"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Foundryn maalit

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Taarne
Viestit: 238
Liittynyt: La 14.12.2002 00:43
Paikkakunta: Helsinki

Foundryn maalit

Viesti Kirjoittaja Taarne »

Onko täällä ylipäätänsä ketään, joka olisi Foundryn maaleja käyttänyt, saatavuus kun on verrattain varsin huono? Purkit tulevat kuuden kappaleen erissä, kahden eri värin kolme eri sävyä (shading, "tavallinen" ja highlightning). Sinänsä, etenkin aloittelijoille, varsin kätevää, mutta ikävä kyllä yksittäisiä purkkeja ei pysty ostamaan. Kuuden 20ml (vrt. GW:n 12ml) purkin setti maksaa 17e, n. 2,8e per purkki.
Tässä on linkki Foundryn omaan maalausoppaaseen, josta näkee varsin hyvin, minkälaista jälkeä maaleilla on saatu aikaan. Heti näkee, ettei figu ole mitenkään mestarillisesti maalattu, mitään varsinaisia blendejä ei löydy. Silti figu näyttää varsin hyvältä, ja pöydällä tuo olisi varmasti hyvin vaikuttava näky. Värit tuntuvat varsin luonnollisilta, eikä figu näytä karkkimaan asukilta.
Ontuvasta selittelystäni huolimatta, kuvat puhuvat varsin hyvin puolestaan. Maaleja koettaneet, jakakaa ihmeessä kokemuksenne.

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”