Jotain kertonee sekin tosiseikka, että Suomessa on ARVIOITAVIA aseita ja Briteissä on (Guess=)ARVATTAVIA aseita.
Eli siis enemmän tällaisissa turnauksissa käyneet, onko asia todella näin, ja jos on, eikö se ole aika huolestuttavaa?
Joita ei niitäkään montaa ole, jossei niitä Tuben 40k voittoja huoioida suuresti, sillä hänhän on vain 1 pelaaja.Dolmot kirjoitti:Suomen maine johtunee ehkä siitä, että voittoja on kolissut enemmän kuin muille kääpiövaltioille. Tiedä tuota.
nyt pitää kyllä sanoa, että kaamos pojat ja puokki järjestävät erittäin laadukkaita turnauksia oli koko sitten iso tai pieni. Ulkomailla pelaamisesta on vain vähän kokemusta, mutta kummatkin mainitsemani järjestäjät hoitavat turnauksensa paremmin kuin sinun ns. "edustavat" imo.edustavampia turnauksia
Hmm - mitäs vikaa on nelikymppisissä kääpiöissä, häh? Ei tässä enää hirveän montaka vuotta tarvitse kalenterin lehtiä käännellä tuollaiseksi muuttuakseen :). Silti pidän itseäni innostuksen ja harrastukselle omistautuneisuuden suhteen teini-ikäisenä (ja en aio aikuistua tuosta sitten kirveelläkään - vaikka kyseesä olisi sitten riimutettu kahdenkäden kirves).Dolmot kirjoitti:ja mukaan mahtuu kaikenmoista nelikymppisistä kääpiöistä lähtien.
Ja mihinkäs perustat tämän väitteesi? Löytyykö tutkimustuloksia, tai vastaavaa? Mutu-väitteet ovat aina yhtä arvokkaita, eli samaa luokkaa kuin paperi johon pyyhitään vessassa jätökset.Zherec kirjoitti:Ja jos vertaamme Brittilän ja Suomen ikäjakaumaa miniatyyri pelien saralla niin voin lyödä vetoa että valtaosa Suomalaisista pelaajista on alle 40 vuotiaita, Briteissä valtaosa pelaajista on figuja maalannut silloin kun valtaosa Suomalaisista oli vielä vaipoissaan tai vasta aluillaan.
...Ja koska tunnetusti ne ovat juuri ne teinit, joille se voittaminen hinnalla millä hyvänsä on niin tärkeää, voimme päätellä Grondin olevan kauhea juusto-minmaxaaja, joka pelaa kääpiöillä vain siksi, että ne ovat ylivoimainen armeija.Grond kirjoitti:Hmm - mitäs vikaa on nelikymppisissä kääpiöissä, häh? Ei tässä enää hirveän montaka vuotta tarvitse kalenterin lehtiä käännellä tuollaiseksi muuttuakseen. Silti pidän itseäni innostuksen ja harrastukselle omistautuneisuuden suhteen teini-ikäisenä (ja en aio aikuistua tuosta sitten kirveelläkään - vaikka kyseesä olisi sitten riimutettu kahdenkäden kirves).
Käsittääkseni annoin perusteluni tälle väitteelle jo tuon tekstiniyläpuolella. Tietysti herra Grondin silmiä voi haitata jo tietty valikoivuus teksteissä, ikää kun taitaa jo olla. Ja vaipoissa olemisella en siis tarkoittanut pidätysvaikeuksia. Briteissä on paljon pidemmät perinteet ko. harrastuksille. Suomessa ei oikein vielä edes voi perinteistä puhua.Grond kirjoitti:Ja mihinkäs perustat tämän väitteesi? Löytyykö tutkimustuloksia, tai vastaavaa? Mutu-väitteet ovat aina yhtä arvokkaita, eli samaa luokkaa kuin paperi johon pyyhitään vessassa jätökset.Zherec kirjoitti:Ja jos vertaamme Brittilän ja Suomen ikäjakaumaa miniatyyri pelien saralla niin voin lyödä vetoa että valtaosa Suomalaisista pelaajista on alle 40 vuotiaita, Briteissä valtaosa pelaajista on figuja maalannut silloin kun valtaosa Suomalaisista oli vielä vaipoissaan tai vasta aluillaan.
