Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Eli, kattelin AB:ssä että se ei ainakaan älähtänyt mitään, kun otti HQ:lle Juggernaughtin ja berzerker retinuen (tosin ei se sanonut mitään siitäkään että laittoi nämä kaikki rhinoon ).
Eikös silti yleinen käytäntö ole että "mopoja" ja "infantryä" ei saa laittaa samaan poppooseen? Mutta eikai juggeri ole mopo kun se liikkuukin vain 6"?
Olis meinaan aika törkeen kova tiimi tommonen 6 berserkeriä, ilmanen aspiriini ja HQ juggerilla!
Noin tarkasti en ole uutta codexia lukenut, että voisin sanoa sallitaanko tuollanen. Mutta sen tiedän että Jugga on deamonic gift, eli sitä saa kohta vain charroille. (Jos muisti pelaa oikein)
jugger ei ole mopo. sitä paitsi voithan ostaa biken tai jump-packing myös jonkun retiunuen johtajalle (eli sille isolle herolle) mutta eipä se siitä liikkeestä paljoa hyödy.
rhinoon niitä ei tosin saa.. luki jossian FAQ:issa.
paljon kovempi (ja kalliimpi) olis sellanen hq jossa on lordi + 20 aspiring championia juggereilla ja täysillä varusteilla.
Mut siis kuitenkin se on mahdollista laittaa HQ:lle Jugger ja sit kävelleen olevia Berserkkejä retinueks? Ja sit vaikka muutaman sopiva määrä aspiriineja.
Siis, vanhoissa säännöissä homma oli salaattia. Uusista en tiedä (vieläkään) paljon mitään.
Jos haluaa huiman points-sinkin (vanhoissa säännöissä), ota Exalted Champion Juggerilla, Plasma pistoolilla ja Axe of Khornella. Retinueksi 7 Aspia, kaikille Mark of Khorne. Tomin suosikki-kombo... :twisted:
No joo, vilkaisin sitä uutta codexia, kyllä sen saa HQ:lle, vaikka sillä on retinue. Mutta Jugga on aika lelu, mutta halpa lelu. Ei se mikään turha ole, varsin mielenkiintoinen kapistus.
The Black Swordsman kirjoitti:Juu ja vaikka se toimisikin armybuilderissa niin se ei meinaa että se olis laillista siinä jossain readmessakin sanotaan siitä.
Juu siis kyl mää tuon olen aina tiedostanu. Mutta sitä kun ei ilman kodexia (juujuu, hankin kyllä kunhan se ilmestyy pian) oikeen tietää kuin just joku tämmönenki menee.