"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

40k/ IG Techpriest

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Valhalla
Viestit: 443
Liittynyt: Ke 05.11.2003 20:58

40k/ IG Techpriest

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Kuva on turhan suttuinen mutta kommentoikaa vapaasti!


Edestä


...ja takaa
"Se joka sanoi että rahalla ei saa onnea, ei osaa ostaa oikeasta paikasta"
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Suoraan linkittäminen pbasesta ei toimi kuin maksetuissa gallerioissa, mutta muokkasin viestiäsi niin että siinä pitäisi olla ainakin toimivat linkit.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Minä en ole mikään paras sanomaan, koska sorrun samoihin ongelmiin.. mutta luultavasti viisaampien ihmisten kommentit sisältävät asioita kuten brushatun oloinen, vähän ois voinut korostella enemmän ja sellasta :D Pikkusen liian tumma kyllä on, esim. ase ja reppu ois voinut olla eri sävyä kuin panssari, kun nyt ne ei oikeen erotu tosta muusta figusta..

Modeli on kyllä ylipäätään niin uskomattoman hieno että kyllä tämäkin onnistuu olemaan aika ok :) pelinappi kun pelinappi...

EDIT: on a sidenote... minusta ainakin tämä ja se toinen enginseer ovat yhdessä hienoimmat IG figut.
Viimeksi muokannut Deetwo, Ti 11.11.2003 17:44. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Guardsman
Viestit: 2053
Liittynyt: Ti 21.01.2003 17:49
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guardsman »

Jaa-a, eipä taida kuva olla ainoa suttuinen. Muuten ihan hyvä camo ja pelifiguksi sopiva...
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Moriquendi
Viestit: 32
Liittynyt: Su 20.07.2003 20:22
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja Moriquendi »

Joo tossa kuvassa ainakin näyttää siltä että maaleja pitäs ohentaa.

Joku tais tossa jo sanookkin että panssari ja reppu ei oikeen erotu (lue: ovat liian tummia) no aika hieno pelinappi kummiskin :)
Olipa kerran pimentohaltia...
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Hmm ohho hieno maalaus :D.

Tarkkuuteen sais kyllä mu mielestä panostaa, siinä suhteessa, että esim silmät on maalaamatta jne detaljeite puuttuu, ja siinä suhteessa että blendit voisivat olla tarkemmin. Aika Tumman sekalainen tunnelma tuossa on, tosin se voi olla cool, jos pitää kaotisesta lookista. Itse tosin mielemmin toteutaisin sen muulla, mutta blendauksen jne tekisin tarkemmin ehkäpä. Siisti tuo on, mutta kannataisi tuoda värejä vähän tarkemmin kirkkaampaan, esim tuota vihertävän harmaata olis voinu tuoda enemmän vaikkapa bleachedin ja fortressin sekotukseen, siinä mielessä että ne olisi tulleet enemmän tai vähemmä pehmeämmi tuoho :D, koska tällä hetkellä ehkä hieman burhsatun oloinen tuo kaapu, sekä aseet. Maalejen ohentaminen auttaa todella paljon siihen että saa pehmeämmät blendit. Ylensä alussa tuntuu aiva törkeen ärsytävältä kun maalit valuu sinne tänne jne jne, ohuilla maaleilla siis, mutta kun sitä tottuu aina pyyhkäsemään paperiin ja maalaamaan penselin kärjellä tarkasti, niin ei haluakkaa maalata enää paksuilla :D.

Niin joo tuo ehkä hieman turhunen look mistä puhin, toistuu jonkin verran metalleissa, mutta ei vältämättä niin paljon. Metallit vois olla ehkä hieman tasasemmat, siinä mielessä että ehkäpä iha basic pari kerrosta + inkkaus jonka jälkee korostus parilla kolmella layerillä ois tuonu tasasemman lookin toho ja samalla paljon selvyytä tohon ulkoasuun.

Mua jäi harmittaa että monet yksityiskohat puuttu tuosta, esimerkiksi silmät. Taisin vähä aikaa sitte postata tuonne maalaus ja maisenmantekoon siitä artikelin ja coolminiornotista sekä paintingcliniciltäkin löytyy todella hyvät artikelit siihe (niiten kuvia muuten käytin :D), niiten perustalta on helppo tehä silmät tarkasti. Pää idea oli valkoset läikät silmiin, mustat viivat silmä munan yli, silmän rajaus mustalla tai tumman ruskealla ja viimeiseksi paikkaus ihon värillä. Toinen tapa on koko silmä muna ja vähän ympärystä mustaks ja valkoset pisteet sivuille, jolloin keskellä jää kivasti pupili.

Niin monet kohat jäi vähä avoimeks, eli siis mustaa josta oli kariutunut maalit pois tai jotain vastaavaa :(. Kannatais todella viimeistellä hahmot loppuun asti :D. Noh kuiteski cooli hahmo.

Basenki ois ehkä voinu vielä viimeistellä, maalaamalla ehkäpä sen harmaaks sitten brushimalla vaaleamalla harmailla ja lopuksi valkosella, jos siis väsäilit tollasta lumi basea.

No hahmo todella siisti kyllä, mutta jotkut asiat eivät natsaa mun maun kanssa :(. Noh ylipäätänsä todella hieno hahmo ja maalaus.
Valhalla
Viestit: 443
Liittynyt: Ke 05.11.2003 20:58

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Kuva vähän vääristää värejä. Joku tossa puhuikin vihreänharmaasta vaikka kaapu oikeasti harmaanvalkoinen. Takakuvassa näkyy ehkä vähän paremmin kaavun väri. :)
"Se joka sanoi että rahalla ei saa onnea, ei osaa ostaa oikeasta paikasta"
Avatar
Janne Koskinen
Viestit: 61
Liittynyt: Ma 13.10.2003 17:00
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Janne Koskinen »

ihan kiva.
vähän liian tumma ja epäselvä
Janne "Kohfel" Koskinen
freak^z

Viesti Kirjoittaja freak^z »

Guardsman kirjoitti:Jaa-a, eipä taida kuva olla ainoa suttuinen. Muuten ihan hyvä camo ja pelifiguksi sopiva...
toi oli oikein guardsman ja täysin totta! :D se tyyppi on ihan hirveen suttunen :( ja varsinki se viitta on ihan ihmeellisesti maalattu! :? kokonais arvosana on RUMA :D ja SUTTUINEN! :D "voisit vähän siistiä" :wink:
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

No en mä nyt sanoisi että se on suorastaan ruma, sillä mä olen todella rumia ukkoja ja ei tuo nyt ihan sellainen ole vaikkakin vähän suttuinen. Varmaan maalien ohentaminen auttaa siihenkin vaivaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”