WH: Armeijoiden maalauksesta

Aloittelijatason kysymykset miniatyyrien maalaamisesta, kokoamisesta tai maaston rakentamisesta.
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

WH: Armeijoiden maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Kysymys kuului, voiko Marine Chaptereita maalata oman mielensä mukaan, vai pitääkö maalata kuten ne ovat codexeissa.

Vastaus on, että tässä pelissä kaiken saa maalata juuri niinkuin haluaa. Voit esim. maalata Marinet Blood Angelien näköisiksi, ja pelata niillä Black Templareiden säännöillä. Tämä tosin saattaa aiheuttaa närää vastustajassa.

Ketään ei voi pakottaa (eikä missään pakotetakkaan) maalaamaan mitään mitenkään. Eli armeija ei ole yhtään vähempää esim. Black Templareita vaikkei ne olisikaan mustia valkoisilla olkatoppauksilla.

Haluan kuitenkin korostaa, että tärkeä elemetti armeijan maalauksessa on yhdenmukaisuus, joka lähtee baseista. Jos koko armeijalla on samanlaiset baset, tuo se jo yksistään sen yhteenkuulumisen tunteen, vaikka osa tyypeistä olisikin erivärisiä (punaiset Berserkerit muuten mustassa black legion armeijassa esim.).

Sama koskee myös muita armeijoita (Esim Chaoksen Night Lordien ei tarvitse olla juuri Regal Bluella maalattuja, tosin legionin luonteen vuoksi tumma väritys olisi parempi kuin vaalea).
Viimeksi muokannut Matti N, Ke 22.10.2003 16:58. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Armageddon
Viestit: 586
Liittynyt: Ti 18.06.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Re: Armeijoiden maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Armageddon »

Weekender kirjoitti:Vastaus on, että tässä pelissä kaiken saa maalata juuri niinkuin haluaa. Voit esim. maalata Marinet Blood Angelien näköisiksi, ja pelata niillä Black Templareiden säännöillä.
Pieni tarkennus: kaveriporukassa noin voi siis tehdä, GW:n Grand Tournamenteissa ei.

Eli kuten uudesta GT-Rulepackista voi lukea, on GW kieltänyt "väärin" maalatuilla armeijoilla pelaamisen. Tämä tarkoittaa siis sitä, että mikäli haluaa käyttää tietyn armeijan Codexia (esim. Blood Angels), on figut oltava maalattu jonkun codexista löytyvän väriskemen mukaan. Peruslistoilla (esim. Space Marines) saa tosin pelata millä väreillä tahansa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Perusteet”