"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

[40K] Squad 711 of Cadian 74th - WIP

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

[40K] Squad 711 of Cadian 74th - WIP

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Hitusen kesken mutta viimeistelyyn kaivattaisiin apua. Eli ongelmana on aseen väritys. Piippu yms metallia, olkapäätuki vaalean ruskea mutta mikä pahus mustan värin tilalle. Mielessä kävi että musta voisi toimia sinänsä mutta vaihtoehtoja kaivattaisiin.

Kuvia löytyy osoitteesta http://www.mbnet.fi/~gow/pics/102_0xxx.JPG

Korvaa xxx numeroilla 231-235.

EDIT: No nyt pitäisi toimia, sori vaan, tuli tehtyä pieni moka :D
Viimeksi muokannut tneva82, Ma 08.03.2004 19:59. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Wolffer
Viestit: 267
Liittynyt: La 26.07.2003 19:42

Viesti Kirjoittaja Wolffer »

Ei näy vaikka korvasinkin ja yritin copy pasteakin !
Avatar
Lunastaja
Viestit: 198
Liittynyt: Ma 01.03.2004 21:55
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Lunastaja »

Not Found
The requested URL /~gow/pics/102_0231.JPG. was not found on this server.....
xxxxxxx
Viestit: 964
Liittynyt: Ma 25.11.2002 19:25

Viesti Kirjoittaja xxxxxxx »

Wolffer kirjoitti:Ei näy vaikka korvasinkin ja yritin copy pasteakin !
Ota se piste sen .JPG:n jälkeen pois, sitten näkyy.
Half-breed kirjoitti:Is answer question?
Avatar
Lunastaja
Viestit: 198
Liittynyt: Ma 01.03.2004 21:55
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Lunastaja »

Eiku nyt näkyy, tonne oli vaa jääny toi piste perään mikä tos linkis on :)....

Mutta ihan kohtuu hienojahan nuo.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

kallopala kirjoitti:Eiku nyt näkyy, tonne oli vaa jääny toi piste perään mikä tos linkis on :)....
No jopas. Unohtui forumin laittavan sen automaattisesti linkiksi. Pitänee poistaa tuo piste sieltä.

Mutta edelleen. Ehdotuksia aseen väriksi kiiiitoos! Alkaa tulla kiire(alle kolme viikkoa aikaa maalata 109 figua!) joten haluaisin saada figuja valmiiksi ja tuo ase on pahin ongelma enää.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Maedhros
Viestit: 1055
Liittynyt: Ma 02.02.2004 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maedhros »

Ei sitten millään näy. Harmi.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Maedhros kirjoitti:Ei sitten millään näy. Harmi.
No jopas on hankalaa. Eli tässä kokonaiset linkit:

http://koti.mbnet.fi/~gow/pics/102_0231.JPG
http://koti.mbnet.fi/~gow/pics/102_0232.JPG
http://koti.mbnet.fi/~gow/pics/102_0234.JPG
http://koti.mbnet.fi/~gow/pics/102_0235.JPG

Jos ei tuolla lähde niin jo on kumma.

Ja hups. 233 olikin poistettu(muistin juuri että kamera oli tärähtänyt kun kuvaa otettiin joten oli ihan sekaisin).
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja rampale »

Ihan nättejä figuja. Mitä siihen aseen väriin tulee, niin minusta tuo mustakin toimii ihan hyvin. Sen parempaa ehdotusta ei minulta oikein saa.
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
Taarne
Viestit: 238
Liittynyt: La 14.12.2002 00:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Taarne »

Figut ovat yksinkertaisesti aivan liian suttuisia. Värit ovat päässeet lipsahtamaan väärille alueille, rajausta ei ole nähtävissä, ja värivalintoja voisi miettiä.

Ensimmäiseen ongelmaan auttaa tietysti vain huolellisuus, joka ei tosin aivan hirvittävän kauaa vie. Rajauksen pois jättämistä en ymmärrä, etkö ole koskaan kuullut blackliningista? Figuista tulee kertaheitolla paljon hienompia, kun eri osat on järkevästi erotettu, eikä figu jaa epäselväksi värien sekamelskaksi. Paras on vielä kuulematta: Se on pirun helppoa. Mikäli pohjamaalaat mustalla, jätät yksinkertaisesti ne alueet maalaamatta - musta ei ole aina paras rajausväri, mutta se toimii kyllä. Maalaamatta jättäminen ei vie kamalasti aikaa, ja sitä harjoitellessa (niin että todellakin jää se musta viiva sinne, etkä vahingossa sotke sitä maaliin) auttaa mukavasti maalaustarkkuuttakin. Pelifigutkin voivat näyttää hyviltä ja olla silti nopeita maalata, ja tässä suhteessa blacklining on luultavasti se tärkein tekniikka.

Värivalinnoissa mättää eniten tuo valkoinen. Ei kannata maalata noita päähineiden tunnuksia (tai muitakaan) valkoisella, kun ne hyppivät silmille hyvin ikävästi. Nuo shoulder padien tunnuksetkaan ei mitään hirvittävän huimia ole, mutteivät ainakaan minun silmiini näytä yhtä ikäviltä kuin pienet valkoiset IG-merkit ympäri figuja. Maastokuvioiden nuo ruskeat (inkillä tehdyt?) pisteet tuntuvat hirvittävän tummilta, eikä suuret kontrastierot maastokuvioissa tunnu hirvittävän hyvältä idealta - onkos tuo maastokuvion perusväri joku bleached bone tms? Voisit siihen lisätä vähän tummanruskeaa, ja vetää sillä ne pisteet :)

Mikäs aseissa on vikana? Ei ne miltään huonoilta noinkaan näytä, mutta ainahan voit vetää koko aseen chainmaililla, ja sitten ohennetulla mustalla maalilla tummentaa varjokohdat, ja vaikka mithril silverillä korostaa reunoja, jos jaksat :D Jos pidät aseet mustina, voisit yrittää tummanharmaalla korostaa noita reunoja - mutta pidä viivat ohuina, muuten jälki ei näytä kovin kivalta. Kannattaa ihmeessä yrittää maalata figu tai pari sillein, että kokeilee miten itseltään sujuu highlightit yms. tekniikat. Perusmosurit voi sitten taas vääntää ihan pikamaalauksella. IGn codexista voi myös kattoa noita värivalintoja, vaikka juuri noihin aseisiin (itse en tiedä paljonkaan IGsta, mutta varmaan sieltä codexista löytyy.)
Icar0s
Viestit: 785
Liittynyt: Pe 16.05.2003 14:52
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Icar0s »

Jpskukkuu, eli ihan siistejä noi on ... en kyl yhtään tiiä 40K:sta mitään, mut ihan siistejä pelinapeiks ;)
"Licence to screw up Commander, you heard it straight from the ship!" - Joker, Mass Effect 2
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”