Siltähän tämä vaikuttaa että ne siellä briteissä ovat mentaalisesti eritasolla jos suomalaisten listoja pidetään hirveinä MinMax listoina. Kulttuuri on erilainen.Iceman kirjoitti:Mielenkiintoinen väittämä, koska briteissä kenraalit ovat jo Napoleonin ajoista liikutelleet pikku-ukkoja pöydälle on brittiläinen 20 vuotias mentaalisesti eri tasolla pelin suhteen kuin suomalainen 20-vuotias. Mikäli WD:n turnauskuvia voi käyttää mitenkään vertailukohtana, niin pelaajat eivät näytä yhtään iäkkäämmiltä kuin Suomessakaan, joten vaippaikä on varmaankin vietetty suunnilleen samoihin aikoihin.
ainakin ruotsissa Suomalaiset pärjäsivät suht hyvin aikamoisilla roskalistoillakin... itse en ainakaan puhunut minmaksauksesta kait mitään, Suomalaiset jotka pelaavat kansainvälisissä turnauksissa pärjäävät kuitenkin nyrkkisääntönä suht hyvin. Esimerkkinä se, että kaikki osallistujat ylittivät puolenvälinm pykälän yli sadan pelaajan (vaiko 200) turnauksessa...Iceman kirjoitti:No joo, voidaan ihmetellä aamuun asti onko kaikki suomalaiset listat MinMax-hirvityksiä 1,2 vai 10 miljoonan britin mielestä. Aikamoista yleistystä molemmista kansoista, koska turnauksissa näkee sekä MinMax-viritelmiä että teemalistoja, joilla suuri tavoite on saada edes yksi tasuri aikaan tai saada edes jokunen pelipiste. Vaikea uskoa brittien tekevän kollektiivisesti roskalistoja ja suomalaisten tekevän kollektiivisesti rehellisiä mutta kovia listoja. Mitä olen itse joskus armeijalistoja postannut muunmaalaisille foorumeille, niin eikä nopeasti vastauksena tulee perus MinMax-kommentit ja ehdotetaan listoja, joissa on identtisiä yksiköitä useita kappaleita.
Flamebaitillako virvelöit? Kuten Iceman totesikin, miten ihmeessä se että Briteissä on enemmän wanhaa kaartia (joka haahuilee oikeiden sotapelien eikä lapsille suunnattujen fantasiaviritelmien parissa) vaikuttaa näihin teineihin/esiteineihin jotka ovat GWn pääasiallinen kohderyhmä. Tottakai, Briteissä on keski-ikäisiä Warhammeristeja enemmän kuin Suomessa. Mahtaisikohan johtua myös siitä, että sieltäpäin löytyy ylipäätänsä satakertainen määrä harrastajia pohjoisen pieneen ja varsin sisäänpäinlämpiävään sceneen verrattuna. Eiköhän prosentuaalinen ikäjakauma ole aikalailla samansuuntainen, valittiinpa kohderyhmä mistä tahansa maasta (pl. tietysti ne valtiot, joissa harrastusmahdollisuuksia ei ole ollut vuosikausia).Zherec kirjoitti:Käsittääkseni annoin perusteluni tälle väitteelle jo tuon tekstiniyläpuolella. Tietysti herra Grondin silmiä voi haitata jo tietty valikoivuus teksteissä, ikää kun taitaa jo olla. Ja vaipoissa olemisella en siis tarkoittanut pidätysvaikeuksia. Briteissä on paljon pidemmät perinteet ko. harrastuksille. Suomessa ei oikein vielä edes voi perinteistä puhua.
on täyttä soopaa.Ja jos vertaamme Brittilän ja Suomen ikäjakaumaa miniatyyri pelien saralla niin voin lyödä vetoa että valtaosa Suomalaisista pelaajista on alle 40 vuotiaita, Briteissä valtaosa pelaajista on figuja maalannut silloin kun valtaosa Suomalaisista oli vielä vaipoissaan tai vasta aluillaan.