Kysymys kuului, voiko Marine Chaptereita maalata oman mielensä mukaan, vai pitääkö maalata kuten ne ovat codexeissa.
Vastaus on, että tässä pelissä kaiken saa maalata juuri niinkuin haluaa. Voit esim. maalata Marinet Blood Angelien näköisiksi, ja pelata niillä Black Templareiden säännöillä. Tämä tosin saattaa aiheuttaa närää vastustajassa.
Ketään ei voi pakottaa (eikä missään pakotetakkaan) maalaamaan mitään mitenkään. Eli armeija ei ole yhtään vähempää esim. Black Templareita vaikkei ne olisikaan mustia valkoisilla olkatoppauksilla.
Haluan kuitenkin korostaa, että tärkeä elemetti armeijan maalauksessa on yhdenmukaisuus, joka lähtee baseista. Jos koko armeijalla on samanlaiset baset, tuo se jo yksistään sen yhteenkuulumisen tunteen, vaikka osa tyypeistä olisikin erivärisiä (punaiset Berserkerit muuten mustassa black legion armeijassa esim.).
Sama koskee myös muita armeijoita (Esim Chaoksen Night Lordien ei tarvitse olla juuri Regal Bluella maalattuja, tosin legionin luonteen vuoksi tumma väritys olisi parempi kuin vaalea).
WH: Armeijoiden maalauksesta
WH: Armeijoiden maalauksesta
Viimeksi muokannut Matti N, Ke 22.10.2003 16:58. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
Armageddon
- Viestit: 586
- Liittynyt: Ti 18.06.2002 15:08
- Paikkakunta: Espoo
Re: Armeijoiden maalauksesta
Pieni tarkennus: kaveriporukassa noin voi siis tehdä, GW:n Grand Tournamenteissa ei.Weekender kirjoitti:Vastaus on, että tässä pelissä kaiken saa maalata juuri niinkuin haluaa. Voit esim. maalata Marinet Blood Angelien näköisiksi, ja pelata niillä Black Templareiden säännöillä.
Eli kuten uudesta GT-Rulepackista voi lukea, on GW kieltänyt "väärin" maalatuilla armeijoilla pelaamisen. Tämä tarkoittaa siis sitä, että mikäli haluaa käyttää tietyn armeijan Codexia (esim. Blood Angels), on figut oltava maalattu jonkun codexista löytyvän väriskemen mukaan. Peruslistoilla (esim. Space Marines) saa tosin pelata millä väreillä tahansa.