:34
Kirjoittaja Abu
Jaa, pistäydynpä paikan päällä maanantaina jommankumman vanhempani kanssa, eiköhän homman pitäisi niin hoitua.
Lähetetty: La 13.09.2003 21:45
Kirjoittaja Ithirion
Siis siellähän on yksi englantilainen joka on se manageri, nimeltään Dean (kai). + 2 suomalaista myyjää.
Ne loput englantilaiset oli Hollannista ja Norjasta ja ne kai lähtee sieltä piakkoin että maanantaina pitäisi olla vaan manageri ja sillai.

Lähetetty: La 13.09.2003 22:06
Kirjoittaja Walloittaja
Mistäköhän email osoitteesta tuon suomen GW:n tavoittaisi?
Lähetetty: Su 14.09.2003 00:50
Kirjoittaja Humie
Ne anto vähän ristiriitast tietoo ne myyjät (ei ihan tienny), mut tän onnistuin saamaan kasaan:
1) Liike avaa jotenki "virallisesti" sit puolen vuoden kuluttuu, ku Suomalainen GW asiakaskunta on saatu kasaan. Sit vast niiden kuulemma kannattaa pistää avajaistarjouksii, jonka ne kuulemma myös tekee.
2) Sinne tulee joku Beginners Night ja Veterans Night joillekki päiville, mut ajankohdat ei ollu viel varmoja.
3) Dean (manageri) kuulemma päättää massa-ostos (yms.) alennuksist.
4) Ainaki osa noist myyjist oli siel nyt vaan väliaikasesti, kunnes paikalle saadaan Suomalaisii (varmaan ne oli raahattu ulkomailt, jotta paikan pystytys vois sujuu).
5) Pelejä saa luultavasti pelata millon haluu, mut pitää olla maalatut ja sopivan kuvaavat armeijat.
Ja sit "My 5 cents":
Liikkeen tuotteet ei ihan viel ollu järjestykses, eikä tuotevalikoima ollu kovinkaan kummonen. Uskon kummiski et tää hoituu edes jotenki, kuhan liike saa lisää aikaa järkätä itsensä kuntoon.
Pelipöytii oli mun mielest paremmin ku Helsingin Fantsus, ja on kiva et on korkee vaatimus standardi käytetyille armeijoille, mut ei ne kyl kovin isoi ne laudat tainnu olla.
Kyl mun mielest olis asiallist saada jotain bonus osto pisteit, tai määrä alennuksii. Uskon kummiski et näit viel tulee (kaikis muis GW:eissa jotka oon nähny on tälläset ollu).
Odotan innolla erilaisii tapahtumii, mut luulen et jossain "Veteran's Night":issa ja muussa tulee kyl olee liian ruuhkast, et oikeestaan mitään pelejä pääsis pelaamaan.