"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Challenge

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Níght
Viestit: 235
Liittynyt: Ti 04.11.2003 22:10
Paikkakunta: Espoo

Challenge

Viesti Kirjoittaja Níght »

niin mä en oikein käsittänyt kuinka tämä challenge oikein toimii
voisiko joku kertoa sen mahdollisimman tarkasti

kiitos etukäteen
"Victory needs no excuse, defeat allows none."
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Kysymysnurkka on näitä varten, siirretään sinne kunhan kysyjä huomaa että olemme siirtymässä (eli ei tule epähuomiossa kahta samanlaista ketjua).

Yksinkertaisesti: Kun lähitaistelussa ollaan, vuorossa oleva pelaaja voi halutessaan haastaa. Hän ilmoittaa haastavansa, ja kenellä (eli joko joku taistelussa olevista charactereista tai champion).

Tämän jälkeen vastapelaaja ilmoittaa, ottaako haasteen vastaan, ja kenellä. Sitten mätetään keskenään normaalien sääntöjen mukaan, eli kukaan muu ei saa lyödä näitä haasteessa olevia.

Jos vuorossa oleva pelaaja ei halua haastaa, vastustaja voi tehdä haasteen samoin kuin yllä.

Ja lopuksi, jos kieltäytyy haasteesta, vastustaja saa siirtää yhden kieltäytyneen pelaajan characterin takariviin.

Loput asiat selvinnevät sääntökirjasta, kun tuo peruskäsitys on selvillä.
Níght
Viestit: 235
Liittynyt: Ti 04.11.2003 22:10
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Níght »

kiitos, nyt ymmärsin sen
"Victory needs no excuse, defeat allows none."
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Jatkampa minä tänne pienen lisäyksen, kun asiasta tultiin kysymään:

Haasteen voi esittää taistelussa oleva characteri (sellainen, joka on base to base kontaktissa viholliseen, ei välttämättä vihollisen sankariin) ja haasteen vastaanottajaksi kelvatakseen pitää characterin olla myös mukana samassa taistelussa samalla tavalla. Championeilla asia on aivan sama juttu.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Murhe kirjoitti:Championeilla asia on aivan sama juttu.
Mitenkäs, jos yksikössä on vain Champion joka kieltäytyy haasteesta? Sääntöteknisesti champion ei voi siirtyä pois eturivistä, koska on osa komentoryhmää? Onko haaste pakko ottaa vastaan Championilla (joka yllättäen tekeekin niistä huonoja valintoja yksiköihin), vai tapahtuuko jotakin joka rikkoo säännöt? Kummallista muuten, en muista että asiasta olisi koskaan keskusteltu.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Hassua sinällään, että sääntökirja ei todellakaan mainitse championilla mahdollisuutta kieltäytyä haasteesta. Champion vain ja ainoastaan voi heittää haasteita ja vastata niihin. Refusing a challenge osio puhuu vain ja ainoastaan characterreista.

Tämä ei kuitenkaan ole kysymyspalstalla miettittävä seikka, vaan sääntöfoorumille käden vääntöä varten. Tämä on sellainen seikka, jossa joko käytetään omaa harkintakykyä tai noudatetaan kirjan kirjainta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”