"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Imperial Guard Rough Riders ?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Servant
Viestit: 161
Liittynyt: Su 15.12.2002 14:51
Paikkakunta: Mikkeli

Imperial Guard Rough Riders ?

Viesti Kirjoittaja Servant »

Toissapäivänä ostin codexin ja nyt on pari listaakin tehty (niistä myöhemmin..) Nämä ratsukot on kyl mielestäni nyt todella monikäyttöisiä,
muunmuassa tuo lantikan lahtausryhmä (2x meltagun+ meltabombs).

Omaan armeijaani tein tämmöisen viritelmän näistä, counter-assaulttiin tai muuten vaan häröilemään

Rough Rider Squadron @ 181pts.

1 veteran sergeant
Honorifica Impearilis Mundus, refractor field (ei kuole lättyihin?, muuten aika turha..)

9 Rough Riders
vox-caster (armeijassa senior officer iron disciplinella ja master voxilla..)

Hunting lances

Special Equipment: Carapace Armour

Onhan tämä hieman kalliin puoleinen unitti, mutta assaultissa 22 strena 5 initiative 5 power weapon attackia ei voi olla huono.

Onko oikeasti kannattava, ja vaihtoehtoisia countterball unitteja ? Tällä on kuitenkin nopeuttakin ihan kiitettävästi.
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Re: Imperial Guard Rough Riders ?

Viesti Kirjoittaja Ari »

Servant kirjoitti:vox-caster (armeijassa senior officer iron disciplinella ja master voxilla..)
Iron Discipline ei toimi vox-casterilla, vain jos yksikkö on 12" päässä upseerista niin Iron Discipline toimii.
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

vox-caster (armeijassa senior officer iron disciplinella ja master voxilla..)
Tuokin on vähän turhempi upgrade koska veteran kessun Ld on kuitenkin 9 :)

Mutta mitä yksikköön tulee niin se on todellakin tappava roolissaan. suht harva vihulainen kun edes lyö I5 saatikka sitten I6. pistehinta vähän kallis mutta hyvästä kannatta maksaa, vai? :wink:
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Servant
Viestit: 161
Liittynyt: Su 15.12.2002 14:51
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Servant »

Tämä on kyl ulkomuistista mutta eikös iron discipline mene jotenkin näin että unitti joka käyttää sillä varustetun officerin ld:tä se hyötyy tuosta iron disciplinestä ?

Itse ajattelin että nämä tekee jostain fantsun cavalrystä (plus cadian osia) kun noille on tuo carapace armourkin mistä mainitaan codexissakin että "feral platemail.."
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Servant kirjoitti:Tämä on kyl ulkomuistista mutta eikös iron discipline mene jotenkin näin että unitti joka käyttää sillä varustetun officerin ld:tä se hyötyy tuosta iron disciplinestä ?
Kyllä. Taisi itselläni tulla virhe tuossa Iron Discipline asiassa, tarkistin codexista ja vain standardien ja trademark itemien vaikutus ei "kuulu" vox-casterista.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”