Sivu 1/1

Omien sankareiden luominen Mordheimiin

Lähetetty: Ke 03.12.2003 12:28
Kirjoittaja wasara
Löytyykö mistään ohjeistusta kuinka pisteyttää, tai siis pikemminkin määrittää itse luotujen sankareiden/Dramatis Personae -hahmojen hinnat?

Mieli tekisi vääntää WarhammerFantasyRolePlay:n roolihahmot DP:ksi Mordheimiin. Ongelmana vain on kuinka saada niistä hinta/laatusuhteelta tasapainoiset.

Onko olemassa jotain säännöstöä tyyliin perusihminen maksaa XX pistettä/GC. Jos hällä on normaalia suurempi Toughness, hinta on XXpistettä/GC suurempi...

Lähetetty: Ke 03.12.2003 15:06
Kirjoittaja Druzhina Captain
Voisi yrittää verrata olemassa olevat DP:t perusukkoihin. Esimerkiksi Necodemus on edistyneempi Warlock. Näitä vertailemalla saa suurin piirtein luotua jotain. Sitten kannattaa kokeilla luoda yhden sellaisen ja lähettää kaikkien ihaltavaksi ja arvosteltavaksi. Sitä kautta saa palautetta ja mahdollisesti luotua omia sankareita.

Lähetetty: Ke 03.12.2003 15:56
Kirjoittaja jullevi
Stattien hinnoitteluun voisit kokeilla soveltaa one-off -pelien statincrease hinnastoa, joka löytyy muistaakseni samalta sivulta missä on lueteltu maksimistatit.

Lähetetty: Ke 03.12.2003 18:12
Kirjoittaja Rune
Tosin jos oikein muistan, niin tuossa stat increse taulukossa lisä movement on aivan järkyttävän halpaa. Muuten voisi olla ihan hyvä idea, plus tottakai jostain skilleistä lisää pistettä ja spessurulet pitää miettiä erikseen. Mitään super hahmoja ei kukaan tahdokkaan välttämättä pelata. ...kai.

Lähetetty: Ke 03.12.2003 21:47
Kirjoittaja wasara
Kiitokset vastauksistanne!

...kannattaa kokeilla luoda yhden sellaisen ja lähettää kaikkien ihaltavaksi ja arvosteltavaksi. Sitä kautta saa palautetta ja mahdollisesti luotua omia sankareita.
Täytyy kokeilla saako sitä mitään aikaiseksi. Jos saan, niin tottahan sitä voi hahmot tänne ruodittavaksi heittää. Arveluttaa ja ujostuttaa tosin hitusen, kun kyseessä olisi omat, rakkaat RPG-hahmot. Huih!

Stattien hinnoitteluun voisit kokeilla soveltaa one-off -pelien statincrease hinnastoa, joka löytyy muistaakseni samalta sivulta missä on lueteltu maksimistatit
Just. Tämmöstähän minä nimenomaan kaipasin! =) Turhaan sitä googlaili ja nettiä selaili, kun vaan olis tajunnut ottaa sen kirjan kouraan ja katsoa sieltä! =) Kyllä sitä toisinaan nuorisodementia iskee kovaa!

Mitään super hahmoja ei kukaan tahdokkaan välttämättä pelata. ...kai.
Puolustus esittää vastalauseen! Minä olen viimosen päälle highfantasy-immeinen. Ja Warhammer Fantasy RolePlay:n hahmoryppäästämme kehkeytyi yhden vuoden aktiivisen pelaamisen aikana melkoisia maailman pelastajia(tai tuhoajia...)
WHFRP:hän on enemmän semmosta lowfantasya, toisin kuin miniatyyri-veljensä.
Jossain määrin superhahmoja olisi siis luvassa, mutta tarkoitukseni ei olekaan näitä superhahmoja ns. julkiseen pelikäyttöön sorvata, vaan lähinnä omiin fiilistely-peleihin.

Lähetetty: To 04.12.2003 14:50
Kirjoittaja The Captain
Rune kirjoitti:Tosin jos oikein muistan, niin tuossa stat increse taulukossa lisä movement on aivan järkyttävän halpaa.
Joo, mutta käytännössä kovin moni ei lisäliikettä edes saa. Rotujen maksimeita täytyy kuitenkin noudattaa.