"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Monstorous creature closiksessa

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
elPANTERA
Viestit: 155
Liittynyt: Ti 05.08.2003 23:08

Monstorous creature closiksessa

Viesti Kirjoittaja elPANTERA »

Voiko monstorous creaturea ampua, kun se on lähitapelussa?

Sehän on isompi kuin pienet ihmiset sen jaloissa, eikä ohjekirja puhu mitään muuta kuin: "lähitappeluun ei ammuta."

Mutta tämä nousee korkealle tappelun yläpuolelle eikä ole independet charru..
But for the dead, their life will never be the same again.
Armageddon
Viestit: 586
Liittynyt: Ti 18.06.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Armageddon »

Lähitaistelusta voi ampua ulos vain kill zonen ulkona olevat figut, jotka ovat myös ainoat figut joita saa ampua lähiksestä (jos TAR:lla pelataan). Nämä figut lasketaan kuitenkin liikkuneiksi, eli heavy weaponeita ei voi ampua ja rapid firellakin vain kerran 12" päähän. Mitään poikkeuksia isommille figuille ei ole, eli tämä pätee kaikkiin figuihin (paitsi jos jollakin figulla on tämän salliva special rule, en tosin muista yhtään).

Koneita ei tule kuitenkaan sotkea tähän, eli koneiden kanssa ei tule koskaan pysyvää lähitaistelutilannetta, vaikka niitä voikin lähiksessä hutkia. Koneet saavatkin ampua vaikka joku tulisi peltejä kolkuttamaan tai ajaa vaikka pois, kunhan eivät ehdi tuhoutua ensin.
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2864
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tarkennuksena Armagaddonin viestiin Weapon Skillillä varustetut tankit, kuten Dreadnought & co., joita ei voi ampua closikseen, eikä ne voi itse sieltä ampua.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”